Temat: Podatek od... ogródka?

Podrożał nam podatek od gruntu, a podobno będzie jeszcze gorzej?? :x
To, że wśród domostw mamy ładne trawniczki, skalniaczki i ogólnie jest ładnie - to taki grunt traktowany jest już jako grunt rekreacyjny i objęty zostanie większym podatkiem!
I co ja mam teraz zrobić? Wziąć sąsiada z traktorem i przeorać ogródek, a może od razu pana Pardelę rekomendowanego pewnie przez UG? Zrobić sobie za przeproszeniem syf koło domu?
Gmina powinna być dumna, że ludzie - przecież na własny koszt - chcą mieć ładne domostwa, to tylko teraz wszystko utrudni.
Pytam więc dlaczego tak jest?

http://img.userbars.be/userbars/11/25648.gif

2

Odp: Podatek od... ogródka?

A w całej gminie ma tak być czy tylko w Czańcu?

3

Odp: Podatek od... ogródka?

Z tego co mi wiadomo podatki są ustalane dla całej gminy! A np podatek od powierzchni działalności gospodarczej to ok. 16,50 zł/m2 czyli mając 1000m2 20mx50m zapłacimy ok. 16 500 zł. to się nazywa pomoc dla firm.

Pytanie do Urzędu Gminy w Porąbce: Jakie formy pomocy dla firm oferuje?
Pytanie nr 2: Jakie formy promowania stosuje dla firm mających zamiar mieć siedzibę na terenie Gminy Porąbka?

To tylko POLSKA !!!

4

Odp: Podatek od... ogródka?

hehe pewnie takie formy promowania: kto da większąą kopertę big_smile

5

Odp: Podatek od... ogródka?

chyba nawet to nie pomaga!!

To tylko POLSKA !!!

6

Odp: Podatek od... ogródka?

z tym podatkiem to farsa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

tempus fugit

7 Ostatnio edytowany przez Zenon (2010-11-11 20:57:40)

Odp: Podatek od... ogródka?

dr napisał/a:

z tym podatkiem to farsa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Czy w związku z wyrokiem NSA: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/D1DB95D10D (i podobnymi) - dot. opodatkowania gruntów, Wójt Gminy Porąbka  wyegzekwował zaległości podatkowe?


Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że zaskarżoną decyzją SKO utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy P. z dnia 29 sierpnia 2007 r. w przedmiocie określenia spółce wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2000 r. w kwocie 367.450,00 zł

Przypomnę, za wyrokiem sądu: przedmiot sporu ? co do zasady ? ogranicza się do odpowiedzi na pytanie, czy w roku podatkowym będącym przedmiotem oceny skarżąca Spółka posiadała grunty, podlegające opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawki określonej w treści art. 5 ust. 1 pkt 1 lit b ustawy o podatkach i opłatach lokalnych tj. gruntami zajętymi na wodny zbiornik retencyjny , czy też grunty podlegające opodatkowaniu według stawki określonej w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit a tj. grunty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Organy podatkowe przyjęły, iż grunty o powierzchni 22,0224 ha podlegały opodatkowaniu pierwszą z wymienionych stawek, natomiast grunty o powierzchni 60,2528 ha stawką dla prowadzenia działalności gospodarczej, z czym nie zgadzała się strona skarżąca, podnosząc iż wszystkie grunty powinny być opodatkowane stawką preferencyjną tj. stawką dla gruntu zajętego na zbiorniki wodne retencyjne, bez względu na to, czy zbiornik ten znajduje się pod czy też nad gruntem.

Na podstawie informacji jakie można znaleźć w Internecie, kwota zobowiązań podatkowych związanych ze sporami wynosi ok. 2 mln złotych. Nie wiem czy zawiera odsetki.



Przy okazji chciałbym również powrócić w nieco innym kontekście do pytania postawionego kiedyś (2005-05-23 09:46:06) na forum przez PJ. Przypomnę:

PJ napisał/a:

Stawy w Kobiernicach - wydaje się nie temat na Czaniecki portal a według mnie jak najbardziej tak. Musimy sobie zdać sprawę że to co dotyczy finansów Gminy dotyczy Nas! Kilka pytań do Urzędu Gminy w Porąbce:
1. kto jest obecnym właścicielem stawów w Kobiernicach i jak wygląda historia własności przez ostatnie 6 lat ?
2. czy stawy są opodatkowane podatkiem od gruntów? Jeśli tak to jakim? Czy to podatem od działalności gospodarczej czyli na 2005 rok czyli ok 16.50 zł /m2?
3. Czy obecny właściciel stawów opłaca podatek gruntowy czy jest z niego zwolniony?

Proszę o odpowiedź Urząd Gminy i komentarze internautów! Obiecuje że napiszę na ten temat kilka ciekawych szczegółów.

Czy w związku z użytkowaniem stawów - nieruchomość, z tego co wiem użytkowana do działalności gospodarczej (opłaty za łowienie ryb), Wójt Gminy Porąbka pobierał odpowiednie podatki?

PJ o jakie szczegóły chodzi?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

8

Odp: Podatek od... ogródka?

Chodzi o szczegóły zwłaszcza własnościowe i historie własności ok kilku lat smile
Historia jest ciekawa, tak jak i to czy obecny właściciel i właściciele przez których "ręce" przechodziły stawy opłacali podatek od tzw działalności gospodarczej! Jeśli nie to z jakiego powodu?
Nie jestem fanatykiem odnośnie podatków i też uważam iż niekiedy trzeba udzielić zwolnień np w związku z powstaniem nowych miejsc pracy - typu planowana inwestycja Kozubnik.

To tylko POLSKA !!!

9

Odp: Podatek od... ogródka?

PJ napisał/a:

Nie jestem fanatykiem odnośnie podatków i też uważam iż niekiedy trzeba udzielić zwolnień np w związku z powstaniem nowych miejsc pracy - typu planowana inwestycja Kozubnik.

Tak, ale o tym nie decyduje widzi misie lecz wystąpienie określonych okoliczności. Poza tym są inne formy wsparcia np. fundusze strukturalne.
Również nie jestem fanatykiem, ale zwróć uwagę, że jeżeli podatek przestaje być powszechny, przestaje być podatkiem. W ten sposób poszkodowani są wszyscy, którzy rzetelnie płacą.
W tym zakresie wójt gminy jako organ podatkowy ma określone obowiązki do wypełnienia. Ma pobrać podatek lub udzielić ulgi jeżeli jest wniosek podatnika i są ku temu podstawy. Do wypełniania swojego obowiązku dysponuje opłacanym przez nas urzędem - ma urzędników, tworzy i dysponuje odpowiednimi rejestrami (ma informacje), planuje, szacuje, w tym ryzyko uchylania się od obowiązków podatkowych, ma wreszcie narzędzia prawne - władztwo do rozstrzygania spraw podatkowych.
Zbierane podatki z kolei umożliwiają mu wykonywanie innych obowiązków, np. pomoc p. Iwonie Kołacz, której przypadek został opisany na stronie grupy p. Kocemby.
W takich realiach żyjemy. Nasza umowa społeczna polega na wspólnocie i pomocy słabszym. Jeżeli podstawowe ogniwo w łańcuchu współżycia społecznego szwankuje, trzeba je wymienić. To działanie z kolei należy do naszych obowiązków. Jeżeli tego nie zrobimy, to kto się odważy spojrzeć p. Iwonie w oczy?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

10

Odp: Podatek od... ogródka?

PJ napisał/a:

Chodzi o szczegóły zwłaszcza własnościowe i historie własności ok kilku lat smile

Można sprawdzić. Podam N-ry działek: 2270/26, 2295/92 pod którymi były stawy.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.