426

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Moja ulubiona urzędniczka Kamila/Ewelinka nadal nie rozumie sedna sprawy. To takie typowe dla gminnych urzędników którzy zwykli forsować rozwiązania złe i szkodliwe dla mieszkańców, ale za to wygodne dla nich samych. Czyż nie łatwiej byłoby gdyby ciemny lud gminny z uśmiechem na ustach pokornie wykonywał polecenia wójta i jego sitwy. Ileż problemów znika, ileż kontrowersji nie kiełkuje. Spokojnie, bezproblemowo, z uśmiechem na ustach władza dryfuje do kolejnych wyborów wolna od trosk i kłopotów. Wmawia ludziom, że jest jedynie słuszną opcją dla nich samych, że nie ma dla nich alternatywy, a oszołomy jawnie występujący przeciw są tylko marginesem, folklorem, nieważnym epizodem.

Władza się zupełnie nie uczy. Nie dostrzega zagrożeń i to ją zgubi. A sprowadzanie jakichkolwiek rozmów do politycznej walki pomiędzy wójtem, a radnym aspirującym onegdaj na stanowisko wójta jest początkiem końca tego układu. Dlaczego? To proste. Wójt jest coraz słabszy, poobijany szeregiem porażek, radny coraz mocniejszy, coraz popularniejszy, niesiony wsparciem i zrozumieniem mieszkańców. Ciekawe mamy czasy. Ciemnego ludu coraz mniej, społeczeństwo obywatelskie zaczyna dojrzewać i coraz uważniej kontrolować poczynania wójta. Niezwykle się cieszę, że dożyłem takich czasów.

427

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

wieszczu napisał/a:

Ciemnego ludu coraz mniej, społeczeństwo obywatelskie zaczyna dojrzewać i coraz uważniej kontrolować poczynania wójta. Niezwykle się cieszę, że dożyłem takich czasów.

Nie byłabym taka pewna. Ciemnoty dookoła tyle samo. Ludzie starsi będą zawsze głosować na dzisiejsze władze, bo boją się zmian. Tacy już są i tego się nie da łatwo zmienić. Poza tym ludzie w ogóle mało wiedzą o tym co się dzieje na komisjach i sesjach. Dziś co prawda czekają na wynik tego apelu, pod którym SNG zbiera podpisy, ale tu chodzi o pieniądze z emerytur, rent lub zasiłków. Małe pieniądze. Dlatego tak chętnie się podpisują i gdyby SNG chciało odwiedzić wszystkich mieszkańców gminy, to mozliwe, że każdy się podpisze chroniąc swoje pieniądze. Ale to nie znaczy, że automatycznie emeryci i renciści odwrócą się od władzy. Nie znają innych kandydatów na wójta, na radnych. Mają być nowe wybory a tu cicho. O tym, że urząd gminy przygotował a rada gminy przeforsowała deklarację z błedami prawnymi wie niewielu. Cały czas brakuje mi odważnych i konsekwentnych działań i przedstawiania ludziom alternatywy.

428

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Witam,
Zgodnie ze złożonym oświadczeniem, że nie wypełnię deklaracji uchwalonej w pierwszym wariancie - nie złożyłem jej.
W tym tygodniu osobiście w Urzędzie Gminy wypełniłem nowy wzór deklaracji w którym nie ma już wad prawnych.
Jak Państwo wiedzą SNG zaskarżyło treść uchwały do RIO w Katowicach i właśnie RIO uznało wszystkie nasze wnioski za zasadne.
Przewodniczący Rady Gminy Pan Wawak wniósł pod obrady komisji nowy wzór deklaracji, a RG przegłosowała uchwałę.

Szkoda tylko, że gdy zwracaliśmy uwagę RG, że uchwała wraz z deklaracja ma zasadnicze wady prawne nikt nie chciał z nami podjąć dialogu.

Z poważaniem
Piotr Dusza
SNG

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

429

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

cieciola napisał/a:

Ciemnoty dookoła tyle samo

Znów jestem szczęśliwy, że mogę się z cieciolą zgodzić. Jednak nie przesadzałbym z tą ciemnotą. Wiele osób rozumie stan w jaki popadła GP, czyli stan nieposiadania żadnej nadziei na zmianę. Ale przyjrzyj się niewiasto kto stoi za naszą gminną beznadzieją? Kilkanaście osób, których nie da się zreformować. To tak jakbyś oseskowi wyrwała cacusia. Co będzie robił? Będzie wrzeszczał, bo to potrafi najlepiej. Wyrwij naszej władzy zęby jadowe i staną się geriatrycznie wzorcowi - będą mogli śpiewać myjąc zęby.Panu Duszy gratuluję zdecydowania i konsekwencji. Jednak udowodnił Pan swoje racje i z tego powodu zasługuje Pan na mój szacunek. Proszę wierzyć nie tylko mój. Coś mi mówi jednak, że to nie koniec sprawy?Znów jestem szczęśliwy, że mogę się z cieciolą zgodzić. Jednak nie przesadzałbym z tą ciemnotą. Wiele osób rozumie stan w jaki popadła GP, czyli stan nieposiadania żadnej nadziei na zmianę. Ale przyjrzyj się niewiasto kto stoi za naszą gminną beznadzieją? Kilkanaście osób, których nie da się zreformować. To tak jakbyś oseskowi wyrwała cacusia. Co będzie robił? Będzie wrzeszczał, bo to potrafi najlepiej. Wyrwij naszej władzy zęby jadowe i staną się geriatrycznie wzorcowi - będą mogli śpiewać myjąc zęby.Panu Duszy gratuluję zdecydowania i konsekwencji. Jednak udowodnił Pan swoje racje i z tego powodu zasługuje Pan na mój szacunek. Proszę wierzyć nie tylko mój. Coś mi mówi jednak, że to nie koniec sprawy.

430

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Nie koniec bo...
Pozostaje kwestia apelu do radnych aby pochylili się nad rodzinami wielodzietnymi i tymi najuboższymi. Ci ludzie mają ciężko, a będą mieli jeszcze ciężej. Należy pochylić się nad takim rozwiązaniem, które będzie rozsądne i realne ale również prorodzinne.
Biedni kupują mniej i śmiecą mniej więc dlaczego mają płacić tak dużo.

Gmina to nie paru urzędników + wójt i kilku radnych - gmina to MY 15.000 istnień które ważne są tylko podczas wyborów, wtedy każdy stara się nam wejść w tyłek i obiecuje złote góry.

To że zmieniono deklaracje i udało się zmienić system płacenia co dwa miesiące z dołu  to wygranie małej potyczki. Przed nami zasadnicza bitwa o prawa mieszkańców do ulg, do sortowania w domach, a co za tym idzie jeszcze niższych opłat.

Szkoda tylko, że SNG musi walczyć o prawa mieszkańców z Radą Gminy (nie całą) wybraną przez mieszkańców !!!

Ani Wójt, ani większość Rady Gminy nie wykazują żadnej woli współpracy z organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami w naszej gminie, wszystkie sporne kwestie będą więc zaskarżane do wojewody i WSA.

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

431

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Piotr Dusza napisał/a:

Szkoda tylko, że SNG musi walczyć o prawa mieszkańców z Radą Gminy (nie całą) wybraną przez mieszkańców !!!
Ani Wójt, ani większość Rady Gminy nie wykazują żadnej woli współpracy z organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami w naszej gminie, wszystkie sporne kwestie będą więc zaskarżane do wojewody i WSA.

Nie dziwi nic. Ani wójt Czesław, ani większość w RG nie widzi powodu do zmiany sposobu myślenia i zarządzania gminą, bo tak jest im wygodniej. Czyż zebranie nieczystości komunalnych, wywiezienie ich z terenu gminy i zrzucenie odpowiedzialności za tzw. efekt ekologiczny na ZGO BB nie jest wygodne? Jest!!! Rysą na szkle jest jednak temat opłat. Bo to gminne i urzędowskie wygodnictwo finansowane jest przez nas - mieszkańców. Od tylu miesięcy się o tym mówi tu na forum.

Panowie z SNG, mniemam, że w UG i RG nie macie fanów i wdzięcznych zwolenników. Wiedzcie jednak, że na chwilę obecną jesteście głosem mieszkańców. Głosem rzeczywistym. Nie wyobrażam sobie, że w gminie mieszka wiele osób popierający stawki za wywóz nieczystości zaproponowane przez UG i przegłosowane większością głosów przez RG. Właściwie to te osoby można zmieścić w jednej windzie.

Ciekaw jestem rozwoju wydarzeń i odpowiedzi na zaskarżenia. A to jest esencja demokracji.

432

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Dzisiaj dostaliśmy ulotkę firmy Remondis, która opisuje zasady odbioru śmieci. Czy ktoś zauważa w tej ulotce zapisy, które mogą budzić wątpliwości? Ja niezbyt dokładnie siedzę w temacie, więc nie wszystko rozumiem, dlatego pytam, czy zasady odbioru śmieci zaproponowane przez Remondis są do przyjęcia?

433 Ostatnio edytowany przez Piotr Dusza (2013-06-29 00:17:32)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Dla mnie wątpliwością jest to, że ode mnie skoszoną trawę będą odbierać raz na dwa tygodnie, a z domków letniskowych co tydzień.

Najwyżej będzie gniła w workach sad niech się pan kierowca martwi co z tym faktem zrobić !!!

Inny fakt to jakaś interpretacja czy są segregowane czy nie i to że pan kierowca śmieciarki będzie bogiem władnym w decyzji odbiorę lub nie odbiorę.
Dojdzie do takich paranoi że będziemy się kłócić ze "śmieciarzem" ....

Zgodnie z ustawą od 1 lipca wszystkie odpady są własnością gminy i jak pan i władca - operator śmieciarki będzie filozofował to najprostszym sposobem jest wsadzić worki do samochodu i odtransportować do właściciela śmieci:
Urząd Gminy Porąbka
ul. Krakowska 3 43- 353 Porąbka

Trudno jest pomylić się bo to co nas czeka od 1 lipca to żadne sortowanie tylko jakieś mieszanki w dwóch workach + szkło sad

PS Dziękuję komuś kto dostarczył mi po jednym worku na mokre i suche oraz szkło....
Ja samej trawy mam z 5 worków o plastikach już nie wspomnę  .....

Urząd kocha swoich mieszkańców i dlatego chętnie zaprasza nas do odwiedzania po worki sad

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

434

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

rodzic napisał/a:

Czy ktoś zauważa w tej ulotce zapisy, które mogą budzić wątpliwości?

Mam dwie wątpliwości.
1)    O ile mnie pamięć nie myli za pojemniki na odpady komunalne uważa się kontenery, kubły i worki foliowe. W Regulaminie utrzymania czystości porządku w gminie czytam, co następuje:
Rozdział 1.
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości
§ 1.
Powstające na terenie nieruchomości odpady komunalne należy zbierać i gromadzić w sposób selektywny.
Przed zgromadzeniem odpadów komunalnych w pojemnikach, workach lub w wydzielonych miejscach na terenie nieruchomości należy je poddać segregacji mającej na celu oddzielne gromadzenie:
•    przeterminowanych leków i chemikaliów,
•    zużytych baterii i akumulatorów,
•    zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
•    mebli i innych odpadów wielkogabarytowych,
•    odpadów budowlanych i rozbiórkowych,
•    zużytych opon,
•    odpadów biodegradowalnych (tzw. mokrych) - obejmujących: odpady zielone, odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji,
•    odpadów surowcowych (tzw. suchych) - obejmujących: papier, metal, tworzywa sztuczne i opakowania

•    wielomateriałowe,
•    szkła,
•    popiołu.

Rozdział 2.
Rodzaje i minimalna pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na
terenie nieruchomości i na drogach publicznych oraz warunki rozmieszczania tych pojemników i ich
utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym
§ 4.
Ustala się następujące rodzaje pojemników, z zastrzeżeniem ust. 4, przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych:
pojemnik z tworzywa sztucznego lub metalowy o pojemności 0,055 m3 (55 litrów),
pojemnik z tworzywa sztucznego lub metalowy o pojemności 0,06 m3 (60 litrów),
pojemnik z tworzywa sztucznego lub metalowy o pojemności 0,08 m3 (80 litrów),
pojemnik z tworzywa sztucznego lub metalowy o pojemności 0,11 m3 (110 litrów),
pojemnik z tworzywa sztucznego lub metalowy o pojemności 0,12 m3 (120 litrów),
pojemnik z tworzywa sztucznego lub metalowy o pojemności 0,24 m3 (240 litrów),
pojemnik z tworzywa sztucznego lub metalowy o pojemności 1,1 m3 (1100 litrów),
kontener o pojemności 1,5 m3,
kontener o pojemności 5,0 m3,
kontener o pojemności 7,0 m3,
kontener o pojemności 10,0 m3,
kosze uliczne o pojemności od 0,01 m3 do 0,07 m3 (od 10 do 70 litrów).
2. Pojemniki rozmieszcza się na terenie nieruchomości, której służą.
3. Pojemniki poddaje się obligatoryjnemu czyszczeniu i myciu, nie rzadziej niż 1 raz na 3 miesiące oraz naprawie lub konserwacji, nie rzadziej niż 1 raz na rok.
4. Pojemniki muszą spełniać wymagania określone w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
5. Dopuszcza się stosowanie worków o pojemności dostosowanej do ilości i rodzaju odpadów, przy czym
odpady biodegradowalne (tzw. mokre) winny być gromadzone w workach wykonach z materiałów ulegających biodegradacji.

Rozumiem więc, że kubły - pojemniki, które aktualnie są w moim posiadaniu powinny być wykorzystane do selektywnej zbiórki np. frakcji suchej i szkła. Zwłaszcza, że podstawowym pojemnikiem jest pojemnik z tworzywa sztucznego, a worki dopuszcza się do użytkowania. Jednak w ulotce  firmy REMONDIS jest napisane, że:

Pojemniki (własność właścicieli posesji) przeznaczone są na popiół”. Wnioskuję z tego, że frakcję suchą i szkło mogę gromadzić tylko w workach. To budzi moje wątpliwości, bo co, jeśli będę je chciał zbierać w plastikowych kubłach? Czy wtedy odpady nie zostaną odebrane?

Właściciele nieruchomości, którzy w złożonych do Gminy deklaracjach nie zadeklarowali selektywnej zbiórki odpadów gromadzą zmieszane odpady komunalne w pojemnikach – tyle ulotka. Czy to oznacza, że w pojemnikach mogę gromadzić tylko odpady zmieszane? Ale ja nadal chcę szkło gromadzić w plastikowym kuble. Co się stanie przy odbiorze?

2)    Kolejną wątpliwość wzbudza zapis z ulotki: „W przypadku złego wysegregowania odpadów Wykonawca pozostawia odpady bez odbioru z informacją dla właściciela nieruchomości o konieczności ich posegregowania i odbiera je w terminie kolejnego odbioru zgodnie z harmonogramem (pod warunkiem ich prawidłowego posegregowania)”.
Regulamin utrzymania czystości porządku w gminie:
§ 10.
Od właścicieli nieruchomości będzie odbierana każda ilość odpadów komunalnych.

Nie znalazłem w Regulaminie zapisów, na podstawie których firma wybrana przez Gminę Porąbka w przetargu do odbioru odpadów komunalnych ma prawo do pozostawienia odpadów w udostępnionych w „pojemnikach przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych, na czas odbierania tych odpadów, w szczególności poprzez ich wystawienie poza teren nieruchomości, w miejsce umożliwiające swobodny do nich dojazd specjalistycznym pojazdom – pojazdom z zabudową bezpyłową (tzw. śmieciarkom), hakowcom itp.”.

Możliwe, że Regulamin przeczytałem nieuważnie.

435

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Przeczytałeś uważnie. I jak najbardziej prawidłowo szukasz swoich i gminy obowiązków czytając Regulamin. To on stanowi obowiązujące w gminie prawo w przeciwieństwie do ulotki.


Mój niepokój budzi co innego.
Brak poszanowania prawa przez organy władzy publicznej. Chodzi o naszego wójta i naszą radę gminy. Oba  organy wiedzą doskonale o tym, że zapis umieszczony na ulotce: W przypadku złego wysegregowania odpadów Wykonawca pozostawia odpady bez odbioru z informacją dla właściciela nieruchomości o konieczności ich posegregowania i odbiera je w terminie kolejnego odbioru zgodnie z harmonogramem (pod warunkiem ich prawidłowego posegregowania) jest sprzeczny z prawem.

Treść ulotki narusz obowiązujące prawo w ten sposób, że jest niezgodny z art. 9f ustawy śmieciowej

Art. 9f.
W przypadku niedopełniania przez właściciela nieruchomości obowiązku w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych podmiot odbierający odpady komunalne przyjmuje je jako zmieszane odpady komunalne i powiadamia o tym gminę.

Gmina brnie w bezprawiu. O niezgodnym z prawem zapisem pisałem już tutaj
http://czaniec.pl/forum/post7702.html#p7702
Warto doczytać, bo są tam szczegóły tego, dlaczego tak uważam.

Można by tutaj przypomnieć niektórym radnym ślubowanie radnego:


Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców.

(Art. 23 a ustawy o samorządzie gminnym)

W kwestii ulotki.
Żaden zapis ulotki nie jest obowiązującym w naszej gminie prawem.

SZKODA TYLKO, ŻE TOTO ZAWIERA LOGO NASZE GMINY PRZEZ CO MOŻE ZMYLIĆ CZŁOWIEKA. Z drugiej strony logo świadczy, że NASZA GMINA ZNA I AKCEPTUJE BEZPRAWNĄ TREŚĆ ULOTKI. Zwłaszcza, że sporo ludzi wie, że wójt zawiadomił nas o tym, że spółka śmieciowa dostarczy do każdego właściciela nieruchomości, który złożył deklarację, ulotkę i worki do 28.06.2012 r.

Można jeszcze zapytać o zasadniczą kwestię. Ile nas taka ulotka kosztowała? I kto zatwierdził jej treść?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

436

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

System odbierania śmieci jaki wprowadził wójt jest bardzo dobry. Mam dwa wiaderka, do których wrzucam śmieci mokre tak jak pisze w ulotce i śmieci suche tak samo. Łatwo i wygodnie. Dwa razy w miesiącu przyjeżdża samochód te odpady, raz w miesiącu po popiół, a potem częściej. Żyć nie umierać. Komu to przeszkadza niech gromadzi śmieci i je wywozi sam. Będzie łatwiej. Trzeba mieć trochę oleju w głowie, żeby zrozumieć, że wójt pięknie przygotował ten system, wzorcowo i niedrogo.

Gdzieś  Internecie znalazłem takie coś:
W wielu miejscach kraju decyzja o wysokości stawek została już podjęta. Z ankiet zebranych z 1814 gmin wynika, że 99% samorządów uchwaliło, iż opłata za odbiór śmieci będzie naliczana od mieszkańca. Średnia wysokość stawki - w zależności od metody jej naliczania – wynosi:
od mieszkańca - 9,05 zł. (śmieci posegregowane) i 14,54 zł. (śmieci zmieszane)
od gospodarstwa domowego – 16,82 zł. (śmieci posegregowane) i 26,49 zł. (śmieci zmieszane)
od zużycia wody – 5,65 zł. za m3 (śmieci posegregowane) i 7,73 zł. za m3 (śmieci zmieszane)
od powierzchni lokalu – 0,65 zł. za m2 (śmieci posegregowane) i 1,10 zł. za m2 (śmieci zmieszane).

Pamiętaj - Ty także masz wpływ na wysokość opłaty za odbiór odpadów. Jeśli będziesz segregował śmieci, zapłacisz mniej!

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że u nas płaci się najmniej. Ciekawe co teraz na to panowie z Stowarzyszenia, co to jakoś przycichli, uszy skulili i nie potrafią się odnaleźć.

