CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.
Czaniec - centrum
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.
Czaniec - miejscowość historyczna
Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.
Czaniec
CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.
Czaniec - wczesnobarokowy dwór
Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.
Czaniec - kościół
Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej
Zapora i Jezioro Czaniec
Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.
Czaniec - parafia pradziadów papieża
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Czaniec - miejscowość zabytków
Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.
Czaniec - zaciszne miejsce
Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.
Czaniec - figury świętych
W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.
Szkoła na Dolnym Czańcu
Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.
Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.
Cmentarz komunalny w Czańcu
Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847
Góry...
Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.
Aktualności
Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!
Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała. Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.
UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!
<EM>Archiwum: 6.I.2005, autor (dr)<BR></B></EM>W dniu 5 stycznia cała Europa o godzinie 12.00 uczciła trzema minutami ciszy pamięć setek tysięcy ofiar trzęsienia ziemi i wywołanych przez nie fal tsunami w Azji południowo – wschodniej. Także mieszkańcy naszej miejscowości włączyli się w ten jakże symboliczny gest. W samo południe rozległ się dźwięk syren alarmowych, przerwano zajęcia w szkołach, piesi stawali w bezruchu... Jest to bardzo dobry przykład na to, że mimo odległości tysięcy kilometrów potrafimy łączyć się w cierpieniu z rodzinami ofiar i pamiętać o zabitych podczas tej Hekatomby.
<EM>Archiwum: 6.I.2005, autor (dr)<BR></B></EM>Minęły święta, nadchodzi czas podsumowań świąt oraz całego roku... Wielu mieszkańców naszej miejscowości podczas tych jakże radosnych świąt zwróciło uwagę na bardzo ubogą dekorację świąteczną w centrum Czańca (jak co roku ograniczona została ona do jednej choinki i dwóch zestawów lampek na balkonie Domu Kultury). No dobrze, skromna dekoracja zapewne wynikała z braku środków na zakup, montaż i energię elektryczną.<BR>OK. Możliwe. W końcu nasza gmina nie należy do najbogatszych!!! Tymczasem w jakże nieodległej Porąbce obok Urzędu Gminy ulokowano żywą szopkę i jakby wszystkiego było mało w centrum tejże miejscowości roi się od dekoracji świątecznych na latarniach. Rzeczą oczywistą jest, że za wszystkie te „bajery&# 8221; zapłacił UG , czyli po części My-mieszkańcy Gminy Porąbka!!! W tym miejscu rodzi się pytanie dlaczego w jednej miejscowości wydaje się na dekoracje świąteczne wielkie pieniądze, a w największym sołectwie dekoracja wygląda po prostu tragicznie??? No, w tym miejscu znów pojawią się głosy, że to siedziba gminy, może racja, ale tu znów padnie pytanie: jaką gminę stać na żywą szopkę??? W okolicy....... chyba tylko naszą.<BR>Tą okoliczność zostawiam do przemyślenia mieszkańcom nie tylko naszej miejscowości. <BR>W tej opinii nie chodzi o kwestionowanie zasadności tworzenia szopki, ale o pokazanie rażących dysproporcji w traktowaniu sołectw.
<EM>Archiwum: 30.XII.2004<BR></B></EM>Zapora wodna na zbiorniku Czaniec modernizowana jest już kolejny raz. <BR>W okresie od października do grudnia br ma zostać wykonana przesłona pionowa iniekcyjna na prawej zaporze bocznej zbiornika. <BR>Zakres prac:<BR>
<LI>Wykonanie pionowej przesłony iniekcyjnej o łącznej długości 85 mb (odcinek I - długości 40 mb, odcinek II - długości 45 mb)<BR>
<LI>Wykonanie dwóch piezometrów o głębokości 10 m każdy - łącznie 20 mb wiercenia. Piezometry wykonane zostaną z rur winidurowych o średnicy co najmniej 100 mm składające z części podfiltrowej dł. 0.5 m,filtra - rury z perforacją około 30% owiniętej siatką nylonową przymocowaną do rury oraz części nadfiltrowej. Piezometry w obsypce filtracyjnej granulacji 2-4mm, pokrywy zamykane. <FONT size=1><BR>Źródło: HYDROGEO</FONT> </LI>
<EM>Archiwum: 29.XII.2004<BR></B></EM>Z wielką przyjemnością informujemy, iż nasz regionalny serwis istnieje już 3 lata!<BR>Urodzinowym "prezentem" w dniu 29.XII br od NASK-u było zablokowanie domeny z powodów bliżej nieokreślonych.<BR>W 3-letnim okresie działania odwiedziło nas ponad 40.000 internautów. Dziękujemy i pozdrawiamy!
<EM>Archiwum: 22.XII.2004<BR></B></EM>Niech radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia towarzyszą Wam przez cały Nowy Rok.<BR>Życzymy, aby był to Rok szczęśliwy w osobiste doznania, spełnił zamierzenia, dążenia zawodowe i społeczne oraz by przyniósł wiele satysfakcji z własnych dokonań.<BR>Życzymy Wam: 12 miesięcy zdrowia, 52 tygodni szczęścia, 8760 godzin wytrwałości, 52500 minut pogody ducha i 3153600 sekund miłości oraz przynajmniej 100 odwiedzin czaniec.pl w ciagu nowego, 2005 roku ;)
<EM>Archiwum: 13.XII.2004<BR></B></EM>czaniec.pl wspiera miejscową OSP poprzez reklamę serwisu w kalendarzu na rok 2005.<BR>Kalendarz ten rozprowadzany jest przez członków straży do każdego domostwa Czańca.<BR>Miejmy nadzieję, iż takie wsparcie finansowe pomoże straży w realizacji zamierzonych celów, a tym samym mieszkańcy będą mogli spać jeszcze spokojniej.
<EM>Arhciwum: 3.XII.2004<BR></B></EM>O tym, że fabryka tektury w Czańcu już kilka lat temu zakończyła działalność wiedzą zapewne wszyscy, natomiast mało kto zna jej historię oraz historię turbin, których temat poruszono ostatnio w naszej księdze gości.<BR>Postanowiliśmy zebrać informacje i zdjęcia w tym temacie
<EM>Archiwum: 1.XII.2004<BR></B></EM>30 listopada około godziny 18:20 w południowej Polsce miało miejsce niespotykane w tej części Europy trzęsienie Ziemi którego epicentrum znajdowało się pod Czarnym Dunajcem. <BR>Zatrzęsło nie tylko Podhalem, ale również Podbeskidziem i Śląskiem. Najwięcej sygnałów od przerażonych mieszkańców wieżowców odebrali strażacy w Ustroniu, gdzie wstrząsy były najbardziej odczuwalne. <BR>Trzęsienie odczuli też mieszkańcy wyższych budynków w Bielsku-Białej, Cieszynie, Tychach i również w Czańcu.
<EM>Archiwum: 12.XI.2004<BR></B></EM>Zapraszamy do korzystania z wirtualnej panoramy Czańca. Dzięki nowym technologiom jesteśmy w stanie "zaserwować" Państwu wirtualną podróż po Czańcu bez konieczności wychodzenia z domu. <A class=link_menu onclick="window.open('pano/panorama.htm', '', 'toolbar=no,location=no,directories=no,status=no,menubar=no,scrollbars=no,resizable=no,fullscreen=no,channelmode=no,width=530,height=440'); return false" href="http://czaniec.pl/" target=_blank>Zapraszamy »</A>
<EM>Archiwum: 22.X.2004<BR></EM></B>23 października (sobota) Koło Pojazdów Zabytkowych organizuje dwudniowy, coroczny przejazd ulicami Czańca i miejscowości ościennych samochodów zabytkowych. <BR>Trasa przejazdu (sobota): Bielany - Jawiszowice - Oświęcim - Poręba - Grojec - Osiek - Witkowice. Około 14:00 przejazd przez Bulowice, <B>Czaniec, Bukowiec,</B> Międzybrodzie, wyjazd na Górę Żar, Porąbka centrum (godz. 16:30). <BR>W niedzielę natomiast można będzie podziwiać każdy z samochodów od godziny 10:30 na parkingu przy stacji paliw BP w Czańcu. Następnie o godzinie 11:45 odbędzie się tzw. "konkurs elegancji" na parkingu klasztoru Ojców Franciszkanów w Kętach (ul. Klasztorna) <BR><B>GALERIA</B> news 25.X.2004 (wybrane, najciekawsze samochody <EM>// usunięta</EM>)