3 Kwietnia 2012 roku na łamach aktualności czaniec.pl informowaliśmy Państwa o XX sesji Rady Powiatu Bielskiego (z dnia 29 marca 2012r.), gdzie starosta bielski Andrzej Płonka przekazał informację o otrzymaniu pieniędzy na cel remontu ulicy kard. K.Wojtyły - II etap modernizacji.
Prace rozpocząć miały się jeszcze w 2012 roku, jednakże dopiero 27 grudnia Powiat wybrał najkorzystniejszą (spośród złożonych trzynastu) ofertę, która przypadła firmie Drog-Bud Franciszek Fryc ze Spytkowic.
Od kilku dni otrzymujemy od Państwa zapytania do dzieje się na ul. kard. K. Wojtyły, na odcinku Zagłębocze-Czaniec Górny.
Pragniemy poinformować, że w dniu 11 stycznia 2013r. dla zadania pn: "Przebudowa drogi powiatowej nr 4479 S Czaniec – Roczyny - Andrychów" został przekazany plac budowy. Przebudowa drogi powiatowej nr 4479 S tj. ul. Kard. Karola Wojtyły będzie prowadzona na odcinku od skrzyżowania z ul. Zagłębocze do skrzyżowania z ul. Gruszową w Czańcu. Rozpoczęcie robót budowlanych nastąpić miało przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.
Przewidywany termin zakończenia inwestycji to lipiec 2013r.
Przebudowa polegać będzie między innymi na :
- prowadzeniu niwelety po istniejącej trasie
- frezowaniu istniejącej jezdni asfaltobetonowej doprowadzając do normatywnej szerokości
- odwodnieniu przebudowywanego pasa drogowego
- przebudowie wybranych i koniecznych zjazdów na posesję
- rozbudowie istniejącego chodnika oraz istniejącej kanalizacji deszczowej
- budowie peronów autobusowych
- budowie przejść dla pieszych w ciągu drogi powiatowej w rejonie przystanków autobusowych
- nowej organizacji ruchu
- roboty przygotowawcze (odtworzenie trasy i punktów wysokościowych, rozbiórka elementów dróg i przepustów itp.)
- roboty ziemne przy budowie dróg oraz przynależnej infrastruktury technicznej
- budowa systemu kanalizacji deszczowej
- wykonanie podbudowy pod nawierzchnie drogowe i chodnikowe
- wykonanie warstw zamykających nawierzchni drogowych i chodnikowych
- wykonanie urządzeń bezpieczeństwa ruchu ( oznakowanie pionowe, poziome, itp )
- wykonanie elementów ulic ( krawężniki, chodniki, obrzeża, wjazdy i wyjazdy z bram itp.)
Gospodarka wodna.Projekt przebudowy drogi powiatowej oraz projekt przebudowy gospodarki ściekowej przewiduje uzupełnienie istniejącej kanalizacji deszczowej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Zagłębocze do skrzyżowania z ulicą Granitową oraz na odcinku od ulicy Granitowej do skrzyżowania z ulicą Gruszową likwidację naturalnego spływu wód opadowych rowami otwartymi względnie w teren oraz ujęcie tych wód w system kanalizacji rurowej i odprowadzenie do odbiornika nazwanego punktem zrzutu (RÓW-1) zlokalizowanego w pasie drogowym drogi powiatowej i dalej do rowu melioracyjnego będącego w zarządzie Gminnej Spółki Wodnej w Porąbce.
Projektowany system odwodnienia nie pogarsza istniejących warunków odprowadzania wód deszczowych, bowiem wody deszczowe przed przebudową ulicy również spływały do tych samych odbiorników poprzez rowy otwarte. Dodatkowo rowami otwartymi płyną ścieki sanitarne, co w przypadku budowy kanalizacji zostanie wykluczone. Jakość wód deszczowych jest zależna od pory roku i jest trudna do określenia. W okresie zimy wody deszczowe mogą być zanieczyszczone chlorkami /sól /, zawiesinami ogólnymi /żużel, piasek/ oraz substancjami ropopochodnymi. W okresie lata w czasie długotrwałych opadów ścieki deszczowe mogą być traktowane jako całkowicie czyste.
Reasumując, odprowadzane ścieki deszczowe będą spełniać warunki rozporządzenia Ministra Środowiska Dz. U. z dnia 31 lipca 2006r. – par. 19.1.
W celu spełnienia wymogu wyżej podanego Rozporządzenia projektuje się oczyszczanie mechaniczne za pomocą studzienek ściekowych wyposażonych w osadniki piasku i błota.
Klasa drogiPo przenalizowaniu badania natężenia ruchu stwierdzono, że dla przedmiotowej przebudowy drogi powiatowej należy przyjąć
kategorię ruchu na poziomie KR-3.
Informacje dla kierowców!W związku z zakresem planowanych robót przy wykonywaniu przebudowy drogi powiatowej oraz konieczność zapewnienia
przejazdu wzdłuż ulicy objętej frontem robót,
projekt organizacji ruchu na czas prowadzenia robót podzielono na 6 typowych etapów które zostały przedstawione na planach.Dodatkowo ze względu na
wahadłowy charakter objazdów opracowano program sygnalizacji świetlnej który w zależności od
długości etapu (możliwości przerobowych wykonawcy) jak również w zależności od chwilowych wahań natężenia ruchu można odpowiednio dostosować.
Projekt o numerze ZDP/21/2012/A dla Zarządu Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej wykonała Pracownia Projektowo–Usługowa RONDO.
źródło: Powiat Bielski Docelowa organizacja ruchu:

Organizacja ruchu na czas robót - miejsca
:

Organizacja ruchu na czas robót - etap 1:

Organizacja ruchu na czas robót - etap 2:

Organizacja ruchu na czas robót - etap 3:

Organizacja ruchu na czas robót - etap 4:
źródło zdjęć: bip.powiat.bielsko.pl, opracowanie PRACOWANIA PROJEKTOWO-USŁUGOWA "RONDO"
Go back