Panie Zenonie –niby wszystko się zgadza co Pan pisze – ale………
Gminy zostały zobowiązane dozorganizowania odbierania odpadów komunalnych. Obowiązkiem gminy jest zapewnienie odbioru odpadów komunalnych, zatem odbiór odpadów jest świadczeniem obligatoryjnym (usługą obligatoryjną), za które jest pobierana opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, stanowiąca należność publicznoprawną. Natomiast szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów określa rada gminy.
W przypadku Porąbki znalazłam określenie limitu w tekście jednolitym uchwały nr XXI/206/2012z dnia 29 listopada 2012 r.
Tu wyczytałam,ze został określony limit do 500 kg / rok jeżeli chodzi o odpady budowlane porozbiórkowe ( Paragraf 4 punkt 3.)
Z u.u.c.p.g. wcale nie wynika, że gmina mazagospodarować w ramach opłaty wszystkie rodzaje odpadów wytworzonych na terenie danej nieruchomości. Zadaniem gminy jest objęcie wszystkich właścicieli nieruchomości na terenie gminy systemem gospodarowania odpadami komunalnymi (art. 3 ust. 1 pkt 1 u.u.c.p.g.), jednakże nie jest to równoznaczne z odbiorem każdej ilości odpadów. Ponadto, choćby z treści art. 6r ust. 3 u.u.c.p.g. wprost wynika, że rada gminy określi w drodze uchwały szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w szczególności ilość odpadówkomunalnych odbieranych od właściciela nieruchomości , częstotliwość odbierania odpadów komunalnych od właścicielanieruchomości i sposób świadczenia usług przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
W przypadku tych odpadów (gruz itp.) sprawajest dosyć trudna i skomplikowana. Bardzo często powstają one przy wykonywaniu prac remontowych, budowlanych przez firmy remontowe. Wtedy nie są odpadem komunalnym. To te firmy powinny w ramach swojej dzielności zagospodarować odpad- i oczywiście na ich koszt. Nie można ich wtedy potraktować jako odpad z grupy 20-tej. (czyli jako komunalne)
Problemem jest również to, że ktoś budując lub prowadząc duży remont na własną rękę wytwarza taką ilość odpadu, który jest niewspółmierny do przyjętej stawki za gospodarowanie odpadami. Można w tym momencie nabrać wątpliwości, czy system by to "wytrzymał”.
Z reguły w PSZOK-ach ta grupa odpadów jestlimitowana – tak jest w bielskim pszoku i wielu wielu innych, a w niektórych jest określana jako gruz z drobnych remontów (cokolwiek to znaczy) jak np. w poznańskim Gratowisku, który wskazywany jest jako modelowy w Polsce.