Nie wiem w praktyce jak jest w Orange - w necie piszą, że wystarczy router z obsługą vlanów i gotowe. Oczywiście terminal od Orange, ale funbox może leżeć w szafie.

Oczywiście końcówka musi być od nich - tego nie przeskoczysz z uwagi na zabezpieczenia GPON. Ale monter twierdził, że jak ktoś nie chce routera i nie bierze innych usług obok internetu to albo dają sprzęt działający tylko w bridge, albo pudło z wifi da się w ten tryb przestawić. Ja z resztą nie podpiszę umowy, jeśli będą mi wciskać NAT na ich pudle.Tu ujawnia się jedna z niewielu zalet małego operatora  - to nie moloch, można ponegocjować a zaoferowanie TAŃSZEGO sprzętu w miejsce niepotrzebnego kombajnu dla świadomego użytkownika nie powinno być problemem.

O markę sprzętu nie pytałem - dla mnie to nieistotne, i tak to wszystko jeden pies. Cisco Ci nie dadzą raczej smile

Przyłącze wykonane. Ok. 200 mb i 4 słupy. Praca techników OK.

Teraz..."tak ze 2-3 miesiące, jak pogoda pozwoli" (kurna, komórkowcy dla których projektuję co nieco, wchodzą na swoje nierzadko 60-metrowe obiekty w mróz i śnieg, i to nie tylko w razie awarii ale i prac planowych / rolloutów) czekania (według kobiety z którą rozmawiałem telefonicznie) na uruchomienie całości sieci w Czańcu i aktywację.

Znając realia BM jak na jesień odpalą to będzie super smile

Tym bardziej zestawiając wielodostępne radio (w moim przypadku Play - 1 wieża na ~15k mieszkańców) z światłowodem widać mizerię tytułowego operatora. Zawsze, od "zarania dziejów" to upload był wyznacznikiem faktycznej jakości łącza (pomijając sieci gdzie istnieje ograniczenie technologiczne - piję do ADSL, czyli kochanej tepsy)  bo nadal niewielu klientów dużo wysyła i powinno to działać jak należy. A jak przymula upload, to bardzo szybko zacznie i download, tyle że na o wiele większą skalę.

Z resztą co tam...i tak wygląda na to że zgód hołoty u mnie nie bedzie ("nie, bo nie", albo jest nastu właścicieli skrawka działki z którymi nie ma żadnego kontaktu), to i beskid mediów nie będzie.

Jeśli operator nie potrafi utrzymać deklarowanego uploadu, to lepiej uważać. Nie najlepiej świadczy to o ich wyjściu na świat. Że DL spada w szczycie, to się rozumie, nie kupujemy w końcu łącza z SLA za ciężkie pieniądze, ale UL nawet komórkowcy trzymają na poziomie. Wygląda, że to nadal taka sama uryna, jak dawniej radiówki - na razie OK, ale jak dojdzie im klientów, to będziemy mieć w szczycie 2 Mega down i 0,5 up...

Teoria teorią a życie życiem - mnie interesuje stan faktyczny, a nie to, co mogę wyegzekwować od opa w razie niespełniania nowych przepisów.
Tym bardziej, że na stronie BM nie ma ani śladu regulaminu świadczenia usług telko i innych dokumentów i nie mogę z wyprzedzeniem sprawdzić, czy nie ma tam szybkości minimalnej np. 512 kbps.
Generalnie zamawia się kota w worku.

No tak, magistrala przy Wojtyły wisi od dłuższego czasu, ale przy niej nic się nie robi...dłubią to tu, to tam w innych wioskach, zamiast skończyć dobrze jedno miejsce.
Ciekawe, kiedy w końcu zabiorą się za przyłącza. Oby nie za pół roku.

Drodzy,

Korzysta ktoś z Was z światłowodu od Beskid Media ?

Myśląc o tej firmie mam wątpliwości, wynikające z doświadczeń z podmiotami, które weszły w jej skład, ale też rozważam jako alternatywę dla biednej już jak na dzisiejsze czasy Neostrady (jeszcze miesiąc umowy i potem albo szkło, albo Play na kartę smile )
Dziś podpisałem zgodę na przewieszkę kabla i wstępną wolę przyłączenia...tylko pytanie, jak t w rzeczywistości działa, szczególnie w godzinach szczytu. Czy jest szansa na chociaż połowę deklarowanej przepływności (taryfa 100/10) ? Jak z awariami, obsługą klienta? Nie blokują usług p2p ?

Z góry dzięki za info !

// Patryk

9

(667 odpowiedzi, napisanych Pytania do Urzędu Gminy)

Coś się chyba zaczyna dziać ze ściekami...
http://porabka.pl/index.php?str=31&id=775

10

(8 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

fazi napisał/a:

Aż się nasuwa pytanie - ile ludzi żyje w nieświadomości używając zwielokrotnionych łącz?? I ilu osobom odmówili podpięcia neostrady z tegoż powodu?

Zapewne wielu...żeby zestawic normalne łącze,musi być wolna "para" drutów w kablu zbiorczym...

Właśnie prawdopodobnie ze wzgledu na brak wolnej pary tak odwlekaja podpięcie mojego domu

11

(9 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

Przejrzałem ich oferte,i rzeczywiscie cyrograf na 2 lata mnie nie interesuje...

12

(9 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

fazi napisał/a:

Ponadto nie ma to jak łącze na kablu!!

wiem o tym aż za dobrze smile,ale najpierw trzeba ten kabel mieć... sad

13

(9 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

[b] a jakby tak jednak spróbowac jeszcze raz (miałem miesiąc internet z firmy ventus Sieci - porażka,tragedia,totalne dno) radiówkę ?

Co polecacie ?

Najbliżej (jakieś 100m przez dwa drzewa) mam do nadajnika na Gimnazjum - indentyfikuje się jako "Apollo Gim1" i "Apollo Gim2" - co to jest za firma ?
Żadnej strony WWW firmy "Apollo" świadczącej uslugi internetowe nie znalazłem - jedyne Apollo,jakie znam,jest w Bielsku - sklep i serwis komputerowy...

Internet ma dzialać DOBRZE,STABILNIE,wystarczyła by prędkośc nawet 512 kbit/s.

Pozdro.
P.

14

(8 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

admin napisał/a:

Oczywiście, nie ma przeszkód by mieć neostradę. Można również korzystać z internetu Netii albo Tele2.
Niestety nie orientuję się ile trzeba oczekiwać na telefon z kabla, wiem natomiast, że szybciej można dostać telefon TP z łączem radiowym.

Niestety (a może i stety ?) łącz radiowych opartych na NMT450i (czyli na starym Centertelu) tpsa już nie zakłada - do końca 2009r. ma zakończyc się obowiazkowa "cyfryzacja" tej sieci,wiec po co zakladac cos,co za chwilę bedą musieli wymieniac...cyfryzację mieli rozpocząć wraz z nowym rokiem,wiec liczę,że może do konca roku cos będzie wiadomo...na takim cyfrowym łączu radiowym CDMA450 internet ma śmigać nie 9600 kbit/s,ale do 1 Mb/s wink
Oby to "do" nie wyglądało tak,jak w przypadku doskonale znanych "radiówek" wifi,dlatego marzę o kablu,marzę...

Zenon napisał/a:

Mogę ci jedynie doradzić - czym prędzej złóż wniosek i czekaj. Zaznacz jednak, że chcesz mieć w pełni funkcjonalne łącze, nie jakieś badziewie umożliwiające tylko realizację połączeń głosowych.


Życzę powodzenia.

Dzięki... wink Wniosek już dawno złożony  (o przeniesienie wszystkich usług z poprzedniej lokalizacji - w tym Neostrady,której byłem wiernym abonentem od samego poczatku tej usługi,a wcześniej SDI)- zaraz po kupnie domu w Czańcu,w sierpniu ub.r.
Umowa z odroczonym terminem realizacji - do 10 miesiecy - ale ludzie gdzie indziej (np.w ponadpoltoramilionowej wsi o nazwie Warszawa tongue) mimo to czekają lata,albo brak jest możliwosci technicznych,dlatego pytałem,jak to wyglada u nas na wiosce wink

Czekam,zobaczymy...całe szczęscie,ze przynajmniej Plus ma przyzwoity zasieg i istnieje iPlus wink

Pozdro.

15

(8 odpowiedzi, napisanych Tematy wolne)

Witam ! To jest mój pierwszy post na tym forum... wink

czy ktoś z szanownych forumowiczów orientuje się,jak długo czeka się w naszej wiosce na instalację telefonu stacjonarnego TPSA ?
I czy sa mozliwosci techniczne dla Neostrady (szybszej niż ta najwolniejsza tongue)?

Pozdrawiam !
P.