76

Odp: Wybory uzupełniające

Czy ktoś jest w posiadaniu wiedzy o tym, kiedy nasi nowi radni zostaną zaprzysiężeni? I kto ma największe szanse na piastowanie stanowiska Przewodniczącego Rady Gminy?

77

Odp: Wybory uzupełniające

Zaprzysiężenie ma nastąpić na najbliższej sesji po wyborach. A na funkcję Przewodniczącego podobno nie może liczyć żaden z nowo wybranych, a może nawet żaden z Czańca. Ja osobiście widział bym w tej roli Panią Tylzę, ze względu na wiedzę i doświadczenie w pracy z Radą, wykształcenie pozwalające na komunikację smile i oczywiście młody wiek.

78

Odp: Wybory uzupełniające

galler napisał/a:

A na funkcję Przewodniczącego podobno nie może liczyć żaden z nowo wybranych, a może nawet żaden z Czańca. Ja osobiście widział bym w tej roli Panią Tylzę, ze względu na wiedzę i doświadczenie w pracy z Radą, wykształcenie pozwalające na komunikację smile i oczywiście młody wiek.

Głosu rozsądku dobrze posłuchać.  Gdybym miał wyrazić swoje typy na nowego przewodniczącego Rady Gminy, stawiałbym ma trzy osoby: I. Kocemba, M Tylza-Janosz, G. Filarski. Kolejność jak najbardziej ma znaczenie. Reszta oczekuje, że obowiązki radnego realizować powinni inni, nie oni sami. Dramat.

Ale dla wszystkich kandydatów mam radę -  lepiej jest być przygotowanym na okazję i jej nie spotkać, niż spotkać okazję nie będąc do niej przygotowanym.

Natknąłem się zupełnie przypadkowo na taką zabawę:
http://radny.co.pl/ocenRadnego,dobrze,_p6u
Bawmy się, tylko niech mi ktoś powie, o co tam chodzi?

79

Odp: Wybory uzupełniające

Pomimo, że to nie związane z tematem muszę powiedzieć - A według mnie Pan Kocemba powinien być trzymany z dala od jakichkolwiek odpowiedzialnych funkcji, zwłaszcza rządzących.

80

Odp: Wybory uzupełniające

galler napisał/a:

A według mnie Pan Kocemba powinien być trzymany z dala od jakichkolwiek odpowiedzialnych funkcji, zwłaszcza rządzących.

Skoro tak miło sobie rozmawiamy, to proszę w kilku żołnierskich słowach scharakteryzować dlaczego Pana Kocembę trzeba chronić przed samym sobą?

81

Odp: Wybory uzupełniające

galler napisał/a:

Pomimo, że to nie związane z tematem muszę powiedzieć - A według mnie Pan Kocemba powinien być trzymany z dala od jakichkolwiek odpowiedzialnych funkcji, zwłaszcza rządzących.

A według ciebie jest niebezpieczny? Na pewno dla paru osób jest bardzo niewygodny.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

82

Odp: Wybory uzupełniające

galler napisał/a:

Pomimo, że to nie związane z tematem muszę powiedzieć - A według mnie Pan Kocemba powinien być trzymany z dala od jakichkolwiek odpowiedzialnych funkcji, zwłaszcza rządzących.


Już cię strach obleciał? Czego się boisz? Co masz do stracenia?

83

Odp: Wybory uzupełniające

galler napisał/a:

  A według mnie Pan Kocemba powinien być trzymany z dala od jakichkolwiek odpowiedzialnych funkcji, zwłaszcza rządzących..

Każda funkcja wiąże się z podejmowanie decyzji. Im funkcja ważniejsza, tym trudniejsze decyzje do podjęcia. Radni Gminy Porąbka codziennie podejmują inne decyzje. Zdecydowali o wzięciu udziału w wyborach samorządowych, biorąc na swoje barki odpowiedzialność. Podczas obrad rady lub komisji decydują o naszych losach: indywidualnych i zbiorowych. Prócz radnego I. Kocebmynie nie sposób znaleźć innego, który z otwartą przyłbicą podejmuje się roli pośrednika pomiędzy ludem, a władzą.  To jedyny radny, który podjął decyzję o otwartym wyrażaniu swoich poglądów:

http://www.kobiernice.pl/?q=node/53

To  jedyny radny, który podejmuje dialog z gminnymi władzami na zasadzie interpelacji.

http://www.kobiernice.pl/index.php?q=node/18

To jedyny radny, który docieka, wątpi, ujawnia absurdy, godnie reprezentuje swoich wyborców. Chcę mieć takich piętnastu, znających przepisy, rozumiejących czytany tekst i podejmujących odpowiedzialne decyzje. Na razie mam jednego i chętnie zmierzę się z „Rzeczywistością wg Ignaca”. Nie odpowiada mi „Świat wg Czecha”.

Każdy twierdzący, że decyzje radnego I. Kocemby są chybione, niech stanie przed czwórką zwolnionych z pracy nauczycieli i powie im, że nic się nie stało, że żyjemy w miejscu, gdzie do niesprawiedliwości stosunkowo łatwo jest się przyzwyczaić, a to, co naprawdę boli to sprawiedliwość.  A jej u nas jak na lekarstwo.  Nasi obecni radni, zwłaszcza z KLL RPW, PiS, SiSnaRG powinni wiedzieć, że są decyzje, które koniecznie trzeba podejmować, są takie, które można podejmować, a są i takie, których za nic nie wolno podejmować. I teraz proszę, żeby każdy czytający mój post, a zwłaszcza Pan galler sam odpowiedział sobie na pytanie ilu jest radnych, którzy wiedzą, które decyzje są które.

Strach przed obecnym układem, to początek mądrości.

Żartuje z blizny, kto nie zaznał rany. - William Shakespeare

84

Odp: Wybory uzupełniające

Nasi obecni radni, zwłaszcza z KLL RPW, PiS, SiSnaRG powinni również przypomnieć sobie pierwszy dzień kadencji i chwilę, w której wypowiedzieli rotę ślubowania:

Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej  Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na  względzie dobro mojej Gminy i jej mieszkańców.

Galler jak wyobrażasz sobie trzymanie radnego z dala od jakichkolwiek odpowiedzialnych funkcji, zwłaszcza rządzących?

Problemem są raczej ci radni, którzy jakoby są a ich nie ma oraz ci, którzy nie znają ani konstytucji ani innych praw. Im ktoś zawierzył, oczekując że będą obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na  względzie dobro swojej Gminy i jej mieszkańców.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

85

Odp: Wybory uzupełniające

galler napisał/a:

A według mnie Pan Kocemba powinien być trzymany z dala od jakichkolwiek odpowiedzialnych funkcji, zwłaszcza rządzących.

Czy to aby nie strach przed odpowiedzialnością za wszelkie dziadostwo, które nas otacza? Prawo panie galler, tak dalej. Wystarczy się rozglądnąć wokół siebie  i widać co kto lubi.

86

Odp: Wybory uzupełniające

Zwykle człowiek broni błędów, które kocha – Seneka Młodszy

Moim częstym zajęciem na czanieckim forum jest powrót do przeszłości, czyli zaglądanie do  wypowiedzi zamieszczonych miesiąc temu, rok temu. Może to zrobić każdy. Ciekawi mnie ilu czytelników postrzega poszczególne tematy jak ring walki "dobra ze złem". Zajrzyjmy do tematów poruszających problemy straży,  oświaty, kultury, zarządzania gminą i j.s.t.  spotykamy tam osoby, które mają poglądy radykalnie od siebie odmienne. To naturalne.  Ba,  tworzą się grupy osób o podobnych poglądach i to też jest naturalne.  Chciałbym, żeby forum pozwoliło grupie, do której mentalnie przynależę dowiedzieć się wszystkiego, czego chcę się dowiedzieć. Jedynym radnym, który mi na to pozwala jest radny I. Kocemba. Reszty w sensie medialnym nie ma. Przez resztę moje marzenia o dumie z gminy, w której żyję zarastają chwastami.

Kilka dni temu mówiliśmy o nowym przewodniczącym RG

galler napisał/a:

  Ja osobiście widział bym w tej roli Panią Tylzę, ze względu na wiedzę i doświadczenie w pracy z Radą, wykształcenie pozwalające na komunikację  i oczywiście młody wiek.

Śledząc mechanizmy zagrażające praworządności i rozwojowi naszej gminy z całą mocą chcę podkreślić, że jeśli Pani MTJ po zwycięstwie w wyborach uzupełniających nadal twierdzi, że…:

Marta Tylza-Janosz napisał/a:

  Ktoś kiedyś napisał na forum, że przygotowani merytorycznie ludzie nie startują w wyborach, chcąc się trzymać z daleka. To fakt, łatwiej jest narzekać i nic nie robić. Może moja praca w radzie nie będzie taka jak sobie zakładam, może zawiodę się na ludziach. Uważam jednak, że jeżeli coś trzeba zmienić to należy działać, należy zacząć od siebie. Czasami jeden człowiek może zrobić coś, co wydaje się niemożliwe i nawet jeżeli będzie uważał, że poniósł porażkę, to może kogoś zmotywuje, może wyedukuje, może uświadomi, że tak naprawdę przyszłość wybieramy sobie sami, w tym również głosując na konkretne osoby. Nie ma nic gorszego od bierności...

…to siłą rzeczy w swej samorządowej działalności zbliży się do poczynań radnego I. Kocemby.  Co to będzie znaczyło i czyje zaufanie lub oczekiwania zawiedzie? Są dwie mozliwości. Śledźmy rozwój wydarzeń.

A do Pana Gallera mam małą uwagę; proszę nie demonizować pewnych nazwisk, bo obozowi rządzącemu właśnie na tym zależy. Proszę również zauważyć, że spójność w poglądach z Panem I. Kocembą nie jest obciążeniem, wręcz przeciwnie. Oczywiście patrząc na ogół z mojego punktu widzenia. Subiektywnego.

Zło przybywa lotem ptaka i odchodzi, kulejąc - Wolter

Odp: Wybory uzupełniające

W najbliższą środę 26 września br. odbędzie się XIX sesja Rady, na której zostaniemy zaprzysiężeni jako radni. Poruszane będą również inne ważne sprawy - w tym wybór metody obliczania opłaty za wywóz śmieci.

Więcej informacji - porządek obrad
http://bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel=5481 … dent=11226

88

Odp: Wybory uzupełniające

Myślę, że wątek będzie można powoli zamykać gdyż właśnie trwa sesja na której Marta i Tomek będą zaprzysiężeni. Niestety nie mogę na niej być, ale może ktoś np. Pan Piotr (pisał, że będzie obecny) przedstawi nam w skrócie jak wypadli debiutanci i ogólnie obrady, od wyboru przewodniczącego przez inne tematy aż do sprawy "śmieciowej".

89

Odp: Wybory uzupełniające

Razem z kolegą Piotrem będąc na sesji doznaliśmy pewnego rodzaju paraliżu, z którym w kolejnych dniach sobie poradzimy. Gdy ochłoniemy, przemyślimy opiszemy nasze wrażenia. Pani Marta wypadła znakomicie, Pan Tomek cieleśnie uczestniczył w posiedzeniu. Dziś tyle musi wystarczyć. Muszę przygotować garnitur na jutrzejszy dzień.

90 Ostatnio edytowany przez morlinek1 (2012-09-27 13:13:19)

Odp: Wybory uzupełniające

circus napisał/a:

Razem z kolegą Piotrem będąc na sesji doznaliśmy pewnego rodzaju paraliżu,

To co tam się działo? atmosfera była stęchła czy kawa po terminie?

Opowiadajcie panowie bo aż mnie skręca z ciekawości !!! smile

Kogo z Czańca wybrali Nalborczyka, Kojdra czy Mydlarzową? Bo chyba nie "nic nie mówię" Rodaka smile

Dawać Panowie - nie spać smile


http://i49.tinypic.com/29dcxht.jpg



Bo jak widać na stronie BIP UG Porąbka wszystko po staremu a protokoły będą za ruski rok.....

91

Odp: Wybory uzupełniające

circus napisał/a:

Razem z kolegą Piotrem będąc na sesji doznaliśmy pewnego rodzaju paraliżu, z którym w kolejnych dniach sobie poradzimy. Gdy ochłoniemy, przemyślimy opiszemy nasze wrażenia. Pani Marta wypadła znakomicie, Pan Tomek cieleśnie uczestniczył w posiedzeniu. Dziś tyle musi wystarczyć. Muszę przygotować garnitur na jutrzejszy dzień.

Ja paraliżu nie doznałem bo bywam czasem, a to na komisjach, a to na posiedzeniach RG.
Tym razem byłem na obu bo jak żywo interesuje mnie nowy podatek śmieciowy, który szybkimi krokami zbliża się do naszych drzwi i za kilka miesięcy dotknie każdego z nas po kieszeni.

Co prawda na tej sesji uchwalono tylko 2 uchwały (trochę masło maślane ale ponoć tak jest poprawnie) obie ważne co do istoty budowy nowego systemu:
-odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne,
czyli domy kultury, szkoły, przedszkola itp.

oraz druga będąca zarysem budowania już konkretnych stawek czyli
- wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,

Było do wyboru kilka wariantów, a radni ustalili, że najsprawiedliwszą będzie metoda pogłownego czyli od każdego zamieszkałego człowieka w  gospodarstwie.

Tu jakby wtrącając pozwoliłem sobie w wolnych wnioskach zaprezentować moje sugestie i obawy czy dopilnują przy ustalaniu stawek to, że mieszkańcy sortujący odpady oraz ci którzy promują proekologiczny tryb życia paląc gazem, a nie węglem lub odpadami będą mieli stosowne ulgi.
O jakież było moje zdziwienie gdy dowiedziałem się, że system który znamy i stosujemy obecnie ulegnie zmianie i będą tylko 2 kontenery:
- suche ( pety,papier,szkło, puszki, itp ) w jednym
- mokre (odpadki, trawa, liście, pieluchy i inne temu podobne ) w innym kuble

- popiół z pieca ma być odbierany za darmo (więc chyba 3 kontener jeżeli ktoś pali węglem)

Nie do końca rozumiem gdzie tu ekologia ale ponoć w Bielsku mają tak cudowną linię do segregacji, że wszystko można mieszać a oni i tak dadzą sobie z tym radę.

Jak zapewniały Panie z UG system będzie w jakiś sposób premiował ludzi segregujących odpady ale w jaki nie wiadomo i nie wiadomo kto to będzie kontrolował.

Wracając jeszcze do systemu pogłownego nie ma mowy w uchwale o osobach zameldowanych w gospodarstwie domowym ale zamieszkałych. Więc pojawią się formy oświadczeń weryfikowanych przez UG ale w jaki sposób i kiedy - nie wiadomo.

Tyle komisja, a co do posiedzenia RG to było trochę bardziej oficjalnie bo złożyli przysięgę nowa radna i nowy radny.
Potem nastąpił wybór przewodniczącego - którym został Pan Wawak.

Mnie też osobiście bardzo zdziwiło jak niektórych forumowiczów tak duże poparcie radnych z Czańca dla kandydata z Porąbki  ale widać jakiś cel temu przyświecał, należy również powiedzieć, że na sesji był obecny radny Waligóra z Czańca.

Reszta posiedzenia to już czyste formalności.

Jak zwykle i na komisji i na sesji zabierał głos radny z mojego sołectwa Pan Adam Sopiak.

Zawsze czekam jak na szpilkach na ten najcudowniejszy punkt każdego zebrania komisji i RG - wolnych wniosków kiedy to Pan Adam uraczy nas swoimi przemyśleniami, bo dla takich chwil warto tam siedzieć o suchym pysku (kawy nikt nie proponuje gościom, a szkoda bo polska gościnność zawsze była naszą cechą narodową)
Ale może o tym już napiszą inni, którzy również byli.

Serdecznie polecam mieszkańcom wpadanie na komisje bo można zadawać pytania radnym i w ogóle zawsze jest wesoło, nie gryzą ani nie biją na sesjach tyle tylko, że trzeba przychodzić z własnym piciem smile

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

92

Odp: Wybory uzupełniające

Piotr Dusza napisał/a:

Ale może o tym już napiszą inni, którzy również byli.

Serdecznie polecam mieszkańcom wpadanie na komisje bo można zadawać pytania radnym i w ogóle zawsze jest wesoło, nie gryzą ani nie biją na sesjach tyle tylko, że trzeba przychodzić z własnym piciem smile

A może warto nagrywać na wideo sesje i komisje?!?

Tak jest np w sąsiednich Kętach.

93

Odp: Wybory uzupełniające

Oczywiście że można i nikomu nic do tego, byle nie przeszkadzać.

94

Odp: Wybory uzupełniające

Apeluję więc do tych radnych, którzy są za jawnością życia publicznego aby spowodowali, że komisje i sesje RG będą rejestrowane na video i publikowane. Jeżeli nie podejmie takich działań rada niech radni sami nagrywają posiedzenia.

95

Odp: Wybory uzupełniające

Przyłączam się do apelu.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

96

Odp: Wybory uzupełniające

Dobrze mówicie. Circus napisał co radni gadali i jest wesoło
a jak sobie posłuchamy i po głosach poznamy kto opowiada bzdury
będzie ubaw aż miło nie.

97

Odp: Wybory uzupełniające

Nagrywanie sesji to dobry pomysł, ale zapewne radni nie będą tym zachwyceni, sami nie wiem czy przyłożą do tego rękę. Może na zebraniu wiejskim ktoś to zaproponuje. Mieszkańcy powinni wiedzieć jak są reprezentowani. Na stronie Urzędu Gminy w Kozach na stronie głównej jest podawana relacja z sesji. Pisze jaki radny zabrał głos, jakie zadał pytanie czy złożył wniosek. Po ostatniej sesji widać, że nasi (starzy) radni są bezradni. Przypomina mi to z historii liberum veto i konfederację targowicką. Jestem ciekaw co jeszcze Ci radni wymyślą, może aneksja Czańca przez Porąbkę, bo się buntujemy?

98 Ostatnio edytowany przez galler (2012-09-30 13:11:33)

Odp: Wybory uzupełniające

Ale sesje chyba są nagrywane. Przynajmniej jak dawno temu byłem to wtedy była nagrywana. Jeżeli tak jest i poprosimy to zakichanym interesem pracowników biura obsługi Rady, jest na prośbę udostępnić te nagrania i mogą byś spokojnie publikowane, bo Radny w trakcie Rady to publiczne wystąpienia i nie musi ich autoryzować.

99

Odp: Wybory uzupełniające

galler napisał/a:

bo Radny w trakcie Rady to publiczne wystąpienia i nie musi ich autoryzować.

Gallerze drogi. Każde wystąpienie radnego w sprawach publicznych jest informacją publiczną. Wynika to wprost z definicji informacji publicznej zawartej w ustawie o dostępie do informacji publicznej.
Więcej informacji masz tutaj: http://czaniec.pl/forum/post4425.html#p4425


Sesje są nagrywane. Z sesji powstaje jednak coś, co zostało określone protokołem. Upublicznienie nagrań nie jest wygodne dla władzy ponieważ mogło by się okazać, że to coś (protokół) zawiera tylko to, co jest akurat wygodne.

Poza tym uważam, że równie ważną kwestią, obok nagrywania obrad rady i komisji, jest dostęp do projektów uchwał, oczywiście w odpowiednim czasie.

Uważam, że projekty powinny być udostępniane, co pozwoliłoby opinii publicznej pochylić się nad ich treścią.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

100 Ostatnio edytowany przez galler (2012-09-30 20:33:45)

Odp: Wybory uzupełniające

1. Nie zrozumiałem Cie Zenon. Czy to znaczy, że jesteś przeciwny publikacji nagrań z sesji?
2. Po co Ci projekty uchwał?