351

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Dobrze, że na forum udziela się Zenon, który porusza sprawy niezwykle ważne, a przy okazji trudne. Lecz niezłomnie tłumaczy nam, gdzie są standardy, do których w GP trzeba równać.

352

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Jak można dowiedzieć się z BIP Gminy Porąbka Wójt wydał zarządzenie, którym powołał zespół do oceny pracy dyrektora Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Porąbce, Pani mgr Anny Walusiak w składzie:
1. Cecylia Koniorczyk - dyrektor Gminnego Zespołu obsługi Szkół i Przedszkoli w Porąbce'
2. Lucyna Błasiak - główny księgowy Gminnego Zespołu obsługi Szkół i Przedszkoli w Porąbce.

Link do zarządzenia: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=13235

Dlaczego o tym napisałem? Ponieważ wójt wydając zarządzenie powołał się m.in. na uchylony akt prawny!

W szczególności chodzi o art 8 ust. 3 pkt1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 2 listopada 2000 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego /Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1066 z późn. zm./

Tymczasem od dnia 1 stycznia 2013 r. obowiązuje w zakresie oceny pracy dyrektora:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego.

Link: http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet? … &min=1

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

353

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Drogi kolego jest dokument w którym nasz wójt prowadził negocjacje w sprawie oświetlenia ulic w Gminie Porąbka z Enionem, wiec takie drobiazgi jak uchylony akt prawny są jakimś drobiazgiem smile

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

354

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Drobiazg?
Akurat taki los spotkał to konkretne zarządzenie. W tym przypadku nadzór prawny, którym obstawił się wójt za spore pieniądze nie zadziałał. Dlaczego?

Mój dzisiejszy wpis zbiegł się z felietonem radnego Ignacego Kocemby pt. Doktor czy szarlatan? opublikowany na stronach SNG. Warto przeczytać, zapoznać się z ujawnionymi dokumentami, z astronomicznymi jak na nasze warunki kwotami, i zastanowić: Do czego prowadzi taki styl zarządzania gminą? Czy nasze pieniądze są dobrze wydawane?

A wracając do naszego drobiazgu. Co się może wydarzyć kiedy wójt zabierze się w podobnym sposób za sprawy ważniejsze? Takie, których konsekwencje odbiją się faktycznie mocnym echem w naszych kieszeniach?
Przykładów nie trzeba szukać daleko. Taka choćby kwestia wody, za którą płacimy bardzo dużo, a która powinna być naszym gminnym skarbem. Czy to nie aby konsekwencja jakiejś ekspertyzy? Trudno jest sobie wyobrazić, że w tak ważnych i zasadniczych, wręcz strategicznych dla mieszkańców gminy sprawach nie były zasięgane opinie fachowców.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Kolejny przykład na złe zapisy w uchwałach - problem akurat tej - ważnej dla nadzoru Rady nad gospodarką  nieruchomościami przez Pana Wójta i wyzbywaniem się własnych kompetencji przez Radę - przy aprobacie większości radnych - znalazł (jak zakładałam) swój finał w rozstrzygnięciu nadzorczym Wojewody Śląskiego
http://dzienniki.slask.eu/WDU_S/2013/5172/akt.pdf
szkoda że Rada nie wsłuchała się w moje argumenty (przytoczone w rozstrzygnięciu), no cóż trudno jest być prorokiem we własnym kraju...
Cieszy fakt, że bzdurne zapisy o przekazaniu części kompetencji Rady Wójtowi nie weszły w życie smile Było to daleko posunięte i nieprzemyślane działanie, dobrze że organy nadzoru działają.

356

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Przeczytałem od dechy do dechy uzasadnienie rozstrzygnięcia nadzorczego i uspokoiłem się. Nadzór prawny wojewody potwierdził moje obawy, co do bezprawnych rozwiązań zaproponowanych w uchwale. Do tej pory czułem niepokój spowodowany przeświadczeniem, że być może ze mną jest coś nie tak, że źle czytam i interpretuję przepisy, że po prostu przesadzam widząc radosną twórczości wójta. Wszędzie tyle błędów.
A jednak!? Nie jest ze mną tak źle. Współczuję tylko radnych, którzy widząc z bliska co wyrabia nasz wójt i rada, nic nie mogą poradzić.

Ale uwaga. Nasze pieniądze są wciąż zagrożone. Na końcu rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewoda podał, że

Na niniejsze rozstrzygnięcie nadzorcze służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, za pośrednictwem Wojewody Śląskiego, w terminie 30 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia

Możemy więc spodziewać się rychłej reakcji naszego dyspozycyjnego jurysty.  Jakich argumentów tym razem użyje?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

357

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

A w BIP?
Mamy  informację o wyborze oferty dot. przetargu nieograniczonego na wybór wykonawców zadań pod nazwą Zimowe utrzymanie dróg gminnych na terenie gminy Porąbka w sezonie 2013/2014
Link: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=13256

Ze szczegółami przetargu: ogłoszeniem, SIWZ, specyfikacją techniczną, wykazem ulic, projekt umowy i drukiem oferty można zapoznać się tutaj: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=13176

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

358

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Pod linkiem
http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/18 … ernik+2013

na stronie 15 znajdziecie Państwo zakres planowanych nowelizacji w ustawie o dostępie do informacji publicznej w zakresie prowadzenia BIPu

359

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Wiecie panowie ja to się przyznam , że jeszcze kilka tygodni temu to w ogóle nie wiedziałem co to ten BIP. Dzisiaj też nieczęsto zaglądam , bo wolę ,żeby informacja dotarła do mnie samego , czyli w formie gazety. Tak jest najwygodniej. I idę o zakład , że większość ludzi w gminie nie ma pojęcia co to BIP. Potrzeba nam edukacji. Trzeba dotrzeć do mieszkańców , bo jak cielęta są nieświadomi. Z interentu to nie wszyscy korzystają.

360

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Po tym co napisałeś mnie z kolei wydaje się, że nadal nie wiesz co to BIP.

Po pierwsze BIP jest urzędowym publikatorem teleinformatycznym, co oznacza, że zamieszczone w nim informacje są informacjami urzędowymi, za których treść merytoryczną odpowiada urząd gminy, a w nim konkretny urzędnik. W BIP-ie udostępniana jest informacja publiczna w sposób ujednolicony. Każdy wpis posiada metrykę, gdzie odnotowane są wszystkie zmiany dokonane w dokumencie.
BIP to nie gazeta. I dobrze. Gazety powinni wydawać dziennikarze a nie jednostki samorządu terytorialnego.

A czy pójdę z tobą o zakład? Nie!! Wiem, że taki zakład przegram!

Niemniej to nie powód, żeby nie pisać o BIP-ie. Dzięki niemu mamy łatwiejszy dostęp do wiedzy o działaniu naszej, w mojej ocenie nieudolnej i aroganckiej władzy.  I to złą władzę bardzo niepokoi. Mam również nadzieję, że nadejdą czasy, kiedy to w BIP-ie będą publikowane projekty uchwał, i że dzięki temu mieszkańcy gminy będą mogli w porę zareagować na próby uchwalenia złego prawa lokalnego. Albo pozytywnie. Będą mogli zasygnalizować radnym lepsze rozwiązania. Tak, że ostatecznie głosowana uchwała zadziała lepiej, zmniejszą się koszty etc.

O słuszności pisania i informowania o BIP utwierdza mnie ostatnio zaobserwowane zachowanie gminnego jurysty, który stwierdził, że można głosować złe projekty. Można, ponieważ to nadzór prawny wojewody uchyli niezgodne z prawem przepisy. To jakiś absurd. To tak jakby lekarz na zapalenie płuc zalecił choremu płukanie gardła i stwierdził, że jak nie pomoże to i tak wyleczą płuca w.... szpitalu.

Można więc w takim razie zadać pytanie - retoryczne. Po co nam w gminie etatowi radcy prawni? Po co w Statucie Gminy zapis, że projekty poddane pod głosowanie podlegają ocenie radcy prawnego?

I po to właśnie jest BIP. Można z niego, nie wychodząc z domu ale i również z każdego miejsca na świecie, dowiedzieć się, co i gdzie w gminie załatwić, w jaki sposób - np składając wniosek w formie elektronicznej za pośrednictwem ePUAP.  Można poznać Statut Gminy i Regulamin urzędu, skład rady, poczytać najświeższe zarządzenia wójta alei również te sprzed kilku lat, podjęte uchwały i ogłoszenia. Ale można również prześledzić np. jak kształtowały się ceny wody na przestrzeni ostatnich lat i czy ich poziom miał związek z kalendarzem wyborczym.

Tego wszystkiego na pewno nie znajdziesz w żadnej gazecie.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

361

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Jak można dowiedzieć się z naszego BIP-u w dniu 28 października 2013 roku - poniedziałek, o godz. 15.30 w sali sesyjnej Wiejskiego Domu Kultury w Porąbce odbędzie się Posiedzenie Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Rodziny, Sportu, Rekreacji i Wypoczynku. Na posiedzeniu zaplanowano spotkanie z dyrektorami: Gminnego Ośrodka Kultury, Gminnej Biblioteki Publicznej, Przedszkola Publicznego w Czańcu, Przedszkoli Niepublicznych, Szkół Podstawowych i Gimnazjów, w celu omówienia spraw związanych z realizowanymi zadaniami stojącymi przed w/w jednostkami organizacyjnymi oraz występujących problemów.

Link do ogłoszenia: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=13281

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

362

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Zenon napisał/a:

Tego wszystkiego na pewno nie znajdziesz w żadnej gazecie.

Jasne , że tego co na BIP nie znajdę w żadnej gazecie. I rozumiem , że BIP to jedno a prasa to drugie. Mnie chodzi o to , że w gminie mało ludzi wie co to BIP i mało wie co się tu u nas dzieje. I to warto opisywać w gazetach i na stronach internetowych. Trzeba ludzi uczyć jakie mają prawa , co się im należy i czego mogą oczekiwać. No tego to na BIP nie znajdziemy , ale już w internecie i w gazetach tak.

363 Ostatnio edytowany przez wieszczu (2013-10-24 20:55:15)

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

gminniak napisał/a:

Mnie chodzi o to , że w gminie mało ludzi wie co to BIP i mało wie co się tu u nas dzieje..

Gminniaku a zaglądasz na Portal SNG? Tak? To zanalizuj licznik odwiedzin. On ci wszystko wyjaśni.

364

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Trwają prace nad nowym budżetem. Wójta goni termin - musi do 15 listopada przedłożyć radzie gminy oraz Regionalnej Izbie Obrachunkowej projekt uchwały budżetowej wraz z objaśnieniami i informacją o stanie mienia komunalnego w celu zaopiniowania przez te instytucje. Prace dobiegają więc już końca.

Dlaczego o tym wspominam? Otóż apelowałem już tutaj nieraz do naszych radnych o to, by w nowym statucie zawarte zostały zapisy obligujące wójta do publikowania w BIP-ie projektów uchwał.

Uchwała budżetowa to jedna z najważniejszych regulacji. Z kolei żaden przepis nie obliguje formalnie ani organu wykonawczego ani rady gminy do poddawania projektu budżetu opiniowaniu czy tez konsultacjom społecznym. Jednocześnie też żaden przepis tego nie zabrania.

Projekt uchwały budżetowej zawiera bardzo ważne dla mieszkańców informacje, których nie znajdziemy w opublikowanej po zakończeniu prac w BIP-ie, przyjętej przez radę w głosowaniu uchwale budżetowej. To objaśnienia. Bez nich nikt nie jest w stanie zrozumieć zawartych w projekcie budżetu dochodów i wydatków. Objaśnienia powinny zawierać opis każdej pozycji, a w niej m.in. podstawę prawną i sposób kalkulacji oraz uzasadnienie i porównanie z wydatkami poniesionymi w roku poprzednim. Objaśnienia mogą również zawierać inne informacje takie jak choćby konsultacje i opinie prowadzone z instytucjami, organizacjami społecznymi (kluby sportowe, OSP, …), indywidualnymi obywatelami a nawet skargi i wnioski dotyczące  dochodów i wydatkowanych kwot.

W czym tkwi nasz problem?
Za proces tworzenia budżetu odpowiedzialny jest zarząd gminy, a więc nasz wójt, który może lecz nie musi uwzględniać propozycji mieszkańców. Jak powszechnie wiadomo wójt twardy ja beton niczego z mieszkańcami nie zamierza konsultować. Jedyna więc drogą do tego aby poznać jego zamiary wobec nas, to otwarty dostęp do projektów uchwał.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

365

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Zenon ty chyba żartujesz. Fajnie, że apelujesz na forum, ale skąd pomysł, że cię wójt słyszy jeśli nie ma zamiaru słuchać mieszkańców otwarcie do niego mówiących. A jeśli nawet wójt umieści projekty uchwał to co? Kto prócz ciebie się na tym zna? Kto to rozumie jak większość radnych nie ma o tym zielonego pojęcia. Ja myślę, że lepiej jakby wójt pytał o zdanie organizacje, kluby albo jakieś stowarzyszenia. I wtedy umieszczał projekty, bo może w stowarzyszeniach tak jak w SNG są ludzie, którzy rozumieją i podpowiedzą. Ale na to nie ma szans, bo gminne bufony wszystko wiedzą najlepiej.

366

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Nie takie rzeczy wójt słyszy.
Ja jestem pewien, że ludzi znają się na budżetach. To nie jest magia ani inna wiedza tajemna. Poza tym w Internecie jest dużo informacji, które pomogą zrozumieć trudne kwestie. Zawsze można doczytać.   
Można też założyć tutaj na forum kolejny wątek, gdzie będziemy próbowali wyjaśniać trudne kwestie.
Jest tylko jeden problem. Czy ktoś nam udostępni projekt?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

367 Ostatnio edytowany przez Ignacy Kocemba (2013-11-02 13:40:58)

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Zenon napisał/a:

Nie takie rzeczy wójt słyszy.
Ja jestem pewien, że ludzi znają się na budżetach. To nie jest magia ani inna wiedza tajemna. Poza tym w Internecie jest dużo informacji, które pomogą zrozumieć trudne kwestie. Zawsze można doczytać.   
Można też założyć tutaj na forum kolejny wątek, gdzie będziemy próbowali wyjaśniać trudne kwestie.
Jest tylko jeden problem. Czy ktoś nam udostępni projekt?

Naturalnie, jak go tylko otrzymam. Watek dotyczący budżetu gminy jest już od dawna na kobiernice.pl.

368

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

cieciola napisał/a:

Zenon ty chyba żartujesz.

Nie.

Czy budżetu gminy jest ważny dla mieszkańców?
Budżet gminy to nic innego jak plan dochodów i wydatków stanowiący podstawę gospodarki finansowej gminy. Na jego podstawie gmina samodzielnie prowadzi gospodarkę finansową.
Kwestie przygotowywania, przyjmowania i wprowadzania zmian w budżecie gminy regulują w szczególności dwie ustawy: ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. A to nie wszystko. Do tego mamy jeszcze prawo miejscowe, uchwałę nr XI/67/07 Rady Gminy Porąbka z dnia 27 września 2007 r. - Statut Gminy którego zapisy traktują o budżecie. I tak zgodnie ze statutem Rada powołuje  stałą Komisję Budżetową, sołectwa prowadzą gospodarkę finansową w ramach budżetu gminy, a gmina w swoim budżecie corocznie przyznaje środki w wysokości 2% na realizację zadań gospodarczych wskazanych przez sołectwo. Środki te są przyznawane proporcjonalnie do liczby mieszkańców w każdym sołectwie. Statut stanowi również, że tryb prac nad projektem uchwały budżetowej, a także rodzaj i szczegółowość materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu określa Rada w odrębnej uchwale. Projekt uchwały budżetowej wraz z objaśnieniami, prognozą łącznej kwoty długu na koniec roku budżetowego i lat następnych oraz informacją o stanie mienia komunalnego, Wójt przedkłada Radzie i przesyła Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Katowicach – celem zaopiniowania, najpóźniej do dnia 15 listopada roku  poprzedzającego rok budżetowy. Opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej Wójt jest obowiązany przedstawić Radzie przed uchwaleniem budżetu. Rada uchwala budżet przed rozpoczęciem roku budżetowego, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, nie później niż do dnia 31 marca roku budżetowego. Uchwały i zarządzenia organów Gminy Porąbka dotyczące zobowiązań finansowych wskazują źródła dochodów, z których zobowiązania te zostaną pokryte.
Nawet tak konserwatywna instytucja jak Kościół Katolicki zmienia się. Trwają właśnie przygotowania do Synodu Biskupów, a w ich ramach zarządzono, by wszystkie Konferencje Episkopatów zorganizowały powszechne konsultacje: tak, by każdy katolik mógł się wypowiedzieć. W liście skierowanym do Konferencji sformułowano 38 pytań do wszystkich katolików, których opinie powinni znać biskupi zgromadzeni na Synodzie. Pytania dotyczą kwestii ważnych dla Kościoła.
A demokracja w naszej gminie? Tutaj suwerenność mieszkańców realizowana jest w praktyce przez jej najznamienitszych przedstawicieli. Szukając analogii - PRL-owski koniak - napój klasy robotniczej również konsumowanym był ustami jej najznamienitszych przedstawicieli.
Obowiązujący Statut Gminy stanowi, że w przypadkach określonych w ustawie przeprowadza się konsultacje z mieszkańcami gminy. Ale to nie wszystko. W innych sprawach ważnych dla gminy mogą być przeprowadzone konsultacje z  mieszkańcami na zasadach i w trybie określonym odrębną uchwałą Rady.
Uchwalenie budżetu gminy jest ważne dla mieszkańców. Nic nie stoi więc na przeszkodzie aby już teraz Rada Gminy korzystając z powszechnie obowiązującego prawa postanowiła, że tryb prac nad projektem uchwały budżetowej przewiduje etap konsultacji społecznych z mieszkańcami, w ramach których, wszystkie materiały informacyjne towarzyszące projektowi budżetu zostaną podane do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty i w ... BIP-ie.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

369

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Dzisiaj - 15 listopada upływa termin złożenia przez wójta projektu budżetu do Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

370

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Zenon napisał/a:

Projekt uchwały budżetowej wraz z objaśnieniami, prognozą łącznej kwoty długu na koniec roku budżetowego i lat następnych oraz informacją o stanie mienia komunalnego, Wójt przedkłada Radzie i przesyła Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Katowicach – celem zaopiniowania, najpóźniej do dnia 15 listopada roku  poprzedzającego rok budżetowy. Opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej Wójt jest obowiązany przedstawić Radzie przed uchwaleniem budżetu.

Czy coś przeoczyłem, czy szanowny wójt Czesław nie przedstawił RG projektu budżetu? Czy RIO może opiniować budżet nie zatwierdzony przez RG? Co w przypadku, gdy budżet jest RG zbyt późno zaprezentowany? A w ogóle, co by się stało, gdyby RIO odrzuciło projekt budżetu na 2014 rok?

371

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Wójt jest obowiązany przedstawić projekt uchwały budżetowej radzie i RIO nie później niż 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy. Nie znam przypadku, aby RIO nie wydała opinii o projekcie uchwały budżetowe. Opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej Wójt jest obowiązany przedstawić Radzie przed uchwaleniem budżetu.

Zwróć uwagę, że RIO nie odrzuca projektu ale opiniuje, tj. w skrajnie negatywnym przypadku może wydać opinię negatywną.

Termin 15 listopada jest terminem instrukcyjnym – w przypadku przekroczenia go prawo nie wiąże z tym faktem żadnych sankcji. Oczywiście sytuacja, w której organ wykonawczy wielokrotnie i w sposób istotny naruszałby ten termin, np. uniemożliwiając radzie uchwalenie budżetu przed rokiem budżetowym, może zostać przez wojewodę potraktowany jako powtarzające się naruszanie prawa.
W takim przypadku wojewoda wzywa wójta do zaprzestania naruszeń, a jeżeli wezwanie to nie odnosi skutku – występuje z wnioskiem do Prezesa Rady Ministrów o odwołanie wójta. W przypadku odwołania wójta Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, wyznacza osobę, która do czasu wyboru wójta pełni jego funkcję.

Z kolei jeżeli uchwała budżetowej nie zostanie podjęta do końca roku poprzedzającego rok budżetowy gmina od dnia 1 stycznia roku budżetowego pozostaje bez żadnego planu finansowego. Wtedy też budżet gminy w terminie do końca lutego, w zakresie zadań własnych oraz zadań zleconych, ustalany jest przez RIO.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

372

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

W dniu 18 grudnia 2013 r., o godz. 15:30 w sali sesyjnej Wiejskiego Domu Kultury w Porąbce odbędzie się posiedzenie Komisji Budżetu, Samorządu, Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego.

Proponowany porządek posiedzenia:
I. Analiza projektów uchwał przygotowanych pod obrady XXXIV Sesji Rady Gminy, a
dotyczących następujących spraw:
1. Przyjęcie Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Porąbka na lata 2013-2016 z perspektywą do roku 2020 (zaproszony autor Programu).
2. Dokonanie zmian w :
1) planie gospodarczym na 2013 r.,
2) wieloletniej prognozie finansowej Gminy Porąbka na lata 2013-2019,
3) uchwale budżetowej gminy na 2013 r.,
4) Uchwale Nr XXIV/230/2013 Rady Gminy Porąbka z dnia 30 stycznia 2013 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Porąbka,
5) Uchwale Nr XXXIII/303/2013 Rady Gminy Porąbka z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie opłaty targowej,
6) Uchwale Nr XXXIII/304/2013 Rady Gminy Porąbka z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie ustalenia i poboru dziennej stawki opłaty miejscowej w miejscowości Porąbka.
3. Uchwalenie na 2014 rok:
1) planu gospodarczego gminy,
2) wieloletniej prognozy finansowej gminy na lata 2014 – 2021,
3) budżetu gminy,
4) ceny odprowadzenia 1 m3 ścieków oraz opłaty abonamentowej dla zbiorowego odprowadzenia ścieków na terenie Gminy Porąbka,
5) ramowego planu pracy Rady Gminy Porąbka,
6) planu pracy Komisji Budżetu...
4. Ustanowienie służebności gruntowej.
II. Zapoznanie się z Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Śląskiego stwierdzającym nieważność Uchwały Nr XXXI/296/13 Rady Gminy Porąbka z dnia 17.10.2013 r. w sprawie przyjęcie regulaminu udzielenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów
zamieszkałych na terenie Gminy Porąbka.
III. Wolne wnioski.
Link ogłoszenia: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=13508

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

373

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

W dniu 20 grudnia 2013 r., o godz. 15:30 w sali sesyjnej Wiejskiego Domu Kultury w Porąbce odbędzie się posiedzenie Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Rodziny, Sportu, Rekreacji i Wypoczynku.

Proponowany porządek posiedzenia:
I. Analiza projektów uchwał przygotowanych pod obrady XXXIV Sesji Rady Gminy, a dotyczących następujących spraw:
1. Uchwalenie na 2014 rok:
1) planu gospodarczego gminy,
2) wieloletniej prognozy finansowej gminy na lata 2014 – 2021,
3) budżetu gminy,
4) maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli oraz form i specjalności kształcenia, finansowanych ze środków na dokształcanie i doskonalenie zawodowe nauczycieli,
5) Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Porąbka,
6) ramowego planu pracy Rady Gminy Porąbka,
7) planu pracy Komisji Kultury...
2. Określenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin oraz pedagogów, logopedów, psychologów i doradców zawodowych zatrudnionych w szkołach Gminy Porąbka.
3. Dokonanie zmian w składzie osobowym Komisji Rady Gminy.
II. Zapoznanie się z Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Śląskiego stwierdzającym nieważność Uchwały Nr XXXI/296/13 Rady Gminy Porąbka z dnia 17.10.2013 r. w sprawie przyjęcie regulaminu udzielenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów
zamieszkałych na terenie Gminy Porąbka.
III. Wolne wnioski.
Link ogłoszenia: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=13511

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

374

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

W dniu 30 grudnia 2013 r., o godz. 13:00 w sali sesyjnej Wiejskiego Domu Kultury w Porąbce odbędzie się XXXIV Sesja Rady Gminy Porąbka.

Proponowany porządek obrad:
I. Otwarcie Sesji i stwierdzenie jej prawomocności.
II. Przedstawienie porządku obrad.
III. Przyjęcie protokołu z XXXII Nadzwyczajnej i XXXIII Sesji Rady Gminy Porąbka.
IV. Działalność międzysesyjna Wójta Gminy.
V. Interpelacje i zapytania radnych.
VI. Powołanie Komisji Uchwał i Wniosków.
VII.Podjęcie uchwał w niżej wymienionych sprawach:
1. Dokonanie zmian w :
1) planie gospodarczym na 2013 r.,
2) wieloletniej prognozie finansowej Gminy Porąbka na lata 2013-2019,
3) uchwale budżetowej gminy na 2013 r.,
4) Uchwale Nr XXIV/230/2013 Rady Gminy Porąbka z dnia 30 stycznia 2013 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Porąbka,
5) Uchwale Nr XXXIII/303/2013 Rady Gminy Porąbka z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie opłaty targowej,
6) Uchwale Nr XXXIII/304/2013 Rady Gminy Porąbka z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie ustalenia i poboru dziennej stawki opłaty miejscowej w miejscowości Porąbka,
7) składzie osobowym Komisji Rady Gminy.
2. Uchwalenie na 2014 rok:
1) planu gospodarczego gminy,
2) wieloletniej prognozy finansowej gminy na lata 2014 – 2021,
3) budżetu gminy,
4) ceny odprowadzenia 1 m3 ścieków oraz opłaty abonamentowej dla zbiorowego odprowadzenia ścieków na terenie Gminy Porąbka,
5) maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli oraz form i specjalności kształcenia, finansowanych ze środków na dokształcanie i doskonalenie zawodowe nauczycieli,
6) Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Porąbka,
7) ramowego planu pracy Rady Gminy Porąbka,
8) planów pracy Komisji Rady Gminy Porąbka.
3. Przyjęcie Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Porąbka na lata 2013-2016 z perspektywą do roku 2020.
4. Określenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin oraz pedagogów, logopedów, psychologów i doradców zawodowych zatrudnionych w szkołach Gminy Porąbka.
5. Ustanowienie służebności gruntowej.
VIII. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
IX. Wolne wnioski.
X. Zakończenie Sesji
Link ogłoszenia: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=13514

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

375

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

W nowym roku zapłacimy więcej za ścieki. O ile więcej? O 1,32 zł/m3 Czy to dużo, czy mało?
Licząc wg standardowego zużycia wody - 3 m3/osobę/miesiąc. rachunek dla 4 osobowej rodziny powiększy się o 
1,31*3*4*12=172,8 zł


Projekt z dnia  5 grudnia 2013 r.

UCHWAŁA NR XXXIV/......../2013 RADY GMINY PORĄBKA z dnia 30 grudnia 2013 r. w sprawie ceny odprowadzenia 1m³ ścieków oraz opłaty abonamentowej dla zbiorowego odprowadzenia ścieków na terenie Gminy Porąbka na okres od dnia 1.01.2014 r. do 31.12.2014 r.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j.- Dz. U. z 2013 r.  poz. 594 ze zm.) oraz art.4 ust.1 pkt. 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (t.j.- Dz.U.  z 2011 r. Nr 45 poz. 236) Rada Gminy w Porąbce  uchwala, co następuje:

§ 1.  1. Ustala się cenę za 1m³ ścieków w wysokości 9,83 zł netto oraz opłatę abonamentową dla zbiorowego  odprowadzania ścieków na terenie Gminy Porąbka w wysokosci 2,77 zł netto/miesiąc.  2. Ceny, o których mowa w ust. 1 obowiązują w okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 31 grudnia 2014 r.

§ 2.  Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Porąbka. 

§ 3.  Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r i podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty na  terenie gminy.    Wójt Gminy Czesław Bułka

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.