Temat: Okrągła rocznica - 17 sierpnia 1991 r.
W tym roku będziemy obchodzić symboliczne dwudziestolecie internetu w Polsce.
W dniu 17 sierpnia 1991 r., Rafał Pietrzak, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego wysłał maila do Jana Sorensena z Uniwersytetu w Kopenhadze. Moment ten przeszedł do historii jako dzień powstanie polskiego internetu.
Pierwsze połączenie nie było równoznaczne z tym, że w całym kraju pojawiła się sieć internetowa. O sieci można mówić dopiero od 20 grudnia 1991 r., kiedy to inne uczelnie poszły śladem Uniwersytetu Warszawskiego i w polskim Internecie znalazło się kilkaset komputerów.
Jak przepaść dzieli nas od tych czasów?
Niech zobrazuje to prędkość transferu danych z jaką 17 lat temu nastąpił pierwszy polski przekaz internetowy - 900 bps (bitów/s) - to około 0,009 Mbps. Wg różnych szacunków w chwili uruchomienia internetu było 800 tys. użytkowników sieci, w roku 2008 ponad 18,5 miliona.
W tamtych czasach dotrzymywaliśmy jednak kroku najlepszym. Po raz pierwszy sieć WWW została oficjalnie uruchomiona w grudniu 1990 r., kiedy Berners-Lee ukończył budowę wszystkich narzędzi niezbędnych do działania sieci - przeglądarkę, serwer internetowy oraz strony internetowe, na których opisywał nowo powstały projekt. Ta data uznawana jest za debiut publicznie dostępnych usług w Internecie choć oficjalnie standard WWW został opublikowany w dniu 6 sierpnia 1991 r.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.