76 Ostatnio edytowany przez Zenon (2015-01-28 23:48:31)

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

Czytajcie BIP!

http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=15574

Tam można dowiedzieć się, że na IV sesję komisja wnioskuje do przewodniczącego RG o wprowadzenia pod obrady uchwały ws. wysokości diet.

Radnym GP ustala się zryczałtowane miesięczne diety w następującej wysokości:
1. Przewodniczący RG - 1.300,00 zł
2. W-ce przewodniczący RG - 850,00 zł
3. Przewodniczący Komisji Rady - 600,00 zł
4. Członkowie Komisji Rewizyjnej - 600,00 zł
5. Radny, nie wymieniony wyżej - 500,00 zł


Czytajcie BIP!

Aby racjonalnie dokonywać wyborów - tu poprzeć lub nie wniosek radnych, potrzebuję informacji.
Nie wiem czy podwyżka jest słuszna. Nie wiem czym podwyżka jest uzasadniona.
Chętnie bym się tego dowiedział. 
Może jakiś radny - członek komisji mi to wyjaśni.?
 

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

77

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

No proszę wygrali wybory i już się we łbach poprzestawiało. Ale co się dziwić wyborcy wybaczą byleby dziadostwo w gminie było cały czas.

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

Rada na ostatniej sesji przyjęła podwyżkę diet w tych kwotach, 7 głosów za, 5 przeciw - jeżeli dobrze pamiętam. Niestety nie byłam już pod koniec komisji kiedy była dyskusja na temat podwyżki diet. Na sesji dowiedziałam się, że wnioskodawcy podwyżek nie zapytali o całkowity roczny koszt podwyżki. Nie zastosowali również zasady z ustawy o finansach publicznych, że Rada może zwiększać wydatki, ale musi podać źródło ich pokrycia. Zapytałam o to - koszt to 16.500 za 11 miesięcy, a źródło pokrycia zaproponuje Wójt, ewentualnie będzie to z rezerwy Wójta.

79

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

Niestety to, co nam wyżej relacjonuje Pani Marta nie wróży dobrze tej RG na przyszłość. Zwłaszcza, że jak się dowiadujemy uchwała nie ma pokrycia w budżecie. Jak więc to się stało, że szanowne dwie Komisje pozytywnie rekomendowały podwyżkę bez zabezpieczenia źródła jej finansowania? (patrz plik: Opinie i wnioski...). Toż to złamanie podstawowej zasady. To bezprawne, cyniczne działanie. Co w takim razie zostało ze złożonego ślubowania?

Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców.
Tak mi dopomóż Bóbg

Mamy Gminę z jej organami czy prywatny folwark?
Dotychczasowa dieta była na przyzwoitym poziomie. Innym, poważnym argumentem przemawiającym przeciwko podwyżce jest fakt, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2014 r. w stosunku do 2013 r. wyniósł 100,0, co oznacza, że ceny pozostały na takim samym poziomie. Patrz komunikat GUS (link).

Diety tymczasem wzrastają w następujący sposób:
1. Przewodniczący RG - 8,33 %
2. W-ce przewodniczący RG - 13,33%
3. Przewodniczący Komisji Rady - 12 %
4. Członkowie Komisji Rewizyjnej - 12 %
5. Radny, nie wymieniony wyżej - 12,5 %

Poza tym z tego zestawienia widać, że dieta najbardziej wzrasta w-ce przewodniczącemu RG, a najmniej przewodniczącemu. Skąd taka różnica?

GrzegorzD. Jeszcze nie tak dawno miałeś dużo optymizmu. Co teraz?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

80

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

Cóż... Wydawało mi się że bycie radnym gminy to służba swojemu wyborcy, to chęć działania na rzecz dobra miejsca gdzie się mieszka. Dieta to tylko wyrównanie za utracone zarobki w pracy zawodowej - ale  tym chyba każdy się liczył kandydując?
Te 400 kilka złotych miesięcznie do tej pory nie było wg mnie złe - jest coś takiego jak płatne urlopy - można je sobie z wyprzedzeniem spokojnie rozplanować. Ja jeśli muszę coś zalatwić to tak robię. Cóż - wybór radnych. Może to wpłynie pozytywnie na decyzje zapadające? Może protokoły z sesji będą się pojawiać regularnie? Może radni zorganizują dyżury gdzie każdy będzie mógł przyjść z swoimi problemami? Tak sobie marzę....

BTW: szkoda że w protokołach nigdy nie ma jak kto głosował.

Masz inne zdanie niż ja? Chętnie posłucham: dziedzic.grzegorz@gmail.com

81

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

Zeniu nawet księgowość nie jest Ci obca- jesteś wielki, ale brakuje mi twoich wywodów na temat śmieci.Radni którzy głosowali przeciw niech oddadzą diety na szczytne cele ja bym tak zrobił

82 Ostatnio edytowany przez GrzegorzD (2015-02-02 15:25:56)

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

a dlaczego ci? Ci którzy głosowali przeciwko pokazali że pieniądze nie są najważniejsze w sprawowaniu mandatu wink  raczej radni którzy głosowali za - tą różnice powinni teraz przekazać na organizację pożytku publicznego wink

Masz inne zdanie niż ja? Chętnie posłucham: dziedzic.grzegorz@gmail.com

83

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

O kurcze coś drgnęło na stronie SNG jest nowe nagranie z Sesji tej kadencji. Czekam na więcej. Tylko skąd te ślaczki dlaczego nie ma obrazu?

84 Ostatnio edytowany przez GrzegorzD (2015-02-28 21:51:49)

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

pojawił się protokół z sesji styczniowej i...:

Roman PĘKALA – Przewod. Komisji Kultury (...)
– poinformował o pozytywnej opinii podjętej na wspólnym posiedzeniu Komisji Budżetu (...)
i Komisji Kultury (…) w dniu 22 stycznia 2015 r. w zakresie ustalenie kryteriów wraz z liczbą
punktów w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli prowadzonych przez
Gminę Porąbka, z zastrzeżeniem przyjęcia nowego brzmienia pkt. 3) i 6) w § 1 oraz
pkt. 6) w § 2:
„ § 1.
3) zadeklarowanie przez rodziców/opiekunów kandydata korzystania przez niego
z oferty przedszkola co najmniej 7 godzin dziennie - 5 punktów,
6) kandydat pięcioletni objęty obowiązkowym rocznym przygotowaniem
przedszkolnym oraz kandydat z odroczonym obowiązkiem szkolnym
- 10 punktów.
§ 2.
6) oświadczenie rodziców/opiekunów zawierające datę urodzenia kandydata
oraz kopia dokumentu potwierdzająca fakt odroczenia. ”


Mogę zapomnieć że moje dziecko się dostanie do przedszkola.

Masz inne zdanie niż ja? Chętnie posłucham: dziedzic.grzegorz@gmail.com

85

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

Czy wiedziałeś o konsultacjach? 
Czy brałeś udział w nich udział? 

Z relacji wójta wynika, że przeprowadzono również konsultacje społeczne w przedmiocie projektu uchwały w sprawie ustalenia kryteriów wraz z liczbą punktów w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Porąbka, w wyniku których, w wyznaczonym terminie nie zostały zgłoszone żadne opinie i uwagi.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

86

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

Procedowanie nad uchwaleniem ceny ścieków nie był odosobnionym przypadkiem niskiej jakości pacy RG. Mamy kolejny przypadek. 

Jak donosi gazeta internetowa REGION podczas ostatnich obrad rady debatowano nad rozpatrzeniem skargi na działalność wójta Gminy Porąbka. Doszło wtedy do kolejnej kompromitacji przewodniczącego - ten kieruje jej obradami, i gminnego prawnika.

W oparach absurdu po chaotycznych obradach RG uchwaliła kuriozalną Uchwałę Nr V/38/2015 Rady Gminy Porąbka z dnia 24 lutego 2015 r. w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Porąbka.

Sytuację ratowali jeszcze trzej radni. Ich rzeczowe argumenty nie zdołały dotrzeć do świadomości 11. radnych stanowiących większość, których głosy zadecydowały o odrzuceniu skargi na działalność...
Zastanawiam się teraz nad tym, gdzie owi radni ukryli w sobie na czas głosowania szlachetne słowa przysięgi (ślubowania) wypowiedzianej niedawno podczas uroczystego zaprzysiężenia.

A sama uchwała?
Zajmijmy się treścią odpowiedź na skargę. To niesłychane jak RG potraktowała skarżącego człowieka. Nie zawaham się tu do stwierdzenia, że jak śmiecia.
Uzasadnienie, to bardzo ważna część podjętej uchwały - odpowiedzi na skargę i dlatego powinno odpowiadać przede wszystkim obowiązującym standardom demokratycznego państwa. I tutaj 11 radnych zapomniało, że rada jest reprezentantem zbiorowych interesów wspólnoty samorządowej, w której interesie leży dogłębne wyjaśnienie sprawy istotnej dla mieszkańca gminy.
Rozstrzygnięcie jakie w tym konkretnym przypadku podjęła RG konkretyzuje się w formie uchwały, co nie zwalnia radnych od podania w jej treści uzasadnienia!
Uzasadnienie takie powinno w szczególności zawierać wskazanie faktów, które RG uznała za udowodnione, dowodów, na których się oparła, oraz przyczyn z powodu których innym dowodom odmówiła wiarygodności i mocy dowodowej. Z kolei uzasadnienie prawne powinno wyjaśnić podstawy prawne decyzji, z przytoczeniem przepisów prawa. Człowiek ma prawo znać powody odrzucenia jego skargi.

Dlaczego uzasadnienie jest ważne?
Uzasadnienie uchwały jest jej integralną częścią i ma za zadanie wyjaśnienie podjętego przez RG rozstrzygnięcia stanowiącego dyspozytywną jej część. Ma również przekonać skarżącego o jej prawidłowości. Równocześnie, uzasadnienie powinno umożliwić skarżącemu sprawdzenie prawidłowości toku rozumowania RG podejmującej uchwałę oraz poznanie motywów decyzji, co ma bardzo istotne znaczenie zwłaszcza przy jej ocenie.
Uzasadnienie jako jeden z elementów tego typu uchwał powinno zawierać ocenę zebranego materiału dowodowego, dokonaną przez RG wykładnię przepisów zastosowanych w konkretnej rozpatrzonej kwestii, oraz ocenę przyjętego stanu faktycznego w świetle obowiązującego prawa. RG jest więc zobligowana do wyjaśnienia skarżącemu zasadności przesłanek, którymi się kierowała przy rozpatrywaniu  skargi. Motywy te powinny znaleźć swój wyraz właśnie w uzasadnieniu faktycznym i prawnym uchwały, bowiem skarżący ma prawo poznać i zrozumieć argumenty i przesłanki podejmowanej wobec niego kolegialnej decyzji. Bez zachowania tych zasad skarżący zostają pozbawiony możliwości skutecznej obrony swoich słusznych interesów i oceny działania RG.
Aby powyższe przesłanki zostały spełnione, odpowiedź na skargę powinna być poprzedzona przeprowadzeniem odpowiedniego postępowania adekwatnego do rodzaju podnoszonych w skardze zarzutów na działania wójta. Poza tym powinno być sformułowane w sposób jasny, precyzyjny, zrozumiały dla skarżącego, bez niedomówień i możliwości różnej interpretacji. Powinno realizować obowiązującą w państwie prawa zasadę przekonywania.
RG w pierwszej kolejności powinien podać fakty, które uznała za udowodnione, a następnie dokonać oceny ustalonego stanu faktycznego z perspektywy obowiązującego prawa. Tylko w ten sposób możliwe jest bowiem jasne wskazanie związku zachodzącego pomiędzy tą oceną, a treścią przyjętego rozstrzygnięcia.
Niezmiernie istotne z punktu widzenia legalności i prawidłowości działania RG jest również to, żeby wnioski i twierdzenia organu, zawarte w uzasadnieniu uchwały, znajdowały oparcie w zebranym materiale dowodowym sprawy. Brak takiego odzwierciedlenia w dokumentacji sprawy uniemożliwia jakąkolwiek ocenę postępowania RG.
Bardzo istotne jest również to, że analiza dowodów i ocena materiału dowodowego powinna być dokonana nie później niż w momencie podjęcia uchwały - odpowiedzi na skargę. Motywy rozstrzygnięcia mają wynikać z jej uzasadnienia i nie mogą być uzupełniane ani też przytaczane późniejszymi wypowiedziami RG. Dlatego niedopuszczalne jest głosowanie "in blanco" o czym donosi REGION.

