Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: MR,06-04-2010

Można powiedzieć, że mamy już wiosnę w pełni! Kto nie zachorował na grypę, to już pewnie na nią nie zapadnie. Temperatura już niemal letnia, dochodzi do piętnastu stopni. Koniec ponad dwudziestostopniowych mrozów i zwałów śniegu, które dały nam się w tym roku mocno we znaki. Z zimowego snu budzą się także drogowcy. Nie mamy tutaj na myśli drogowców, którzy łatają nasze czanieckie drogi, bo w tej kwestii jak widać ktoś nadal ze snu zimowego nie obudził się (patrz: chociażby odcinek drogi kard. K. Wojtyły cmentarz-granica). Mowa tutaj o drogowcach, którzy - jak nie trudno zauważyć - zafundowali nam niezły bałagan, "pozbawiając" nas chociażby jedynego mostu na głównej ulicy Czańca.

Ale wpierw o tym, co w ogóle się dzieje. Wszystkie działania skupia projekt "PRZEBUDOWA DROGI POWIATOWEJ NR 4479S" m. in. dla zadania, pt.: "Rewitalizacja centrum Czańca w miejscowości Czaniec". Tak więc przebudowa głównej czanieckiej drogi jest pierwszym etapem rewitalizacji centrum Czańca.

Drogowcy od marca zafundowali nam zamknięcie głównej drogi naszej miejscowości i objazd mostu na rzece Młynówka (zwana także jako: Macocha), przekopany asfalt w wielu miejscach, rozkopane chodniki a nawet miejscami ich brak, ruch pieszych jezdnią, a w tygodniu czasowo blokowany wjazd do centrum Czańca. Ba, nawet na jeden dzień pozbawiono mieszkańców Internetu, kopiąc w miejscu -  nieodpowiednim.
Drogowcy zafundowali nam dwa objazdy. Pierwszy dziurawymi i wąskimi ulicami Kępy, m. in. Kościelną i Królewską. Alternatywą mógł być objazd w drugą stronę, czyli ulicą Bukowską. Owszem, mogła to być dobra alternatywa dla wąskiej i dziurawej ulicy Kościelnej, a niestety nie jest z powodu poprowadzenia objazdu aż do Porąbki (!). Nic więc dziwnego, że kierowcy szukają nowych rozwiązań, a jest ich kilka. Niektórzy skracają sobie drogę wąską uliczką Bratnią, niektórzy wybierają ulicę Zagłębocze oraz Dworską. Desperaci krążą drogami polnymi (zjeżdżając z ul. Bratniej) lub innymi nie bacząc na zakazy. Mimo nowo postawionego zakazu wjazdu na ulicy Kalinowej część kierowców - nie zważając na czyhające zewsząd dziury, przekopy i wykopy - stara się przebrnąć dalej.
Czaniec - przebudowa drogi i remont mostu
Wielu kierowców nie bacząc na znaki zakazu oraz objazdu, nie zdając sobie sprawy z rozebranego mostu stara się przebrnąć poprzez most, którego aktualnie nie ma...
Czaniec - przebudowa drogi i remont mostu

Motocykliści pozwalają sobie na przejazdy prowizoryczną (wybudowaną nieopodal poprzedniego mostu) drewnianą kładką.
Czaniec - przebudowa drogi i remont mostu

Mostek ten został przeznaczony dla pieszych a nie takich pojazdów, których waga to nieraz kilkaset kilogramów. Zresztą każdy może zauważyć niestabilność drewnianej kładki przy próbach przeprawy z jednej strony rzeki na drugą.

Przeglądając plany przebudowy (zamieszczone również na naszej stronie), można zauważyć, że niestety chodnik nie będzie prowadził tylko z jednej strony drogi! Nieoficjalnie nam wiadomo, że na skutek sprzeciwu mieszkańca chodnik będzie raz z jednej, a raz z drugiej strony jezdni i będą utworzone aż dwa przejścia dla pieszych (pierwsze tuż przed mostem, drugie niedaleko skrzyżowania z ul. Bukowską). Niestety wpłynie to negatywnie na bezpieczeństwo pieszych. Pozostaje nam tylko nadzieja, że przejścia te będą bardzo dobrze oznaczone i oświetlone nocą.

plan przebudowy ul. kard. K. Wojtyły - przejścia dla pieszych

Mamy tylko nadzieję, że planowane 3 miesiące na budowę nowego mostu w zupełności wystarczą, a utrudnienia dla kierowców zrekompensuje równa nawierzchnia, bezpieczne chodniki i centrum z prawdziwego zdarzenia. Trzymamy także kciuki, aby nie wystąpiły jakieś bliżej nieokreślone opóźnienia.

Dla Państwa będziemy na bieżąco prowadzić dokumentacje fotograficzną prowadzonych prac w ramach projektu "Rewitalizacja centrum Czańca" pod adresemGo back
Komentarzy: 0, czaniec.pl nie bierze odpowiedzialności za treść nadsyłanych komentarzy!

Skomentujesz?

Twoja nazwa Twój e-mail Komentarz: Wstaw emotikonę smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 
Przepisz kod z obrazka:
CAPTCHA, click to refresh


PAMIĘTAJ!
Nie należy umieszczać komentarzy, które:
- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);
- propagują alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.);
- propagują środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997r.);
- obrażają osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego);
- obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego);
- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);
- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.).
Dane autorów komentarzy są zapisywane w bazie i w razie naruszeń zostaną przekazane odpowiednim organom władzy
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: