Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli




Dodał: admin,18-04-2022

Uwaga, już 20 kwietnia ruszają prace realizacyjne projektu „Rozbudowa drogi powiatowej 4477S Czaniec - Bukowiec - Porąbka w gminie Porąbka”.

W ramach zadania planowane jest poszerzenie jezdni ul. Bukowskiej, z dostosowaniem do szerokości 6,00 m na odcinkach prostych, z dodatkowym poszerzeniem na łukach.

Zakres obejmuje odcinek ul. Bukowskiej w Czańcu o długości 2,460 km od skrzyżowania z ul. Kardynała Karola Wojtyły.

Rozbudowa drogi obejmować będzie wykonanie skrzyżowań z drogami gminnymi o konstrukcji odpowiadającej jezdni ul. Bukowskiej. Prace w ramach przedmiotowego zadania zawierać będą również wykonanie chodnika o szerokości 2,00 m oraz pobocza o szerokości 0,75 m. Roboty budowlane zakładają budowę zatok autobusowych.

Przewiduje się budowę kanalizacji deszczowej oraz przebudowę istniejących przepustów w ciągu drogi.

Projekt zakłada przebudowę kolidujących ogrodzeń oraz schodów do posesji.

W związku z pracami, mogą wystąpić utrudnienia w ruchu pojazdów, częściowe i tymczasowe zamknięcie jezdni.

Szczegółowy zakres prac znajduje się tutaj

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,17-04-2022

Niesamowita sensacja "na Wielkanoc" - prehistoryczne wyroby z brązu i żelaza odkryto w rejonie beskidzkiego przełomu rzeki Soły.

Podczas trwania programu naukowego prowadzonego przez Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej wraz z Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym Szaniec 1863 w Kobiernicach i Porąbce natrafiono na... prawdziwe skarby!

"W wyniku przeprowadzonych prac odkryto 4 skarby oraz 6 znalezisk luźnych, pozyskując łącznie 40 wyrobów z brązu i żelaza datowanych na okres wczesnej epoki żelaza (750–400 p.n.e.).

Odkryte skarby prehistoryczne mają niezwykle istotną wartość naukową. Zestaw przedmiotów wchodzących w ich skład ma unikalny charakter. Dotyczy to zwłaszcza grzywien żelaznych datowanych na okres wczesnej epoki żelaza (750–400 r. p.n.e.) Są to wyroby importowane z obszarów dorzecza górnego Dunaju i górnego Renu. Na ziemiach polskich, a także na terenie Europy Środkowej zabytki te występują sporadycznie (m.in. dwa egzemplarze tego typu grzywien odkryto na słynnym osiedlu obronnym w Biskupinie na terenie Pałuk). Były one produkowane na obszarze górnodunajsko-reńskich ośrodków produkcyjnych, leżących na terenie dzisiejszej Szwajcarii, Lotaryngii, Alzacji i Bawarii. Produkcja trwała dość długo – począwszy od okresu wczesnej epoki żelaza, poprzez okres dominacji celtyckiej aż do czasów rzymskich. Odkrytym w beskidzkiej strefie grzywnom towarzyszą żelazne ozdoby obręczowe, także znajdowane pojedynczo poza skarbami, oraz sierpy żelazne. Zabytki te, podobnie jak grzywny, datowane są na wczesną epokę żelaza.

Drugi, niezwykle cenny zespół wyrobów stanowi wyposażenie skarbu z Kobiernic. Składał się on 22 wyrobów: głównie przedmiotów brązowych lub bimetalicznych (brąz + żelazo) – zapinek, szpil, bransolet spiralnych i naszyjników. Tylko jeden przedmiot wykonany był z żelaza. Analiza porównawcza przedmiotów wchodzących w skład tego depozytu wskazuje na jego datowanie na okres wczesnej epoki żelaza – tzw. okres halsztacki, na czasy 600 - 500 r. p.n.e.

Odkryte skarby wskazują być może na funkcjonowanie ważnego szlaku komunikacyjnego, który mógł przebiegać doliną rzeki Soły. Niewykluczone jest, że łączył on tereny dorzecza Dunaju z obszarami położonymi na północ od Karpat."


Te niesamowite skarby będzie można zobaczyć na ekspozycji pt.: "Skarby z ziemi wydarte. Prehistoryczne wyroby z brązu i żelaza odkryte w rejonie beskidzkiego przełomu rzeki Soły" już od 28 kwietnia. Zobaczyć ją będzie można do 4 września w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, a wernisaż odbędzi się 29 kwietnia 2022 o godz. 17.30.



