Podczas posiedzenia połączonych Komisji Rady Gminy Porąbka w dniu 27.01.2014 r. oraz XXXV Sesja Rady Gminy z dnia 29.01.2014 r. odbyły się ciekawe dyskusje dotyczące propozycji złożonej Gminie Porąbka przez p.o. Dyrektora Bielskiego Pogotowia Ratunkowego mgr Wojciecha Waligórę, utworzenia w Kobiernicach obok stacji Pogotowia Ratunkowego Ambulatorium ogólnego nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej i pielęgniarskiej. Chodzi w istocie o tzw. punkt nocnej opieki zdrowotnej finansowanej przez NFZ w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (bezpłatnej).
Inicjatywa na pewno wychodzi na przeciw potrzebom mieszkańcom naszej gminy i co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości.
Niemniej jednak z natury gdy chodzi o wydanie publicznych pieniędzy przez wójta, warto przyjrzeć się bliżej tej sprawie. Szczególnie warto zwrócić uwagę na to co mówi i jak się zachowuje w tej sprawie jeden z radnych, który już teraz na wariackich papierach przystąpiłby do adaptacji pomieszczeń. Mam nadzieję, że bez wskazywania nazwiska wiadomo o kogo chodzi.
Przykład tej sprawy pokazuje jak działa układ.
Otóż okazuje się, że bez jakiegokolwiek przygotowania organizacyjnego i prawnego przedsięwzięcia: planu, a w nim wskazanie źródeł finansowania, zgody Rady Gminy, zainteresowani wiedzą już do kiedy zostaną zaadaptowane pomieszczenia za publiczne środki. Można więc domyślać się że określone decyzje już zapady pod przysłowiowym "stołem". To standard w działaniu. Reszta jest zwykłą formalnością, a nasza gmina (czytaj mieszkańcy) znowu traktowa jest jak dojna krowa, od której przy pomocy sprytnych zabiegów ciągnie się kasę.
Tym bardziej można tak sądzić, gdyż sowa wypowiedziane na obradach wskazują, że rozmowy w tej sprawie prowadzone były już w ubiegłym roku. Nie powstały z nich żadne dokumenty urzędowe!
Przecież środki na inwestycje mogły zostać uwzględnione w tegorocznym budżecie, a przez to nasza gmina byłaby najbardziej jak to możliwe wiarygodna przed radą społeczną pogotowia.
A może to zwykła ściema? Tak samo jak defibratory. Nie mają moim zdaniem związku z planami ambulatorium. To proste - ambulatorium nie powstało więc nie można uzasadniać nim dokonywanych dzisiaj zakupów.
Kolejna niejasna sytuacja dotyczy kwestii lekarza.
Śledząc wypowiedz mgr W. Waligóry z nieautoryzowanego przez gminę nagrania (nic nie chce ten pan przelać na papier), nie sposób zrozumieć jaki będzie zakres działania ambulatorium. Z tego co usłyszałem, będzie tam urzędował jeden lekarz równocześnie na dwóch etatach - w pogotowiu i w ambulatorium. Czy o to potencjalnym pacjentom na pewno chodzi? Zwłaszcza, że z naszej składki NFZ finansuje etat lekarza! Dlaczego więc z góry planuje się jednego lekarza. To nie uczciwe.
Najważniejszym zastrzeżeniem do organizacji przedsięwzięcia to brak jakichkolwiek poważnych rozmów z gminami które zaplanowano do objęcia usługą - z Kozami i Wilamowicami. Jak to możliwe, że po raz kolejny tylko nasza gmina, tak samo jak w przypadku Komisariatu Policji będzie ponosiła koszty? Czy tego nie można nazwać po imieniu niegospodarnością? Albo chaosem i nieumiejętnością w zarządzaniu?
A może o to właśnie chodzi żeby łowić ryby w mętnej wodzie?
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym wykonywanie zadań publicznych może być realizowane w drodze współdziałania między jednostkami samorządu terytorialnego.
Ustęp 2 tego artykułu stanowi natomiast, że gminy mogą sobie wzajemnie bądź innym jednostkom samorządu terytorialnego udzielać pomocy, w tym pomocy finansowej.
Rada Gminy jest organem, który samodzielnie decyduje o upoważnieniu do udzielenia takiej pomocy. Pomoc może być udzielana na dowolny cel, ważnym jest aby uchwała rady gminy wskazywała na co przeznaczona będzie pomoc oraz w jakiej formie zostanie udzielona.
Prawdopodobnie chodzi o to, że jakakolwiek pomoc ościennych gmin wiąże się z ustaleniem jasnych zasad funkcjonowania przedsięwzięcia = współdziałania między jednostkami samorządu terytorialnego, co sprzeczne jest z filozofią układu.
Patrzcie więc szanowni radni na ręce wszystkich osób zaangażowanych w ten szczytny cel, zwłaszcza tych którym tak lekko przychodzi wydawanie naszych pieniędzy.
Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.