1

Temat: Rondo na Krzyżówce

Czy ktoś coś wie na temat budowy ronda na Krzyżówce? Bo z tego co pamiętam z jesiennego zebrania wiejskiego w Czańcu takie rondo miało powstać w czasie remontu mostu na Sole. Mimo, że rondo ma być na drodze krajowej nr 52, inwestycja ma być realizowana przez powiat a wykonawcą firma Eurovia. Przy okazji kiedy nastąpi łatanie dziur na ul. kard. Wojtyły (droga powiatowa) na Górnym Czańcu?

2

Odp: Rondo na Krzyżówce

Temat ronda na krzyżówce pojawiał się od tak dawna, że aż trudno mi sięgnąć pamięcią kiedy zaczęto o tym mówić. Niestety zawsze było tylko "mówienie" i na tym się kończyło. Jeśli coś ruszy, zapewne będziemy o tym informować.

Pozdrawiam, admin http://czaniec.pl/forum/yaya.gif
http://www.danasoft.com/sig/118547.jpg

3

Odp: Rondo na Krzyżówce

A może by ktoś uprzątnął ten bałagan przy tym skrzyżowaniu, to wstyd. Taki syf na rogatkach gminy. Bardzo mi sie podoba ten piasek zalegający na ulicach po posypywaniu zimowym. Szczególnie urokliwy jest w centrum Czańca.

4 Ostatnio edytowany przez Zenon (2011-06-19 22:37:52)

Odp: Rondo na Krzyżówce

Temat wielokrotnie poruszany na forum.

Nie ktoś tylko zarządca drogi, który wydaje na ten cel nasze pieniądze, a skoro bałagan dostrzegany jest aż do tej pory, to dobitnie świadczy o tym, że konkretne osoby nie wywiązują się ze swoich obowiązków.
Co na to organ kontrolny - Rada gminy i oczywiście Panowie i Panie radni oraz Pani sołtys?

Bardzo szkoda, że nie uczestniczą w dyskusjach na forum.  Może ja przesadzam? Może mają coś na swoją obronę?

Sąsiad ma rację - bałagan na krzyżówce jest swoistą wizytówką Czańca. Już od kilku osób spoza naszej gminy słyszałam podobne stwierdzenie. Więc z pewnością coś jest na rzeczy i świadczy to o tym, że bynajmniej nie są to moje, sąsiada i jeszcze paru osób subiektywne odczucia.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

5

Odp: Rondo na Krzyżówce

rondo na krzyżówce faktycznie byłoby potrzebne tylko czy gmina ma pieniądze na taką inwestycje szczególnie teraz po niedawnym remoncie centrum a teraz jeszcze ten most... nawet jeśli rondo powstanie to nie prędko

Per Aspera Ad Astra

6

Odp: Rondo na Krzyżówce

Rondo nie dotyczyłoby ani jednej drogi gminnej.

7

Odp: Rondo na Krzyżówce

Krzyżówka nie jest w jurysdykcji Bułki wiec nie ma prawa na nie wydać nawet 1 złotówki z naszych podatków. Może jedynie wydawać opinie do dróg krajowych o celowości takiej inwestycji.

Gardzę nieoświeconym tłumem i trzymam się od niego z dala -  Horacy

8

Odp: Rondo na Krzyżówce

Potencjalne rondo łączyłoby, co prawda drogi na pewno nie gminne, nie mniej jednak znajdowałoby się na terenie gminy Porąbka i służyło przede wszystkim i na co dzień mieszkańcom tejże gminy, w związku z tym w interesie naszej gminy jest wybudowanie tego ronda, dlatego też ze strony gminy Porąbka  wskazana jest partycypacja w kosztach budowy.

9

Odp: Rondo na Krzyżówce

Zależy jak duże miałoby być to rondo, ponieważ miejsca na nie jest bardzo dużo i jeśli zahaczyłoby ono o ulicę Karpacką, to jest to już droga gminna (chyba, że się mylę...?)

Pozdrawiam, admin http://czaniec.pl/forum/yaya.gif
http://www.danasoft.com/sig/118547.jpg

10

Odp: Rondo na Krzyżówce

Ulica Karpacka? Jeżeli mówimy o drodze z krzyżówki do Porąbki to wydaje mi się, że to jest powiatowa i fajnie by było, aby to rondo było na tyle wielkie żeby zahaczało tą ulicę, bo w niedziele w wakacyjny okres włączyć się do ruchu na krzyżówkę jadąc od Porąbki jest nie lada wyzwaniem.

11

Odp: Rondo na Krzyżówce

a tak troche z innej beczki to skończą remont mostu planowo wie ktoś coś?

Per Aspera Ad Astra

12

Odp: Rondo na Krzyżówce

Temat  ronda w |Czańcu cichnie i ulega zapomnieniu ! próby jego odnowienia kończą się odsyłaniem do starego!

13

Odp: Rondo na Krzyżówce

A komu jest w Czańcu potrzebne rondo? 
Obawiam się, że jest ono raczej potrzebne ludziom przejeżdżającym przez Czaniec tak samo jak była potrzebna przebudowa centrum zwana dla zmyłki rewitalizacją.
W Czańcu bardziej potrzebny jest np. chodnik  na Bukowiec.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

14 Ostatnio edytowany przez galler (2014-11-24 20:28:13)

Odp: Rondo na Krzyżówce

Zenon napisał/a:

A komu jest w Czańcu potrzebne rondo? 
Obawiam się, że jest ono raczej potrzebne ludziom przejeżdżającym przez Czaniec.

Zgoła odwrotnie.
1. Rondo jest potrzebne właśnie mieszkańcom Czańca, ponieważ w godzinach szczytu włączenie się do ruchu przez mieszkańców Czańca, obierając kierunek Bielsko graniczy z cudem.
2. Przejeżdżającym przez Czaniec rondo będzie przeszkadzało, ponieważ poważnie zwolni ruch na drodze z pierwszeństwem.

15

Odp: Rondo na Krzyżówce

Oczywiście że masz racje. Napisałem to z lekką prowokacją.
Rondo na pewno przyczyni się do spowolnienia ruchu, ale tylko w jego obrębie. Tak jest w Kozach więc uważam, ze i tak również byłoby w Czańcu.
Dalej jednak uważam, że bardziej potrzebny jest chodnik na Bukowiec, ponieważ drogą tą samochody pędzą znacznie szybciej niż K.K. Wojtyły, na której ruch, z uwagi na natężenie jest już spowolniony. Piesi mają tam chodnik.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

16

Odp: Rondo na Krzyżówce

Zenon napisał/a:

A komu jest w Czańcu potrzebne rondo? 

(wymoderowano)
Gość specjalnie się zarejestrował  na forum bo dla niego to ważna sprawa, a ty go z buta. Nie każdy żyje wyborami....
Rondo to ważna sprawa dla wielu mieszkańców i to nie tylko Czańca. Można stracić całą przyjemność z jazdy samochodem w momencie skrętu na Bielsko. A rowerem?! Śmierć w oczach.
Takie inwestycje jak drogi czy chodniki już dawno powinny byc tam gdzie je potrzeba. Mamy XXI  wiek i to chyba powinien być standard w każdej miejscowości. Gonimy  w konću tą Europę czy nie? My- Bujaków, Czaniec czy Kobiernice raczej stoimy w miejscu. Porąbka to co innego. Szklany Manhattan, orlik, chodniki, latarnie, ławeczki, krzaczki,  ze cztery place zabaw, czy tuż przed wyborami siłownia polowa!
Tak więc rondo, choćby krzywe jak w Kozach czy chodnik na Bukowcu i to ze ścieżką rowerową powinien być. I nie mówić że nie ma pieniędzy, że się nie da, że nie potrzebne  itp. Wszystko się da, skoro inni mogą.

17 Ostatnio edytowany przez admin (2014-11-24 21:32:47)

Odp: Rondo na Krzyżówce

Każdy ma swoje priorytety i własny punkt widzenia. Akurat dla mnie ważniejsze jest bezpieczeństwo pieszego na ul. Bukowskiej niż wygoda kierowcy na ul. K.K. Wojtyły poruszającego się w okolicach skrzyżowania z drogą DK-52.

Cóż w tym takiego głupiego uważać co się uważa?

A i w końcu zresztą wyjaśniłem również z jakich powodów ta moja odpowiedź jest głupia że szok. Argumenty nie są przecież nieistotne. Owszem można mieć na nie różne spojrzenia zależne od punktu widzenia.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

18

Odp: Rondo na Krzyżówce

Rondo na krzyżówce jest potrzebne, ale to jest dla gminy bardziej sprawa odpowiedniego lobbingu niż nakładów finansowych. Jest to w końcu skrzyżowanie DK z bodajże DW... Czy będzie tamowało ruch tak jak to w Kozach - jeśli będzie miało podobne parametry (średnice i nachylenia, to pewnie jeszcze bardziej, bo ruch włączający się z dróg teraz podporządkowanych jest wielokrotnie wyższy niż w Kozach. Można jednak to rondo zaprojektować tak aby nie spowalniało a jedynie upłynniało ruch (podstawa - duży promień, dwa pasy, organizacja turbinowa - duży ruch na lewoskręcie). Abstrahując od tego - jest to zdecydowanie inwestycja pożądana również z punktu widzenia mieszkańców gminy. A przy ewentualnej budowie BDI i lokalizacji węzła w okolicach czanieckiej stacji BP, będzie ono również ważne dla mieszkańców choćby gminy Czernichów...
Chodnik na Bukowiec jest sprawą oczywistą i powinien być zrealizowany w miarę dostępności środków przez gminę. Natomiast co do ścieżki rowerowej po tej trasie - tu byłbym ostrożny. W ogóle lokalizację takiej infrastruktury (turystyczno - rekreacyjnej) poprzedziłbym jakimś rzetelnym i dogłębnym studium tego tematu.

19

Odp: Rondo na Krzyżówce

Potrzebne jest jakiekolwiek rozwiązanie. 
A czy to koniecznie musi być rondo? A może po prostu zwykła sygnalizacja świetlna? Takie rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze, prostsze i szybsze do realizacji niż skomplikowane, długotrwałe prace inżynieryjne. GDDKiA mogłaby to zrobić w miesiąc (plus minus 2 miesiące projektowania).

20

Odp: Rondo na Krzyżówce

BDI. W ten sposób można skutecznie zlikwidować problem ruchu tranzytowego po lokalnych drogach.
A rondo dodatkowo spowolni ruch.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

21

Odp: Rondo na Krzyżówce

Czas. Koszt.
Na tą Beskidzką Drogę Integracyjną to czekamy wszyscy od kilku lat.  Do czasu jej wybudowania, K52 stanie się całkowicie niewydolna, o ile już nie jest ku temu bardzo bliska. Plany są piękne - 2017 - tylko w naszej smutnej rzeczywistości, przy strategii organizowania przetargów, może się skończyć jak nitka obwodnicy z Bielska do Żywca.
Światła również spowalniają ruch i są rozwiązaniem realnym do wykonania. BDI i rondo powstaną (jeżeli w ogóle ktoś się tym tematem poważniej zainteresuje) nie prędzej jak za kilka lat.

22

Odp: Rondo na Krzyżówce

Po części, każdy z Was ma rację. O ile światła są rozwiązaniem stosunkowo prostym w realizacji, z pewnością mają tą wadę, że cyklicznie ruch zatrzymują. Rondo ma to do siebie, że ruch zwalnia, jednak ma swoją określoną płynność, czy przepustowość. 
Na "krzyżówce" miejsca jest na tyle dużo, że można wykonać niemal każdy wariant - chociażby rondo dwupasmowe lub skrzyżowanie z prawdziwego zdarzenia - ze sterowaniem acyklicznym w zależności od natężenia ruchu czy nawet z programem akomodacyjnym (zmienne fazy, detektory, itp.). Takie inteligentne rozwiązania, przygotowanie starannie z inżynierami ruchu mogłyby skutecznie rozładować ruch z każdego kierunku.

Pozdrawiam, admin http://czaniec.pl/forum/yaya.gif
http://www.danasoft.com/sig/118547.jpg

23

Odp: Rondo na Krzyżówce

Przykład tego co potrafi sygnalizacja świetlna na naszym odcinku DK52 mamy w Kozach. A zaznaczyć trzeba, że nie jest to sygnalizacja cykliczna na skrzyżowaniu a jedynie wzbudzana na życzenie na przejściu dla pieszych. Sygnalizacja świetlna ma tę jedną wielką wadę. Zatrzymuje ruch i przez to większa jego bezwładność. Rondo w przeciwieństwie do sygnalizacji świetlnej ruch wyłącznie spowalnia - i tu jest istota. Oczywiście parametry ronda muszą być odpowiednio dobrane do maksymalnego dziennego natężenia ruchu. To co zauważyliście. Miejsca mamy naprawdę dużo jest więc możliwośc zmieścić nawet bezkolizyjne... lol ale to by była przesada. Rondo byłoby ok. Myślę, że musiałoby mieć większy promień niż to przy ZMLu ze względu na większy ruch od Czańca i Porąbki. Natomiast popatrzcie na to właśnie rondo. Wyobrażacie sobie co by się tam działo gdyby tam było zwykłe skrzyżowanie, lub nie daj Boże ze światłami...

24

Odp: Rondo na Krzyżówce

t0m, dobrze piszesz. Zwróć jednak uwagę, że ja pisząc o instalacji świateł wskazałem, że mogą mieć sens tylko w momencie połączenia ich z systemem inteligentnej inżynierii ruchu.
Przykład Kóz jest totalnie niefortunny - to gehenna ludzi dojeżdżających głównie rano do pracy np. w Bielsku. Dzieciaki idą do szkoły i co chwile pali się czerwone światło. Mam nawet jeden świetny filmik z kamery samochodowej, który pokazuje jak światła w Kozach mogą spowodować korek od Bujakowa, aż po Bielsko :)

Jeśli chodzi o Kozy, mam świetną propozycję rozwiązania problemu tego przejścia, tylko nie wiem do kogo się z nim zgłosić. Wiem, że miejsce na takie rozwiązanie jest, jednak nie wiem, czy realizacja jest możliwa. 
Kozy niech rozwiązują swoje problemy, my mamy swoje i na nich się skupmy.

Pozdrawiam, admin http://czaniec.pl/forum/yaya.gif
http://www.danasoft.com/sig/118547.jpg

25 Ostatnio edytowany przez t0m (2014-11-27 22:15:33)

Odp: Rondo na Krzyżówce

Może byś się załapał do gminy w Kozach - to świetna odskocznia do wielkiej polityki... lol :lol: lol 
Oczywiście, masz rację z tymi światłami. Jednak inteligentne światła (tak je nazwijmy na potrzeby naszego forum) też ciut kosztują i wymagają obsługi itd... dlatego można je z powodzeniem stosować tam gdzie na inne rozwiązania, mniej kolizyjne, nie ma miejsca (przestrzeni znaczy się). Tu zdaje się nie ma problemu, choć nie do końca wiem jak to jest z własnością gruntów... No i koszty faktycznie byłyby z deczka wyższe... ale czego się nie robi dla wyborców... lol 
 Generalnie jednak bardziej chyba wierzę w BDI niż w jakieś sensowne rozwiązanie organizacji ruchu na krzyżówce...