Komentarze wyłączone

Dodał: admin,28-03-2022

Po wieloletniej kadencji Pani Małgorzaty Czernik oraz rezygnacji z urzędu, nowym sołtysem Czańca został Pan Wiesław Gąsiorek.
Gratulujemy i życzymy powodzenia.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-02-2022

To były sceny niczym w kinie akcji. 32-letni mężczyzna używając groźby i siły wobec kobiet ukradł trzy samochody, którymi jeździł po dwóch powiatach. Podczas ucieczki przed policją uszkodził radiowóz. Po zatrzymaniu kierowcy pobrano krew, aby sprawdzić czy znajdował się pod wpływem środków odurzających.
Do szeregu zdarzeń doszło we wtorkowe popołudnie w powiatach wadowickim, bielskim, a na koniec w Czańcu. Historia niczym w kinie akcji rozpoczyna się w Roczynach, gdzie mężczyzna skradł audi, grożąc 62-letniej właścicielce pojazdu. Następnie pojechał do Bujakowa i tam porzucił skradziony pojazd.

W Bujakowie obok domu kultury zauważył zaparkowany na poboczu samochód i stojącą obok kobietę. 32-latek podbiegł do fiata i po odepchnięciu 58-letniej właścicielki odjechał. Sprawca porzucił pojazd w Kobiernicach, gdzie zdecydował się na kradzież kolejnego. Tym razem podbiegł do 62-latki stającej obok fiata, a następnie używając groźby i przemocy, zabrał jej kluczyki i odjechał w stronę Czańca.

Podróż zakończyła się w Czańcu, gdzie policjanci zauważyli skradzione auto i podjęli próbę zatrzymania kierującego. 32-latek nie zastosował się do poleceń funkcjonariuszy i podczas ucieczki uszkodził radiowóz. Po podjętym pościgu kryminalni z kobiernickiego komisariatu zatrzymali mężczyznę. Kierowcy pobrano krew do analizy laboratoryjnej, aby sprawdzić czy znajdował się pod wpływem środków odurzających.

32-letni mieszkaniec powiatu wadowickiego noc spędził w policyjnym areszcie, a następnie został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty rozboju, kradzieży rozbójniczej, ucieczki przed policją, naruszenia nietykalności funkcjonariuszy, uszkodzenia mienia. Sąd wczoraj zdecydował o aresztowaniu podejrzanego na trzy miesiące. Grozi mu kara nawet 12 lat więzienia.Źródło: bielsko.biala.pl



Komentarze wyłączone

Dodał: admin,04-11-2021

Dzisiejszym gościem Radia Bielsko był Wójt Gminy Porąbka, Pan Paweł Zemanek.
Warto posłuchać wywiadu, ponieważ możemy dowiedzieć się o planowanych inwestycjach w przyszłym roku. W Czańcu będą to głównie projekty wodno-kanalizacyjne (ul. Kryształowa i Kasztelańska), inwestycje drogowe, termomodernizacja budynku LKS Czaniec wraz z instalacją fotowoltaiki; oraz projekty związane z modernizacją oświetlenia jezdni.
Z ciekawostek - we wszystkich miejscowościach Gminy zostaną zamontowane świąteczne iluminacje oraz ozdoby.

Można także dowiedzieć się, że samorządowcy są wstrząśnięci podwyżkami cen prądu oraz gazu, przez co budżet uszczupli się aż o 1 mln PLN.

Wójt wspomina także o zakończonych w tym roku projektach, m. in.:
- remont ul. Górskiej z Zieloną
- wymiana parkietu i osprzętu w Domu Kultury

Link do wywiadu: TUTAJ

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,14-10-2021

16 października 2021 r. w Domu Kultury o godz. 9:00 odbędzie się sympozjum naukowe „Dzieje Czańca i czanieckiej parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła”.

Program sympozjum:
9:00–9:45: Inauguracja sympozjum:
9:45–13:10: Sympozjum „Dzieje Czańca i czanieckiej parafii”
9:45–10:45: prof. dr hab. Stanisław A. Sroka (dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie): Wykład inauguracyjny
10:45–11:15: dr Piotr Kołpak (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie): Wokół monografii „Dzieje Czańca i czanieckiej parafii”.
11:15–11:30: przerwa kawowa
11:30–11:50: dr hab. Andrzej Marzec (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie): Skąd wzięli się rycerze – także ci z księstwa oświęcimskiego?
11:50–12:10: dr Marta Tylza-Janosz (b. Dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach): Dobra czanieckie Habsburgów
12:10–12:30: ks. dr Szymon Tracz (Diecezjalny Konserwator Zabytków i Sztuki Sakralnej Diecezji Bielsko-Żywieckiej): Dzieje cudownego wizerunku Matki Bożej Czanieckiej
12:30–12:50: ks. Dariusz Mależyna (Parafia Nawiedzenia NMP w Targanicach): Losy czanieckiego dzwonu o imieniu Florian
12:50–13:10: dyskusja i pytania
13:10–15:00: Przerwa obiadowa
15:00–16:00: Uroczyste zakończenie sympozjum i wręczenie egzemplarzy monografii zaproszonym gościom.
Występ Zespołu Regionalnego Porąbczanie

Zapraszamy!

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,16-09-2021

Już wkrótce rozpocznie się remont odcinka ulicy Górskiej przy granicy z Bulowicami. Droga może być całkowicie zamknięta, o czym już informują znaki m. in. przy skrzyżowaniu ulic kard. Karola Wojtyły i Górskiej. Remont potrwa do 28 września.



Komentarze wyłączone

Dodał: admin,08-04-2021

15 maja odbędzie się Rajd Beskidy. Duże zawody, w skład których wchodzą trzy trasy adventure racing (rajdy przygodowe) oraz trzy trasy piesze. Dwie najdłuższe trasy rajdowe są bardzo wymagające, ale najkrótsza LIGHT&FAST jest skierowana do amatorów.
Jeśli ktoś ma dobrą kondycję, jeździ na rowerze w górach i ma ochotę na przygodę to ta trasa jest właśnie dla niego.
Z kolei trasy piesze mają dystanse 15, 33 i 50km. Na najkrótszej można startować także z dziećmi. Wszystkie potrzebne informacje, dokładne opisy tras, zapisy itd. znajdziecie na rajdbeskidy.pl. W dodatku wszystko to odbędzie się na miejscu, bo start i meta będą przy szkole w Czańcu (Szkoła Podstawowa nr 1 w Czańcu), zaś teren zawodów obejmuje Beskid Mały.

Rajdy przygodowe - 3 trasy (150, 95 i 60 km), Rajdy piesze - 3 trasy (50, 33 i 15 km).
Zaprasza Czaniec.pl oraz organizatorzy Rajdu Beskidy.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,06-01-2021

Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapę z punktami, gdzie będą prowadzone szczepienia przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.
Na terenie województwa śląskiego w akcji szczepień przeciwko COVID-19 udział weźmie ponad 670 podmiotów, ale lista będzie aktualizowana na bieżąco.
Szczepionka jest dobrowolna lecz pierwsze dawki będą przeznaczone dla osób najbardziej narażonych, takich jak:
pracownicy służby zdrowia;
mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych;
osoby powyżej 60. roku życia;
służby, które wspomagają walkę z COVID-19 – m.in. policja i wojsko;
nauczyciele.

W Gminie Porąbka zaszczepić można się w:
- POLIMED Sp. z o.o. Poradnia lekarza POZ, Czaniec, Kard. K.Wojtyły 28a
- POLIMED Sp. z o.o. Poradnia lekarza POZ, Porąbka, Wielka Puszcza 23
- POLIMED Sp. z o.o. Poradnia lekarza POZ, Kobiernice, Żywiecka 10
- POLIMED Sp. z o.o. Poradnia lekarza POZ, Bujaków, Bielska 22
- Bielskie Pogotowie Ratunkowe, Poradnia lekarza POZ, Kobiernice, Żywiecka 10

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,30-12-2020

Końcem roku sprawdziliśmy czy mamy jakieś nowe informacje odnośnie budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej (BDI). Okazuje się, że nie tylko my pomyśleliśmy o tejże inwestycji, ale także lokalni posłowie, którzy niedawno otrzymali odpowiedź na zadane pytania od Ministerstwa Infrastruktury.

Oto kilka faktów:
1) Decyzja środowiskowa dla budowy BDI nie jest prawomocna z powodu odwołań i skarg Stowarzyszenia "Inicjatywa Wolne Wadowice". Faktem jest, iż WSA w Warszawie oddalił skargi, ale nie zostało wyznaczone posiedzenie NSA.
2) Prace dokumantacyjne budowy BDI mimo wszystko są kontynuowane, jednak terminy nie napawają optymizmem. Opracowano podstawowy dokument umożliwiający realizację inwestycji drogowej (STEŚ).
3) 31 sierpnia 2020 roku podpisano aneks do dokończenie opracowania dokumentacji w stadium koncepcji programowej. Termin opracowania wyznaczono na luty 2025 roku.
4) Aktualny harmonogram inwestycji budowy BDI jest następujący:
- ogłoszenie przetargu: 1Q 2024
- podpisanie umowy: 3Q 2024
- rozpoczęcie realizacji: 2Q 2026
- zakończenie realizacji: 2Q 2030

5) Budowa BDI znalazła się poza limitem finansowym rządowego programu rozwoju dróg na lata 2014-2023
6) Zwiększyły się szacowane koszty inwestycji z ok. 4,3 mld PLN do 6,6 mld PLN

Tak więc, drodzy kierowcy - musimy uzbroić się w cierpliwość. Dużą cierpliwość.

Komentarze wyłączone

<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... Następna >>
Powered by CuteNews




Najnowsze filmy: