126

Odp: Sprzęt

przekazywanie samochodów przez PSP chyba raczej nie wchodzi w gre gdyż nie ma po prostu takiej opcji i przepisów regulujących takie przekazywanie, chyba że się mylę

Per Aspera Ad Astra

127 Ostatnio edytowany przez FireBoy (2012-08-15 13:43:50)

Odp: Sprzęt

alkoholik92 napisał/a:

możliwe sposoby. .... Wg. mnie najlepszym rozwiązaniem było by przesunięcie pieniędzy na zakup tych pojazdów do PSP (dla niewtajemniczonych "Państwowa Straż Pożarna"). Zakupiony pojazd użytkowany by był 3 -4 lata w PSP a później przekazany do OSP. W PSP auto zostanie przetestowane w najtrudniejszych warunkach, wykorzysta się go w 100%. OSP po tych kilku latach dostanie prawie nowy samochód. Bo tak szczerze po co lepszy. I tym oto sposobem Wilk syty i Owca cała.
Marzenia.......

Witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Jeżeli chodzi o przekazanie samochodu z PSP to wielki nonsens , ponieważ uczestnicząc w tegorocznym kursie ćwiczyłem na tym samym samochodzie co 18-ście lat temu . Więc pytam się po co nam "nowy" stary samochód bojowy skoro nasz ford ma 10 a star ponad 20-ścia lat . Nadszedł więc czas aby zastąpić go nowoczesnym sprzętem. Myślę że moje zdanie popierają pan Wójt i Komendant Gminny chyba że się mylę iż życie, zdrowie i mienie mieszkańców nie jest dla nich priorytetem .Pozdrawiam .Fireboy.

128

Odp: Sprzęt

GREGOR napisał/a:

przekazywanie samochodów przez PSP chyba raczej nie wchodzi w gre gdyż

Nie ma takiej możliwości z jednego prostego powodu, brak podstawy prawnej. Ale to dobrze. Do ratowania życia powinien być sprzęt najwyższej jakości i klasy. "Zcieranie" już wyeksploatowanego sprzętu, stawia nasze życie mniej ważnym. To nie fair. Tym bardziej, że nasi strażacy udowodnili wielokrotnie, że na pewno wykorzystają sprzęt dobrze, w pełni i zgodnie z jego przeznaczeniem. Jeżeli jednak budowa akwarium jest ważniejsza od bezpieczeństwa, to winnymi należy obarczyć radnych. Bo uchwały w sprawie podziału finansów, tak naprawdę zależą od nich. Chyba, że ja źle rozumiem ustawę. Według mnie winni stanu rzeczy w temacie pokrywają się z listą obecności radnych na posiedzeniu.

129 Ostatnio edytowany przez FireBoy (2012-08-20 17:38:44)

Odp: Sprzęt

Przepraszam Wszystkich za to że zbyt dużo napisałem.

130

Odp: Sprzęt

FireBoy dobrze powiedziane. Powinniśmy jako mieszkańcy Czańca mówić jednym głosem, jeśli chodzi o sprawy ważne dla nas. Czaniec ma najwięcej mieszkańców w gminie, więc czy nam się nie należy coś nowego? Mieszkańców przybywa, powstają nowe domy, więc nowy samochód czy sprzęt powinien być. Może zróbmy jeszcze referendum czy kupować nowe auto?
A jestem ciekaw kto odpowiada za powiadamianie naszej OSP w razie pożaru czy wypadku? Nie powinno być tak, że powstaje pożar, jak wiosną tego roku, prawie w centrum Czańca, ale pierwsza powiadamiana jest jednostka OSP Kobiernice, mija kilkanaście minut, przejeżdżają obok naszej remizy i dopiero powiadamiana jest nasza jednostka.

131 Ostatnio edytowany przez FireBoy (2012-08-19 16:22:38)

Odp: Sprzęt

Krzychu masz racje.

132

Odp: Sprzęt

Jasne, że się należy - śmigłowiec i to minimum Boeing CH-47 Chinook

O taki:

http://wildfiretoday.com/wp-content/uploads/2010/03/Chinook_Dropping.jpg

Sprzęt na miarę naszych aspiracji i potrzeb bo przecież jesteśmy największą wsią w gminie smile

Co tam, że przedszkoli nie ma, że połowa wsi gówna wpuszcza do Domaczki ważne, żeby sprzęcicho było adekwatne do naszej wielkości i aspiracji.

