Odp: Aktywnosc Wojta Gminy
Relatywizm etyczny i odmienne stany świadomości
Jak można dosiedzieć się z treści odpowiedzi jakiej udzielił, działając z upoważnienia wójta gminy Porąbka sekretarz gminy - pan Kazimierz Gałuszka na zapytanie pana radnego Ignacego Kocemba,
http://kobiernice.pl/sites/default/files/odp-urzadzenia_i_rowy_odwadniajace.pdf
Urząd Gminy Porąbka nie posiada tytułu prawnego do wykonywania jakichkolwiek prac konserwatorskich na wskazanych urządzeniach (przyp. chodzi o rów odwadniający [który] (..) w rzeczywistości jest urządzeniem hydrotechnicznym), a jednocześnie prowadzi na podobnych urządzeniach w Czańcu prace konserwatorskie.
Czy takie wydatkowanie funduszy gminnych nie narusza ustawy o finansach publicznych?
Nie sposób powstrzymać się w takim razie, nawiązując do wcześniej postawionego pytania na tym forum -
http://www.czaniec.pl/forum/viewtopic.php?pid=4760#p4760
, od zadania kolejnego.
Jakim tytułem prawny dysponuje Wójt gminy Porąbka do innego urządzenia hydrotechnicznego - wału Młynówki Czanieckiej, prowadząc na nim prace konserwatorskie polegające na koszeniu trawy, trzcin i wycinaniu krzaków? Zważywszy na fakt, że prace konserwatorskie zostały wykonane rodzi się kolejne pytanie. Ile pieniędzy z naszych podatków zostało przeznaczone na ten cel?
Apeluję w tym miejscu do członków Komisji Rewizyjnej o zbadanie okoliczności wydania publicznych pieniędzy w opisanym zakresie, a do pozostałych radnych o zwrócenie szczególnej uwagi na relatywizm etyczny i odmienne stany świadomości urzędników samorządowych wydatkujących publiczne pieniądze.
A dla ścisłości podaję kilka informacji.
Młynówka Czaniecka jest kanałem technologicznym, a w świetle przepisów ustawy Prawo wodne - urządzeniem wodnym podstawowym.
Urządzenia melioracji wodnych podstawowych są wykonywane, utrzymywane i eksploatowane na koszt budżetu państwa przez Samorząd Województwa jako zadania z zakresu administracji rządowej [NIE SAMORZĄDOWEJ!].
Ustawa z dnia 18 lipca 2001r. ? ?Prawo Wodne?, Dz. U. nr 115, poz. 1229, z dnia 11.10.2001r. z późn. zm.
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20011151229
Art. 11.
1. Prawa właścicielskie w stosunku do wód publicznych stanowiących własność Skarbu Państwa, z zastrzeżeniem art. 13, wykonują:
1) marszałek województwa, jako zadanie z zakresu administracji rządowej wykonywane przez samorząd województwa - w stosunku do wód istotnych dla regulacji stosunków wodnych na potrzeby rolnictwa, służących polepszeniu zdolności produkcyjnej gleby i ułatwieniu jej uprawy, oraz w stosunku do pozostałych wód niewymienionych w pkt. 1-3.
Art. 26.
Do obowiązków właściciela śródlądowych wód powierzchniowych należy:
1) zapewnienie utrzymywania w należytym stanie technicznym koryt cieków naturalnych oraz kanałów,
Art. 64.
1. Utrzymywanie urządzeń wodnych polega na ich eksploatacji, konserwacji oraz remontach w celu zachowania ich funkcji.
PS
W razie potrzeby służę dalszą pomocą.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.