1

Temat: Alarmowanie mieszkańców!!!!

Mam pytanie do osó odpowiedzialnych za Obrone Cywilną w Gminie Porąbka!!!


  Powszechnym sposobem alarmowania mieszkańców o różnego rodzaju zagrożeniach jest stosowanie syren alarmowych. Za ich pomocą informuje się mieszkańców o róznego rodzaju zagrożeniach (nie bede tu wymieniał poszczególnych alarmów) ale w związku z tym mam pytanie:
    Jestem mieszkanćem Górnego Czańca, wielokrotnie, kiedy były przeprowadzane ćwiczenia Obrony Cywilnej i w całym województwie śląskim włączały się syreny na 3 minuty ja miałem problemy z usłyszeniem syren, które są na budynku OSP.
  Wydaje mi się, że należy zastanowić się nad zamontowaniem syreny w jakiejś części Czańca, która dawałaby dobrą słyszalnośc na terenie całej miejscowości!!!



Co Wy myślicie o tym????

tempus fugit

2

Odp: Alarmowanie mieszkańców!!!!

Jasne.Czaniec jest bardzo rozległy i zapewne w najbardziej oddalonych przysiółkach nie słychać syreny która znajduje się na OSP.

piwo to moje paliwo wink

3

Odp: Alarmowanie mieszkańców!!!!

panowie dzieki że poruszyliscie ten temat.macie drążyć go do skutku.ale pamiętajcie na Zagłęboczu syrena ma być zamontowana obligatoryjnie.

4

Odp: Alarmowanie mieszkańców!!!!

widzę, że reszta forumowiczów nie ma zastrzeżeń w tym temacie!! więc to chyba moje urojenia:D

tempus fugit

5

Odp: Alarmowanie mieszkańców!!!!

ja bym sugerował zamontowanie syreny na dachu gimnazjum na górnym czańcu!!!

6

Odp: Alarmowanie mieszkańców!!!!

Propozycja dla OSP aby któryś ze strażaków rozpisał przynajmniej znaczenie najważniejszych sygnałów alarmowych.

To tylko POLSKA !!!

7

Odp: Alarmowanie mieszkańców!!!!

a kto wie co oznacza modulowany sygnał syreny??

Ja nie wiem czy uciekać na dach (przed chlorem), czy uciekac w dół (jakiś atak)???
Reasumując przydało by się kilka informacji...

8

Odp: Alarmowanie mieszkańców!!!!

OSP ma do dyspozycji zarówno forum jak i strone www.osp.czaniec.pl i www.czaniec.pl !!!

To tylko POLSKA !!!

9

Odp: Alarmowanie mieszkańców!!!!

PJ napisał/a:

Propozycja dla OSP aby któryś ze strażaków rozpisał przynajmniej znaczenie najważniejszych sygnałów alarmowych.

hehe PJ nie uważał na lekcjach Przysposobienia Obronnego:P
ale tak na serio to jest BARDZO poważna sprawa!!!!!!

tempus fugit

10 Ostatnio edytowany przez dr (2005-06-01 20:26:31)

Odp: Alarmowanie mieszkańców!!!!

tu znalazłem ciekawe syreny elektroniczne, które moga wygłaszać komunikaty głosowe!!!!! niezłe, szczególnie w rejonach, w których jest mało czasu na ewakuacje (np. okolice Soły) zanik Policja lub straż dojedzie i wygłosi komunikat to przy jakimś nieszcześciu może być za późno!!!!
ciekawe ile takie cacka kosztuja???? 

może niektórym ten temat wydaje się śmieszny, ale ja (i nie tylko ja) boje sie kilku zagrożeń!!!!! 
aha i tu jest link http://www.ochrona.pl/html/porada/nowos … owania.htm

tempus fugit

11

Odp: Alarmowanie mieszkańców!!!!

oto materiał, o który prosił PJ   od razu przepraszam za długość!!!!!


Alarmowanie ludności


Rodzaje alarmów:
a)alarm o klęskach żywiołowych i zagrożeniu środowiska : ogłasza się w celu powiadomienia ludności np: o groźbie zatopienia, pożarze lasu, katastrofie ekologicznej; należy bezzwłocznie włączyć odbiornik radiowy lub telewizyjny i oczekiwać na komunikaty ośrodków regionalnych,ogłasza się za pomocą ciągłego dźwięku przez 3 minuty, nie poprzedzony ogłoszeniami innego alarmu, przy pomocy radia telewizji i radiofonii przewodowej- podaje się zagrożenie i sposób postępowania dla mieszkańców, przy pomocy dzwonów gongów ? szybkie uderzenia trwające trzy minuty. Należy skontaktować się z sąsiadami a nawet zgłosić się do pomocy w akcji ratunkowej.
b) alarm powietrzny : ostrzega o grożącym niebezpieczeństwie uderzeń z powietrza ;należy natychmiast przerwać pracę i udać się do schronu lub ukrycia, zabierając ze sobą przygotowane wcześniej dokumenty, zapas żywności, rzeczy osobiste, koc , środki ochrony indywidualnej, środki opatrunkowe , latarkę elektryczną, przyjmowane leki.Zapowiedż w radiu i telewizji *3?Uwaga!Uwaga!Ogłaszam Alarm Powietrzny. Dźwięk modulowany trwający trzy minuty-syrena. Szybkie uderzenia trwające trzy minuty-dzwonu i gongi.
c) alarm o skażeniach: ogłasza się w celu ostrzeżenia o skażeniach wykrytych w danym rejonie lub mogących wystąpić przed upływem 30 min. Należy postępować podobnie jak po usłyszeniu sygnału alarmu powietrznego. Osoby, które w wyniku zaskoczenia znalazły się w terenie skażonym, powinny nałożyć jakikolwiek środek ochrony dróg oddechowych i skóry. Należy poruszać się ostrożnie nie wzniecać kurzu, omijać kałuże, miejsca silnie zadrzewione lub porośnięte trawą. Syrena 10s z przerwami 15-25sek. przez 3 min radio i TV *3, szybkie bicie w czasie po 10sek. z przerwami 20 sekundowymi w ciągu 3 min-dzwony
d) uprzedzenia o zagrożeniu skażeniami :ogłasza się w celu ostrzeżenia o mogących wystąpić skażeniach w określonych rejonach, jeśli do wystąpienia zapowiadanego skażenia pozostaje co najmniej 30min. Wszyscy powinni zastosować się do wskazówek zawartych w dodatkowych komunikatach. Udając się do pomieszczeń ochronnych, należy zabrać ze sobą odbiornik radiowy w celu odbierania komunikatów o zmianie sytuacji. 3 min ciągły 3* w TV i radiu odwołanie
e) uprzedzenie o zagrożeniu zakażeniami: ogłasza się w wypadku stwierdzenia takiego niebezpieczeństwa przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Należy oczekiwać dalszych komunikatów i stosować się do zarządzeń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i lokalnych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Szczególnie ważne jest skontrolowanie zabezpieczenia pomieszczeń dla ludzi i zwierząt przed wnikaniem do nich owadów mogących zawierać chorobotwórcze drobnoustroje. Zaleca się również sprawdzenie żywności i wody. Każde ukłucie przez owada powinno być powodem do podjęcia przedsięwzięć sanitarno ? epidemiologicznych. Z rejonu można wychodzić tylko za pozwoleniem właściwych władz sanitarnych.
f) odwołanie alarmu :nie oznacza że niebezpieczeństwo minęło, w dalszym ciągu należy zachować ostrożność i rozwagę. Ze schronów i ukryć nie wolno wychodzić bez zezwolenia władz. Młodzież szkolna powinna zachować spokój po usłyszeniu alarmu i wykonywać wszystkie polecenia nauczycieli. Z godnie z planem obrony cywilnej nauczyciele wprowadzają uczniów dwójkami do schronów. dźwięk ciągły trwający 3 minuty, powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna, powolne bicie w czasie 3 minut.
Alarmowanie i uprzedzanie o zagrożeniu jest wezwaniem do ustalonego wcześniej sposobu zachowania i postępowania ludności zagrożonego rejonu. Ogromnie ważne jest efektywne wykorzystanie przez ludność krótkiego czasu na wykonanie określonych czynności i ukrycie się.
Jednym z wielu zadań obrony cywilnej jest ostrzeganie i alarmowanie ludności o zagrożeniach, związanych z użyciem przez nieprzyjaciela środków rażenia, klęskami żywiołowymi, awariami obiektów technicznych, skażeniami i zakażeniami, powodziami, pożarami i innymi podobnymi zdarzeniami.
Rodzaje środków alarmowych:
a)sygnały alarmowe-uprzedzające ludność o grożącym niebezpieczeństwie, są podawane za pomocą środków alarmowych
b)środki alarmowe-dzieli się na podstawowe i zastępcze. Do podstawowych zalicza się syreny alarmowe i rozgłośnie radiowe i telewizyjne(centralne i regionalne). Środki alarmowe zastępcze to wszelkiego rodzaju pozostałe środki akustyczne i optyczne, które mogą być użyte w warunkach lokalnych.
                                                          w ślad za http://prace.sciaga.pl/3744.html

                                             Wszystkim forumowiczom życzę, aby nie musieli nigdy korzystać z powyższych instrukcji!!!!!!

tempus fugit