133

Odp: Sprzęt

Kanalizacja owszem jest ważna, przedszkola są, dzieci jest mniej niż w latach ubiegłych, wiec budujmy nowe przedszkola, w których będzie po kilka dzieci, ciekawe ile zapłacimy za ich utrzymanie. Samochód niech będzie stary, jak będzie pożar nie wyjedzie bo będzie w remoncie. Po wojnie OSP w Czańcu otrzymała samochód z demobilu bo stwierdzili że to już pora na mechanizacje a nie jeździć końmi do pożaru. Remont drogi też niepotrzebny, lepiej dziure załatać kilka razy. Jeśli są pieniądze trzeba je wykorzystać a nie mówić, że coś jest niepotrzebne. Przecież gmina nie dostaje jakiejś puli pieniędzy na wszystko. Są dotacje unijne na jakiś projekt a nie na całą miejscowość. Nikt nic za darmo nam nie da.  Czy staranie się o nowy samochód to coś złego? Kanalizacja zbiorcza  w wielu miejscach Czańca nie jest możliwa. Sam wójt kiedyś powiedział, że trzeba budować oczyszczalnie przydomowe.

134

Odp: Sprzęt

To niech załatwi dofinansowanie do tych oczyszczalni, niech w ogóle zacznie pozyskiwać środki z UE a nie tylko kredyty z BS.

135

Odp: Sprzęt

myślę iż modernizacja nie tylko straży ale i innych służb jest konieczna, technologia się rozwija trzeba iść z duchem czasu stary sprzęt można naprawiać i remontować do pewnego momentu potem należy go niestety a może i stety wymienić, nie jest to rzecz która jest wykorzystywana sporadycznie ale jest w pracy non stop, natomiast jeżeli chodzi o inne wydatki w gminie to co jest mniej potrzebne nowy samochód czy nowy gmach urzędu gminy? myślę że na to pytanie każdy sobie sam odpowie

Per Aspera Ad Astra

136

Odp: Sprzęt

Tylko po co 4 km od Czańca jest OSP Porąbka z nową zabawką, 2 km od Czańca jest OSP Kobiernice też ma nową zabawkę.

Jak się już coś zapali od wielkiego dzwonu to przyjadą koleszki i pomogą a ta nasza furmanka Czaniecka też jeszcze da radę chyba że już się zużyła od jeżdżenia na sygnale jak się żeni strażak lub jest inny festyn we wsi. bo wtedy cały dzień jeździ i wyje po wsi .....

Najczęściej właśnie służy do tego żeby się wioska dowiedziała, że strażak się żeni lub żeby polerować to cudo "ludwikiem" przed remizą.

Taka jest prawda obiektywna panowie i panie, że wywalenie dużej bańki na coś co ma stać w remizie lub służyć do zabawy mnie nie przekonuje.

A gadanie, że potrzeba bo może się zapali ciągle porównuję do tego, że może jednak też śmigłowiec bo może się przyda.

Gdybanie to piękna rozrywka ale garstka ochotników zawsze będzie miała aspiracje tylko te aspiracje trzeba oceniać pod kątem zasobności gminy, a gmina już dwie nowe zabawki w tym roku kupiła DLA GMINY !!!

Poza tym czanieckie chłopaki nie lepili i zrywali plakatów, a te z Porąbki i owszem więc zasłużyli na sowitą zapłatę.

137

Odp: Sprzęt

morlinek1 napisał/a:

przyjadą koleszki
.

Jak już to koleżki

138

Odp: Sprzęt

Morlinek trącił ciekawa kwestię.

A ja jestem ciekawy jakie są koszty funkcjonowania poszczególnych OSP? Ile OSP ma dochodów, a ile wydatków i ile dotacji, itd. ...
Może jakiś radny zdobędzie się na podobne pytanie do tego, jakie zadał radny Roman Lucarz.

Zarządy OSP nie publikują informacji publicznej w swoich BIP-ach, więc nie mogę sobie poklikać żeby się dowiedzieć. Po prostu olewają ustawę i ich nie prowadzą.

Czy koledzy druhowie orientują się?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

139

Odp: Sprzęt

wieszczu napisał/a:

I jeszcze jedna kwestia. Czy OSP każdego sołectwa prowadzą ewidencję swoich działań bojowych? A może ewidencję jakichkolwiek działań statutowych? Jestem ciekaw, tak z ciekawości i dla ciekawości.

Powyższy wpis umieściłem 17 lipca roku bieżącego. Panowie druhowie utnijcie teoretyzowanie. Podajcie dane, które zamkną nam usta. Statystyka to potęga. Pamiętajcie jednak, że działa w obie strony.

140

Odp: Sprzęt

Wloscianin napisał/a:
morlinek1 napisał/a:

przyjadą koleszki
.

Jak już to koleżki

Oj biedny miś smile

Trzeba sobie obejrzeć "Sezon na misia" gdzie jeżyk mówi często właśnie, że koleszki som najważniejsze smile

O moją ortografię nie bój się koleżko bo nawet jakbym strzelił byka to forum podkreśla błędy ort.

Więc oświadczam, że słowo koleszki było użyte świadomie i celowo z uwzględnieniem ironicznego sensu stricto smile
Pa

141

Odp: Sprzęt

Zenon napisał/a:

A ja jestem ciekawy jakie są koszty funkcjonowania poszczególnych OSP? Ile OSP ma dochodów, a ile wydatków i ile dotacji, itd. ...

Od lat oczekuję czasów, gdzie w nieskrępowany sposób mógłbym sięgnąć po dowolne informacje na temat działalność JO Gminy Porąbka. Życie ucieka, a ja nadal czekam. Panowie druhowie i osoby mentalnie wspierające OSP Gminy Porąbka. Wygaście spekulacje, podlejcie wodą z sikawki  strażackie BIP-y. Niech tam wyrosną sprawozdania z działalności OSP. Przecież wszyscy tu traktujemy Fire – Boy`ów jak przyjaciół. I jeśli ktoś będzie o Was wysławiał się w korzystny sposób, na pewno Szanownych Druhów o tym poinformujemy.

142

Odp: Sprzęt

Przyznam się szczerze, że nic z tego już nie rozumiem. W dniu dzisiejszym na sesji RG zapytałem pana Czesława Bułkę o zakup jednostki bojowej dla OSP Czaniec. Odpowiedział obecny na sesji pan Wojciech Waligóra. Samochodu w tym roku nie będzie, bo Zarząd Powiatowy OSP w tym roku przydzielił już środki.  Ma być w roku przyszłym. Powód mojej rozterki wynika jednak z analizy planu gospodarczego Gminy na 2012. Otóż w tym planie nadal figuruje pozycja SAMOCHÓD POŻARNICZY CZANIEC - planowane środki na 2012 - 600.000,00. Jeżeli więc samochodu nie będzie to dlaczego nie zmieniono ani budżetu ani planu. Już się pogubiłem. Czy ktoś to rozumie?

143

Odp: Sprzęt

Ignacy Kocemba napisał/a:

Przyznam się szczerze, że nic z tego już nie rozumiem.

Ja też nie rozumiem.
Pytanie zadano wójtowi, a odpowiedzi udziela osoba zaproszona na obrady?  O co tu chodzi?
Co na to druhowie? Dlaczego milczycie?

Co do budżetu.
Sprytny zabieg. Podobny do postępowania ze środkami na internet szerokopasmowy. - patrz zadania wspólne.  Co roku jest zapisywany w budżecie z kwotą 3.720.330,00 zł.
Jestem ciekaw, na co owe 600.000,00 zł i 3.720.330,00 zł. - razem 4.320.330,00 zł zostanie faktycznie wydane. To całkiem okrągła kwota. Prawie tyle ile wójt wziął pożyczki, komercyjnej.
To samo stało się ze skateparkiem za kwotę 246.990,20 zł i placem zabaw w Bujakowie za 64.376,67 zł

Najpierw zapisuje się w budżecie okrągłe kwoty, a później ślad po nich ginie.
Dla niezorientowanych przypomnę. Jeżeli kwota zapisana jest w budżecie po stronie wydatków to musi mieć pokrycie po stronie dochodów. Na ewentualny deficyt można zaciągnąć kredyt co tez trzeba uwzględnić.
Całość powierza się wykonaniu wójtowi.


Można śmiało zapytać - czy wójt ma nas za kompletnych baranów? Bo że Radę na ....


http://www.porabka.net/media/kunena/att … /gmina.jpg

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

144 Ostatnio edytowany przez wieszczu (2012-09-01 10:54:05)

Odp: Sprzęt

Czy z tego wnioskować można, że zadłużenie gminy znacznie przerasta to podawane oficjalnie?  Kwota 4.320.330,00 zł być może jest niezbędna do utrzymania rzeszy urzędników. Rzeszy, która puchnie i przejada gminne dochody. Przyznam, że budżet na 2012 rok nie jest dla mnie dokumentem przejrzystym. Jeżeli każdego roku, jak twierdzi Zenon pewne kwoty są wpisywane po stronie wydatków i ślad po nich ginie, to muszą być gdzieś wydatkowane. Czy w budżecie gminy nie powinny zaleźć się wyczerpujące informacje o celowości przesunięć po stronie wydatków?

Poza tym jest mi niezmiernie przykro z powodu lekceważenia moich próśb i podpowiedzi skierowanych do szanownych druhów. W budżecie gminy na rok 2012 czytamy:
Dz.754 BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE I OCHRONA P.POŻAROWA
rozdz.75412 OSP I. Wydatki bieżące 1.448.902,50, I. Wydatki majątkowe 1.263.400,00
Kosztujecie podatników bardzo dużo, a nie widzicie konieczności umieszczenia na BIP sprawozdania ze swej niezmiernie ważnej działalności. Czy coś ukrywacie, czy działalność statutowa jest nie współmierna do kosztów? Transparentność nie jest mocną stroną OSP Gminy Porąbka.

145

Odp: Sprzęt

A co na to NIK i CBA ?

146

Odp: Sprzęt

Mam pytanie : OSP ma prowadzić BIP bo tego wymaga ustawa, czy nie wystarczy umieszczanie sprawozdań z działalności komisji rewizyjnych? i czy muszą być to informacje zamieszczane na internecie? czy wystarczy że ktoś dociekliwy wybierze się na zebranie i poczyta sobie co go interesuje? i jakie powinny być to informacje? skoro ustawa już o takich mówi

Per Aspera Ad Astra

147

Odp: Sprzęt

GREGOR rusz się trochę. Tutaj na form (link) są już odpowiedzi na twoje pytania.

Niemniej przypomnę.
Obowiązane do udostępniania informacji publicznej są podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym, oraz osoby prawne, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo zawodowego mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów. (patrz art. 4 ust.1 pkt 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej).

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

148

Odp: Sprzęt

Dziękuję, a co do mojego lenistwa to jest ono wywołane Twoja obecnością na forum wystarczy zapytać abyś podsunął właściwy materiał... jeszcze raz dzięki.
A wracając do tematu Straż nie podaje informacji i nic nie wskazuje na to że je poda po prostu nie zawraca sobie głowy pierdołami tak ja to odbieram i nie sądzę żeby garstka ciekawskich forumowiczów to zmieniła tak samo ma się to do nowego samochodu -grupa ludzi przeciwna jego nabycia przedstawia" walke z wiatrakami", auto i tak będzie i tak więc jest sens się kłócić? Nikt z zarządu nie zabiera głosu nie daje to do myślenia?

Per Aspera Ad Astra

149

Odp: Sprzęt

Nikt z zarządu głosu nie zabiera, ponieważ odkąd OSP przeniosło swoją stronę z czaniec.pl, padła decyzja (polecenie?) aby także zlikwidować oficjalne forum na czaniec.pl.
Na naszym forum, niejako rzecznikiem OSP był kolega BAWAR, który chętnie udzielał odpowiedzi na Wasze pytania.
Dział OSP tegoż forum, w obecnej formie, nie jest oficjalnym źródłem gdzie mógłbyś uzyskać odpowiedzi na swoje pytania.

Pozdrawiam, admin http://czaniec.pl/forum/yaya.gif
http://www.danasoft.com/sig/118547.jpg

150

Odp: Sprzęt

admin napisał/a:

Dział OSP tegoż forum, w obecnej formie, nie jest oficjalnym źródłem gdzie mógłbyś uzyskać odpowiedzi na swoje pytania.

Indagowany przez mieszkańców Gminy, również strażaków, o wydatki ponoszone z gminnego budżetu na utrzymanie jednostek OSP postanowiłem zapytać o to Wójta.  Sprawa rzec by można banalna spotkała się z oporem materii. Głos zabrał nawet pan Waligóra, który w sposób szczególny przybliżył moją sylwetkę na ostatnim zebraniu rady sołeckiej w Czańcu. Jestem na początku sporu o którym można poczytać pod linkiem

http://kobiernice.pl/?q=node/80