CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.
Czaniec - centrum
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.
Czaniec - miejscowość historyczna
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.
Czaniec
CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.
Czaniec - wczesnobarokowy dwór
Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.
Czaniec - kościół
Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej
Zapora i Jezioro Czaniec
Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.
Czaniec - parafia pradziadów papieża
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Czaniec - miejscowość zabytków
Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.
Czaniec - zaciszne miejsce
Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.
Czaniec - figury świętych
W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.
Szkoła na Dolnym Czańcu
Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.
Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Cmentarz komunalny w Czańcu
Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847
Góry...
Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.
Aktualności
Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!
Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała. Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.
UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!
<EM>Archiwum: 3.IV.2005, autor MOr<BR></B></EM>W dzień po śmierci Jana Pawła II, cały Świat, cała Polska gromadzi się w świątyniach by modlić się za duszę papieża Polaka.<BR>Prezydent Aleksander Kwaśniewski ogłosił żałobę narodową do dnia pogrzebu Jana Pałwa II, zaapelował również by z godnością odnieść się do tragicznego wydarzenia zeszłej soboty: odwołać imprezy, flagi mają zostać opuszczone do połowy masztu.<BR>W naszej miejscowości powiewają flagi w okolicy kościoła, na remizie OSP, niektórych domach prywatnych, a w godzinach popołudniowych (!) pojawiły się również na gimnazjum im. kard. Karola Wojtyły w Czańcu.<BR>Jednym z pierwszych osób, które wywiesiły flagę w Czańcu był proboszcz, ks. Filip Piotrowski, którego spotkałem kilka minut po śmierci Jana Pawła II. Było mu ciężko, nie potrafił znaleźć słów, którymi mógłby wyrazić tą wielką stratę, milczał. Było mu tym bardziej przykro, że 3 kwietnia 2005, w niedzielę miłosierdzia obchodzi swoją kolejną rocznicę święceń kapłańskich - święceń, których udzielał mu sam papież Jan Paweł II.<BR>Szybką organizacją wyjazdu na pogrzeb naszego Rodaka, Jana Pawła II, zajęła się pani Ewa Piekiełko, która już dziś ogłosiła zapisy na tenże wyjazd - wraz z rodzinami Jana Pawła II - do Watykanu.<BR>Specjalna msza święta w intencji śp. Jana Pawła II odprawiona zostanie w kościele parafialnym w poniedziałek o godz.18:00.<BR>Wkrótce przedstawimy częściowy zapis rozmowy z wikarym, ks. Ryszardem.