Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,28-03-2022

Po wieloletniej kadencji Pani Małgorzaty Czernik oraz rezygnacji z urzędu, nowym sołtysem Czańca został Pan Wiesław Gąsiorek.
Gratulujemy i życzymy powodzenia.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,11-02-2022

To były sceny niczym w kinie akcji. 32-letni mężczyzna używając groźby i siły wobec kobiet ukradł trzy samochody, którymi jeździł po dwóch powiatach. Podczas ucieczki przed policją uszkodził radiowóz. Po zatrzymaniu kierowcy pobrano krew, aby sprawdzić czy znajdował się pod wpływem środków odurzających.
Do szeregu zdarzeń doszło we wtorkowe popołudnie w powiatach wadowickim, bielskim, a na koniec w Czańcu. Historia niczym w kinie akcji rozpoczyna się w Roczynach, gdzie mężczyzna skradł audi, grożąc 62-letniej właścicielce pojazdu. Następnie pojechał do Bujakowa i tam porzucił skradziony pojazd.

W Bujakowie obok domu kultury zauważył zaparkowany na poboczu samochód i stojącą obok kobietę. 32-latek podbiegł do fiata i po odepchnięciu 58-letniej właścicielki odjechał. Sprawca porzucił pojazd w Kobiernicach, gdzie zdecydował się na kradzież kolejnego. Tym razem podbiegł do 62-latki stającej obok fiata, a następnie używając groźby i przemocy, zabrał jej kluczyki i odjechał w stronę Czańca.

Podróż zakończyła się w Czańcu, gdzie policjanci zauważyli skradzione auto i podjęli próbę zatrzymania kierującego. 32-latek nie zastosował się do poleceń funkcjonariuszy i podczas ucieczki uszkodził radiowóz. Po podjętym pościgu kryminalni z kobiernickiego komisariatu zatrzymali mężczyznę. Kierowcy pobrano krew do analizy laboratoryjnej, aby sprawdzić czy znajdował się pod wpływem środków odurzających.

32-letni mieszkaniec powiatu wadowickiego noc spędził w policyjnym areszcie, a następnie został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty rozboju, kradzieży rozbójniczej, ucieczki przed policją, naruszenia nietykalności funkcjonariuszy, uszkodzenia mienia. Sąd wczoraj zdecydował o aresztowaniu podejrzanego na trzy miesiące. Grozi mu kara nawet 12 lat więzienia.Źródło: bielsko.biala.plKomentarze wyłączone

Dodał: admin,04-11-2021

Dzisiejszym gościem Radia Bielsko był Wójt Gminy Porąbka, Pan Paweł Zemanek.
Warto posłuchać wywiadu, ponieważ możemy dowiedzieć się o planowanych inwestycjach w przyszłym roku. W Czańcu będą to głównie projekty wodno-kanalizacyjne (ul. Kryształowa i Kasztelańska), inwestycje drogowe, termomodernizacja budynku LKS Czaniec wraz z instalacją fotowoltaiki; oraz projekty związane z modernizacją oświetlenia jezdni.
Z ciekawostek - we wszystkich miejscowościach Gminy zostaną zamontowane świąteczne iluminacje oraz ozdoby.

Można także dowiedzieć się, że samorządowcy są wstrząśnięci podwyżkami cen prądu oraz gazu, przez co budżet uszczupli się aż o 1 mln PLN.

Wójt wspomina także o zakończonych w tym roku projektach, m. in.:
- remont ul. Górskiej z Zieloną
- wymiana parkietu i osprzętu w Domu Kultury

Link do wywiadu: TUTAJ

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,14-10-2021

16 października 2021 r. w Domu Kultury o godz. 9:00 odbędzie się sympozjum naukowe „Dzieje Czańca i czanieckiej parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła”.

Program sympozjum:
9:00–9:45: Inauguracja sympozjum:
9:45–13:10: Sympozjum „Dzieje Czańca i czanieckiej parafii”
9:45–10:45: prof. dr hab. Stanisław A. Sroka (dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie): Wykład inauguracyjny
10:45–11:15: dr Piotr Kołpak (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie): Wokół monografii „Dzieje Czańca i czanieckiej parafii”.
11:15–11:30: przerwa kawowa
11:30–11:50: dr hab. Andrzej Marzec (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie): Skąd wzięli się rycerze – także ci z księstwa oświęcimskiego?
11:50–12:10: dr Marta Tylza-Janosz (b. Dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach): Dobra czanieckie Habsburgów
12:10–12:30: ks. dr Szymon Tracz (Diecezjalny Konserwator Zabytków i Sztuki Sakralnej Diecezji Bielsko-Żywieckiej): Dzieje cudownego wizerunku Matki Bożej Czanieckiej
12:30–12:50: ks. Dariusz Mależyna (Parafia Nawiedzenia NMP w Targanicach): Losy czanieckiego dzwonu o imieniu Florian
12:50–13:10: dyskusja i pytania
13:10–15:00: Przerwa obiadowa
15:00–16:00: Uroczyste zakończenie sympozjum i wręczenie egzemplarzy monografii zaproszonym gościom.
Występ Zespołu Regionalnego Porąbczanie

Zapraszamy!

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,16-09-2021

Już wkrótce rozpocznie się remont odcinka ulicy Górskiej przy granicy z Bulowicami. Droga może być całkowicie zamknięta, o czym już informują znaki m. in. przy skrzyżowaniu ulic kard. Karola Wojtyły i Górskiej. Remont potrwa do 28 września.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,08-04-2021

15 maja odbędzie się Rajd Beskidy. Duże zawody, w skład których wchodzą trzy trasy adventure racing (rajdy przygodowe) oraz trzy trasy piesze. Dwie najdłuższe trasy rajdowe są bardzo wymagające, ale najkrótsza LIGHT&FAST jest skierowana do amatorów.
Jeśli ktoś ma dobrą kondycję, jeździ na rowerze w górach i ma ochotę na przygodę to ta trasa jest właśnie dla niego.
Z kolei trasy piesze mają dystanse 15, 33 i 50km. Na najkrótszej można startować także z dziećmi. Wszystkie potrzebne informacje, dokładne opisy tras, zapisy itd. znajdziecie na rajdbeskidy.pl. W dodatku wszystko to odbędzie się na miejscu, bo start i meta będą przy szkole w Czańcu (Szkoła Podstawowa nr 1 w Czańcu), zaś teren zawodów obejmuje Beskid Mały.

Rajdy przygodowe - 3 trasy (150, 95 i 60 km), Rajdy piesze - 3 trasy (50, 33 i 15 km).
Zaprasza Czaniec.pl oraz organizatorzy Rajdu Beskidy.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,06-01-2021

Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapę z punktami, gdzie będą prowadzone szczepienia przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.
Na terenie województwa śląskiego w akcji szczepień przeciwko COVID-19 udział weźmie ponad 670 podmiotów, ale lista będzie aktualizowana na bieżąco.
Szczepionka jest dobrowolna lecz pierwsze dawki będą przeznaczone dla osób najbardziej narażonych, takich jak:
pracownicy służby zdrowia;
mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych;
osoby powyżej 60. roku życia;
służby, które wspomagają walkę z COVID-19 – m.in. policja i wojsko;
nauczyciele.

W Gminie Porąbka zaszczepić można się w:
- POLIMED Sp. z o.o. Poradnia lekarza POZ, Czaniec, Kard. K.Wojtyły 28a
- POLIMED Sp. z o.o. Poradnia lekarza POZ, Porąbka, Wielka Puszcza 23
- POLIMED Sp. z o.o. Poradnia lekarza POZ, Kobiernice, Żywiecka 10
- POLIMED Sp. z o.o. Poradnia lekarza POZ, Bujaków, Bielska 22
- Bielskie Pogotowie Ratunkowe, Poradnia lekarza POZ, Kobiernice, Żywiecka 10

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,30-12-2020

Końcem roku sprawdziliśmy czy mamy jakieś nowe informacje odnośnie budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej (BDI). Okazuje się, że nie tylko my pomyśleliśmy o tejże inwestycji, ale także lokalni posłowie, którzy niedawno otrzymali odpowiedź na zadane pytania od Ministerstwa Infrastruktury.

Oto kilka faktów:
1) Decyzja środowiskowa dla budowy BDI nie jest prawomocna z powodu odwołań i skarg Stowarzyszenia "Inicjatywa Wolne Wadowice". Faktem jest, iż WSA w Warszawie oddalił skargi, ale nie zostało wyznaczone posiedzenie NSA.
2) Prace dokumantacyjne budowy BDI mimo wszystko są kontynuowane, jednak terminy nie napawają optymizmem. Opracowano podstawowy dokument umożliwiający realizację inwestycji drogowej (STEŚ).
3) 31 sierpnia 2020 roku podpisano aneks do dokończenie opracowania dokumentacji w stadium koncepcji programowej. Termin opracowania wyznaczono na luty 2025 roku.
4) Aktualny harmonogram inwestycji budowy BDI jest następujący:
- ogłoszenie przetargu: 1Q 2024
- podpisanie umowy: 3Q 2024
- rozpoczęcie realizacji: 2Q 2026
- zakończenie realizacji: 2Q 2030

5) Budowa BDI znalazła się poza limitem finansowym rządowego programu rozwoju dróg na lata 2014-2023
6) Zwiększyły się szacowane koszty inwestycji z ok. 4,3 mld PLN do 6,6 mld PLN

Tak więc, drodzy kierowcy - musimy uzbroić się w cierpliwość. Dużą cierpliwość.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,20-10-2020

Według informacji przekazanych przez księży z parafii w Czańcu, ks. Piotr Honkisz jest chory i ma stwierdzoną obecność koronowirusa, natomiast ks. Adam Łomozik jest objęty kwarantanną.
Jak wynika z komunikatu, ks. Wiesław Ostrowski (Proboszcz) oraz ks. Piotr Zawarus nie mieli wcześniej kontaktu z zarażonym księdzem i nie zostali objęci kwarantanną (decyzja PSSE Bielsko-Biała). Księża objęci kwarantanną pozostają w całkowitej izolacji w swoich mieszkaniach.
W związku z zaistniałą sytuacją kancelaria parafialna w tym tygodniu nie będzie czynna.

Dodatkowo warto przypomnieć, iż uwzględniając aktualne wytyczne dla strefy żółtej, w czanieckim kościele może przebywać 179 osób i nie wolno się gromadzić wokół kościoła.
Biskup bielsko-żywiecki udzielił aż do odwołania dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy Św. dla wszystkich wiernych.
Noszenie maseczek obowiązuje również na cmentarzu.
Transmisje Mszy z kościoła w Czańcu dostępne są POD TYM LINKIEM

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,21-09-2020

Kolejne zebranie wiejskie odbędzie się 29 września 2020 r. (wtorek) w Domu Kultury w Czańcu o godz. 18:00.

Ze względu na trwające zagrożenie epidemiczne i zalecane ograniczanie organizowania zgromadzeń, Zebrania Wiejskie w Gminie Porąbka zwołane zostały wyłącznie w celu dokonania wyboru przedsięwzięć realizowanych z funduszu sołeckiego na rok 2021.
Zebrania odbędą się przy zachowaniu powszechnie obowiązujących rygorów sanitarnych związanych z ograniczeniem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (środki ochronne, zachowanie dystansu społecznego).

Komentarze wyłączone

<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: