1

Temat: Wielka Woda

Wielka woda pokazała jacy jesteśmy mali w obliczu żywiołu. Myślę, że warto przy okazji podyskutować o naszych władzach i służbach - kto się sprawdził, a kto pokazał w obliczu ekstremalnych warunków, że po prostu nie radzi sobie, kto podjął racjonalne decyzje, kto okazał się być nierozsądnym. Chylę czoła przed wysiłkiem strażaków - pomagali wszystkim jak mogli dysponując skromnymi środkami.
Rano oglądałem naszego Wójta - odprężony, pewny siebie z głową podniesioną do góry, na zamkniętym moście w Porąbce udzielił wywiadu niczym gwiazda show biznesu. Zgoła innego człowieka oglądałem już po południu. Bezradnego, skulonego, bełkoczącego coś niewyraźnie do mikrofonu.  W świat poszedł przekaz o bezradności naszej lokalnej władzy. Postać silnego premiera Tuska szczególnie ostro kontrastowała z cieniem Wójta. Ja osobiście się wstydzę.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

2

Odp: Wielka Woda

Muszę poprzeć z całą stanowczością słowa przedmówcy. Rzeczywiście dostaliśmy potężną lekcję pokory i musimy z niej wyciągnąć daleko idące wnioski, tym bardziej, że materiał do rozważań jest spory. Nie mniej jednak uważam, że osądzanie Wójta na podstawie dwóch bardzo krótkich wystąpień publicznych, z których pierwsze było wyreżyserowane i przygotowane jest przedwczesne. Pierwsze chwile katastrofy to przede wszystkim sprawdzian dla służb szybkiego reagowania (jak Centrum Reagowania Kryzysowego czy służby ratownicze w tym Ochotnicze Straże Pożarne). Pole do popisu Wójt ma teraz. Zaczekajmy jak się sprawdzi w roli gospodarza dbającego o swoich wyborców w obliczu katastrofy i odbudowującego swoje gospodarstwo. Myślę, że będzie to dla niego szybki sprawdzian, bo jest to jakby nie było rok wyborczy i jego poczynania zostaną od razu ocenione. Powraca tym sposobem temat http://www.czaniec.pl/forum/viewtopic.php?id=417 . Może najwyższy czas zastanawiać się nad potencjalnym kandydatem, chociażby dlatego, aby dotychczasowego Wójta zmobilizować do chociażby minimalnych starań na stanowisku. Mi osobiście wstyd za ludzi, którzy niczym przekupki przed poważnym gościem zaczęli mu przerywać i narzekać. Na pewno Premier wyjechał z negatywną opinią nie na temat Wójta a na temat mieszkańców.

3

Odp: Wielka Woda

Galler zgadzam się z Tobą w 100%, niestety zbyt łatwo i szybko nasze społeczeństwo ocenia innych. Również jest mi wstyd,że taki obraz naszych mieszkańców poszedł w świat.