CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.
Czaniec - centrum
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.
Czaniec - miejscowość historyczna
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.
Czaniec
CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.
Czaniec - wczesnobarokowy dwór
Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.
Czaniec - kościół
Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej
Zapora i Jezioro Czaniec
Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.
Czaniec - parafia pradziadów papieża
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Czaniec - miejscowość zabytków
Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.
Czaniec - zaciszne miejsce
Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.
Czaniec - figury świętych
W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.
Szkoła na Dolnym Czańcu
Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.
Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Cmentarz komunalny w Czańcu
Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847
Góry...
Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.
Aktualności
Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!
Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała. Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.
UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!
Tegoroczna Wielkanoc była na drogach regionu stosunkowo spokojna - tak wynika z podsumowania policji. Niestety nie było tak spokojnie w samym Czańcu, gdzie w drugi dzień świąt około godziny 17:00 na ul. kard. Karola Wojtyły (niedaleko skrzyżowania z ul. Zagłębocze), kierujący toyotą zjechał z drogi głównej, przejechał przez chodnik i podróż zakończył na płocie. Powiadomiona o zajściu "drogówka", po przybyciu na miejsce kolizji, nie miała wątpliwości - kierowca był nietrzeźwy. Niestety kierowca okazał się "rekordzistą" regionu, ponieważ wydmuchał aż ponad 3 promile alkoholu.
W ramach inwestycji: "Przebudowa drogi powiatowej 1456S w Gminie Porąbka", zaprojektowano: ● budowa jednostronnego chodnika dla pieszych od istniejącego przejścia na ul. Kardynała Karola Wojtyły w kierunku Porąbki do ostatnich zabudowań w Czańcu. ● budowa jednostronnego chodnika dla pieszych od ul. Bystrej do istniejącego chodnika za ul. Chabrową ● budowa zatok autobusowych w pobliżu istniejących przystanków, tam gdzie pozwala na to szerokość pasa drogowego. ● przebudowa skrzyżowania z ul. Centralną w km 3+185 ● przebudowa istniejących chodników ● przebudowa nawierzchni na całym zakresie opracowania ● wykonanie odwodnienia kanalizacją deszczową na długości projektowanych chodników.
Prace opierają się na wykonaniu przebudowy nawierzchni bitumicznej wraz z budową i przebudową chodników, przebudową i budową wjazdów, budową kanalizacji deszczowej odwadniającej ulicę, rozbudową oświetlenia i przebudową przepustów przecinających drogę powiatową.
Zakres inwestycji obejmuje odcinek 3600 m od skrzyżowania z ul. Kardynała Karola Wojtyły w Czańcu do budynku Urzędu Gminy w Porąbce. Przebudowywaną jezdnię drogi powiatowej dostosowano do szerokości zasadniczej 6m wraz odpowiednimi poszerzeniami na łukach poziomych. Od istniejącego przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Karpackiej z ul. Kardynała Karola Wojtyły zaprojektowano chodnik biegnący ul. Karpacką po stronie posesji nieparzystych do końca obszaru zabudowanego w Czańcu tj około 480mb. Dalej gdzie droga przechodzi w przekrój zamiejski wykonano poszerzenia pasów w miejscach zawężeń oraz ścięcie poboczy gruntowych z uzupełnieniem ich warstwą kruszywa łamanego na szerokości 0,75m wzdłuż obu krawędzi drogi. Od ul. Bystrej gdzie zaczyna się obszar zabudowany, zaprojektowano chodnik o szerokości 2m rozpoczynający się po lewej stronie drogi przy projektowanej zatoce autobusowej dla kierunku Porąbka-Czaniec przed mostem na Młynówce. Chodnik poprowadzony został lewą stroną do projektowanej zatoki autobusowej za skrzyżowaniem z ul. Brzozową, skąd dalej pobiegnie prawą stroną wzdłuż infrastruktury ośrodka BEPIS. W km 3+000 projektowany chodnik połączy się łączy się z istniejącym ciągiem pieszym biegnącym do centrum Porąbki, który zostanie przebudowany
Przebudowa wiązać będzie się z czasowym wyłączeniem jednego pasa ruchu, przy zastosowaniu sygnalizacji świetlnej. Czasowo także planowane jest całkowite wyłączenie jezdni z ruchu.
Przebudowę drogi powiatowej 1456S Czaniec–Porąbka wykonuje firma Drog-Bud ze Spytkowic - wyłoniona w przetargu.
Policjanci z wydziału kryminalnego w Bielsku-Białej wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej zlikwidowali "dziuplę samochodową", do której sprowadzano części i podzespoły samochodów kradzionych we Francji, Anglii i Polsce. Odzyskano akcesoria samochodowe o wartości ponad 220.000 złotych. Zatrzymano 36-letniego mężczyznę podejrzanego o przechowywanie i sprzedaż skradzionych podzespołów. Podejrzany może trafić do więzienia na najbliższe 5 lat.
W czasie przeszukania firmy odnaleźli i zabezpieczyli elementy i podzespoły 65 samochodów różnych marek, m.in.: citroen, renault, peugeot, bmw, mercedes, audi, volkswagen, hyundai, kia, seat, które zostały skradzione w ostatnim czasie w Anglii, Francji i Polsce. Wartość zabezpieczonego mienia oszacowano na ponad 220.000 złotych. Ponadto policjanci zabezpieczyli też renaulta mastera z 2010 roku o wartości 40.000 złotych, który nosił ślady przerobienia pól numerowych. Wszystko wskazuje na to, że sprawca z działalności uczynił sobie stałe źródło dochodu. Odnaleziony pojazd, silniki i pozostałe podzespoły samochodowe zabezpieczono do dalszych badań identyfikacyjnych. Zatrzymany mężczyzna usłyszał już zarzuty. Za przestępstwa te może spędzić w więzieniu najbliższe 5 lat. W sobotę bielski sąd objął go policyjnym dozorem.
Oaza Kęty-Osiedle wraz z kęcką młodzieżą, zapraszają na zakończenie okresu kolędowego wspólnym koncertem pt. "Co zdarzyło się w stajence...". Zapraszamy do wspólnego śpiewania kolęd w nietypowych aranżacjach!
W wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych na ul. kard. Karola Wojtyły w Czańcu do szpitala odwieziono cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Z jednego pojazdu wypadła pasażerka, która później wymagała reanimacji. Całość działa się w niedzielę 25 stycznia około godziny 15:00.
Policja ustaliła wstępnie, iż kierujący osobowym fiatem wpadł w poślizg i utracił panowanie nad pojazdem. Samochód zaczął obracać się wokół własnej osi, po czym zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie uderzył w opla. Po zderzeniu fiat zjechał na pobocze i przewrócił się na bok.
Na razie nie ustalono kiedy i w jaki sposób z fiata wypadła kobieta. Mimo wielu zgromadzonych świadków, nikt nie potrafił udzielić kobiecie pierwszej pomocy. Pomocy udzielił dopiero prawdopodobnie przejeżdżający ratownik medyczny.
Po udzieleniu pierwszej pomocy i przywróceniu czynności życiowych kobiecie, przebywające na miejscu zespoły ratownictwa medycznego odwiozły do szpitala cztery osoby - w tym dwójkę dzieci.
Zdjęcia w pełnej treści artykułu.
Dodano 27 sty 2015 19:32 Mężczyzna, o którym mowa w artykule, który jako pierwszy przeprowadził reanimację, jest ratownikiem medycznym i strażakiem. Reanimowana kobieta częściowo znajdowała się na zewnątrz pojazdu, dlatego pierwsza wersja wydarzeń, mogła wskazywać na wypadnięcie.
Dodano 28 sty 2015 08:47 Jak podaje portal "Na Sygnale", kobieta doznała ciężkich obrażeń ciała, m. in. krwiaka mózgu, odmy płucnej i złamania żebra, ale żyje!
W poniedziałek rano na miejscu zdarzenia, pojawiły się znicze, które zostały usunięte, a zamiast nich pojawiła kartka z informacją, że nie ma potrzeby palenia zniczy, a internet kłamie...
Rada Gminy w Porąbce uchwaliła cenę za 1mł ścieków w wysokości 9,07 zł netto oraz opłatę abonamentową dla zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Porąbka w wysokości 2,77 zł netto/miesiąc. Ceny obowiązują w okresie od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia 31 grudnia 2015 r.