Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Nie chcesz przepłacać za polisę OC? Sprawdź to!

Polisa OC pojazdu podlegającego rejestracji w Polsce jest obowiązkowa dla właściciela. Już z chwilą rejestracji samochodu w urzędzie musi on przedstawić ważne potwierdzenie zawarcia umowy z wybranym ubezpieczycielem. Tu pojawia się problem, ponieważ liczba ofert OC może przyprawiać o zawrót głowy. Jak wybrać optymalną i za nią nie przepłacać?

Taki sam zakres ochrony ubezpieczeniowej

Każdy ubezpieczyciel oferujący komunikacyjne ubezpieczenie OC, musi gwarantować swoim klientom taki sam zakres ochrony ubezpieczeniowej. Polisa OC chroni przed ponoszeniem samodzielnie przez kierującego pojazdem, finansowych konsekwencji szkód osobowych i majątkowych spowodowanych na drodze. Kwoty odszkodowania nie mogą przy tym przekroczyć:
5 mln euro w przypadku szkód na osobie na jedno zdarzenie – bez względu na liczbę poszkodowanych,
1 mln euro w przypadku szkód na mieniu na jedno zdarzenie – bez względu na liczbę poszkodowanych.

Ubezpieczyciele mogą jedynie dokładać do ubezpieczenia OC w ramach gratisów i promocji kolejne polisy, np. NNW czy Assistance w jednej, atrakcyjnej cenie.

Przy wyborze oferty ubezpieczeniowej na polisę OC trzeba kierować się głównie ceną. Tanie polisy OC można wybrać m.in. z pomocą serwisu https://ubezpieczamy-auto.pl/tanie-oc/. Kalkulator ubezpieczeniowy pokaże, w jakich firmach ubezpieczeniowych można wykupić najtańsze OC i w jakiej opcji.

Dodatkowo w porównywarce OC AC ubezpieczamy auto korzystanie kupimy nie tylko obowiązkową polisę OC, ale i fakultatywne ubezpieczenie AC, które chroni przed konsekwencjami finansowymi zniszczenia własnego pojazdu, niezależnie od okoliczności, m.in. w wyniku działania sił natury, czy nieznanych osób trzecich.

Jak płacić mniej za OC?

Młodzi kierowcy, mieszkańcy dużych miast, osoby posiadające krótko prawo jazdy, kierowcy, którzy w poprzednim roku spowodowali szkody z ubezpieczenia OC - wszystkie te osoby zwykle zmuszone są płacić wyższe składki na ubezpieczenie OC. Na jej ostateczną wysokość wpływa wiele czynników, przede wszystkim poziom zniżek wynikających z pozytywnej historii przebiegu ubezpieczenia. Maksymalny poziom tych zniżek na OC uzyskamy dopiero po kilku latach bezszkodowej jazdy.

Zniżka w systemie bonus-malus wykorzystywanym przez większość ubezpieczycieli, wynosi nie więcej niż 60 proc. podstawowej ceny OC. Tak wysokie zniżki w wielu firmach ubezpieczeniowych przysługują po 6. a nawet 8. latach bezszkodowej jazdy. Są i takie firmy, jak np. MTU czy You Can Drive, które pozwalają na wypracowanie 60 proc. zniżek odpowiednio po 3 i 5 latach. Tańsze OC będziemy płacić, jeśli samochód posiada współwłaściciela, który dysponuje wysokimi zniżkami. Będą one ujęte w kalkulacji OC, nawet jeśli drugim współwłaścicielem jest niedoświadczony kierowca. Nabywa on z roku na rok zniżki, z których w przyszłości będzie mógł korzystać.

Uwaga!
W przypadku, gdy współwłaścicielem pojazdu jest osoba młoda, zwykle w wieku do 26. roku życia, część ubezpieczycieli naliczy zwyżkę za wiek na ubezpieczenie OC.

Jeśli narzeczony ma 60 proc. zniżek, a żona nie ma ich wcale, od ręki może je otrzymać z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, ale tylko niektórzy ubezpieczyciele akceptują zniżki od współmałżonka.

Dla niedoświadczonych kierowców jedynym rozwiązaniem dla problemu wysokiej składki na OC, jest wpisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela, np. jednego z rodziców, który od lat ma prawo jazdy i może pochwalić się kilkuletnią, bezszkodową jazdą.


Najnowsze filmy: