Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli




Dodał: admin,13-03-2012

Zmarł radny kadencji 2010-2014 sołectwa Czaniec, pan Mirosław Pielesz, urodzony w 1963 roku.
Pan Mirosław pełnił w Radzie Gminy Porąbka następujące funkcje:
Członek Komisji Rewizyjnej, Członek Komisji Budżetu, Samorządu, Rozwoju Społeczno – Gospodarczego, Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego oraz Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Rodziny, Sportu, Rekreacji i Wypoczynku.
Pan Mirosław, przed pracą w Radzie Gminy Porąbka, pracował jako górnik, a następnie objął stanowisko wice-prezesa Kółka Rolniczego w Czańcu.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,24-02-2012

Nie wiadomo czy to już koniec zimy, jednak wiadomo, że temperatura przez ostatnie dni utrzymywała się powyżej zera, a to przyniosło ze sobą roztopy.
Śnieg znika z godziny na godzinę, jednakże nie w tym tkwi aktualnie problem. 
Problemem jest gruba warstwa lodu na Domaczce, który przybierał na swej grubości podczas siarczystych mrozów. 
Aktualnie do Domaczki spływające strumyki i cieki wodne płyną korytem rzeki, jednak do ujścia muszą płynąć po nadal grubej pokrywie lodowej. Taka kolej rzeczy prowadzi do wystąpienia Domaczki ze swego koryta i powoduje lokalnie podtopienia. W niektórych przypadkach strażacy muszą wspomagać się alternatywnymi rozwiązaniami - na przykład koparką by zapewnić drożność rzeki.


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,18-02-2012

2012-02-18 Czaniec wypadek ul.kard. Karola WojtyłyDo kolejnego wypadku na ulicy kardynała Karola Wojtyły w Czańcu doszło dzisiaj nad ranem.
Z nieustalonych jeszcze przyczyn kierowca z powiatu wadowickiego, kierujący samochodem marki Daewoo zjechał na pobocze, uszkodził przydrożny płot i zatrzymał się na drzewie w obrębie prywatnej posesji.
Z relacji strażaków zabezpieczających miejsce wypadku, przyczyną mogła być zarówno nadmierna prędkość, jak i nieszczęśliwy wypadek, bądź zaśnięcie kierowcy, co będzie musiała teraz ustalić policja.Zobacz zdjęcia w pełnej treści notatki.
Przeczytaj cały artykuł
Komentarze wyłączone

Dodał: admin,13-02-2012

Czas rozliczeń z Urzędami Skarbowymi to także możliwość przekazania 1% podatku na szczytne cele. Nie trzeba szukać daleko, bo właśnie blisko nas znajdzie się ktoś, kto pomocy takiej potrzebuje - również w naszej Gminie.  

Jarek Caputa z Porąbki oddawał się swojej pasji - rajdom rowerowym. W dniu 09 lipca 2005 roku, w trakcie przygotowywania do rajdu, uległ poważnemu wypadkowi. Złamał kręgosłup i po dziś dzień jest sparalżowany. Od śmierci uchronił go kask.

Przeprowadzone dotychczas badania dały Jarkowi nadzieję na odzyskanie sprawnoości po przeprowadzeniu bardzo kosztownego leczenia i intensywnej rehabilitacji. Leczenie udało mu się rozpocząć dzięki ogromnej pomocy ludzi dobrej woli, dzięki pomocy firm, instytucji i organizacji społecznych. Leczenie odbywa się w Klinice Neurologii i Neurochirurgii "Neurovita" w Moskwie, z uwagi na dużo niższe koszty w stosunku do krajów zachodnich. W Polsce nie przeprowadza się takich operacji.

Jarek jest teraz na wózku inwalidzkim, ale wierzy, że ma szanse na odzyskanie sprawności bo rdzeń kręgowy jest uszkodzony bardzo poważnie, ale nie jest całkowicie przerwany.
Dzięki pomocy rodziny, przyjaciół i ludzi dobre woli, Jarek kontynuuje rehabilitację, której nie można przerwać, bo jego szanse znikną bezpowrotnie. Dlatego też Jarek znalazł pomoc w Fundacji "Dziecięce Marzenia" z Bielska-Białej.

Jarek podkreślał, że Czaniec już kilka razy otworzył mu swoje gościnne progi, ponieważ m.in. w Szkole Podstawowej odbywały się turnieje z udziałem gwiazd sportu i ich gości, a dochód przeznaczony był na rehabilitację. "Doceniam ofiarność i z góry bardzo dziękuję. Takie gesty jak Wasz podtrzymują mnie na duchu." - mówił nam Jarek Caputa z Porąbki.

Każdy z Państwa może pomóc Jarkowi, przekazując 1% podatku. Szczegóły w pełnej treści artykułu.  


Przeczytaj cały artykuł
Komentarze wyłączone

Dodał: admin,09-01-2012

7 stycznia 2012 (sobota) roku odbył się w Czańcu kolejny już charytatywny turniej "Gramy dla Jarka". Na hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Czańcu, udział wzięło 8 drużyn, m.in.: seniorzy i oldboye LKS Zapora Porąbka, TS Podbeskidzie, Beskid Andrychów, policjanci i inni.
Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na kosztowną dalszą rehabilitację Jarka Caputy z Porąbki, której elementem jest wszczep komórek macierzystych. Takie zabiegi odbywają się co trzy miesiące w Moskwie.
Organizatorem turnieju był LKS ZAPORA Porąbka, a honorowy patronat nad turniejem objął: Andrzej Płonka - Starosta Bielski, Grzegorz Zontek - Przewodniczący Rady Gminy Porąbka, Czesław Bułka - Wójt Gminy Porąbka. 

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,04-01-2012

Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w dniu 21 grudnia 2011r. zatwierdził wstępną ocenę ryzyka powodziowego – pierwszy z czterech dokumentów wymaganych przez Dyrektywę Powodziową i art. 88b i 88c ustawy Prawo wodne (Dz.U. z 2005 r. Nr 239 poz. 2019, z późn. zm.).

Celem wstępnej oceny ryzyka powodziowego jest wyznaczenie obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi, czyli obszarów, na których istnieje znaczące ryzyko powodziowe lub na których wystąpienie dużego ryzyka jest prawdopodobne. Wstępną ocenę wykonuje się w oparciu o dostępne lub łatwe do uzyskania informacje.

Wstępna ocena ryzyka powodziowego została opracowana w ramach projektu "Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami"  (ISOK) finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Projekt realizowany jest przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB (IMGW) w konsorcjum z Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej (KZGW), Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii (GUGiK), Rządowym Centrum Bezpieczeństwa (RCB) oraz Instytutem Łączności. Wstępna ocena ryzyka powodziowego została wykonana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB - Centra Modelowania Powodziowego w Gdyni, w Krakowie, w Poznaniu, we Wrocławiu, w konsultacji z Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej.

W ramach WORP zostały zidentyfikowane znaczące powodzie historyczne, jak również powodzie, które mogą wystąpić w przyszłości (tzw. powodzie prawdopodobne), które stanowiły podstawę do wyznaczenia obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi.

Gmina Porąbka, a w szczególności Czaniec oraz Kobiernice, według raportu figuruje jako obszar narażony na niebezpieczeństwo powodzi.

- Mapa obszarów narażonych na niebezpieczństwo powodzi
- Mapa obszarów, na których wystąpienie powodzi jest prawodopodobne
- Mapa znaczących powodzi historycznych

Źródło: http://www.kzgw.gov.pl/


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,16-12-2011

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie, w którym można przeczytać, iż od 2011-12-16 13:30:00 do 2011-12-17 21:00 na terenie regionu tzw. Podbeskidzia przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 50 km/h, w porywach od 80 do 100 km/h, z południa, a jutro skręcający na południowo-zachodni i zachodni.
Stopień zagrożenia: 2 (w 3-stopniowej skali). Prawdopodobieństwo wystąpienia: 95%


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,14-12-2011

Centrum Poczty (oddział Rejonowy w Bielsku-Białej) poinformowało władze Gminy Porąbka, iż z dniem 19 grudnia 2011 roku nastąpi przekształcenie filii Urzędu Pocztowego Porąbka k. Kęt funkcjonującej w miejscowości Czaniec ul. Kardynała Karola Wojtyły 30 w Agencję Pocztową funkcjonującą w miejscowości Czaniec ul. Kardynała
Karola Wojtyły 30.

Ważne informacje:
- kod pocztowy 43-354 nie ulega zmianie,
- placówka będzie czynna w dniach:
  od poniedziałku do piątku 08:30 -17.00,
  soboty od 08:00-12:00 

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,07-12-2011

Przedstawiamy Państwu stawki podatków od nieruchomości na rok 2012 w Gminie Porąbka i gminach sąsiednich (Kozy, Czernichów, Wilamowice).
Podatki  na rok 2012 w Gminie Porąbka, Wilamowice, Kozy i Czernichów - zestawienie porównawcze 

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,02-12-2011

Kilkadziesiąt minut po godzinie 19:00, w trakcie policyjnego pościgu za samochodem Volkswagen Passat, doszło do wypadku.
Uciekający przed policyjnym radiowozem 23-letni kierowca z Targanic, za skrzyżowaniem ulic kard. Karola Wojtyły i Miejskiej w kierunku Andrychowa, wjeżdżając z nadmierną prędkością na łuk jezdni (około 160 km/h), stracił panowanie nad pojazdem.
Volkswagen uderzył w przydrożne drzewo, odbił się do niego i staranował przydomowe ogrodzenie.
Kierowca, który prawdopodobnie był pod wpływem alkoholu, został przewieziony do szpitala.

źródło: PJ



Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 35 ... 37 ... 39 ... 41 ... 43 ... 45 ... 47 ... 49 Następna >>
Powered by CuteNews




Najnowsze filmy: