Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,11-06-2020

Trener LKS Czaniec, Maciej Żak złożył swoją rezygnację na ręce zarządu. Pan Maciej funkcję pełnił przez 4 lata, ale z klubem był związany od 14 lat.
Dla zarządu LKS to duża strata, ponieważ w swoim komunikacie piszą wprost: "Z trudem przyszło nam pogodzić się z Twoją decyzją, ale każdy ją szanuje, przez wzgląd na to że stałeś się przez te wszystkie lata legendą tego klubu."
Jednocześnie LKS ma już nowego szkoleniowca pierwszego zespołu - funkcję powierzono Szymonowi Waligórze.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,18-05-2020

W dzisiejszym dniu w raporcie PSSE Bielsko-Biała dot. osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2 znalazły się dwie złe wiadomości dla mieszkańców naszej gminy.
U kolejnego mieszkańca Gminy Porąbka stwierdzono wynik dodatni na obecność koronawirusa, co łącznie daje 14 osób zarażonych.
Do tej pory licznik osób zmarłych z powodu choroby COVID19 w Gminie Porąbka zatrzymał się na 0 i liczyliśmy, że nigdy się to nie zmieni. Niestety w dniu dzisiejszym zmarła pierwsza osoba z Gminy Porąbka, która przegrała walkę z chorobą, którą wywołał koronawirus SARS-CoV-2.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,18-04-2020

Kolejny dzień nie przyniósł dobrych wiadomości dla mieszkańców Gminy Porąbka. Mamy kolejny potwierdzony badaniami przypadek osoby zakażonej i bardzo duży wzrost osób objętych nadzorem epidemiologicznym. Mamy także kolejną osobę hospitalizowaną.
Sytuacja epidemiologiczna z każdym dniem staje się coraz gorsza:
osoby objęte nadzorem epidemiologicznym:
2 dni temu: 42,
1 dzień temu: 68,
dzisiaj: 92

osoby hospitalizowane:
2 dni temu: 0,
1 dzień temu: 1,
dzisiaj: 2

osoby w kwarantannie domowej:
2 dni temu: 34,
1 dzień temu: 43,
dzisiaj: 53

Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym oraz będących w kwarantannie domowej na mocy decyzji administracyjnej PPIS, a także objętych izolacją domową oraz hospitalizowanych, jest najwyższą ze wszystkich gmin w powiecie bielskim (bez miasta Bielsko-Biała).

Aktualizacja 19-04-2020
W dniu dzisiejszym odnotowany kolejny potwierdzony przypadek zakażenia SARS-CoV-2 w Gminie Porąbka, a także kolejną osobę hospitalizowaną.
Spadła natomiast liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym (z 92 do 69) i w kwarantannie domowej (z 53 do 37).

Komentarzy: 0

Dodał: admin,16-04-2020

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej w swoim najnowszym raporcie z dnia 16.04 podaje, iż w Gminie Porąbka pojawiły się pierwsze przypadki osób zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2.
Niestety liczba przypadków to aż 5 osób, z czego w dniu wczorajszym liczba ta wynosiła 0.
Na bieżąco aktualizowana jest (codziennie około 16:00) statystyka zarażeń w Gminie Porąbka na naszej stronie internetowej w dziale aktualności.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,11-04-2020

Informujemy naszych czytelników, iż Msza Święta Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę będzie transmitowana online z czanieckiego kościoła.
Transmisja rozpocznie się 11.04 o godz. 18:00 i będzie dostępna pod tym linkiem:
Zobacz online na YouTube


Komentarzy: 0

Dodał: admin,11-03-2020

Tematem numerem jeden od kilku tygodni jest sytuacja epidemiologiczna koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie i w Polsce. Przewiduje się, że w najbliższym czasie nastąpi bardzo duży wzrost zachorowań na COVID-19.
Aby zapobiec gwałtownemu przyrostowi zachorowań odwoływane są imprezy masowe, zamykane są szkoły, a nawet baseny, świetlice czy kina.
Patrzmy jednak lokalnie - jak sytuacja wygląda "u nas" i w najbliższej okolicy. W Gminie Kozy, w związku z podejrzeniem kontaktu z osobą zarażoną koronawirusem w jednej ze szkół, Wójt Gminy Kozy podjął decyzję o zawieszeniu zajęć w dniu 11 marca 2020 r. we wszystkich szkołach i przedszkolach publicznych. Decyzje o zawieszeniu zajęć i opieki podjęli również organizatorzy placówek niepublicznych. Działania mają charakter prewencyjny.
W Gminie Kęty uruchomiono specjalny serwis informacyjny na temat koronawirusa, gdzie publikowane są sprawdzone informacje oraz opublikowane zostaną ewentualne wytyczne i zalecenia lokalne.
W Gminie Andrychów burmistrz apeluje o ograniczenie przebywania w miejscach publicznych i przestrzeganiu zasad higieny.


Jak sytuacja wygląda w naszej Gminie?
Wójt Gminy Porąbka zaapelował do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności w sytuacjach mogących stwarzać zagrożenie zarażenia się koronawirusem (omijanie miejsc publicznych i dużych skupisk ludzi, rezygnacja z wyjazdów, w szkołach i przedszkolach: odwołanie wszystkich wycieczek oraz zawodów i konkursów wiążących się z wyjazdami lub przyjazdem osób z zewnątrz, zmianę zasad odbioru dzieci ze szkół i przedszkoli - ograniczenie możliwości poruszania się osób z zewnątrz, przestrzeganie zasad higieny). Wójt zaapelował także o spokój i nieuleganie panice.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Czańcu, Anna Kowalska podjęła decyzję o odwołaniu zebrania z rodzicami oraz spotkania z p. Piotrem Rychłym. Dyrektor Prosi także o niezwłoczne poinformowanie szkoły w przypadku wyjazdu lub powrotu dziecka z zagranicy.

Jeśli masz objawy choroby COVID-19 (Zobacz więcej), zgłoś się do lokalnych służb medycznych o pomoc:
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, ul. Broniewskiego 21, Bielsko-Biała, telefon alarmowy (7:25 - 15:00): 33 499 29 22, całodobowo: 504 022 816
- Całodobowo działa infolinia uruchomiona przez NFZ - 800-190-590

Zapraszamy także do dyskusji na naszym forum: Sytuacja epidemiologiczna koronawirusa w Czańcu i Gminie Porąbka

Aktualizacja 12-03-2020
Wójt Gminy Porąbka zarządza i apeluje:
- zostają odwołane zajęcia w przedszkolach, szkołach w okresie od 16 do 27 marca.
- zawiesza się działalność wszystkich instytucji kultury: Gminnego Ośrodka Kultury w Porąbce wraz z Domami Kultury, Gminnej Biblioteki Publicznej w Porąbce wraz z filiami
- ograniczamy dostęp do budynków oraz obiektów komunalnych administrowanych przez Urząd (np. boiska sportowe, orlik, place zabaw)
- odwołujemy planowane Zebrania Wiejskie, szeroko pojęte spotkania z mieszkańcami
- obsługę klientów ogranicza się wyłącznie do spraw wymagających osobistego stawiennictwa tj. wystawienie aktu zgonu, bądź złożenie wniosku, odebranie dowodu osobistego.
Jeśli mają Państwo obawy, że jesteście zarażeni koronawirusem, prosimy o kontakt z Sanepidem, nie przychodźcie do przychodni zdrowia lub na izbę przyjęć.

Aktualizacja 14-03-2020
Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej Roman Pindel udziela wszystkim wiernym dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej i wzywa do pozostania w domach.
W przypadku pogrzebów i ślubów uczestniczy tylko najbliższa rodzina. Odwołane zostają wszystkie nabożeństwa, w tym Gorzkie Żale i Droga Krzyżowa.
Bliskich osób starszych prosimy o przekonanie ich, aby pozostały w domach i skorzystały w tym czasie z uczestnictwa we Mszy świętej za pomocą mediów.
Odwołane zostają wszystkie zaplanowane wydarzenia o charakterze diecezjalnym, dekanalnym i parafialnym (np. plenerowe Drogi Krzyżowe, Pasje, spotkania, wykłady, dni skupienia), zaplanowane do świąt wielkanocnych. Rekolekcje zaplanowane w parafiach należy odwołać.

Aktualizacja 16-03-2020
- Ograniczenie kursów MZK Kęty - autobusy będą kursować według rozkładu jazdy jak w soboty.
- PKS Bielsko-Biała wprowadza szereg zmian (np. kierowca będzie przebywał w wydzielonej strefie bez pasażerów i nie będzie sprzedawać oraz kontrolować biletów; dworzec PKS w Bielsku-Białej zostaje zamknięty).
- Wprowadza się czasowy zakaz wstępu na obiekty użyteczności publicznej Gminy Porąbka (w Czańcu są to: stadion LKS wraz z placem edukacji, place zabaw: za Domem Kultury, przy Przedszkolu nr 1, przy SP 2) - W sołectwie Czaniec faktury za zużycie wody i ścieków będą wystawiane na podstawie zgłoszeń telefonicznych i mailowych (nie przez inkasenta). Odczyty liczników można zgłaszać na numery: (33) 827 28 16, 571 245 296.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,03-03-2020

Do zdarzenia doszło w poniedziałek 2 marca około godziny 15:00. Z nieznanych przyczyn samochód osobowy zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie czołowo zderzył się z samochodem ciężarowym.
Ponieważ były osoby poszkodowane, na miejscu pojawiły się służby medyczne, a miejsce wypadku zabezpieczały jednostki OSP. Ruch pojazdów był utrudniony.

Wypadek - czołowe zderzenie 02-03-2020

Wypadek - czołowe zderzenie 02-03-2020
foto: FB bielskiedrogi

Komentarzy: 0

Dodał: admin,27-11-2019

OSP Czaniec ma powody do świętowania, bowiem kilka dni temu do jednostki przekazano nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy Iveco Daily GLBA.
Taką okazję trzeba było uczcić, dlatego też wspomniane wydarzenie przerodziło się uroczystość, na której nie zabrakło znanych osobistości. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Czańcu, po której odbył się przemarsz pod czaniecką remizę OSP. Zabrzmiał uroczyście hymn, a prezes OSP Tomasz Nalborczyk przywitał zgromadzonych gości. Nie zabrakło m. in. Wójta Gminy Porąbka - Pawła Zemanka, starosty bielskiego Andrzeja Płonki, posła na Sejm RP. - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda.
Po przywitaniu gości odbyła się ceremonia poświęcenia i przekazania akt włączenia pojazdu do podziału bojowego jednostki OSP. Następnie odbyła się defilada piesza oraz zmotoryzowana. W uroczystości brały udział także okoliczne jednostki OSP wraz z delegacjami pocztów sztandarowych.
Życzymy, aby pojazd spisywał się bezawaryjnie.

Komentarzy: 0

Dodał: admin,28-10-2019

Program uroczystych obchodów Dnia Niepodległości w Czańcu:
11.11.2019
08:45 - wymarsz z Domu Kultury do kościoła
09:00 - msza w intencji ojczyzny
10:15 - złożenie kwiatów na cmentarzu
10:30 - akademia w Domu Kultury (w programie: przemówienia, wręczenie "Srebrnej Róży", spektakl teatralny grupy Bengaku pt. "Dzieci Sendlerowej").

Komentarzy: 0

Dodał: admin,14-10-2019

Wyniki wyborów 2019 do Sejmu RP
Obwód nr 2Obwód nr 3Obwód nr 4Razem
SP nr 2, ul.kard. K.Wojtyły 119SP nr 1, ul.kard. K.Wojtyły 32WDK, ul.kard. K.Wojtyły 30
Lista nr 1 -
KW POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
81
(SZEMLA Mirosław Stanisław: 45)
116
(SZEMLA Mirosław Stanisław: 56)
107
(SZEMLA Mirosław Stanisław: 54)
304
Lista nr 2 -
KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
501
(SZWED Stanisław: 222)
476
(SZWED Stanisław: 208)
615
(SZWED Stanisław: 281)
1592
Lista nr 3 -
KW SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ
69
(KOPERSKI Przemysław Adam: 29)
65
(KOPERSKI Przemysław Adam: 33)
85
(KOPERSKI Przemysław Adam: 44)
219
Lista nr 4 -
KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ
49
(FOLTYN Bronisław Edward: 20)
97
(FOLTYN Bronisław Edward: 49)
92
(FOLTYN Bronisław Edward: 47)
238
Lista nr 5 -
KKW KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI
165
(NYKIEL Mirosława: 90)
222
(NYKIEL Mirosława: 114)
246
(NYKIEL Mirosława: 135)
633
2986


Wyniki wyborów 2019 do Senatu RP
Obwód nr 2Obwód nr 3Obwód nr 4Razem
SP nr 2, ul.kard. K.Wojtyły 119SP nr 1, ul.kard. K.Wojtyły 32WDK, ul.kard. K.Wojtyły 30
GORGOŃ-KOMOR Agnieszka Aleksandra3224614621245
KAMIŃSKI Andrzej
5305016621693
2938


Frekwencja
Obwód nr 2Obwód nr 3Obwód nr 4
SP nr 2, ul.kard. K.Wojtyły 119SP nr 1, ul.kard. K.Wojtyły 32WDK, ul.kard. K.Wojtyły 30
65,28%64,35%68,94%


Komentarzy: 0

<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: