O popełnienie błędu niewłaściwej interpretacji obowiązującego prawa, w obliczu przygniatającego gąszczu przepisów nietrudno. Z tego powodu uprzejmie proszę osoby zorientowane o naprawienie mojego toku rozumowania.
W Skardze radnego czytam: „Skarżący ww. uchwale zarzuca rażące naruszenie przepisów prawa materialnego – tj. art. 16 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Kodeks wyborczy (…) polegający na błędnym uznaniu, że do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego kadencji 2010 – 2014 stosuje się przepisy ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin i powiatów i sejmików województw.
W przytoczonym art. 16. 1. art. 1 (Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. — Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112) wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.) stosuje się do wyborów zarządzonych po dniu jej wejścia w życie oraz kadencji rozpoczętych po przeprowadzeniu tych wyborów.
http://sejmometr.pl/prawo/21979
Pod powyższym linkiem nie znajduję art. 16 ust 2a, znajduję natomiast:
2. Do wyborów zarządzonych przed dniem wejścia w życie ustawy wymienionej w art. 1 stosuje się przepisy dotychczasowe.
Rozumiem więc, że zgodnie z przepisami wprowadzającymi, ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. — Kodeks wyborczy weszła w życie 5 lipca 2011 roku, a więc kilka miesięcy po wyborach samorządowych z 21 listopada 2010 r. i z tego powodu w kadencji 2010 – 2014 stosuje się przepisy dotychczasowe ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin i powiatów i sejmików województw. Zawsze mogę się mylić.
Nowe rozwiązania prawne obowiązują, jak rozumiem w przypadku przyszłorocznych wyborów samorządowych.
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/wypowi … amp;wyp=94
Pod powyższym linkiem znalazłem wypowiedź Poseł Sprawozdawcy Haliny Rozpondek na posiedzeniu Sejmu w dniu 10-10-2012, w szczególności:
„Uchylenie niezgodnych z konstytucją przepisów w art. 16 ust. 1 i 2 spowodowało lukę prawną konieczną do usunięcia. Luka prawna dotyczy szczególnie wyborów uzupełniających do rady gmin liczących powyżej 20 tys. mieszkańców. (…)Przypomnę, że w ustawie Kodeks wyborczy wprowadzono okręgi jednomandatowe we wszystkich gminach poza miastami na prawach powiatu. Dotychczas były one tylko w gminach do 20 tys. mieszkańców, w pozostałych wybory były proporcjonalne. Tak więc w przypadku wyborów uzupełniających w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców przeprowadzenie ich według nowych przepisów Kodeksu wyborczego byłoby niemożliwe.
Projekt zmian w ustawie przedstawiony przez Senat likwiduje tę lukę prawną oraz wprowadza klarowny zapis, zgodnie z którym do kadencji organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, w trakcie której ustawa wymieniona w art. 1 weszła w życie, stosuje się przepisy dotychczasowe.”
Art. 16.3. ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. — Kodeks wyborczy – „Do nowych, przedterminowych i uzupełniających wyborów organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego przeprowadzanych w trakcie kadencji, w czasie której ustawa wymieniona w art. 1 (ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. — Kodeks wyborczy) weszła w życie, stosuje się przepisy dotychczasowe”.
Proszę o wyjaśnienie kwestii w przystępny i rozumiały sposób.