326

Odp: Wybory Samorządowe 2018

Dokładnie ta też zrobiłem. Masz rację. A czy wiesz dlaczego mi wyszło 511 a nie 510?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

327 Ostatnio edytowany przez t0m (2018-10-24 16:33:40)

Odp: Wybory Samorządowe 2018

Pozwólcie, że uzupełnię informacje i pogratuluję. Do Rady Powiatu z naszego okręgu weszli: (wg liczby głosów) Szetyński (2252), Płonka (2206), Chodorowski (1106), Kućka (814) i Grabka-Grzechynia (797). Układ mandatów w RP 11:9 (PRW do PiS) wskazuje na to, że i tu zmiany będą raczej kosmetyczne. No chyba, że się PiS dogada z resztą komitetów i wykolegują Płonkę, ale IMO jest to bardzo mało prawdopodobne.

328

Odp: Wybory Samorządowe 2018

Zenonie przepraszam, że dopiero teraz, ale jakoś nie było czasu i okazji.
Nie mam pojęcia skąd ta rozbieżność, ale myślę, że jest nieistotna i może wynikać z pomyłki.

Nie udzielałem się specjalnie w czasie kampanii, ale kilka słów po chętnie napisze.
Moim zdaniem Marta miała realną szanse  na wygraną gdyby tylko wyciągnęła wnioski z porażki z przed 4 lat. Zarówno wtedy jak i teraz zamiast skupić się na merytorycznym przekazie co faktycznie chce zrobić prowadziła raczej negatywną kampanię jaki to poprzedni układ jest zły.
Miała 4 lata, aby namówić solidnych, konkretnych i lubianych wśród społeczeństwa ludzi, którzy mogliby pociągnąć dodatkowo jej kampanię. Tymczasem nie była nawet zdolna do zebrania kompletu 15 radnych, a w Kobiernicach postawiła raczej na słupy, aby nie zaszkodzić tym z komitetu Pana Kocemby. Ludzie Pawła osobiście dotarli ze swoją ulotką, zamienili kilka słów, ludziom Marty nie chciało się nawet wrzucić ulotki do skrzynki na listy.
Odpowiedzi Marty na pytania forumowiczów były nonszalanckie i lekceważące, a afera banerowa oraz song wyborczy dobił jej kampanię.
Paweł zachował spokój, nie dał się sprowokować i raczej pewne stało się, że wygra.

Jakie będzie pięć najbliższych lat czas pokaże. Jedno jest pewne, że nowo wybranego wójta czeka kilka trudnych, ale kluczowych decyzji. Pierwszą będzie przeprowadzenie konkursu na sekretarza Gminy (ustawowo nabór trzeba przeprowadzić w ciągu 3 miesięcy od zwolnienia stanowiska), a więc już w listopadzie. Kolejną będzie powołanie zastępcy. Wbrew temu co głosi Pani Marta zastępca wójta być powinien, jego brak jest złamaniem przepisów (takie stanowisko zajęło w tym roku RIO i NIK kontrolując kilka gmin w Polsce).
Nowo wybranemu wójtowi trzeba dać szansę i nie skreślać go zaraz na początku tylko dlatego, że wywodzi się ze starego układu. Pozwólmy mu działać i układać gminę po swojemu, a za 5 lat ocenimy czy jego wybór na stanowisko wójta był słuszny.

329 Ostatnio edytowany przez t0m (2018-10-25 08:55:08)

Odp: Wybory Samorządowe 2018

Bywalec :spoko: lepiej bym tego nie napisał! Doskonałe podsumowanie.
Myślę, że jeżeli chodzi o "jakość" Pawła wiele się okaże po tych właśnie nominacjach. A brak Sekretarza to jest tylko plus dla nowego wójta, bo gdzie jak gdzie, ale na tym stanowisku musi być naprawdę zaufany człowiek...

330 Ostatnio edytowany przez artur2 (2018-10-25 11:04:23)

Odp: Wybory Samorządowe 2018

To  może jeszcze małe podsumowanie z drugiej strony.
Bywalec napisał, że miała 4 lata. Owszem, tyle tylko, że jeszcze przed dwoma miesiącami wcale nie zamierzała kandydować na żadne stanowisko a przez cały ten okres bardzo aktywnie pracowała w Radzie Gminy. Została poproszona, przekonana i nic nie mając do stracenia zgodziła się współtworząc ciekawy plan działania gminy.
Odpowiedzi na pytania z forum były krótkie i zwięzłe. Przez odpowiedzi Pawła niestety nie przebrnąłem. Ciekawie z pewnością by wyglądała debata, gdzie trzeba by było odpowiadać bezpośrednio. Ale kandydat niestety chyba się tego obawiał. Taka taktyka, widać słuszna.
" Aferę banerową" Paweł rozegrał bardzo dobrze tzn. chociaż sam miał wieszanie bez zgody to rozgłosił że Marta wieszała bez pozwolenia.
A "song" był nagrany znacznie wcześniej dla wewnętrznej zabawy i nigdy nie miał być udostępniony, jednak po licznych kłamstwach zamieszczanych na Pawła stronie zmienili decyzję.
Oby Paweł Zemanek nie stosował się do słów prawnika wójta, który mówił o tym że kłamstwa dla polityka to pozytywna cecha.
  Oczywiście życzę nowemu wójtowi i radnym powodzenia, satysfakcji z wykonywanej służby i niezłomności.
Pozdrawiam

331

Odp: Wybory Samorządowe 2018

Czy brak sekretarza okaże się plusem przekonamy się niebawem, ale jeżeli prawdą okażą się plotki że będzie to osoba o inicjałach JK to nie wiem czy jest można to uznać za handicap.

artur2 Miło, że wyjaśniłeś i napisałeś swój punkt widzenia. W takiej sytuacji winą za kiepskich kandydatów trzeba obarczyć komitet, który przekonał Martę do kandydowania. Osobiście widząc takich ludzi i nie kompletny skład nie dałbym się namówić. To też poniekąd pokazuje, że wpływ na komitet miała niewielki i to ludzie sterowali nią, a nie ona nimi co bardzo źle świadczy.

Paweł przede wszystkim nie dał się sprowokować, na zewnątrz nie wychodziły żadne niepokojące sygnały. Spokój i opanowanie choć pewnie w środku wrzało. Nie można tego powiedzieć o komitecie Marty, który na światło dzienne co rusz rzucał nowe oskarżenia o kradzieże banerów, o zrywanie plakatów i inne nieczyste zagrania. Widać na taki sposób prowadzenia kampanii postawiono w sztabie Marty.  Taki sposób prowadzenia kampanii nie przyniósł efektu 4 lata temu, nie przyniósł i tym razem.

Komitet Marty reagował nerwowo, podobnie jak 4 lata temu komitet Pana Bułki, który w obliczu zaglądającego widma przegranej robił nerwowe ruchy i posunięcia. Paweł odrobił lekcje i wyciągnął wnioski z poprzedniej kampanii wójta, umiejętnie poprowadził swoją i wygrał nie pozostawiając złudzeń.

332 Ostatnio edytowany przez artur2 (2018-10-25 12:25:20)

Odp: Wybory Samorządowe 2018

Z tego co wiem, bo nie uczestniczyłem w spotkaniach komitetu GPM, to Marta nawet jeśli któregoś nie zgłosiła to i tak zaakceptowała kandydatów. I nie sądzę, że kandydaci z komitetu pana Płonki są lepiej przygotowani.
U Pawła też skład był niekompletny. A czy można Martą sterować, już się kiedyś ktoś w naszej gminie przekonał. Ja obserwując sytuację bardziej obawiam się sterowania drugiego kandydata.
Pozdrawiam

   Ogólnie mamy jak wybraliśmy i nasze tutaj gdybania i konfabulacje ( takie ostatnio modne słowo) nic nie zmieniają.
Jak napisałem wyżej, powodzenia dla wszystkich
Pozdrawiam Artur

Myślę, że temat wyborów został z mojej strony zakończony ( chyba że pojawią się jakieś większe niezgodności z prawdą) dziękuję forumowiczom za mniej lub bardziej merytoryczną dyskusję, adminowi za możliwość i Zenonowi za moderację.

333

Odp: Wybory Samorządowe 2018

t0m napisał/a:

. A brak Sekretarza to jest tylko plus dla nowego wójta, bo gdzie jak gdzie, ale na tym stanowisku musi być naprawdę zaufany człowiek...

Czyli mierny, bierny ale wierny, robaczku? Sekretarz musi spełniać wymogi określone w ustawie o pracownikach samorządowych.  Powinien być fachowcem, no, ale nie takie rzeczy są możliwe. Ciekawie wyglądaj inicjały "JK"
Kto będzie rządził rzeczywiści to się przekonamy niebawem, obawiam się, że nie p. Zemanek. Ale życzę mu szczęścia.

Na ocenę wyborów jeszcze przyjdzie czas, niemniej "układ zarządzający ustawił spotkania rocznicowe na najbliższe 5 lat. Za 5 lat będą okrągłe rocznice KGW, 60-lecie, 75 lecie i kto wie jakie jeszcze. Takie socjalistyczne pięciolatki.

Co się tyczy radnych, są tacy jacy są. Kto co i jak przekonamy się niebawem, transmisje z obrad mogą się okazać hitem.

334 Ostatnio edytowany przez t0m (2018-10-26 11:26:04)

Odp: Wybory Samorządowe 2018

Szanowny Panie Janie. Robaczka to Pan masz w... (i tu każdy srednio inteligentny człowiek może się domyślić, choć odpowiedzi mogą być niejednoznaczne).
Myśli Pan, że wśród zaufanych ludzi Pawła nie ma osób spełniających kryteria merytoryczne? Powiem szczerze, nawet nie zakładałem takiego scenariusza, ale skoro jak zawsze Pan wiesz lepiej... to moje ukłony i gratulacje...

335

Odp: Wybory Samorządowe 2018

Jestem przekonany, że Paweł ludzi zaufanych ma sporo, ale chyba niestety nie kryterium zaufania u Pawła będzie decydować o tym kto zostanie sekretarzem gminy.

336

Odp: Wybory Samorządowe 2018

Uważam, że dywagowanie o niezależności nowego wójta jest zupełnie zbędne z uwagi na zacementowanie istniejącego układu. Jak to słusznie zauważył i napisał w którymś poście jeden z forumowiczów, nowy wójt był namaszczony przez stary układ na wójta już w momencie wyboru na v-ce wójta. Można więc między bajki włożyć niezależność i samodzielność p. Zemanka w podejmowaniu decyzji. Jeżeli mamy wójta, który reprezentuje stary układ, to na kolejne 5 lat nie mamy się co spodziewać istotnych zmian w kierunku rozwoju gminy. Sposób budowy kanalizacji jest dobrym przykładem. - Owszem coś tam będzie robione, ale w takim niezbędnym zakresie żeby można było się jakoś mieszkańcom wytłumaczyć. Szkoda mieszkańców gminy i naszych szans na rozwój.

W nadchodzącej kadencji jest kilka nowych narzędzi, za pomocą których można będzie patrzyć rządzącym na ręce. Zobaczymy jak w praktyce sprawdzą się. Będziemy bacznie obserwować nasze nowe gminne władze.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

337

Odp: Wybory Samorządowe 2018

Zenon napisał/a:

Uważam, że dywagowanie o niezależności nowego wójta jest zupełnie zbędne z uwagi na zacementowanie istniejącego układu.
W nadchodzącej kadencji jest kilka nowych narzędzi, za pomocą których można będzie patrzyć rządzącym na ręce. Zobaczymy jak w praktyce sprawdzą się. Będziemy bacznie obserwować nasze nowe gminne władze.

I masz rację i nie masz racji Zenonie. Stary układ pozbył się Cz. Bułki bo go uwierał, wybił się na niezależność. Jak to działa pokazała sprawa placu targowego.  Czesław Bułka został więc "wypluty" jak gorący ziemniak, układ dokonał samooczyszczenia. Zabieg ten wzmocnił układ wyborczo. Kadencja jest jednak długa i jak to będzie funkcjonowało to się zobaczy.
Nowe narzędzia w rękach radnych wyrównują szanse oddziaływania nazwijmy to opozycji. Większość radnych nie ma żadnego przegotowania merytorycznego, tak naprawdę o samorządzie nie mają zielonego pojęcia. Pożyjemy zobaczymy, mają szansę się wykazać.

338 Ostatnio edytowany przez Zenon (2018-10-26 19:58:46)

Odp: Wybory Samorządowe 2018

Jeżeli jest tak jak piszesz, to tylko upewniam się w przekonaniu,  że w tym układzie p. Zemanek nie ma najmniejszych szans na niezależność. Nie rozumem tylko w czym nie mam racji.

Czy nowi radni będą korzystać z możliwości jakie im dają nowe przepisy? Nie rozśmieszaj mnie. Przecież niezależny radny ma tylko wykonać polecenie. Jak to działa w praktyce?  Przykładem jest choćby  nasz system śmieciowy - związanie nas najpierw wymogiem przekazania wszystkich śmieci do Bielska (nawet posegregowanych butelek, plastiku, papieru...) a następnie, jakby tego było mało, utrzymywanie wysypiska w ramach porozumienia między gminnego.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

339

Odp: Wybory Samorządowe 2018

Zenon napisał/a:

Nie rozumem tylko w czym nie mam racji.
.

W tym sensie nie masz racji, że stary układ nie jest jednak tym samym "starym układem". Zmiana jak nastąpiła to wynik walki bulterierów pod dywanem. Niektórzy prominentni przedstawiciele układu długo czekali aby wziąć odwet na Czesławie Bułce, jego winy nie zostały zapomniane. Inni znowu, czując do siebie "zwierzęcą nienawiść" nagle poczuli do siebie błogą sympatie. Ciekawe jak długo to potrwa? Do pierwszego konfliktu interesów?