CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.
Czaniec - centrum
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.
Czaniec - miejscowość historyczna
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.
Czaniec
CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.
Czaniec - wczesnobarokowy dwór
Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.
Czaniec - kościół
Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej
Zapora i Jezioro Czaniec
Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.
Czaniec - parafia pradziadów papieża
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Czaniec - miejscowość zabytków
Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.
Czaniec - zaciszne miejsce
Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.
Czaniec - figury świętych
W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.
Szkoła na Dolnym Czańcu
Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.
Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Cmentarz komunalny w Czańcu
Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847
Góry...
Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.
Aktualności
Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!
Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała. Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.
UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!
Oaza Kęty-Osiedle wraz z kęcką młodzieżą, zapraszają na zakończenie okresu kolędowego wspólnym koncertem pt. "Co zdarzyło się w stajence...". Zapraszamy do wspólnego śpiewania kolęd w nietypowych aranżacjach!
W wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych na ul. kard. Karola Wojtyły w Czańcu do szpitala odwieziono cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Z jednego pojazdu wypadła pasażerka, która później wymagała reanimacji. Całość działa się w niedzielę 25 stycznia około godziny 15:00.
Policja ustaliła wstępnie, iż kierujący osobowym fiatem wpadł w poślizg i utracił panowanie nad pojazdem. Samochód zaczął obracać się wokół własnej osi, po czym zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie uderzył w opla. Po zderzeniu fiat zjechał na pobocze i przewrócił się na bok.
Na razie nie ustalono kiedy i w jaki sposób z fiata wypadła kobieta. Mimo wielu zgromadzonych świadków, nikt nie potrafił udzielić kobiecie pierwszej pomocy. Pomocy udzielił dopiero prawdopodobnie przejeżdżający ratownik medyczny.
Po udzieleniu pierwszej pomocy i przywróceniu czynności życiowych kobiecie, przebywające na miejscu zespoły ratownictwa medycznego odwiozły do szpitala cztery osoby - w tym dwójkę dzieci.
Zdjęcia w pełnej treści artykułu.
Dodano 27 sty 2015 19:32 Mężczyzna, o którym mowa w artykule, który jako pierwszy przeprowadził reanimację, jest ratownikiem medycznym i strażakiem. Reanimowana kobieta częściowo znajdowała się na zewnątrz pojazdu, dlatego pierwsza wersja wydarzeń, mogła wskazywać na wypadnięcie.
Dodano 28 sty 2015 08:47 Jak podaje portal "Na Sygnale", kobieta doznała ciężkich obrażeń ciała, m. in. krwiaka mózgu, odmy płucnej i złamania żebra, ale żyje!
W poniedziałek rano na miejscu zdarzenia, pojawiły się znicze, które zostały usunięte, a zamiast nich pojawiła kartka z informacją, że nie ma potrzeby palenia zniczy, a internet kłamie...
Rada Gminy w Porąbce uchwaliła cenę za 1mł ścieków w wysokości 9,07 zł netto oraz opłatę abonamentową dla zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Porąbka w wysokości 2,77 zł netto/miesiąc. Ceny obowiązują w okresie od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia 31 grudnia 2015 r.
Wyniki wyborów II tury - głosowanie na wójta Gminy Porąbka - wyniki z obwodów w Czańcu: WYNIKI OFICJALNE
BUŁKA Czesław
TYLZA-JANOSZ Marta Barbara
Frekwencja
Obw.2
238
459
%
Obw.3
323
473
%
Obw.4
447
487
%
Razem:
1008
1419
%
W całej Gminie Porąbka, Czesław Bułka zdobył łącznie 3538 głosów, a Marta Barbara Tylza-Janosz zdobyła łącznie 2879 głosów. Czesław Bułka wygrywa tym samym II turę wyborów i obejmuje ponownie urząd wójta.
Internauci, którzy odwiedzają nasze czanieckie forum dyskusyjne, od kilku miesięcy dyskutowali przed wyborami o kandydatach na radnych, o kandydatach na wójta, o zgłoszonych komitetach i ogólnie o wyborach.
Jednak zagorzała polemika rozpoczęła się dopiero po wyborach, w których nie udało się wyłonić wójta Gminy Porąbka. Można wręcz powiedzieć, że starły się dwa obozy - zwolennicy obecnego wójta, Czesława Bułki, oraz kandydatki Marty Tylzy-Janosz, która do tej pory piastowała stanowisko radnej w naszej gminie.
Polityczna gra oraz agitacja nie zawsze były czyste, a internauci informowali o zrywaniu plakatów i innych nieczystych grach. Dyskusji nie było końca, zarówno tych merytorycznych, niestety często też pełnych złych emocji. Zdarzyły się także wypowiedzi incydentalne, które zostały zgłoszone na policję przez osoby nimi dotknięte. Aktualnie Wątek dotyczący wyborów w Gminie Porąbka, w chwili obecnej ma ponad 30.000 wyświetleń.
W przytoczonym powyżej wątku, można także przeczytać o kolejnej sprawie sądowej, która nie dotyczyła naszego forum dyskusyjnego. Jest to sprawa wniesiona w trybie wyborczym przez p. Martę Tylzę-Janosz, przeciwko p. Czesławowi Bułce.
czaniec.pl dotarł do nieprawomocnego postanowienia Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej w tejże sprawie:
Choć wyrok zapadł wczoraj (27 listopada), jak donoszą internauci, już dzisiaj pojawiły się plakaty, z których wynika, iż Sąd Okręgowy I instancji w Bielsku-Białej, ODDALIŁ wniosek p.Marty Tylzy-Janosz ws. przeprosin za rzekome podanie nieprawdziwej informacji, cyt.: "zamierza skłócić Gminę" !
Chciałoby się powiedzieć - dobrze, że do ciszy wyborczej pozostało kilka godzin...
Już 16 listopada wybory. Ponieważ będą się różnić od poprzednich, zebraliśmy garść informacji na ten temat.
Po raz pierwszy wybory do rad gmin odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych. W każdym okręgu będzie do zdobycia jeden mandat - otrzyma go kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów.
Każda gmina została podzielona na tyle okręgów wyborczych, ile mandatów jest do obsadzenia w danej radzie (liczba mandatów zależy od liczby mieszkańców w danej gminie). W Gminie Porąbka mamy piętnaście okręgów wyborczych.
W Czańcu obowiązują następujące okręgi wyborcze: Okręg nr 3: ul. Głęboka, Głośna, Górna, Górska, Grafitowa, Graniczna, Graniczna Górna, Granitowa, Gruszowa, Kardynała Karola Wojtyły numery parzyste od 132 do końca oraz numery nieparzyste od 137 do końca, Laurowa, Lazurowa, Leszczynowa, Leśna, Letnia, Liliowa, Lipowa, Literacka, Lodowa, Lustrzana, Magnoliowa, Majowa, Mglista. Kandydaci okręgu nr 3: HARAT Rafał, BRIBRAM Jacek Witold, NALBORCZYK Tomasz, MRZYGŁÓD Łukasz
Okręg nr 4: ul. Gasnąca, Gościnna, Gwarna, Gwiezdna, Kardynała Karola Wojtyły numery parzyste od 108 do 130 oraz numery nieparzyste od 115 do 135A, Macierzankowa, Makowa, Malinowa, Malownicza, Miejska, Miodowa, Modra, Modrzewiowa, Myśliwska, Wesoła, Widokowa, Wierzbowa, Wiosenna, Wodna, Wrzosowa, Wysoka. Kandydaci okręgu nr 4: ORLICKI Maciej, ADAMUS Łukasz, DRZEWIECKI Marek Stanisław, KOWALICZEK Małgorzata Wiesława
Okręg nr 5: ul. Kardynała Karola Wojtyły numery parzyste od 60 do 106A oraz numery nieparzyste od 59 do 113A, Pejzażowa, Perłowa, Plenerowa, Podgórska, Pogodna, Prosta, Zachodnia, Zacisze, Zagajników, Zagłębocze, Zagonowa, Zakątek, Zamkowa, Zarzecze, Zdrojowa, Zielna, Zielona, Źródlana. Kandydaci okręgu nr 5: ZACNY Wiesław Marek, KUDŁACZ Dariusz, TYLZA-JANOSZ Marta Barbara
Okręg nr 6: ul. Bajeczna, Biała, Błękitna, Brzegowa, Bystra, Cedrowa, Cicha, Cierniowa, Cisowa, Cyprysowa, Cytrynowa, Czeremchowa, Czereśniowa, Czysta, Długa, Dogodna, Dolna, Dostatnia, Drzewna, Dumna, Dworska, Działkowa, Kardynała Karola Wojtyły numery parzyste od 26 do 58, Kardynała Karola Wojtyły numery nieparzyste od 27 do 57, Klonowa, Południowa. Kandydaci okręgu nr 6: MŁYNARSKA-MAZUR Alicja Teresa, GĄSIOREK Wojciech, RODAK Andrzej Roman, PSZCZÓŁKA Krzysztof
Okręg nr 7: ul. Barwna, Bażantów, Begonii, Beskidzka, Biwakowa, Bluszczowa, Bławatków, Błonie, Borowa, Bratków, Bratnia, Brzoskwiniowa, Brzozowa, Bukietowa, Bukowa, Bukowska, Bzów, Karpacka, Kresowa, Słoneczna. Kandydaci okręgu nr 7: CHWAŁA Tadeusz Włodzimierz, BORECKI Tomasz, KOWALSKA Maria Barbara
Okręg nr 8: ul. Kalinowa, Kamienna, Kardynała Karola Wojtyły od numeru 1 do 25, Kasztanowa, Kasztelańska, Kęcka, Kępa, Kłosowa, Konwaliowa, Koralowa, Korzenna, Kościelna, Krajobrazowa, Kręta, Krokusów, Królewska, Krótka, Krucza, Kryształowa, Kwiatowa. Kandydaci okręgu nr 8: NOWICKI Dariusz, MYDLARZ Maria, DURAJ Zbigniew Marian
W wyborach samorządowych wyborcy będą mogli oddać aż cztery głosy: po jednym w głosowaniu na radnych: gminy, powiatu i województwa oraz jeden przy wyborze wójta.
Nie można głosować poza miejscem zameldowania (oprócz osób przebywających w szpitalach, zakładach karnych, itp.)
Cisza wyborcza rozpocznie się w piątek 14 listopada o godzinie 0:00 i potrwa do zakończenia głosowania, czyli do godziny 21:00 w niedzielę 16 listopada. Głosować będzie można w godzinach 7-21.
Czaniec podzielony zostaje na 3 obwody głosowania: Obwód nr 2: ulice:Gasnąca, Głęboka, Głośna, Gościnna, Górna, Górska, Graniczna, Graniczna Górna, Gwarna, Gwiezdna, Grafitowa, Granitowa, Gruszowa, Kardynała Karola Wojtyły numery parzyste od 108 do końca oraz numery nieparzyste od 115 do końca,Laurowa, Lazurowa, Leszczynowa, Leśna, Letnia, Liliowa, Lipowa, Literacka, Lodowa, Lustrzana, Magnoliowa, Majowa, Mglista,Macierzankowa, Makowa, Malinowa, Malownicza, Miejska, Miodowa, Modra, Modrzewiowa, Myśliwska, Wesoła, Widokowa, Wierzbowa, Wiosenna, Wodna, Wrzosowa, Wysoka.
Obwód nr 3: ulice:Bajeczna, Biała, Błękitna, Brzegowa, Bystra, Cedrowa, Cicha, Cierniowa, Cisowa, Cyprysowa, Cytrynowa, Czeremchowa, Czereśniowa, Czysta, Długa, Dogodna, Dolna, Dostatnia, Drzewna, Dumna, Dworska, Działkowa, Kardynała Karola Wojtyły numery parzyste od 26 do 106A oraz numery nieparzyste od 27 do 113A, Klonowa, , Pejzażowa, Perłowa, Plenerowa, Podgórska, Pogodna, Południowa, Prosta, Zachodnia, Zacisze, Zagajników, Zagłębocze, Zagonowa, Zakątek, Zamkowa, Zarzecze, Zdrojowa, Zielna, Zielona, Źródlana.
Był rok 1957 kiedy to na zebraniu wiejskim podjęto decyzję o budowie nowej szkoły podstawowej dla Górnego Czańca. Budowa rozpoczęła się w roku 1963, a latem 1964 roku budynek był już oddany do użytku. W bieżącym roku wypada więc 50-lecie szkoły, a uroczystości zaplanowano na dzień 8 listopada. O godzinie 9:00 zostanie odprawiona msza w kościele parafialnym, a od godziny 10:30 rozpoczną się uroczystości jubileuszowe w Publicznym Gimnazjum w Czańcu. W planie m.in. przemówienia okolicznościowe, program artystyczny oraz zwiedzanie szkoły.
W tym roku dożynki w Czańcu to nie tylko święto gminne czy powiatowe. To połączone święto diecezji bielsko-żywieckiej, powiatu bielskiego oraz całej gminy Porąbka.
Program przedstawia się następująco:
30 sierpnia - stadion LKS Czaniec: 14:00 - 19:00 - Warsztaty artystyczne (m. in. rzeźba, ceramika); stoisko historyczne; stoisko pszczelarskie (wyroby pszczelarskie, prelekcje o fitoterapii); ekspozycje twórców ludowych z powiatu bielskiego. 16:00 - turniej przedstawicieli gmin powiatu 19:00 - zakończenie imprezy 31 sierpnia - stadion LKS Czaniec: 09:00 - Otwarcie - wystawa sprzętu rolniczego, 10:30 - przemarsz korowodu (parking Lewiatan > LKS), 11:00 - Msza celebrowana przez ks. biskupa Romana Pindla, 12:30 - Staropolskie obrzędy dożynkowe, 13:30 - Konkurs oraz oceny wieńców dożynkowych, 15:00 - Koncerty: orkiestr, zespołów Porąbczanie, Kozianie, Ondraszek, Czaniec, 18:00 - Występ kabaretu Ton, 19:30 - Zabawa taneczna z zespołem Neon, 21:00 - Gwiazda wieczoru: Don Vasyl
Dodatkowo 31 sierpnia: 15:00 - 20:00 - Warsztaty artystyczne (m. in. rzeźba, ceramika); stoisko historyczne; stoisko pszczelarskie (wyroby pszczelarskie, prelekcje o fitoterapii); ekspozycje twórców ludowych z powiatu bielskiego.
Nie później jak do 30.09.2014 roku, OSP Czaniec otrzyma nowy samochód - to już pewne, ponieważ niedawno wybrany został dostawca nowego sprzętu.
Specyfikacja pojazdu: nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem terenowym 4x4, stały napęd obu osi 4x4, skrzynia redukcyjna, możliwość blokady mechanizmów różnicowych min. osi tylnej, oraz między osiowego. Minimalna moc silnika: 200 kW, zbiornik o pojemności 3500 l.
Przetarg wygrała firma: SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o., która jako jedyna złożyła ofertę.