Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli




Dodał: admin,29-03-2009

Gmina Porąbka zakończyła realizację przedsięwzięcia pn.: "Renowacja Publicznego Przedszkola w Czańcu, szansą na rozszerzenie polsko-słowackiej współpracy kulturowej". Realizacja projektu obejmowała zarówno działania inwestycyjne polegające na pracach budowlanych w budynku czanieckiego przedszkola, jak i wspólne, polsko - słowackie spotkania jakie zorganizowane zostały w obu partnerskich gminach. Dodatkową korzyścią wynikającą z realizacji wszystkich przedsięwzięć projektowych, była również możliwość zakupu zestawu komputerowego do przedszkola. Ciekawym podsumowaniem całości realizacji projektu była uroczysta konferencja, w której wzięli udział nauczyciele oraz rodzice i opiekunowie dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli w Czańcu i Turzovce na Słowacji. Konferencja składała się zarówno z części artystycznej obejmującej występ przedszkolaków, jak i panelu dyskusyjnego dla dorosłych uczestników. Podczas wspólnej zabawy najmłodszych, opiekunowie, nauczyciele i rodzice, wzięli udział we wzajemnej wymianie poglądów i panelu dyskusyjnym.

źródło: porabka.pl



Komentarze wyłączone

Dodał: admin,26-03-2009

Na sesji Rady Gminy z dnia 11.03.2009r. uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego dla Gminy Porąbka.
Na chwilę obecną plan jest w nadzorze wojewody, który to ma 30 dni na uwagi, zakwestionowanie zapisów bądź uchylenie uchwały, gdyby ta okazała się niezgodna z obowiązującymi przepisami prawa.
Jeśli jednak nie będzie żadnych uwag, to plan zagospodarowania, a ściślej mówiąc uchwała, zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.
Od momentu opublikowania po 30 dniach plan staje się prawomocny i obowiązujący.



Komentarze wyłączone

Dodał: admin,03-03-2009

mkalendarz_sp_czaniec.jpeg---------------------------------------- Materiał reklamowy Szkoły Podstawowej w Czańcu ------
W związku z obchodami 100-lecia Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Czańcu, ukazał się piękny, jubileuszowy kalendarz na rok 2009, prezentujący historię szkoły.
Kalendarz ten jest świetną pamiątką dla każdego ucznia i absolwenta tej szkoły, a także doskonałym prezentem dla najbliższych. Kalendarze można nabyć w sekretariacie Szkoły lub w zakrystii. Cena wynosi 20 zł
Zachęcamy do nabycia, wszystkie wpływy zostaną przekazane na rzecz Szkoły.


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,14-01-2009

Około godziny 22:00 w ubiegły poniedziałek w naszej gminie zawyły syreny Ochotniczych Straży Pożarnych. Płonął budynek przy ulicy Bielskiej w Bujakowie (w budynku owym mieścił się bar).

Okoliczne jednostki OSP rozpoczęły akcję ugaszania pożaru i przeszukiwania budynku. Niestety na miejscu znaleziono ciało właściciela, który prawdopodobnie zaczadził się podczas próby samodzielnego gaszenia pożaru.

Świadkowie zdarzenia twierdzą, że przed pożarem słyszeli eksplozję, natomiast strażacy znaleźli na miejscu butlę gazową, której wybuch mógł być przyczyną pożaru.



Komentarze wyłączone

Dodał: admin,08-01-2009

Policjanci z komisariatu w Kobiernicach zatrzymali 37-letniego mieszkańca Czańca, który postrzelił psa swojego sąsiada. Nietrzeźwy sprawca strzelał z broni pneumatycznej z terenu swojej posesji. Za czyn, którego się dopuścił grozi mu rok pozbawienia wolności.

Wczoraj około 15.00 do komisariatu w Kobiernicach zgłosił się mieszkaniec Czańca, który powiadomił, że przed godziną sąsiad z terenu swojej posesji postrzelił z wiatrówki jego psa. Pies biegał wolno po terenie posesji należącej do właściciela. Nie stanowił zagrożenia. Sprawca przestrzelił mu płuco, co skutkowało odmą płucną. Właściciel przewiózł zwierzę do weterynarza, który określił jego stan jako bardzo ciężki.

źródło: policja.bielsko.pl


Przeczytaj cały artykuł
Komentarze wyłączone

Dodał: admin,24-12-2008

W noc wigilijną, w blasku świec
melodia kolęd płynie w mrok.
Niech Wam przyniesie radości moc
i wiele szczęścia w Nowy Rok...

...życzy Czaniec.pl



Komentarze wyłączone

Dodał: admin,22-12-2008

Nietrzeźwy 20-latek z Kęt kierował fiatem seicento mając przeszło promil alkoholu w organizmie. W takim stanie przyjechał na jedną ze stacji benzynowych w Czańcu. Jego zachowanie wzbudziło podejrzenia pracowników.
Kierowca jechał zygzakiem, a po wyjściu z samochodu ledwo stał na nogach. Taki stan wcale mężczyźnie nie przeszkadzał. Otworzył bagażnik samochodu i zaczął ładować do środka kostkę brukową, która znajdowała się na terenie stacji benzynowej. Pracownicy wezwali policję i pijany kierowca został zatrzymany przez policjantów z kobiernickiego oddziału. Za kradzież i kierowanie pojazdem w stanie wskazującym grozi mu 5 lat więzienia.

Źródło: Radio Bielsko



Komentarze wyłączone

Dodał: admin,01-12-2008

Policjanci Sekcji Dochodzeniowo-Śledczej poszukują świadków wypadku drogowego z dnia 7 listopada 2008 roku. Pomiędzy 11.00 a 11.40 w Czańcu na ulicy Wojtyły, 70-letni rowerzysta z nieustalonych dotąd przyczyn przewrócił się do przydrożnego rowu, doznając obrażeń ciała. Świadków tego wypadku prosimy o kontakt z Sekcją Dochodzeniowo-Śledczą Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej przy ulicy Rychlińskiego 17, numer telefonu 33-8121230, bezpośrednio z policjantem prowadzącym postępowanie - numer telefonu (033) 8121345 lub z najbliższą jednostką Policji - numery telefonów alarmowych – 997, 112.

źródło: policja.bielsko.pl



Komentarze wyłączone

Dodał: admin,31-10-2008

O Beskidzkiej Drodze Integracyjnej na łamach czaniec.pl już pisaliśmy. Przypomnimy jednak czym jest BDI.

Beskidzka Droga Integracyjna (Bielsko-Biała – Głogoczów ) będzie dwujezdniową drogą klasy GP (główna przyspieszona); każda z jezdni będzie miała po dwa pasy ruchu. Jej dostępność zostanie ograniczona, co oznacza, że wjechać na nią i zjechać z niej będzie można tylko na węzłach. Wokół drogi powstanie sieć dróg dojazdowych służących ruchowi lokalnemu.

W ciągu BDI powstaną obwodnice, które wyprowadzą ruch tranzytowy z miast. Planowane są: północna obwodnica Kalwarii Zebrzydowskiej, południowa obwodnica Wadowic, północna obwodnica Andrychowa, południowa obwodnica Kęt i północna obwodnica Kóz.

W 1999 roku w krakowskim oddziale GDDKiA przeprowadzono prace studialne nad kompleksową modernizacją drogi krajowej od Głogoczowa do Kęt i wykazały one, że zdecydowana większość trasy będzie musiała zostać poprowadzona po nowym śladzie. Z uwagi na koszty, zaplanowano budowę obwodnic miast zlokalizowanych na trasie, których przebieg wpisuje się w BDI, natomiast nie planowano budowy całej trasy. Teraz postanowiono zastosować rozwiązanie kosztowne, ale zarazem kompleksowo rozwiązujące problem drogi krajowej nr 52.

Przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej Beskidzkiej Drogi Integracyjnej (BDI) ogłosił krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w styczniu br. Koszt budowy nowej drogi o długości 70 km szacowany jest na ponad 2 mld zł.

W dniach od 27.10.2008 do 5.11.2008 roku w Urzędzie Gminy Porąbka będzie można zapoznać się z opisem inwestycji oraz planami orientacyjnymi wariantów przebiegu trasy (do wglądu w Referacie Inwestycji i Gospodarki Komunalnej). 5.11.2008 roku w godzinach 11:00-17:00 w Sali Sesyjnej UG Porąbka dyżur będą pełnili projektanci opracowujący dokumentację do tejże inwestycji.

W dniach od 27.10.2008 do 6.11.2008 w Urzędzie Gminy Kęty można zapoznać się z proponowanymi wariantami przebiegu drogi oraz uwarunkowaniami środowiskowymi.
Plany „Budowy Drogi Krajowej NR 52 na odcinku Bielsko-Biała – Głogoczów (Beskidzka Droga Integracyjna) będą do wglądu w Wydziale Zagospodarowania Przestrzennego, pokój nr 30 (II piętro) w: Urzędzie Gminy Kęty - Rynek 7.

Tutaj można pobrać warianty budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej »
Warto przyjrzeć się dwóm wariantom, które zakładają przebieg BDI w okolicy zabytkowego dworu czanieckiego. Oprócz tych dwóch wariantów pozostaje jeszcze jeden, który zakłada przebieg na większym obszarze Czańca (Dolnego).

Źródła: kety.pl i materiały UG Kęty, spedycja.pl, pb.pl, gazeta.pl, informacja własna



Komentarze wyłączone

Dodał: admin,31-10-2008

Stało się to, o co zabiegano przez wiele lat, na to wydarzenie czekano od dawna - czaniecki cmentarz stał się cmentarzem komunalnym! W przeddzień obchodów Wszystkich Świętych podpisano akt notarialny.

To był ostatni cmentarz parafialny w Gminie Porąbka. Teraz przeszedł pod zarząd gminy. Dlaczego ?! "Cmentarz odbiega wyglądem od pozostałych, były naciski aby go przejąć"- mówi wójt, Czesław Bułka.

"Nekropolia zostanie rozbudowana"- zapowiadają w Urzędzie Gminy. To jednak plany na dalszą przyszłość. Wcześniej prace będą dotyczyły m.in. cmentarnych alejek. "Pojawi się kostka brukowa, krawężniki. Chcemy zrobić większy parking przy nekropolii, myślimy o chłodni"- mówi wójt Bułka.

Informacja własna / Radio Bielsko



Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... 47 ... 49 Następna >>
Powered by CuteNews




Najnowsze filmy: