Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,14-10-2007

W dniu dzisiejszym rozdawano "listy wyborcze" mieszkańcom z nazwiskami kandydatów do pierwszej czanieckiej Rady Parafialnej.

Lista kandydatów:

 1. Bieniek Leszek ul. Zarzecze 17 Zagłębocze
 2. Chrapkiewicz Roman ul. Lazurowa 7 Pasionki
 3. Drzewiecka Małgorzata ul. Miejska 6 Cygańskie, Stawy
 4. Dwornik Józef ul. Wrzosowa 3
 5. Gawęda Tomasz ul. Wrzosowa 10 II strona Domaczki
 6. Gąsiorek Wiesław ul. Cyprysowa 4 Budziany i Gąsiorkówka
 7. Kacorzyk Marian ul. Kościelna 20 Kępy i Potoka
 8. Kajor Stanisław ul. Konwaliowa 38 Czaniec Dolny
 9. Kołek Ryszard ul. Bukowska 84 Bukowca Czaniecktego, Górnica Dworska i pozostałe ulice tego rejonu
 10. Lipowiecka Teresa ul. Graniczna 7 Granicy, Pniaków, Harędy
 11. Maślanka Wanda ul. Bukowska 43 Bukowca, Górnicy, kaplicy pod szkołą
 12. Mreńca Ryszard ul. Bosmańska 8 Bukowca Porąbskiego
 13. Musiał Anna ul. Kęcka 39 Gościniec
 14. Nalborczyk Sławomir ul. Beskidzka 8 Podkamienne
 15. Pielesz Mirosław od Szkoły na Górnym Czańcu do Krzyża, ul. Kard. K. Wojtyły 94
 16. Waligóra Wojciech ul. Cedrowa 8 Osiedle Tysiąclecia
 17. Wykręt Ireneusz, ul. Bratnia 27 Łęg, Osiedle na Krzyżówce i domy pod kościołem

Z powyższej listy wybiera się poprzez skreślenie maksymalnie 6 osób. Wyniki zostaną podane do wiadomości 21 października 2007.Komentarze wyłączone

Dodał: Dziennikarz,12-10-2007

Na naszym cmentarzu od około dwóch tygodni trwają prace porządkowe. Uprzątnięto korzenie starych drzew, wykoszono alejki. Trwa porządkowanie zieleni.

Ponadto w dniu dzisiejszym tj 12.10.2007r zlikwidowano stare, straszące WC i postawiono nową przenośną ubikację.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,10-10-2007

UWAGA! Czaniec.pl poszukuje redaktorów chętnych do współpracy z naszym portalem!

Jeżeli docierają do Ciebie ciekawe informacje z naszego regionu, potrafisz redagować notatki prasowe i chcesz przyczynić się do budowania czanieckiego portalu informacyjnego - skontaktuj się z nami!

Szczegóły współpracy: info@czaniec.pl, tel. 603318392Komentarze wyłączone

Dodał: admin,10-10-2007

Gminna Biblioteka Publiczna w Porąbce znalazła się w grupie laureatów z 16 województw, biorących udział w II edycji największego ogólnopolskiego Programu grantowego pod nazwą "Rzeczpospolita Internetowa", który realizowany jest pod patronatem Prezesa Rady Ministrów, wspólnie z Organizacją Narodów Zjednoczonych. Program jest kierowany do lokalnych społeczności gmin wiejskich i ukierunkowany na aktywizację mieszkańców polskiej wsi oraz budowanie społeczeństwa informacyjnego. Realizacja projektów obejmuje trzy grupy tematyczne: "Edukacja i Rozwój" "Nasz Region" "Integracja i Tolerancja". W obszarze tematycznym "Nasz Region", Biblioteka złożyła wniosek o mały grant w wys. 15 tys. zł., na potrzeby realizacji zadania pt.: "Mapa atrakcji turystycznych gminy Porąbka". Na całość przedsięwzięcia składają się: jesienne wycieczki krajoznawcze po atrakcjach przyrodniczo-kulturalnych gminy Porąbka organizowane pod hasłem: "pakuj plecak ruszaj z nami" przeprowadzenie kursów z zakresu fotografii cyfrowej i kamery oraz kurs tworzenia strony internetowej. Efektem wszystkich poczynań ma być powstanie wirtualnej mapy atrakcji turystycznych gminy Porąbka. Projekt realizowany będzie głównie przez młodzież szkolną, chociaż udział w wycieczkach jest ogólnie dostępny dla wszystkich miłośników czynnego uprawiania turystyki i promocji zdrowego trybu życia.W ramach grantu, Biblioteka ma również możliwość pozyskania profesjonalnego sprzętu, niezbędnego do realizacji projektu.

autor: Marzena Łysień, Starostwo Powiatowe Bielsko-BiałaKomentarze wyłączone

Dodał: admin,28-09-2007

Wkrótce remont drogi Czaniec-Andrychów (droga nr: 1742 K Czaniec - Roczyny - Andrychów odc. 967mb (w dwóch odcinkach) na odcinku w Roczynach. Tymczasowo ruch do Andrychowa kierowany będzie przez nienajlepszą drogę na ulicy ZagłęboczeKomentarze wyłączone

Dodał: admin,19-09-2007

Długo oczekiwany przez kierowców i mieszkańców Zagłębocza remont nawierzchni asfaltowej (droga powiatowa 4478S) na odcinku 500m od ulicy kard. Karola Wojtyły zakończy się dnia 31.10.2007.
Zakres robót obejmuje:
- wyrównanie istniejącej nawierzchni drogi mieszanką mineralno-asfaltową po uprzednim oczyszczeniu i skropieniu emulsją asfaltową,
- wykonanie nawierzchni z mieszanki mineralno-bitumicznej gr. 5cm po uprzednim skropieniu emulsją asfaltową,
- wykonanie pobocza z kruszywa łamanego.
źródło: Zarząd Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,07-09-2007

Ulewne deszcze padające od kilku dni w naszym regionie spowodowały po raz kolejny lokalne podtopienia, a rzeki i potoki wystąpiły z koryt. Podobna sytuacja miała miejsce w Czańcu w czerwcu br.  Fotorelacja zamieszczona z czerwca  

Wojewoda śląski ogłosił już alarm przeciwpowodziowy w powiatach: cieszyńskim, bielskim, żywieckim oraz w mieście Bielsku-Białej (gdzie wylała rzeka Białka, podtapiając m.in. DH Wokulski czy największą galerię handlową - Sferę. Rzeka płynie już ulicą Grażyńskiego). Silne opady będą występować w regionie jeszcze co najmniej przez najbliższą dobę.

Zbiorniki kaskady Soły dysponują dużą rezerwą, która spłaszczy falę powodziową. Rezerwa wynosi obecnie około 40 milionów metrów sześciennych. Do jeziora żywieckiego co sekundę wpływa z Soły 900 metrów sześciennych.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje już w gminie Andrychów, gdzie wylewają lokalne rzeki.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,03-09-2007

Rozpoczęły się przygotowania do budowy tzw. Beskidzkiej Drogi Integracyjnej - nowego połączenia Bielska- Białej i Krakowa. Zastąpi ona dotychczasową wąską i zatłoczoną DK 52 - dowiedziała się w poniedziałek PAP od rzeczniczki krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Magdaleny Chacagi.

Przedstawiciele GDDKiA zaprezentowali harmonogram prac nad BDI. Według Chacagi nowa droga będzie liczyła około 70 km. Połączy węzeł "Suchy Potok" na S1 w rejonie Bielska-Białej z Głogoczowem na S7.

Będzie to dwujezdniowa droga klasy GP (główna przyspieszona). W każdą ze stron będą wiodły dwie jezdnie. Wjechać na nią i zjechać będzie można tylko na węzłach. W ciągu BDI powstaną obwodnice, które wyprowadzą ruch tranzytowy z miast: północna obwodnica Kalwarii Zebrzydowskiej, południowa Wadowic, północna Andrychowa, południowa i północna Kęt, a także północna Kóz.

"Proces przygotowania inwestycji zostanie znacznie skrócony. Zwykle w Europie Zachodniej przygotowanie inwestycji do momentu rozpoczęcia budowy trwa siedem lat. Jeśli wszystkie zaangażowane podmioty dołożą starań, to już z końcem 2012 roku może być wydane pozwolenie na budowę, a sama budowa mogłaby być realizowana w latach 2013-2015. Szacuje się, że koszt realizacji inwestycji przekroczy 2 miliardy złotych" - powiedziała Chacaga.

Szefostwo GDDKiA złożyło już samorządom gmin, przez które przebiegnie droga, propozycję współfinansowania opracowania dokumentacji i materiałów niezbędnych do uzyskania decyzji lokalizacyjnej. Według Dyrekcji, ponad 72 proc. kosztów, czyli 37,7 milionów złotych (z ogółem 52,2 mln) poniesie GDDKiA. Pozostałą część miałyby sfinansować gminy.

Chacaga przypomniała, że w 1999 roku w krakowskim oddziale GDDKiA przeprowadzono prace studialne nad kompleksową modernizacją drogi krajowej 52 od Głogoczowa do Kęt. Wykazały one, że zdecydowana większość nowej trasy będzie musiała zostać poprowadzona po tzw. nowym śladzie.

źródło: Onet.plKomentarze wyłączone

Dodał: admin,19-08-2007

W niedzielę 26 sierpnia br. pożegnamy ks. Filipa Piotrowskiego, który po 25 latach proboszczowania w naszej parafii przechodzi na emeryturę. Nowym proboszczem zostanie ks. prałat Stanisław Śmietana (2006: Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Bielsko-Żywieckiej, Diecezjalny wizytator katechizacji). Ksiądz Filip Piotrowski w parafii czanieckiej przebywa od 28 lat.Komentarze wyłączone

Dodał: admin,21-07-2007

IV Memoriał Stanisława Kasprzyckiego (Regaty):
- Puchar Polski w Klasie Optimist
- Puchar Śląska w Klasie Omega Standard i Omega Sport
- Klasa Kabina
"Przystań u Siudowej Zosi" obok zapory w Tresnej, Jezioro Żywieckie 20-22 lipca 2007 roku.

Regaty rozegrane będą w klasach:
- OMEGA SPORT
- OMEGA STANDARD
- OPTIMIST GR A i B
- LASER 4,7
- jachty kabinowe do 650
- jachty kabinowe pow. 650
- klasa wolna
Klasa OMEGA SPORT będzie klasyfikowana przy ilości zgłoszonych łódek co najmniej 5.

Plan imprezy:

Piątek 20.07.
- 17.00- 21.00 Przyjmowanie zgłoszeń do regat
- od 20.00 Wieczór z muzyką szantową
Sobota 21.07.
- 8.00-10.00 Przyjmowanie zgłoszeń do regat
- 10.00 Uroczyste podniesienie bandery
- 10.55 Sygnał ostrzeżenia do I-go wyścigu
- 15.00 Rozpoczęcie części rozrywkowej - dla uczestników regat, osób towarzyszących i gości będzie zorganizowany wyścig kajaków kanu.
- 18.00 Koncerty zespołów szantowych - Gwiazdą wieczoru będzie Grzegorz "GooRoo" Tyszkiecz!
- 23.00 POKAZ SZTUCZNYCH OGNI
- 23.20 Dalszy ciąg koncertów - noc z muzyką żeglarską
Niedziela 22.07
- 10.55 Sygnał ostrzeżenia do pozostałych wyścigów
- 16.00 Uroczyste zakończenie regat i wręczenie nagród


Przeczytaj cały artykuł
Komentarze wyłączone

<< Poprzednia ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: