Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli




Dodał: admin,05-06-2008

Bielska spółka Aqua przegrała przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym sprawę z gminą Porąbka dotyczącą gruntów znajdujących się w Porąbce. Czy w takiej sytuacji Aqua zapłaci gminie ponad dwa miliony złotych? Gdyby spółka wodociągowa miała zapłacić za siedem lat, po stawce 7100 złotych hektara, łącznie musiałaby przelać na konto gminy ponad 2 miliony złotych!!! Aqua płacić jednak nie zamierza. Na razie nie, bo od postanowienia SKO spółka się odwoła.
Zakładając jednak, że Aqua przegra sprawę, być może UG Porąbka wyjdzie z propozycją obniżenia kosztów wody dostarczanej do mieszkań naszych domostw? Na decyzję jednak trzeba poczekać, ponieważ sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.
Sprawa toczy się już od 1999 roku i nic nie wskazuje na to, żeby miała szybko zostać ostatecznie rozstrzygnięta. Spór między spółką Aqua w Bielsku-Białej, a gminą Porąbka dotyczy gruntów, położonych w Porąbce, na których znajdują się między innymi zbiorniki retencyjne. Dzięki całej tej infrastrukturze spółka może dostarczać wodę dla całej aglomeracji bielsko-bialskiej, z czego czerpie profity. Od początku sporu stoimy na stanowisku, że zdecydowana większość gruntów Aquy powinna być traktowana jako tereny związane z działalnością gospodarczą – przekonuje Czesław Bułka, wójt Porąbki.
Aqua wychodzi jednak z założenia, że są to tereny zajęte pod zbiorniki retencyjne.
Spór dotyczy kwalifikacji gruntów, a co za tym idzie, gigantycznych pieniędzy. Stawka za hektar gruntu zajętego pod zbiorniki retencyjne wynosi zaledwie 3,6 złotych na rok. Gdyby grunty zakwalifikować jako zajęte pod działalność gospodarczą, miejska spółka wodociągowa musiałaby płacić 70 groszy, ale od... metra kwadratowego. Na hektar stawka wyniosłaby 7100 złotych rocznie!!!
Aqua zajmuje w Porąbce teren o powierzchni około 70 hektarów. Po rozmowach między spółką i gminą, 20 hektarów, na których znajdują się zbiorniki retencyjne, zostało zakwalifikowanych jako tereny zajęte pod zbiorniki. Władze Porąbki uważają jednak, że stawka za działalność gospodarczą powinna obowiązywać na reszcie terenu, a więc 50 hektarach.
– Osoby postronne widzą, że w tym miejscu rośnie trawa. Pod nią znajdują się jednak piaski i urządzenia filtrujące wodę. To nic innego jak prowadzenie działalności gospodarczej. Na razie Aqua płaci za ten teren według niższych stawek. Wkrótce może to się zmienić, bo nasze stanowisko podtrzymało Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bielsku-Białej – dodaje Czesław Bułka.
SKO mówi: „To grunty związane z działalnością gospodarczą&# 8221;
W piśmie z SKO czytamy: „Grunty objęte sporem powinny być opodatkowane jako grunty związane z działalnością gospodarczą, gdyż są to grunty przemysłowe, znajdują się w posiadaniu przedsiębiorcy i są na nich posadowione obiekty służące działalności gospodarczej tego przedsiębiorcy&# 8221;.
Decyzja SKO jest ostateczna, ale niczego nie przesądza. W takiej sytuacji gmina może starać się o to, żeby spółka zapłaciła za korzystanie z gruntów kilka lat wstecz.
– Nam nie chodzi o pieniądze, ale równość podmiotów gospodarczych. Dlaczego jedni muszą płacić podatki, a Aqua płaci według obniżonych stawek? Od początku sporu wyegzekwowaliśmy zwrot pieniędzy za trzy lata. Aquie zostało jeszcze siedem lat do spłacenia – mówi wójt Porąbki.

wykorzystano materiały z super-nowa.pl


Go back
Komentarzy: 0, czaniec.pl nie bierze odpowiedzialności za treść nadsyłanych komentarzy!

Skomentujesz?

Twoja nazwa Twój e-mail Komentarz: Wstaw emotikonę smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 
Przepisz kod z obrazka:
CAPTCHA, click to refresh


PAMIĘTAJ!
Nie należy umieszczać komentarzy, które:
- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);
- propagują alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.);
- propagują środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.);
- obrażają osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego);
- obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego);
- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);
- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.).
Dane autorów komentarzy są zapisywane w bazie i w razie naruszeń zostaną przekazane odpowiednim organom władzy
Powered by CuteNews




Najnowsze filmy: