Wkrótce aplikacja Czaniec news

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego. Widok z lotu ptaka.

Czaniec - centrum

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Ponad 5700 mieszkańców.

Czaniec - miejscowość historyczna

Ta duża wieś podzielona jest na dwie części: Czaniec Dolny i Górny. Wzmiankował o niej już Jan Długosz w swoich kronikach.

Czaniec

CZANIEC - jedna z większych miejscowości woj. śląskiego położona nad Sołą, u stóp Palenicy, Trzonki i Bukowskiego Gronia w paśmie Beskidu Małego.

Czaniec - wczesnobarokowy dwór

Dwór obronny w Czańcu – siedemnastowieczny budynek - piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.

Czaniec - kościół

Kościół z okresu międzywojennego z barokową wieżą, XVI-wiecznym obrazem Matki Boskiej

Zapora i Jezioro Czaniec

Zbiornik wyrównawczy, zapora i jezioro Czaniec na rzece Soła o powierzchni 45 ha.

Czaniec - parafia pradziadów papieża

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Czaniec - miejscowość zabytków

Czaniec to nie tylko renesansowy dwór czy kościół z barokową wieżą, rokokowe ołtarze i ambona, to także szereg innych zabytków. W Czańcu znajduje się kilka przydrożnych lub polnych kapliczek i kaplic.

Czaniec - zaciszne miejsce

Z dala od zgiełku, znaleźć można spokojne miejsca dla chwil relaksu, np. na górskich szlakach. Czaniec to także góry, łąki i lasy, gdzie bez trudu spotkać można dziką zwierzynę.

Czaniec - figury świętych

W całej miejscowości można natknąć się na różnego rodzaju figury świętych i stare kapliczki.

Szkoła na Dolnym Czańcu

Wybudowana w 1909 roku szkoła nosiła pierwotnie nazwę: Szkoła Jubileuszowa imienia Franciszka Józefa I, później: Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Przebudowana w roku 1981. W 2002 roku dobudowano halę gimnastyczną.

Czaniec - pamięć o papieżu Janie Pawle II

Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. Tu mieszkali pradziadowie Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II.

Cmentarz komunalny w Czańcu

Obecny cmentarz komunalny. Mało kto jednak wie, że dawno temu na Zagłęboczu znajdował się cmentarz choleryczny, który został zlikwidowany. W jego miejscu znajduje sie obecnie krzyż, który upamiętnia ofiary epidemii cholery, która panowała w Czańcu i okolicy w latach 1846-1847

Góry...

Palenica, Bukowski Groń, Trzonka, Przełęcz Bukowska, Złota Góra, Porębski Groń. Na szczycie Palenicy stoi krzyż, postawiony tutaj w jubileuszowym 2000 roku. Jest na nim napis: Odródźcie się pod względem narodowym i religijnym, a da wam Bóg przyszłość szczęśliwą.


Aktualności

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, masz ważną informację, ciekawe zdjęcie, albo film - WYŚLIJ DO NAS! lub napisz do nas na Facebooku
  Publikujemy wszystkie materiały dotyczące Czańca i najbliższych okolic!

Sytuacja epidemiczna COVID-19 w Gminie Porąbka. Stan na 2020-10-30. Źródło: PSSE Bielsko-Biała.
Strzałki pokazują zmiany w stosunku do dnia poprzedniego.

UWAGA! Od 30.10.2020 PSSE w Bielsku-Białej przestała podawać statystyki zachorowań w podziale na gminy (tylko cały powiat bielski)!

b/d Nadzór epid. b/d Hospitalizowani b/d Kwarantanna b/d Izolacja domowa b/d Zakażeni b/d Ozdrowiali b/d Zmarli
Dodał: admin,22-01-2019

W dniu dzisiejszym, kilka minut po godzinie 12:00 na komisariat w Kobiernicach dotarło zgłoszenie, że w Czańcu na ulicy Wesołej pojawił się ogień w budynku mieszkalnym (dom częściowo drewniany).
Na miejscu zdarzenia jako pierwsi pojawili się policjanci, którzy nie czekając na zastępy straży pożarnej przystąpili do zabezpieczenia miejsca, a przede wszystkim do ratowania zdrowia i życia domowników.
Kiedy policjanci dostali się do budynku, ogień był już na poddaszu, ale nie zważając na to, przystąpili do ewakuacji zdezorientowanych mieszkańców oraz psa. Po udanej ewakuacji policjanci nie czekali na dalszy rozwój wydarzeń i zaczęli gasić pożar przy użyciu samochodowej gaśnicy i wiader z wodą. To był dobry ruch, ponieważ pożar udało się stłumić do przyjazdu straży pożarnej.
Na miejscu wkrótce pojawiły się zastępy straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego.
Akcję utrudniał przede wszystkim dojazd wąską drogą.
Zarówno mieszkańcom, jak i policjantom nic się nie stało.
Policjantom należą się duże brawa za bezbłędną reakcję.

opracowanie własne, częściowo na podstawie: http://bielsko.slaska.policja.gov.pl/

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,16-01-2019

Tradycją stało się już, że grupa teatralna Bengaku z MCAT w Czańcu organizuje jasełka. Tym razem będzie to magiczna opowieść o narodzinach Dzieciątka Jezus na.. Biegunie Północnym.
Na przedstawienie zapraszamy do Domu Kultury w Czańcu 19 i 20 stycznia o godzinie 17:00.

Z kolei jeśli lubicie kolędy, to zapraszamy na kolędowanie Fundacji Braci Golec, które odbędzie się w kościele parafialnym w Czańcu, 27 stycznia o godzinie 17:00.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,10-01-2019

W recepcji Komisariatu Policji w Kobiernicach przy ul. Żywieckiej 6, zamontowane zostało ogólnodostępne urządzenie do pomiaru poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu.
Teraz każdy kto uzna, że potrzebuje badania stanu trzeźwości, będzie mógł je samodzielnie wykonać w punkcie recepcyjnym jednostki. Badanie jest proste i całkowicie bezpłatne.
Wystarczy pobrać jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w miejscu do tego przeznaczonym. Następnie trzeba wdmuchnąć przez nią powietrze i odczytać wynik.

Nowoczesny alkomat, ze specjalnym ekranem świetlnym, został ufundowany przez Urząd Gminy w Porąbce. Jego koszt to 2500 zł.
W oficjalnym przekazaniu urządzenia uczestniczyli: Komendant Miejski Policji w Bielsku-Białej insp. Krzysztof Herzyk, Wójt Gminy Porąbka Paweł Zemanek oraz komendanci miejscowego komisariatu podinsp. Jerzy Haura i podkom. Jacek Szczypka.

Źródło: policja.bielsko.pl

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,09-01-2019

Aż jedenaście zastępów straży pożarnej pojawiło się na ulicy Lazurowej po 22:00, 7 stycznia po zgłoszeniu pożaru samochodu i wiaty garażowej przy budynku jednorodzinnym.

Pożar okazał się na tyle rozległy, że zagrożony był pobliski budynek gospodarczy i dom, z którego ewakuowano sześć osób (w tym dwoje dzieci). Obecny na miejscu także zespół ratownictwa medycznego stwierdził, iż mieszkańcy wymagają hospitalizacji.

Po ugaszeniu pożaru, strażacy wykonali szereg czynności inspekcyjnych w budynku mieszkalnym, m.in. przy użyciu kamer termowizyjnych sprawdzano elewację pod kątem rozprzestrzeniania się pożaru. Podjęto decyzję o odcięciu prądu do posesji.

W akcji udział brały jednostki z OSP Czaniec, JRG Bielsko-Biała, JRG Andrychów, OSP Targanice Dolne, OSP Andrychów, OSP Kobiernice, OSP Roczyny, OSP Sułkowice.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,03-01-2019

Szanowni internauci.
Wiemy jak ważne jest pilnowanie daty odbioru odpadów komunalnych, dlatego z myślą o ułatwieniu życia mieszkańcom Czańca, przygotowaliśmy kalendarz odbioru odpadów komunalnych na 2019 rok, który można wydrukować i powiesić w dowolnym miejscu.
Z pewnością nie zapomnicie już o żadnym odbiorze!

Na widoku miesięcznym kolorem niebieskim zaznaczone zostały daty, w których realizowany będzie odbiór. Obok miesięcy wymienione są dni oraz kolorami oznaczone są frakcje, które będą odbierane. Legenda kolorów znajduje się w dolnej części kalendarza.

Kalendarze są dwa - zgodnie z podziałem odbioru.

Pobierz: Czaniec 2019 - harmonogram odbioru odpadów komunalnych
ul. kard. K. Wojtyły numery parzyste i wszystkie ulice w dół (odchodzące na prawo od ul. K. Wojtyły) w stronę Porąbki


Pobierz: Czaniec 2019 - harmonogram odbioru odpadów komunalnych
ul. kard. K. Wojtyły numery nieparzyste i wszystkie ulice w górę (odchodzące na lewo od ul. K. Wojtyły) w stronę Kęt


Komentarze wyłączone

Dodał: admin,22-11-2018

Piątoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Czańcu biorą udział w projekcie pod nazwą „Opracowanie projektu i realizacja matematycznej gry edukacyjnej dla uczniów klas piątych Szkół Podstawowych z obszarów wiejskich województwa małopolskiego oraz śląskiego." (nr projektu: 550), którego grantobiorcą jest Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej. Projekt realizowany jest w ramach konkursu grantowego w ramach Programu "mPotęga" – V edycja. Do projektu zakwalifikował się Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Osieku (koordynator po stronie szkoły: Pani Angelika Łysoń) oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Witkowicach (koordynator po stronie szkoły: Pani Justyna Falc).

Celem projektu jest stworzenie uniwersalnego narzędzia w postaci gry edukacyjnej, mającego na celu ułatwienie nauki matematyki uczniom szkół podstawowych. Opracowana pomoc dydaktyczna będzie testowana przez uczniów klas piątych z pięciu szkół podstawowych z województwa małopolskiego i śląskiego przez okres 10 tygodni. Wpływ innowacji na kompetencje uczniów sprawdzi specjalnie przygotowany test umiejętności matematycznych. Zakończenie i podsumowanie projektu odbędzie się na Akademii Techniczno-Humanistycznej 12 grudnia 2018 r. Eventowi towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje takie jak turniej gry Sprytna Matematyka, wykłady i warsztaty matematyczne. Na najlepszych graczy czekają cenne nagrody!
Koordynatorem projektu jest studentka IV roku Informatyki na Wydziale Budowy Maszyn i Informatyki na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej Anna Gałuszka.

Piątoklasiści z Czańca tworzą grę - Sprytniej
Przeczytaj cały artykuł
Komentarze wyłączone

Dodał: admin,20-11-2018

Już w dniu dzisiejszym o godzinie 17:00 w Domu Kultury w Czańcu odbędzie się spotkanie informacyjne w sprawie dotacji na wymiany starych pieców.
Gmina Porąbka zamierza pozyskać dofinansowanie w wysokości do 95% na wymianę kotłów.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,19-11-2018

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach we współpracy z Pocztą Polską SA. zorganizował konkurs pt.: "Pocztówka na sto lat – moja Niepodległa".
W tymże konkursie plastycznym na zaprojektowanie najciekawszej pocztówki wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i średnich, młodzież i dorośli z warsztatów terapii zajęciowej oraz seniorzy z województwa śląskiego. Celem projektu było zachęcenie jak największej liczby osób do wspólnego upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wzmocnienie świadomości obywatelskiej.
Najlepsze prace trafiły na okolicznościowe pocztówki, które zostaną przekazane m.in. do polskich placówek dyplomatycznych. Uroczystość wręczenia nagród wszystkim laureatom połączona była z wernisażem najciekawszych prac konkursowych.
Dlaczego o tym piszemy? Dlatego, że I miejsce w kategorii "szkoły podstawowe" zdobyła Anna Kozieł ze SP nr 1 w Czańcu. Gratulujemy.

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,06-11-2018

Koło Gospodyń Wiejskich w Czańcu obchodzi 70-lecie swojego powstania. Na przestrzeni tylu lat działalność koła mocno się zmieniła, a to dlatego, że początkowo członkinie zajmowały się uprawą nowych gatunków warzyw, trzody chlewnej i drobiu. Oprócz upraw i chodowli zwierząt, koło prowadziło działalność "edukacyjno-instruktażową", tj. kurs gotowania, haftowania i szydełkowania, a nawet pomocy w wychowaniu dzieci.
Do dzisiaj nieodzownym elementem działalności koła jest działalność kulturalno-oświatowa, a także krzewienie kultury ludowej naszego regionu. W ostatnim czasie Panie z KGW Czaniec wydały śpiewnik zawierający piosenki ludowe i patriotyczne, a więc sił i zapału im nie brakuje. Z pomocą UG w Porąbce Koło Gospodyń Wiejskich w Czańcu zakupiło nowe stroje regionalne.
Pozostaje tylko dodać... 100 lat!

Komentarze wyłączone

Dodał: admin,21-10-2018

Wyniki wyborów na wójta Gminy Porąbka.
Nowym Wójtem Gminy Porąbka został Paweł Zemanek (4418 głosów - 63%), Marta Tylza-Janosz - 2586 głosów (37%).

Obwód TYLZA-JANOSZ Marta Barbara ZEMANEK Paweł
2
Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Kard. K. Wojtyły, ul. Kardynała Karola Wojtyły 119 Czaniec
ulice: Gasnąca, Głęboka, Głośna, Gościnna, Górna, Górska, Graniczna, Graniczna Górna, Gwarna, Gwiezdna, Grafitowa, Granitowa, Gruszowa, Kardynała Karola Wojtyły numery parzyste od 108 do końca oraz numery nieparzyste od 115 do końca, Laurowa, Lazurowa, Leszczynowa, Leśna, Letnia, Liliowa, Lipowa, Literacka, Lodowa, Lustrzana, Magnoliowa, Majowa, Mglista, Macierzankowa, Makowa, Malinowa, Malownicza, Miejska, Miodowa, Modra, Modrzewiowa, Myśliwska, Wesoła, Widokowa, Wierzbowa, Wiosenna, Wodna, Wrzosowa, Wysoka.
272 522
3
Szkoła Podstawowa Nr 1 im. H. Sienkiewicza, ul. Kardynała Karola Wojtyły 32 Czaniec
ulice: Bajeczna, Biała, Błękitna, Brzegowa, Bystra, Cedrowa, Cicha, Cierniowa, Cisowa, Cyprysowa, Cytrynowa, Czeremchowa, Czereśniowa, Czysta, Długa, Dogodna, Dolna, Dostatnia, Drzewna, Dumna, Dworska, Działkowa, Kardynała Karola Wojtyły numery parzyste od 26 do 106A oraz numery nieparzyste od 27 do 113A, Klonowa, , Pejzażowa, Perłowa, Plenerowa, Podgórska, Pogodna, Południowa, Prosta, Zachodnia, Zacisze, Zagajników, Zagłębocze, Zagonowa, Zakątek, Zamkowa, Zarzecze, Zdrojowa, Zielna, Zielona, Źródlana.
311 619
4
Wiejski Dom Kultury, ul. Kardynała Karola Wojtyły 30 Czaniec
ulice: Barwna, Bażantów, Begonii, Beskidzka, Biwakowa, Bluszczowa, Bławatków, Błonie, Borowa, Bratków, Bratnia, Brzoskwiniowa, Brzozowa, Bukietowa, Bukowa, Bukowska, Bzów, Kalinowa, Kamienna, Kardynała Karola Wojtyły od numeru 1 do 25, Kasztanowa, Kasztelańska, Karpacka, Kęcka, Kępa, Kłosowa, Konwaliowa, Koralowa, Korzenna, Kościelna, Krajobrazowa, Kresowa, Kręta, Krokusów, Królewska, Krótka, Krucza, Kryształowa, Kwiatowa, Słoneczna.
391 663
Razem Czaniec 974 1804
Razem Gmina Porąbka 2586 (37%) 4418 (63%)
Frekwencja w Gminie Porąbka 57.43%


Rozkład głosów w Gminie Porąbka - Wójt Gminy Porąbka:
wybory2018 Wójt Gminy Porąbka

Rozkład głosów w Czańcu - Wójt Gminy Porąbka:
wybory2018 Wójt Gminy Porąbka - Czaniec

Frekwencja w Gminie Porąbka:
Wybory 2018 Frekwencja Gminy Porąbka

Wyniki do Rady Gminy:
Okręg nr Nr listy Numer na liście Nazwisko i Imiona Głosów Mandat
1 22 22 KRZYŻAK Grzegorz Marek 173 Nie
1 23 23 HAŁAT Władysław Stanisław 233 Tak
2 22 22 BLACHURA-MAJDAK Zyta   Tak
3 21 21 HARAT Rafał 151 Nie
3 23 23 NALBORCZYK Tomasz 201 Tak
4 21 21 DRZEWIECKI Marek Stanisław 109 Nie
4 23 23 KONOPNICKA-DWORNIK Zdzisława 310 Tak
5 21 21 ISKIERKA-HASSNY Sabina 172 Nie
5 23 23 KIZNER Mirosław Remigiusz 292 Tak
6 21 21 PSZCZÓŁKA Krzysztof 152 Nie
6 23 23 RODAK Łukasz Roman 277 Tak
7 21 21 HARAT Bogdan 203 Nie
7 23 23 BORECKI Tomasz 331 Tak
8 21 21 BAKALARSKI Wojciech Jerzy 211 Nie
8 23 23 MYDLARZ Maria 288 Tak
9 20 20 KOCEMBA Ignacy 238 Tak
9 23 23 FABIA Józef 231 Nie
10 20 20 KACZMARCZYK Józef 56 Nie
10 21 21 RYŁKO Alicja Barbara 65 Nie
10 23 23 DRABEK Zbigniew 336 Tak
11 20 20 GRABSKA-GAWĘDA Ewa Grażyna 108 Nie
11 21 21 BAŚCIK Marcin Błażej 127 Nie
11 23 23 SOPIAK Adam 268 Tak
12 21 21 LUBAŃSKA Patrycja Katarzyna 87 Nie
12 23 23 WALUSIAK Agnieszka Ewa 416 Tak
13 21 21 LUBAŃSKI Krzysztof 96 Nie
13 23 23 KASTELIK Szymon 332 Tak
14 21 21 CHWAŁA Tadeusz Włodzimierz 128 Nie
14 23 23 KULA Eugenia 314 Tak
15 21 21 CEPIGA Kazimierz 332 Tak
15 23 23 BUŁKA Szymon Piotr 129 Nie


^ Komitety wyborcze
20 KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW „NASZE KOBIERNICE” - 1 mandat (3 kandydatów)
21 KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW GMINA PRZYJAZNA MIESZKAŃCOM - 1 mandat (12 kandydatów)
22 KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNY GŁOS - 1 mandat (1 kandydat)
23 KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW - BEZPARTYJNI - RODZINA PRAWO WSPÓLNOTA - 12 mandatów (14 kandydatów)Podział mandatów pomiędzy listy komitetów wyborczych - Rada Gminy Porąbka:
wybory 2018 Podział mandatów pomiędzy listy komitetów wyborczych - Rada Gminy Porąbka


Komentarze wyłączone

<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... Następna >>
Powered by CuteNews
Najnowsze filmy: