CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.
Czaniec - centrum
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.
Czaniec - miejscowość historyczna
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.
Czaniec
CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.
Czaniec - wczesnobarokowy dwór
Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.
Czaniec - kościół
Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej
Zapora i Jezioro Czaniec
Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.
Czaniec - parafia pradziadów papieża
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Czaniec - miejscowość zabytków
Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.
Czaniec - zaciszne miejsce
Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.
Czaniec - figury świętych
W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.
Szkoła na Dolnym Czańcu
Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.
Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Cmentarz komunalny w Czańcu
Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847
Góry...
Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.
Aktualności
Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!
Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała. Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.
UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!
W dniu 12 lipca br. w Hotelu Swing w Krakowie odbyła się druga certyfikacja produktów zgłoszonych do udziału w ogólnopolskim programie promocyjnym DOCEŃ POLSKIE. Program realizowany jest pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a jego celem jest szeroka promocja oraz wsparcie medialne naszych rodzimych wyrobów i ich producentów. Posiadanie znaku promocyjnego DOCEŃ POLSKIE świadczy o najwyższej jakości wyrobów i daje szereg korzyści nie tylko ich producentom, ale również klientom. Asortyment produktów ubiegających się podczas drugiej certyfikacji o znak promocyjny DOCEŃ POLSKIE był bardzo zróżnicowany i obejmował nie tylko wyroby wędliniarskie, ale również kasze, makarony, miody, musztardy, ciastka, słodycze, piwa i inne artykuły spożywcze.
Certyfikowane produkty charakteryzowały się wysoką jakością, dlatego też po raz pierwszy w historii DOCEŃ POLSKIE wyłoniono kilka TOP PRODUKTÓW - wyrobów, które uzyskały maksymalną liczbę punktów.
Startujące do certyfikacji, makarony z Czańca nie otrzymały wyróżnienia TOP PRODUKT, ale przeszły pozytywnie Certyfikację i otrzymały prawo do posługiwania się Godłem "Doceń polskie". "Makaron Czaniecki Krajanka"; wyprodukowany przez firmę Czaniecki Makarony Sp. z o.o. z miejscowości Czaniec, otrzymał wyróżnienie i certyfikat Doceń Polskie. Przeczytaj cały artykuł Komentarze wyłączone
Niż Otto, o którym od kilku dni jest głośno, dał się we znaki również mieszkańcom Czańca.
Już od dnia wczorajszego z radia i telewizji płynęły informacje o gwałtownych burzach, ulewach niosących tony wody, wichurach, podtopieniach i zerwanych dachach. Tak było chociażby w niedalekich Wadowicach i okolicy Żywca.
W dniu dzisiejszym około południa, nad Czaniec zaczęły napływać bardzo gęste i potężne chmury. Bardzo szybko niebo zrobiło się ciemne niczym w nocy. Wtedy już wiadomo było, czego można się spodziewać. Bardzo intensywne opady i burza, niestety postanowiły pozostawić po sobie "pamiątkę". W wielu miejscach Czańca, Domaczka wystąpiła z koryta, pojawiły się lokalne podtopienia, gdyż wszelkie strumyki i cieki wodne przemieniły się w małe rzeki. Tak było m.in. na ulicy Zielonej, gdzie podtopiony został dom parterowy. Niestety niż Otto nie mówi "dość", ponieważ - jeśli wierzyć synoptykom - najbliższe dni mogą przynieść kolejne nawałnice.
Zdjęcia z ulicy Zielonej można zobaczyć w pełnej wersji artykułu.
Niedawno informowaliśmy, iż MZK Kęty zawiesiło niektóre kursy na linii nr 2 Kęty-Andrychów p. Czaniec. Tymczasem poinformowano, iż część z zawieszonych kursów, zostaje jednak przywrócona.
Lista kursów, które zostają wznowione od 18 czerwca 2011 roku (sobota): - w soboty o godz. 22:10 Kęty > Andrychów p.Czaniec, - w niedzielę o godz 12:00 Kęty > Czaniec Górny, - w niedzielę o godz 12:40 Czaniec Górny > Kęty
Most na Sole w Kobiernicach, którym prowadzi DK 52 jest już przejezdny. Od dnia dzisiejszego, od około godziny 16:30 kierowcy nie muszą już nadrabiać kilometrów objazdami przez Porąbkę lub Kęty. Planowane zakończenie remontu i oddanie mostu do użytku miało nastąpić z ostatnim dniem czerwca, jednak GDDKiA podjęła decyzję o przedłużeniu zamknięcia mostu do 31 lipca 2011r. Spotkało się to z oburzeniem nie tylko kierowców, a także włodarzy naszej gminy, którzy wystosowali do GDDKiA apel. Jak widać - warto walczyć o swoje racje. Zobacz jak wygląda odnowiony most. Przeczytaj cały artykuł Komentarze wyłączone
Zapewne wielu kierowców podróżujących w stronę Bielska-Białej, z utęsknieniem czekało na ostatnie dni czerwca, kiedy to planowo miał zakończyć się remont mostu na Sole (DK 52).
Na moście trwają jeszcze ostatnie prace i wszystko wskazuje na to, że firma FIRESTA – Fiser z Ostrawy zdąży ze wszystkim na czas.
W czym więc problem? Decyzją GDDKiA most pozostanie zamknięty przez kolejny miesiąc, aż do 30 lipca 2011r. do godziny 16:00. Niestety nie podano szczegółów tej decyzji, jednak domniemywać można, że ma to ścisły związek z budową ronda na DK52 w Kozach. W chwili obecnej przejazd przez budowane rondo odbywa się wahadłowo i otwarcie mostu na Sole spowodowałoby powstawanie dużych korków.
Zatem kierowcy... oby do 30 lipca!
Dodano 29 cze 2011 19:40 Na dzisiejszej sesji Rady Gminy został wystosowany apel do GDDKiA o zachowanie terminu oddania mostu do użytkowania tj. 30.06.2011r.
GOK w Porąbce oraz Parafia w Czańcu zapraszają na DNI CZAŃCA na stadionie LKS.
11 czerwca : - 17:00 Mecz Czanieckie makarony vs Księża - 18:00 Koncert zespołu "Czaniec" - 18:30 Występy młodzieżowych zespołów rockowych - 20:00 Dyskoteka pod gołym niebem (prowadzi DJ Gromi)
12 czerwca: - 9:00-15:00 Msza Święta, a następnie obchody święta ludowego w Domu Kultury - 15:00 Koncert orkiestry dętej - 15:30 Występy dzieci i młodzieży - 17:15 Występ KGW Czaniec - 17:30 Występ grupy Bengaku - 18:00 Kabaret BAR - 18:30 Zabawa taneczna z zespołem Neon
Głównym powodem, dla którego w sali WDK zebrało się ponad 170 osób, były niewątpliwie wybory sołtysa. Jednak, oprócz wyłonienia sołtysa na następną kadencję, poruszano kilka ważnych faktów, które przedstawimy czytelnikom "w pigułce".
Sprawozdanie sołtysa Pani Małgorzata Czernik przedstawiła sprawozdanie sołtysa z lat 2007-2010, które można podsumować krótko - w naszej miejscowości inwestycje drogowe dominowały wśród pozostałych inwestycji. Pozostałe główne inwestycje to przejęcie cmentarza, przekazanie piwnic WDK do dyspozycji MCAT, rewitalizacja centrum Czańca, budowa chodników wzdłuż ul. Kęckiej i przejęcie przez Gminę Porąbka gruntów, na których leżą drogi w naszej miejscowości.
Zmiany w planie odnowy Czańca do roku 2019 W głosowaniu nad zmianą planu odnowy Czańca do roku 2019, przyjęto, że do planu dodane zostaną 4 punkty, a wśród nich znalazły się: - budowa chodnika na ul. kard. K.Wojtyły - remont Domu Kultury (wraz z wymianą elewacji) - remont ośrodka zdrowia
Głos w sprawie likwidacji placówki pocztowej W sprawie likwidacji placówki Poczty Polskiej w Czańcu, głos zabrał Wojciech Waligóra i wójt Gminy Porąbka Czesław Bułka. Na chwilę obecną, nie nastąpi likwidacja placówki Poczty Polskiej w Czańcu, a być może w przyszłości zostanie ona przekształcona w agencję pocztową - wynika z wypowiedzi pana Czesława Bułki.
Rozmowy w sprawie likwidacji kilku połączeń MZK Kęty i dofinansowania MZK z budżetu Gminy Porąbka. Na spotkaniu obecny był także prezes MZK Kęty, którego zaproszono w związku z likwidacją szeregu połączeń autobusowych w naszej gminie, m.in. 4 kursów linii nr 2 - Kęty-Andrychów p. Czaniec. Likwidacja kursów : - w dni robocze: 5.20 Kęty d.a. – Andrychów Os. - w soboty: 5.15; 22.10 Kęty d.a. – Andrychów Os. 5.02; 22.10 Andrychów Os. – Kęty - w soboty i niedziele: 12.00 Kęty d.a. – Andrychów Os.; 13.00 Andrychów Os. – Kęty PKP - Kurs o godz. 21.10 Kęty d.a. – Andrychów Os. będzie wykonywany tylko w dni robocze
Do rozmowy dołączył radny powiatowy, pan Wojciech Waligóra, który decyzję MZK potępił. Jego zdaniem, nie po to Gmina Porąbka dopłaca do utrzymania MZK Kęty niemal 700 000 zł rocznie, aby spółka wstrzymywała mało rentowne kursy, uniemożliwiając mieszkańcom swobodną komunikację nie tylko w dni robocze, ale także w weekendy i święta. Pan Wojciech Waligóra, również podkreślił, że zarząd MZK musi zastanowić się nad decyzjami, ponieważ wkrótce PKS Bielsko-Biała, może stać się poważną konkurencją dla MZK Kęty. Dlaczego? Chodzi o to, iż powiat bielski przejął akcje PKS Bielsko-Biała i będzie dążył do tego, aby maksymalnie wykorzystać możliwości taboru, jednocześnie redukując wydatki gmin. O sprawie piszemy poniżej, bowiem szersze wyjaśnienie sprawy poczynił wójt, pan Czesław Bułka.
Powiat bielski otrzymał od Skarbu Państwa 85% akcji przedsiębiorstwa PKS Bielsko-Biała, reszta trafiła do pracowników PKS. Już w ubiegłym roku starosta bielski, Andrzej Płonka powiedział, że część swoich akcji powiat przekaże zainteresowanym gminom. Na terenie gminy: Kęty, Andrychów i Porąbka mieszkańców wozi Międzygminny Zakład Komunikacyjny MZK Kęty, którego 20% udziałów ma Gmina Porąbka. Teraz może się to zmienić. W momencie kiedy MZK Kęty, zamknie nierentowne kursy lub linie, w tym momencie może je przejąć PKS Bielsko-Biała (a więc powiat bielski). Dla Gminy Porąbka to wielka oszczędność, ponieważ wydatek rzędu 600-700 000 zł rocznie na MZK Kęty jest sporą częścią budżetu. Jak potoczą się losy MZK, na razie nie wiadomo i na dalsze działania przyjdzie nam jeszcze poczekać.
Bezpieczeństwo ruchu drogowego w centrum Czańca Wojciech Waligóra, radny powiatu bielskiego, jakby na odzew naszych forumowiczów, opisujących czyhające niebezpieczeństwa na odcinku ul.kard. K. Wojtyły, objętego rewitalizacją, przedstawił co następuje: - Jeśli uda się pozyskać odpowiednie środki finansowe, na ul. kard. K. Wojtyły, na wysokości szkoły podstawowej, postawiona będzie sygnalizacja świetlna, która będzie reagować na pojazdy poruszające się powyżej wyznaczonej granicy prędkości dopuszczalnej. - na ul. kard. K. Wojtyły, przed centrum (jadąc dd strony Dolnego Czańca), rozważa się możliwość ustawienia progu zwalniającego - zamontowano lustro, które poprawi widoczność kierowcom włączającym się do ruchu od strony WDK.
O błędach projektowych projektu "Rewitalizacja centrum Czańca" oraz zagrożeniach w ruchu, można poczytać oraz podyskutować na naszym forum, http://czaniec.pl/forum/viewtopic.php?id=457
Zgromadzeni na zebraniu w dniu 8 maja 2011 r. mieszkańcy, mieli możliwość głosowania na stanowisko sołtysa wsi Czaniec, spośród trzech kandydatek.
Zdzisława Konopnicka-Dwornik, pochodząca z Czańca i aktualnie mieszkająca w naszej miejscowości, po powrocie z Zielonej Góry, wizję sprawowania urzędu sołtysa, przedstawiła w następujący sposób: budować Czaniec jako wieś "ładną", podkreślać walory położenia miejscowości i promować wieś jako estetyczny przystanek na papieskim szlaku. Ponadto, pani Zdzisława oprócz budowania "ładnego" Czańca, przedstawiła się jako osoba, która chce pomagać mieszkańcom oraz ściśle współpracować z radnymi.
Małgorzata Czernik, czyli dotychczasowy sołtys wsi Czaniec, zootechnik z wykształcenia, podkreślała swoją wiedzę na temat rolnictwa i doświadczenie w wielu kwestiach, które zdobyła piastując urząd sołtysa przez wiele lat. Mimo, iż pani Małgorzata nie przedstawiła żadnej konkretnej wizji sprawowania urzędu sołtysa na następne lata, jej autoprezentacja trwała najdłużej spośród wszystkich kandydatek. W dalszej części przemówienia, pani Małgorzata - można powiedzieć - usprawiedliwiała się, dlaczego pewnych, niewymienionych jednak kwestii, nie udało się jej osiągnąć.
Barbara Górka, od lat związana z rolnictwem, aktualnie trudniąca się uprawą pieczarek, dotychczasowy członek rady sołeckiej. Swoją wizję piastowania urzędu sołtysa określiła krótko - Czaniec = jedność. W swojej prezentacji pani Barbara podkreśliła nacisk na sprawy mieszkańców - wspieranie i pomaganie w problemach, miały być priorytetem.
Po prezentacjach kandydatek, odczytano nazwiska zebranych na sali mieszkańców, rozdano karty do głosowania i przystąpiono do głosowania.
Niestety pierwsza tura nie wyłoniła zwycięzcy i wyniki kształtowały się następująco: Zdzisława Konopnicka-Dwornik - 50 głosów Małgorzata Czernik - 79 głosów Barbara Górka - 38 głosów. W głosowaniu udział wzięły 172 osoby.
Do wyłonienia sołtysa, potrzebne było 50% głosów + 1.
W drugiej turze wyborów, zebrani na sali mieszkańcy wyłonili nowego sołtysa: Małgorzata Czernik - 81 głosów Zdzisława Konopnicka-Dwornik - 69 głosów.
Dobra wiadomość dla kierowców, którzy podróżują w kierunku Bielska-Białej. Most w centrum Porąbki został otwarty dla ruchu samochodów osobowych. Ruch odbywa się jednak tylko w jednym kierunku - od centrum Porąbki.