1

Temat: Okrągła rocznica - 17 sierpnia 1991 r.

W tym roku będziemy obchodzić symboliczne dwudziestolecie internetu w Polsce.

W dniu 17 sierpnia 1991 r., Rafał Pietrzak, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego wysłał maila do Jana Sorensena z Uniwersytetu w Kopenhadze. Moment ten przeszedł do historii jako dzień powstanie polskiego internetu.

Pierwsze połączenie nie było równoznaczne z tym, że w całym kraju pojawiła się sieć internetowa. O sieci można mówić dopiero od 20 grudnia 1991 r., kiedy to inne uczelnie poszły śladem Uniwersytetu Warszawskiego i w polskim Internecie znalazło się kilkaset komputerów.

Jak przepaść dzieli nas od tych czasów?
Niech zobrazuje to prędkość transferu danych z jaką 17 lat temu nastąpił pierwszy polski przekaz internetowy - 900 bps (bitów/s) - to około 0,009 Mbps. Wg różnych szacunków w chwili uruchomienia internetu było 800 tys. użytkowników sieci, w roku 2008 ponad 18,5 miliona.

W tamtych czasach dotrzymywaliśmy jednak kroku najlepszym. Po raz pierwszy sieć WWW została oficjalnie uruchomiona w grudniu 1990 r., kiedy Berners-Lee ukończył budowę wszystkich narzędzi niezbędnych do działania sieci - przeglądarkę, serwer internetowy oraz strony internetowe, na których opisywał nowo powstały projekt. Ta data uznawana jest za debiut publicznie dostępnych usług w Internecie choć oficjalnie standard WWW został opublikowany w dniu 6 sierpnia 1991 r.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

2

Odp: Okrągła rocznica - 17 sierpnia 1991 r.

W kontekście działania forum czaniec.pl, a w szczególności faktu, że powoli, małymi kroczkami nasza informatyczna społeczność zaczyna wpływać na realne publiczne sprawy, pragnę Wam wszystkim drodzy forumowicze przypomnieć, że właśnie dzisiaj - 17 maja obchodzimy Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego.

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDSI) został ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych z dnia 27 marca 2006 r.
Data 17 maja upamiętnia utworzenie w dniu 17 maja 1865 r. wyspecjalizowanej organizacji Narodów Zjednoczonych - obecnego Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU)PS
Pomimo szumnych wyborczych haseł informatyzacji gminy Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego nie został w żaden sposób zauważony przez nasze organy samorządowe i radnych.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

3

Odp: Okrągła rocznica - 17 sierpnia 1991 r.

Nikt nie przypuszczał, że internet tak zrewolucjonizuje ludzkie życie.
Niestety patrząc na ciągłe zakazy, blokowania stron, filtrowanie informacji, chciałoby się rzec Quo Vadis Internecie...?

Pozdrawiam, admin http://czaniec.pl/forum/yaya.gif
http://www.danasoft.com/sig/118547.jpg