Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Kiedy na pewno wzywać policję po wypadku?

Gdy na drodze dochodzi do kolizji, kierowcy nie zawsze muszą wzywać policję. Są jednak i takie sytuacje, w których jest to koniecznością.

Chwila uwagi wystarczy, aby na drodze doszło do wypadku. Gdy wina sprawcy nie budzi żadnych wątpliwości, a strony są zgodne co do przebiegu zdarzenia, to wystarczy, że sporządzą oświadczenie. Dzięki niemu można zlikwidować szkodę – towarzystwa ubezpieczeniowe przyjmują takie dokumenty. Wówczas też poinformowanie policji o zajściu nie jest konieczne. Kierowcy muszą jednak zdawać sobie sprawę z tego, że są również takie sytuacje, gdy wezwanie policji nie jest obligatoryjne, ale obowiązkowe.

Kiedy na pewno wezwać policję?

Kolizja najczęściej jest niegroźna. Gdy jednak w wyniku zderzenia są ranni i konieczne jest wezwanie karetki pogotowania lub straży pożarnej, to niezbędne jest też poinformowanie policji. Zasada ta obowiązuje również wtedy, gdy podejrzewasz, że kierowca, z którym doszło do wypadku, jest nietrzeźwy lub znajduje się pod wpływem środków odurzających.

Spisanie oświadczenia jest możliwe tylko wówczas, gdy strony zgadzają się co do faktów. Gdy sprawca ucieknie z miejsca wypadku, protokół z miejsca wypadku może sporządzić wyłącznie policja. Funkcjonariusze będą również potrzebni wówczas, gdy uczestnik zdarzenia nie posiada prawa jazdy lub ważnego OC. Mimo że OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a koszty jego zakupu można zminimalizować, sprawdzając aktualne ceny polis w tym kalkulatorze OC, to jednak szacuje się, że po polskich drogach może poruszać się nawet 250 tys. pojazdów mechanicznych, których właściciele zaniechali spoczywającego na nich obowiązku.

A może skorzystać z assistance?

Wezwanie policji na miejsce zdarzenia ma zarówno plusy, jak i minusy. Funkcjonariusze mogą rozwiać wszelkie wątpliwości, ale – o czym należy pamiętać – wypiszą również mandat sprawcy zdarzenia. W sytuacji, gdy strony decydują się spisać oświadczenie, warto pamiętać o assistance. Szczegółowe informacje o assistance znajdziesz na stronie kalkulator-oc-ac.auto.pl. Pamiętaj jednak, że dostęp do assistance (ASS) zależy od tego, czy zdecydowałeś się na taką opcję, wykupując ubezpieczenie OC. O takiej polisie powinny pomyśleć głównie osoby jeżdżące bardzo dużo zarówno po drogach krajowych, jak i zagranicznych.

Wykaż się rozsądkiem

Niegroźna stłuczka czy poważny wypadek to sytuacje, w których trudno zachować spokój. Możesz jednak przygotować się na takie wydarzenia, wożąc ze sobą np. wzór oświadczenia, których będziesz mógł wykorzystać w pierwszej sytuacji. Gdy wezwanie policji lub innych służ będzie niezbędne, pamiętaj, że od twojego opanowania zależy to, jak szybko zostanie udzielona tobie lub innym uczestnikom ruchu drogowego pomoc.


Najnowsze filmy: