176

Odp: Kandydat Na Wójta

Historia lubi się powtarzać...

Per Aspera Ad Astra

177

Odp: Kandydat Na Wójta

Zmiana wójta i rady ok ale powinien ktoś zając się ktoś ludżmi którzy doradzają wójtowi - oczywiście nie powinien on im ślepo ufać ale cóż.
Niedawna decyzja o stworzeniu nowego schematu organizacyjnego urzędu izasługuje na medal. Powołanie osób które w żaden sposób się do tego nie nadają winno skutkować odebraniem prawa głosu doradcy. Rozumiemy iż stworzenie stanowiska ze względu jak to ocieniła P, Kadrowa "trudną sytuację materialną Pani Kierownik" jest naszym zdaniem  bezsensem i marnowaniem naszych pieniędzy. Zastanówmy się co te zmiany nam dały - moim zdaniem nic jeden kierownik którego nigdy nie ma - wyjazdy w teren i drugi którego też nie ma bo jak sie dowiedzieliśmy w urzędzie pracuje na niecały etat a oprócz tego dzięki zażyłym kontaktom z Kadrową ma gumowy urlop.
Czyż nasi kochani współmieszkańcy Czańca nie powinni w pierwszej kolejności próbować naprawiać narzędzia którymi wójt pracuje a dopiero później osobę która nimi pracuje.
Przykład kierowników jest tylko małym elementem całego kołowrota mam nadzieję iż wy takze macie takie odczucia  próbujmy może coś zmienić od tej strony pamiętajcie zmieni sie tylko głowa ale reszta pozostanie.

178

Odp: Kandydat Na Wójta

o ile się t głowa zmienia wybory tuż tuż a nie zapowiada się żadna inna kandydatura więc podejrzewam że zostanie po staremu

Per Aspera Ad Astra

179

Odp: Kandydat Na Wójta

widzę, że temat zamarł:( pewnie wszyscy zajęci tworzeniem strategii wyborczych:D 
na marginesie tego tematu chyba ukończono "rewitalizację" centrum Czańca...    otwarcie zapewne 19 listopada:)
ciekaw jestem stanu nawierzchni z bruku po zimie i większych opadach

tempus fugit

180

Odp: Kandydat Na Wójta

Rewitalizacja centrum zakończyła się totalną porażką. Radni nie sprawdzili się przy tym projekcie.
Wybudowano nam w centrum Czańca po prostu "zgrabny" węzeł komunikacyjny. Widać przy tym wyraźnie gdzie były priorytety. Po raz wtóry interesy lokalnej społeczności zostały zmarginalizowane na rzecz interesu obcych i ich szybkich samochodów. Centrum zamieniono w betonowo-asfaltowa pustynię, bez smaku i wyrazu. Jestem bardzo rozczarowany taki finałem. Po raz kolejny okazało się, że sprawami publicznymi zajmują się niekompetentni ludzie. A można było zrobić coś dobrego. Czas więc na nowe wybory!

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

181

Odp: Kandydat Na Wójta

Zenon napisał/a:

Rewitalizacja centrum zakończyła się totalną porażką. Radni nie sprawdzili się przy tym projekcie.

Zgadzam się w 100%. Przez okres kadencji poza Centrum nie zostało zrobione nic więcej. Jedyna inwestycja to właśnie ta nieszczęsna rewitalizacja, której nie potrafię wyjaśnić znajomym, gdy mnie odwiedzają. Teraz jeszcze trzeba poczekać, aż dotychczasowi radni zaczną wykorzystywać przedmiotowe Centrum podczas prowadzenia kampanii. Może już czas podsumowywać? Jestem jeszcze bardzo ciekawy stanowiska naszych radnych w sprawie kandydata na Wójta, podejrzewam, że do tego również nie są przygotowani.

182

Odp: Kandydat Na Wójta

.

Przepraszam, że wtrącam się w Wasze sprawy, chociaż rewitalizacja to również moje podatki więc moralnie jestem usprawiedliwiony. To nie radni zawinili chociaż to tak wygląda. Chory jest system sprawowania władzy w gminie, pozostaje w dalko idacym konflikcie z ideą samorządności. Z niezrozumiałych względów zrezygnowano z KONSULTACJI SPOŁECZNYCH. Wszystkie uwagi powinny być wniesione przez mieszkańców na etapie projektowania i uzgadniania nie z urzędnikami z gminy tylko z mieszkańcami.  Tak naprawdę urzednicy nie są zainteresowani tym co jest w projekcie, gdyby tak było nie byłoby trzeba go zmieniać w trakcie realizacji. Czy zrobić wizualizację rozwiązań to tak trudno? Brak woli czy umiejętności? Radni sa winni na tyle, że nie starali się nic zmienic w tym  systemie i to niektórzy przez kilka kadencji. Są jeszcze lepsze "kwiatki"  na gminnych inwestycjach.

183

Odp: Kandydat Na Wójta

sąsiad napisał/a:

.
Z niezrozumiałych względów zrezygnowano z KONSULTACJI SPOŁECZNYCH.

Skąd te informacje? Osobiście byłem na jednym spotkaniu z projektantem. Co prawda projektant w połowie zamkną swojego laptopa i wyszedł, ale podejrzewam, że w zaistniałej wówczas sytuacji 99% z nas zrobiłoby to samo. Nie mniej jednak ustawowym reprezentantem mieszkańców w Urzędzie są Radni i dlatego uważam, że cała wina spoczywa na Radnych, między innymi już na etapie konsultacji okazali się nieproduktywni.
Na marginesie do kolegi sąsiada, nie tylko Kobiernice mają prawo do inwestycji gminnych.

184

Odp: Kandydat Na Wójta

sąsiad napisał/a:

Radni sa winni na tyle, że nie starali się nic zmienic w tym  systemie i to niektórzy przez kilka kadencji. Są jeszcze lepsze "kwiatki"  na gminnych inwestycjach.

Nie starali się? Przecież to ich sąsiedzie za...ny obowiązek. Dlatego mam nadzieję, że ludzie ich odpowiednio podsumują na wyborach. Niesłychany to skandal - radni urządzili nam w centrum Czańca skrzyżowanie z betonowym placem manewrowo-parkingowym. Teraz nie można zajechać bezpośrednio przed sklep bez obawy, że szybki i wściekły, mknący tranzytem do krakowskiego grodu nie przemknie po drzwiach. Przepustowość drogi powiatowej, wygodę jej użytkowników, bynajmniej nie mieszkańców Czańca, bezradni nieudacznicy mieniący się działaczami społecznymi postawili ponad nasze prawo do wygody i bezpieczeństwa na swoim. Nie wspomnę już, bo ręce opadają, o walorach estetycznych, ergonomii, uwarunkowaniach kulturowych, geograficznych, które wszystkie po trochu w sposób istotny składają się na uzyskanie komfort i estetyki przestrzeni. To nie są nasi gospodarze. Tak nie postępują ludzie odpowiedzialni. Nie to, że powinniśmy wybrać innych ale że w takiej sytuacji po prostu musimy. 
O innych "kwiatkach" - środkach, które zostały zaprzepaszczone na strategiczne inwestycje też w końcu należy głośno powiedzieć i wskazać osoby odpowiedzialne. Nie żyjemy w biednej gminie dlaczego więc reprezentują nas dziady kalwaryjskie.

galler napisał/a:

ustawowym reprezentantem mieszkańców w Urzędzie są Radni i dlatego uważam, że cała wina spoczywa na Radnych, między innymi już na etapie konsultacji okazali się nieproduktywni

W pełni podzielam.

Na marginesie gwoli wyjaśnienia. Trochę uproszczę - radny nie jest ustawowym reprezentantem w urzędzie (miałeś na myśli urząd gminy!?). Taki urząd to instytucja powołana do wykonywania zadań na rzecz mieszkańców gminy i zarządzana przez Wójta, który wykonuje to, co radnym uroi się w głowach i zostanie zmaterializowane w postaci uchwał. Dlatego ci ostatni są tacy ważni i ważne jest żeby byli przy tym mądrzy - nie tacy mądrzy jak nasi obecni.

galler - czy ty byłeś na pewno wtedy na konsultacjach?
I tutaj znowu, może się powtarzam ale zapytam. Gdzie byli nasi dziadowscy radni? Za co my wszyscy w końcu im płacimy? Sami powinni podać się do dymisji.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

185

Odp: Kandydat Na Wójta

Kolego Galler!!!!

Uważ, że nie czas i miejsce przekonywać się, kto ma prawo do czego. Moje stanowisko jest jasne i zrozumiałe ma się rozwijać GMINA jako SAMORZĄD MIESZKAŃCÓW, kolejność inwestycji w poszczególnych sołectwach powinna byc zrozumiała i społecznie uzasadniona a mieszkańcy powinni o tym wiedzieć i to w całej gminie. Wydawanie pieniedzy to najłatwiesza rzecz z możliwych do zrobienia, działania gminy winny być ukierunkowane na pozyskiwanie środków w pierwszej kolejności, zamierzenia w tym zakresie powinny mieć charakter wieloletni i winny być jasno sprecyzowane.
Odnośnie konsultacji społecznych. Były rzeczywiście czy być miały. Gdyby tak było to:

- koncepceje winien przedstawić sam wójt, być może nabiłby sobie w ten sposób punktów, ale zdaje sie ma problem z z takimi wystąpieniami i dlatego często zastepuje go starosta, tak po koleżeńsku. Jeżeli tak było, to znaczy przdstawił projekt, to zwracam mu honor i odwołuje co powiedziałem.

- po konsultacjach winny zostać opracowane rozwiązania wariantowe i przedstawione do zatwierdzenia, może to troche wydłuża tryb zatwierdzenia projektu ale to chodzi o centrum miejscowości, mieszkańcy bedą na to patrzeć latami,
- projekt powinien zawierac opinie specjalistów od organizowania przestrzeni i wpływu nowych rozwiazań architektonicznych na bezpieczeństwo mieszkańców. Przez Waszą miejscowość, po otwarciu ruchu, jechałem tylko raz ale nabrałem przekonania, że na przykład ruch kierowany światłami mógłby dużo załatwić. Ciekaw jestem czy na etapie projektowania wykorzystano wyniki pomiaru ruchu na drodze powiatowej.
Natężenie ruchu w centrum Czańca zmieni sie dopiero po wybudowaniu drogi Bielsko-Biała Głogoczów.

I tak możnaby jeszce gdybać, ale to koniec "nie ma juz nic, jesteście wolni, możecie iść", chciałoby sie zaśpewać niektórym.

Bardzo mi sie spodobało określenie Zenona, "dziady kalwaryjskie", chociaż może uwłaszcza trochę tym ostatnim. Proponuje konkurs na naibardziej dowcipne określenie z kampanii wyborczej, po jej zakończeniu. Moi pierwszym typem są "dziady kalwaryjskie"


A propos, czy pan radny Wiesław Gąsiorek jest Waszym kandydatem na wójta, bo tak słyszałem.
Co Wy na to?

186

Odp: Kandydat Na Wójta

Wiesław Gąsiorek być może, ale podobno i Kazimierz Dul z Porąbki, były naczelnik gminy, jutro do godz.16.00 rejestracja komitetów wyborczych w Bielsku-Białej, kandydatów na wójta możemy jeszcze nie poznać, ale będziemy wiedzieć co to będą za komitety, rejestracja kandydatów na radnych do 22.10, a na wójta do 27.10. Tylko, że sam kandydat raczej nie wystartuje, powinien mieć zaplecze w postaci swoich ludzi jako kandydatów na radnych w  7 obwodach jakie są na terenie gminy. Jeśli się nie uda trzeba powalczyć choć o stanowisko wicewójta. Taka osoba powinna się wykazać przez te 4 lata, a potem powalczyć o stanowisko wójta. Tu jest też kwestia frekwencji w wyborach, jeśli coś chcemy wywalczyć trzeba się zmobilizować, może postawić na nowych ludzi. Od momentu jak kandydował pan Waligóra minęło 8 lat. Trzy kadencje pana Bułki może wystarczą,

187

Odp: Kandydat Na Wójta

co do braku ograniczenia kadencyjności wójta, burmistrza czy prezydenta miasta w Polsce toczy się dyskusja, ponieważ nie trzeba daleko szukac i można znaleźć przypadki, gdzie osoby sprawują te urzędy od początku istnienia samorządu terytorialnego
Obecny wójt, burmistrz czy prezydent ma zawsze przewagę rzekłbym "techniczną" nad kontrkandydatami (między innymi większość głosów pracowników podległych urzędów, bo skoro już się dotarliśmy z szefem to po co ryzykować:))

tempus fugit

188

Odp: Kandydat Na Wójta

a ja uważam że obecne centrum i tak jest ładniejsze od poprzedniego jeszcze tylko trochę zieleni i może będzie całkiem ładne, wizualnie oczywiście:)

Per Aspera Ad Astra

189

Odp: Kandydat Na Wójta

GREGOR napisał/a:

(...) jest ładniejsze (...) całkiem ładne, wizualnie oczywiście:)

Jak powiedział pewien mądry człowiek istnieją dwie pokojowe formy przemocy: prawo i przyzwoitość.
Odczuwanie piękna i brzydoty jest oczywiście kwestią osobistą. Ale subiektywne odczucie brzydoty lub nawet braku piękna może służyć jako sygnał ostrzegawczy - upośledza bowiem w pewien sposób i utrudnia relacje społeczne, izoluje. To tak jak z piękną kobietą - ma powodzenie. Będzie się rozwijać (rozmnażać), może wybierać. A brzydka? Zostanie sama i zwiędnie albo bez wyboru w iteracji z brzydkimi przyczyni się do rozwoju brzydkiego  jak i ona.
 
To tyle rozważań nad estetyką rzeczy brzydkich. Nie odbiegając jednak od tematu polecam dzisiaj ciekawy raport dostępny pod linkiem:
Indeks przejrzystości Biuletynów Informacji Publicznej gmin woj. śląskiego

Jestem przekonany, że o ogólnym poziomie pracy urzędników gminnych i wójta, a także radnych, którzy tworzą naszą gminną przestrzeń publiczno-prawną, świadczy poziom dostępu do informacji publicznej. Indeks przejrzystości nie pozostawia tutaj wątpliwości i złudzeń. Dane w nim zawarte pochodzą z 2007 r. Może ktoś powiedzieć, że są nieaktualne ale obserwując gminną rzeczywistość trudno się jednak z tym zgodzić. Uważam, że jest gorzej - w początkowym okresie BIP działał dużo lepiej niż teraz. Nie jestem populistą, ale uważam, że teraz jest szczególnie dobry czas ku temu żeby na to właśnie zwrócić uwagę. Po co? Właśnie dla przyzwoitości - po to żeby wybrać mądrze. Przejrzystość idzie bowiem w parze z takimi cechami jak porządek, uczciwość, odpowiedzialność, szacunek, podmiotowość, etc... Natomiast często nie po drodze jej z biznesem i kontrolą wydatków publicznych - jedna z najgorszych ocen wypadła w obszarze związanym z finansami gminy - tylko 2 pkt. w rankingu na 23 możliwych! Nie ma się więc o co spierać. Czy to przypadek? Nie!  Jest źle. Powszechnie bowiem wiadomo, że brak przejrzystości tworzy podatny grunt dla korupcji, nepotyzmu, marnotrawstwa i innych zachowań patologicznych.
Nie dajmy się manipulować, nie dajmy się traktować przedmiotowo.

PS
O dziadach pisał J. Kasprowicz. U mnie to ludzie ubodzy.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

190

Odp: Kandydat Na Wójta

Zenon

Twój całkiem zgrabny wpis zaburzył ogólny poziom dyskusji, myslę, że dla zdecydowanej większości mieszkańców gminy Twoje spostrzeżenia byłyby niezrozumiałe lecz istota problemu tak. Bardzo dobrze jak ludzie oprócz tego, że chcą aby coś było zrobione pragną aby było to conajmniej ładne. Poczucie estetyki jest jednak złudne, a odosząc się do porównań kobiecych nie sposób pominąć jedno z naszych powiedzeń," Każda potwora znajdzie swego amatora". Należy więc, założyć, że jest wiele osób, którym się to podoba. Czy jest praktyczne to pokaże czas.
Sprawy w gminie mają się żle i każdy komu choć odrobinę leżą one na sercu to zauważa. Obecny, nazwijmy to "układ" wypracował skuteczne metody walki ze społeczeństwem. Dlaczego ludzie nie chodzą na zebrania, bo nie warto, po co, tak to nic nie da. Dlaczego w miejscowości, która ma 5 tys. mieszkańców na zebraniu wiejskim nie ma quorum itd.
Jednoczesnie mienią sie być wręcz zbawcami, ostatnio Bułka nie tylko ratował Kobiernice, ale póżniej już Podlesie, Harszówki a nawet Hecznarowice. Jak tak dalej pójdzie to za chwile bedzie ratował świat. Dzięki ci zbawco. Biedny człowiek, wybacznie mu bo nie wie co czyni.
Pytanie jest jednak jest zasadnicze, jak namówic ludzi aby poszli do wyborów, głosować?

191

Odp: Kandydat Na Wójta

Zenon na temat gustu się nie dyskutuje

Per Aspera Ad Astra

192

Odp: Kandydat Na Wójta

Zenon
Przeczytałem raport, jestem załamany, jakbym był slimakiem to bym juz pełzał do innego lepszego świata.

193

Odp: Kandydat Na Wójta

Zenon
Raporty za lata 2009-2010 na stronie www.bonafides.pl, warto poczytać, a może nie.

194

Odp: Kandydat Na Wójta

Wracając do tematu.

sąsiad napisał/a:

A propos, czy pan radny Wiesław Gąsiorek jest Waszym kandydatem na wójta, bo tak słyszałem.
Co Wy na to?

Nie chciałem odpisywać zbyt pochopnie, przemyślałem przez kilka dni pytanie i niestety nie zmieniłem zdania. Przez ostatnich 8 lat nie znalazłem żadnego argumentu przekonującego do Pana Gąsiorka. Jedynie mogę Go oskarżyć o skłócenie Porąbki z Czańcem poprzez próby oddzielenia naszej wsi od gminy, przez co straciliśmy bardzo wiele. Uważam, że jest to człowiek wykształcony i zrobił to z pełną premedytacją, był świadomy braku możliwości sfinalizowania inicjatywy, wykorzystanej wyłącznie do spopularyzowania swojej osoby przed wyborami. Konsekwencje są do dziś odczuwane. Czy my potrzebujemy Wójta, który dzieli? Czy przedstawiciela solidarnej gminy składającej się z 4 sołectw?

195

Odp: Kandydat Na Wójta

Tutaj: http://czaniec.pl/czaniec.php?subaction … ktualnosci znajdą Państwo informacje o zgłoszonych komitetach wyborczych w Gminie Porąbka.

Pozdrawiam, admin http://czaniec.pl/forum/yaya.gif
http://www.danasoft.com/sig/118547.jpg

196

Odp: Kandydat Na Wójta

Pan Gąsiorek?
Zastanawiając się dłużej na tym nazwiskiem, można stwierdzić, ze jest to jeden z bardziej udzielających się społecznie mieszkańców Czańca.  Kłótliwy..? czy ja wiem.  Niestety z obserwacji da się zauważyć, że jeżeli ktoś nie potrafi się wykłócać w dzisiejszym społeczeństwie to nie osiąga nic.

Proponuje zainteresować się ile Pan Gąsiorek osiągnął dla Czańca..
a co do "wojny" z Porąbką to istnieje od zawsze.. przed Panem Gąsiorkiem również była.
Ja bym był za NIM!

197

Odp: Kandydat Na Wójta

Na razie pewne są może 3 nazwiska... a komitetów mamy 6. Poczekamy, zobaczymy kogo nam "zaserwują"

Pozdrawiam, admin http://czaniec.pl/forum/yaya.gif
http://www.danasoft.com/sig/118547.jpg

198

Odp: Kandydat Na Wójta

guru napisał/a:

Szanowni Panstwo,
Minelo przeszlo dwadziescia lat od "cudu" okraglego stolu. Minely dwie dekady od uwolnienia sie
od systemu totalitarno-policyjnego. Ponoc jestesmy krajem gdzie postkomuna prawie nie istnieje.
I oto piekna, skad inon gmina beskidu zywieckiego przygotowuje sie do wyborow swojego przedstawiciela, wojta. Obecny wojt to ignorant ktory, moim zdaniem ma male szanse na reelekcje. Zobaczmy wiec jaka mamy alternatywe na wypelnienie "luki" po szanownym Panu Bulce ( przepraszam, przesadzilem z tym "szanownym" ). Zajme sie tylko dwoma z potencjalnych kandydatow. Kandytatow ktorych, o zgrozo popularnosc wzrasta. Pierwszy to Pan Kocemba z Kobiernic, pulkownik bylej milicji, byly komunista powiazany z racji swojego stanowiska z sluzbami bezpieczenstwa bylego PRL-u. Drugi to Pan Tolarczyk z Czanca, pulkownik Wojska Polskiego do spraw specjalnych. Byly SB-ek tyle , ze wojskowy. Obaj Panowie pobieraja emerytury specjalne w wysokosci przekraczajacej kilkakrotny zarobek przecietngo polaka. Postanowili jednak dorobic do tych "skromnych" dochodow na etacie Wojta Gminy Porabka.
Szanowni Panstwo nie dajmy  sie zwariowac, badzmy ostrozni z naszym poparciem.
Z glebokim szacunkiem,
guru

Z twoich wypowiedzi wnioskuje
Masz jakiś problem emocjonalny? czy byleś prześladowany za PRL-U?
A możne najlepiej wszystkich co  mieli coś wspólnego z kiedyś z Milicją i WP od razu wsadzić do worków i kamień i do jeziora?

Jakie to małostkowe i jakie PiSowskie twoje wypowiedzi wpisują się doskonale w wypowiedzi Kaczora, ten nurt nienawiści do wszystkich którzy nie myślą tak jak "ja".
Po co coś zmieniać po co działać lepiej podzielić polaków na czerwonych i czarnych
na Polskę A i B (stara zasada dziel i rządź , tak właśnie komuchy zawsze rządzili wystarczyło skłócić ludzi i już było po zagrożeniu.
na super ludzi z Czańca i buractwo z Kobiernic.
A może jak już chcesz żeby cie ktoś uważał za guru zacząć myśleć Moja gmina to moja ojczyzna !
A może umów się na kawę z Panem Ignacym i on opowie ci historie swojego życia i pokaże co w nim zrobił!
Poza tym jako wójt będzie musiał pokazać swój życiorys zweryfikowany przez IPN o ile się nie mylę i wtedy poznasz czy był komunistycznym oprawcą czy zwykłym stójkowym i wlepiał mandaty pijanym rowerzystom.


PS dla mnie nie jesteś żaden guru bynajmniej nie po twoich wypowiedziach tylko zakompleksiony przepełniony ksenofobią leszcz.

''Ludzie czasami myślą, jak zabić czas, a to czas ich zabija.''

199

Odp: Kandydat Na Wójta

guru napisał/a:

Szanowni Panstwo,
Przez pewien czas myslalem, ze ten watek nosi tytul "Kandydat na Wojta". Ku mojemu przerazeniu dyskusja przerodzila sie w dyskusje o sprawach na ktore w obecnej fazie nie mamy juz najniemszego wplywu. Dyskutujem o wszystkim tylko nie o meritum sprawy: kim bedzie nasz przyszly Wojt? Kogo powinnismy wybrac? Drodzy Panstwo mamy duza szanse na Wojta, kontynuatora zgnilej i smierdzacej tradycji czerwonej nomenklatury. Wiesniacy obudzcie sie.
Z glabokiem Szacunkiem dla Waszagp intelektu,
guru

za coś takiego moderator powinien cie wylać z tego forum na zbity ryj

''Ludzie czasami myślą, jak zabić czas, a to czas ich zabija.''

200

Odp: Kandydat Na Wójta

geronimo uspokój hormony i nie niszcz porządku na forum

Per Aspera Ad Astra