Na koniec najważniejsza konkluzja. Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na umocnienie praworządności, jest obowiązek RG należytego i wyczerpującego informowania obywatela o wszelkich okolicznościach faktycznych i prawnych, którymi kierowała się w toku załatwienia skargi. To dlatego prawidłowe i wyczerpujące uzasadnienie uchwały ma nie tylko znaczenie prawne ale również wychowawcze, bowiem ma pogłębiać zaufanie obywateli i obywatelek do organów władzy publicznej.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

87

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

Zenon pewnie masz rację ale co to zmienia. W radzie siedzi marność chyba jeszcze gorsza niż wcześniej. Jak ktoś jest nauczycielem to niech się zajmie uczniami bo tam chyba się zna na robocie, choć już sama nie wiem.  Albo niech idzie na emeryturę i zajmie się  pierwiosnkami. Co ma do powiedzenia jeden i drugi strażak. Potrafią tylko lać wodę i marnować gminne pieniądze. A przewodniczący zrobi co mu w urzędzie każą bo jest nowy i niewiele wie. W tej gminie zawsze będzie rządził Bułka bo pozwala ścieki wylewać do rowu i za nie ludzie już nie muszą płacić. Dobierze sobie jełopów co mu nie zaszkodzą bo się na niczym nie znają

88

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

No tak. Brakuje w radzie pani Ciecioli naszej krynicy mądrości. Ciekawe dlaczego nie kandydowała w wyborach. O Zenonie nawet pisać się nie chce:(

89

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

cieciola uważam, że zbyt surowo oceniasz radnych. Mamy taką radę, na jaką zasługujemy jako społeczność. Trzeba się z tym pogodzić, co nie znaczy, że trzeba się wyzbyć nadziei na zmiany. Jam mam nadzieję, że mimo wszystko coś dociera do świadomości mieszkańców, radnych i wójta, i dlatego uważam, że warto pisać i komentować bieżącą działalność gminnej władzy. Nie wszystko co robią jest dla mieszkańców jasne ale ... jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne. A jeżeli są widoczne, to przynajmniej wiemy co należy naprawić lub zmienić.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

90

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

To niech mi ktoś udowodni, że nie piszę prawdy. Pamiętam jak Pardela kiedyś powiedział, że jak wójt zacznie ludzi kontrolować gdzie ścieki wylewają to go nie wybiorą. To było gdzieś na nagraniach i to są święte słowa. W Porąbce i Bujakowie ani metra kanalizacji, to nawet ksiądz na jakiejś sesji mówił, że w Porąbce śmierdzi. Ja bym wolała, żeby w rowach płynęła krystaliczna woda, że żyją tam żaby zaskrońce są kijanki. A dziś co? Smród co płynie do Kobiernic. Ja się dziwię, że nikt z Kobiernic się nie buntuje tak do końca. KGW postraszyło i koniec. A jak się komuś nie chce pisać na forum to niech nie pisze. I skąd mieszkaniec wie, że nie kandydowałam w wyborach?

91

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

No to się wyborcy na pani Ciecioli nie poznali albo poglądy szanownej im nie pasują. Co do żab to tak drą się w lecie, że cholery można dostać:(
Kanalizacja to trudny temat, kosztowny w budowie a później jeszcze droższy w eksploatacji. Tak czy owak kiedyś trzeba się będzie z nim zmierzyć, ale kompleksowo.

92

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

10 lat to na tyle długo, że temat został pewno dogłębnie przeanalizowany. Skoro nie pojawiły się nowe aspekty sprawy, nie było sensu tracić czasu w obliczu o wiele istotniejszych problemów. Ci Radni, którzy nie dopuścili do wciągnięcia Rady w spory między sąsiadami, odpowiadają za pozytywny wizerunek, bowiem pokazali niezawisłość, dorosłość i doświadczenie Rady. Radna Tylza-Janosz z racji niewielkiego doświadczenia w Radzie w takich sprawach winna się uczyć od starszych kolegów. Uwikłać się w takie spory jest bardzo łatwo, wykręcić bardzo trudno, a zazwyczaj żadna strona nie jest jednoznacznie pozbawiona winy. Niemal zawsze są to spory typu Kargul vs Pawlak.

93

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

Masz rację gallerze, że trwa obecnie spór między sąsiadami. Ale skarga dotyczy działalność Wójta i jako taka powinna być rozpatrzona. Jak wynika z odpowiedzi na skargę decyzje wydawane przez wójta w sprawie rozbudowy zostały uchylone, a więc miały na tyle poważne wady, że zostały usunięte z obiegu prawnego. W takim stanie skarga wymagała rozpatrzenia. Tyma bardziej, że to RG jest jedynym organem do tego umocowanym.
Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, organem stanowiącym i kontrolnym w gminie jest rada gminy. Do jej zadań należy kontrola działalności wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy. Dla realizacji funkcji kontrolnej rada gminy powołuje komisję rewizyjną (vide art.18a ust. 1). Zatem zadania komisji rewizyjnej są ukierunkowane na kontrolowanie w imieniu rady gminy działalności podmiotów wyszczególnionych w przepisie art. 18a ust. 1 danej ustawy oraz wykonywanie innych zadań zleconych przez radę gminy w zakresie kontroli, bez naruszania uprawnień kontrolnych innych komisji (vide art. 18a ust. 1 w zw. z art. 18a ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym).
Przy czym nie ulega wątpliwości, że komisja rewizyjna pełni funkcje pomocnicze wobec organu stanowiącego gminy, zaś jej zadania wynikają przede wszystkim z treści art. 18a ustawy o samorządzie gminnym, które dodatkowo są uściślane zapisami statutowymi.
Zachowanie RG to skandal.. O jakim wizerunku piszesz? Wiadomo, że RG chodzi na łańcuszku Wójta. Jaką niezawisłość masz na myśli? I jakie doświadczenie?
Niestety takie zachowanie RG a zwłaszcza brak szacunku dla mieszkańców nie służy budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Obywatele traktowani podmiotowo tak samo traktują swoje obowiązki wobec gminy. Czy o to radnych chodzi?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

94

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

No galler toś pojechał z tym wizrerunkiem. Rada olała mieszkańca i to jest dobry wizerunek. A zła jest Pani Marta bo próbowała namówić resztę radnych do bycia radnymi. No galler co ci ta kobieta zawiniła tylko to, że jest od ciebie mądrzejasza. A od których starszych kolegów ma się uczyć bo teraz w radzie to kilku żółtodziobów, Nalborczyk to jakaś pomyłka, Mydlarzowa to lepiej niech wnuki bawi, przewodniczący niewiele wie i w ogóle sobie nie radzi a wójt kpi sobie z mieszkańców i to za pozwoleniem tych doświadczonych. No galler z rozumem coś u ciebie nie tak albo masz jakis interes żeby takie brednie pisać.

95

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

gminniak napisał/a:

No galler toś pojechał z tym wizrerunkiem. Rada olała mieszkańca i to jest dobry wizerunek.

To po ostatniej dyspeczerce tak sie porobiło. Padły polecenia z ust wyroczni, dostało się nawet wice radnemu powiatowemu Chodorowskiemu, że za mało załatwia a radna Mydlarzowa już ledwo zipie. Wyrocznia jest zapracowana i chce zrezygnować z prezesowania. Wyrocznio i gallerze. Co się stało ze starym samochodem osp? Czy ktoś wie?

96

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

Na stronach SNG dostępne jest nagranie III Sesji Rady Gminy Porąbka, która odbyła się w dniu 22 grudnia 2014 r. o godz. 15:00 w Wiejskim Domu Kultury w Porąbce.

Link: http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=177

Przypominam proponowany porządek posiedzenia:

  1. Otwarcie Sesji i stwierdzenie jej prawomocności.

  2. I. Otwarcie Sesji i stwierdzenie jej prawomocności.
    II. Przedstawienie porządku obrad.
    III. Działalność międzysesyjna Wójta Gminy.
    IV. Interpelacje i zapytania radnych.
    V. Powołanie Komisji Uchwał i Wniosków.
    VI. Podjęcie uchwał w niżej wymienionych sprawach:
    1. Dokonanie zmian w :
    1) wieloletniej prognozie finansowej Gminy Porąbka na lata 2014 – 2021 ,
    2) uchwale budżetowej gminy na 2014 r.
    2. Uchwalenie na 2015 rok:
    1) planu gospodarczego gminy,
    2) wieloletniej prognozy finansowej gminy na lata 2015-2022,
    3) budżetu gminy,
    4) Programu współpracy Gminy Porąbka z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego,
    5) maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli oraz form i specjalności kształcenia, finansowanych ze środków na dokształcanie i doskonalenie zawodowe nauczycieli,
    6) Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Porąbka.
    3. Ogłoszenie tekstu jednolitego Uchwały Nr XXIV/230/2013 Rady Gminy Porąbka z dnia 30 stycznia 2013 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Porąbka.
    VII. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
    VIII. Przyjęcie protokołów z I i II Sesji Rady Gminy Porąbka.
    IX. Wolne wnioski.
    X. Zakończenie Sesji.
    Przewodniczący

A tutaj mamy oficjalny protokół opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Porąbka - Link: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=15663
A wcześniej ogłoszenie o obradach: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=15450

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

97

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

Kompostownia w Kobiernicach?


Pod takim tytułem Gazeta Region zrelacjonowała obrady Rady Gminy Porąbka. Donosi o plotkach jakoby w Kobiernicach  miała powstać kompostownia odpadów. Radny pyta. - Wójt potwierdza, że dotarły do niego niepotwierdzone informacje. Tajemniczy ktoś pytał, czy jest to możliwe na tym terenie.

Trochę to groteskowa sytuacja.

Wójt jako gospodarz nic nie wie o takiej inwestycji. Trudno w to uwierzyć, że nie wie: ani kto pytał, ani o co konkretnie. Wójt za to wie na pewno, że dla niego to temat nie do przeskoczenia by coś takiego zlokalizować w tym miejscu.

Tymczasem od ponad roku mamy uchwałę Nr XXXVIII/365/2014 Rady Gminy Porąbka z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Porąbka przyjętego uchwałą Rady Gminy Porąbka Nr XXXIX/265/06 z dnia 28 czerwca 2006 roku, zmienionego uchwałą Nr VII/47/2011 Rady Gminy Porąbka z dnia 30 maja 2011 roku, we fragmentach sołectw Porąbka i Kobiernice.

Z treści uchwały wynika wprost, że część terenu sołectwa Kobiernice może być przeznaczone dla infrastruktury technicznej - oczyszczalni cieków i usług.

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Porbka nie stanowi prawa miejscowego. Stwarza jednak podstawy do ustalania, w sporządzanych w nastpnej kolejnoci planach miejscowych, regulacji dotyczących  przeznaczenia i szczegółowych zasad zagospodarowania poszczególnych terenów.

Uchwałą została podjęta nie bez przyczyny. Ktoś zredagował jej treść na podstawie konkretnych wskazówek. Realnych planów zgłoszonych przez kogoś konkretnego, kto już od ponad roku działa w kierunku budowy oczyszczalni ścieków, a może i kompostowni.

A wójt? Nic o tym biedaczyna nie wie.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

98

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

W dniu 22 września 2015 r. (tj. wtorek) o godz. 15.00, w Wiejskim Domu Kultury w Porąbce będzie obradowała Rady Gminy Porąbka.

Proponowany porządek obrad:.
I. Otwarcie Sesji i stwierdzenie jej prawomocności.
II. Przyjęcie wniosków do porządku obrad.
III. Działalność międzysesyjna Wójta Gminy.
IV. Interpelacje i zapytania radnych.
V. Powołanie Komisji Uchwał i Wniosków oraz Komisji Skrutacyjnej.
VI. Podjęcie uchwał w sprawach dotyczących:
1) wyboru ławnika do Sądu Rejonowego w Żywcu na kadencję 2016–2019,
2) dokonania zmian w:
a) planie gospodarczym na 2015 r.,
b) wieloletniej prognozie finansowej Gminy Porąbka na lata 2015–2022,
c) uchwale budżetowej gminy na 2015 r.,
3) uchwalenia Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych
w Gminie Porąbka na lata 2016-2018,
4) określenia warunków i trybu składania informacji i deklaracji na podatek od
nieruchomości, rolny i leśny za pomocą środków komunikacji elektronicznej,
5) przyznania dyrektorom publicznych szkół i przedszkoli zwolnień od obowiązku realizacji
tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych,
i opiekuńczych w roku szkolnym 2015/2016,
6) nadania nazwy ulicy w Bujakowie,
7) ogłoszenia tekstu jednolitego Uchwały Nr VI/38/2011 Rady Gminy Porąbka z dnia
30 marca 2011 roku w sprawie ustalenia sieci publicznych przedszkoli oraz oddziałów
przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę.
VII. Analiza wykonania budżetu gminy za I półrocze 2015 roku.
VIII. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
IX. Przyjęcie protokołu z IX Sesji Rady Gminy Porąbka.
X. Wolne wnioski.
XI. Zakończenie Sesji.


Może padną pytania o plany kompostowni w Kobiernicach?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

99

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

Nasz Urząd Gminy potrzebował aż 91 dni na podanie do publicznej wiadomości protokołu z IX Sesji Rady Gminy Porąbka odbytej w dniu 30 czerwca 2015 roku w Wiejskim Domu Kultury w Porąbce.

Pani Marta Tylza-Janosz poruszyła ciekawy temat. Zapytała wójta m.in z jaką promocją w prasie lokalnej związane są wydatki na promocję gminy? Jak się okazuje w ciągu ubiegłego roku wójt zwiększył środki na promocję do kwoty 122.583,00 zł., z czego największe pieniądze wydatkowane zostały na obsługę prasową gminy. Z kolei promocja w prasie lokalnej, prasabeskidzka, Beskidzki Dom Mediów w Bielsku-Białej to kwota aż 52.321,14 zł. Poza tym gmina sfinansowała również wydatki na materiały promocyjne za kwotę 13.757,00 zł.
Sporo tego. A przy okazji okazało się, że radny Adam Spoiak wraz z innymi firmami z terenu gminy zapłacił za cała stronę artykułów umieszczonych w Dzienniku Zachodnim oraz Kronice Beskidzkiej ale nie pokrywał kosztów artykułów dot. naszej gminy (z protokołu wynika, że w tym samym numerze gazety była informacja odnośnie gminy, m.in. w sprawie jej zadłużenia).

A przy okazji.
Podgląd bieżących finansów gminy mamy tutaj: https://eurzad.porabka.pl/eurzad/ (po lewej na górze) Budżet -->Wydatki --> dalej każdą pozycję można rozwinąć bardziej szczegółowo docierając do poszczególnych kont. Np. Dział klasyfikacji: 750  Dział: Administracja publiczna, rozdział 75075 - Promocja jednostek samorządu terytorialnego - stan na 01.10.2015 wynosi 47 849.72 zł (budżet na 2015 w tym rozdziale wynosi 110.000,00 zł).

W protokole znalazła się również krótka, że aż wstyd, odpowiedź wójta na interpelację radnego Marka Drzewieckiego.

Rozezna sprawę.


Chodzi o zapadające się studzienki na ulicy Kard. Karola Wojtyły w Czańcu. Droga została niechlujnie wyremontowana z okazji wyborów do Rady Powiatu i sypie się od dawna, o czym mieszkańcy Czańca alarmowali urzędników m. in. na Zebraniu Wiejskich w 2014 r. Wójt od tej pory zdążył ustalić jedynie, że droga powinna być objęta jeszcze gwarancją, a jeżeli nie to jest jeszcze okres rękojmi. Dziwię się tylko, że wójt nie zdołał do tej pory ustalić takich ważnych kwestii udzielając odpowiedzi radnemu. A przypomnę. Nasza Gmina przekazała na remont tej drogi sporo kasy.

Jakiś czas temu na tym forum pisałem O CIEMNIEJSZEJ STRONIE FINANSOWANIA SPORTU W NASZEJ GMINIE. Chodzi o wynik kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej w zakresie finansowania i utrzymania obiektów sportowych.

Pan Ignacy Kocemba na sesji pyta wójta o to ile faktycznie pieniędzy w różnych formach otrzymują od gminy kluby sportowe. Pyta o to po raz kolejny, bo nie otrzymał mimo zapytania jasnej odpowiedzi. A temat jest o tyle ważny, bo chodzi przede wszystkim o to, aby zasady wsparcia finansowego klubów były jasne i transparentne, gdyż są finansowane ze środków publicznych. Do mienia gminnego wszyscy powinni mieć równy dostęp na jasnych zasadach. Czy wójt ma nadal coś do ukrycia? Przecież to jest bez sensu. Prędzej czy później złe postępowanie wychodzi na jaw.

W latach 2013 i 2014 z naruszeniem przepisów sfinansowano ze środków publicznych koszty utrzymania użyczonych czterem klubom sportowym nieruchomości gminnych oraz wydatki związane z przewozem na zawody sportowe w kwocie 201.439,56 zł. Działaniem tym w szczególności naruszono art. 713 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, art. 44 ust. 2 oraz art. 221 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Za całość gospodarki finansowej jednostki odpowiadał p. Czesław Bułka - Wójt Gminy Porąbka.

Bezpodstawne ponoszenie w latach 2002 – 2005 wydatków z budżetu gminy na bieżące utrzymanie Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Porąbce. W dniu 14 lipca 2000 roku pomiędzy Zarządem Gminy Porąbka a Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej została zawarta umowa najmu nieruchomości położonych w Gminie Porąbka zabudowanych ośrodkami zdrowia. Zgodnie z § 6 umowy najemca zobowiązany jest do finansowania bieżących kosztów eksploatacji, remontów i napraw konserwacyjnych przedmiotu najmu połączonych ze zwykłym używaniem. Gmina Porąbka ponosiła we wskazanym okresie wydatki związane z bieżącymi kosztami eksploatacji, remontami i naprawami konserwacyjnymi w łącznej wysokości 324.706,00 zł.
Powyższymi działaniami naruszono przepisy art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 z późn. zm.), postanowienia § 6 umowy z dnia 14 lipca 2000 r. oraz przepisy art. 659 w związku z art. 662 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Odpowiedzialność ponosi p. Czesław Bułka - Wójt Gminy.


Poza tym radni poruszyli bardo ważny temat utrudnień w komunikacji. Domagają się budowy ronda, a co bardziej radykalni - zorganizowania blokady drogi.
Uważam, że kwestia drogi powinna być rozwiązana ale nie w ten sposób. Radni powinni zobowiązać wójta do działania na rzecz kompleksowego rozwiązania. Stworzenie szerokiej koalicji gmin wokół budowy nowej drogi z Bielska do Krakowa - BDI. To jedyny sposób.
Uważam, ze radni optując za rondem nie ogarniają całej złożonej kwestii związanej z zapaścią lokalnego transportu. Każde rondo opóźnia ruch na drodze tak skutecznie, że średnia prędkość jazdy z Czańca do Bielska wynosi ok. 28 km/h. Czy to są standardy do których warto dążyć? Skrzyżowanie owszem korkuje się. Ale oprócz tego występują inne uciążliwości dla mieszkańców naszej gminy. Warto się również nad tym zastanowić już teraz. Można tu wymienić wzmożony ruch, ogromny hałas komunikacyjny, zanieczyszczenie powietrza i BEZPIECZEŃSTWO pieszych. Żadnej z tych kwestii rondo nie rozwiązuje. Paradoksalnie można nawet przypuszczać, że jeżeli takie powstanie, uprości i przyspieszy się przejazd przez Czaniec. To z kolei zachęci nowych kierowców do jazdy tą drogą. W konsekwencji obniży się jeszcze bardziej standard życia (hałas, zagrożenie dla dzieci, zanieczyszczenie, "korki rondowe" takie jak w Kozach - cała droga w godzinach szczytu zakorkowana etc.  

Na sesji była również mowa o oczyszczalni ścieków przy dawnym BEPIS i kompostowni w Kobiernicach. Zachęcam do zapoznania się z całym protokołem - dostępny jest od wczoraj w BIP - link: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=17013

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

100

Odp: Sesje Rady Gminy - informacje, protokoły, sprawozdania, relacje

Na tym protokół zakończono
i po przyjęciu przez Radę Gminy podpisano.
Szczegółowy przebieg Sesji zarejestrowany został na nośniku elektronicznym.

gdzie to mozna zobaczyc?

Masz inne zdanie niż ja? Chętnie posłucham: dziedzic.grzegorz@gmail.com