437

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Czy system jest dobry? Nie.
Nie umożliwia dokonywania świadomego wyboru.  Nie spełnia założeń podstawowych - segregowania odpadów u źródła. W systemie poszczególne frakcje odpadów są mieszane u źródła. W jednym pojemniku lądują odpady, które stanowią różne frakcje. Jeżeli nie potrafisz tego zauważyć, to masz problem.
Kolejną kwestią jest to, że w ten sposób zebrane odpady wymagają dalszego, kosztownego sortowania na frakcje. I właśnie to będzie się działo w nowoczesnych sortowniach, które nowocześnie podrażają koszty. Są właśnie przede wszystkim po to, żeby wydobyć od nas kasę.
Segregacja u źródła nie ma z obecnie stworzonym systemem nic wspólnego.

Cieszysz się z systemu? Tymczasem, prawdopodobnie nie wiedząc o tym, za zbiórkę niektórych odpadów płacisz podwójnie, jak leszcz. Niektóre rodzaje śmieci objęte są już teraz opłatą depozytową. Czy to jest w porządku? Nie. Ale skąd ty masz o takich niuansach wiedzieć?

Czy system jest sprawiedliwy? Nie.
System nie jest sprawiedliwy społecznie. Do jednego worka zostali wrzuceni ludzie, którzy wytwarzają  dużo odpadów i ci, którzy śmiecą mniej. Poza tym trudno z tobą dyskutować. Nie przedstawiasz żadnych argumentów.

System jest sprzeczny z obowiązującym prawem. W szczególności sposób naliczania opłaty śmieciowej jest sprzeczny z Konstytucją.

System wprowadził wójt? Nie żartuj sobie z takich poważnych spraw.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

438

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zenonie. twoja argumentacja przypomina mi oburzenie osiemnastowiecznych tkaczy na wprowadzenie maszyny parowej. To straszne,  że śmieci będą sortowane w nowoczesnych sortowniach! To straszne, że zamiast ośmiu pojemników będę miał trzy! Najgorsze jest jednak to, że w naszej gminie system zadziałał wzorcowo, jak tu żyć Zenonie, jak tu żyć:(

439

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Drogi Panie Piotrze, dobrze, że znów jest Pan z nami, warto rozmawiać. 23 marca 2013 roku napisał Pan:

Wloscianin napisał/a:

Opłatę śmieciową wprowadziło 25 z 27 krajów UE. Będąc w wielu z tych krajów przyglądałem się jak to działa. Najbardziej "dotkliwe" było w Austrii. Na campingach stało 8 pojemników. Idąc wyrzucić śmieci, trzeba było pojedyńczo wyciągać śmieci z worka i wkładać do odpowiedniego pojemnika. Na campingi wozimy 3 pojemniki na śmieci, w Austrii trzeba byłoby zastawić nimi przedsionek.
Fakt, w domu mamy takich pojemników 7:)

3 lipca 2013 roku zmienił Pan zdanie na:

Wloscianin napisał/a:

To straszne, że zamiast ośmiu pojemników będę miał trzy! Najgorsze jest jednak to, że w naszej gminie system zadziałał wzorcowo, jak tu żyć Zenonie, jak tu żyć:(

Z jednej strony to dobrze, że nie przywiązuje się Pan nierozerwalną więzią do swoich poglądów, lecz potrafi je ewolucyjnie dopracować. Jednak dostrzegam zmiany na gorsze. Z ośmiu pojemników, czyli najtańszej, darmowej segregacji u źródła zdegradował Pan swój zmysł proekologiczny do trzech pojemników tak, jak UG za zgodą RG nakazał. Tym samym napędza Pan mechanizmy sortowni, która jako nowoczesna myśl techniczna posegreguje to, co my – mieszkańcy zmieszamy w workach. A na domiar złego zapłaci Pan i pozostali mieszkańcy gminy za prąd, smary, części zamienne, pracowników obsługi, konserwatorów, kierowców, administrację i całą rzeszę pozostałych fachowców po to, by ZGO w BB osiągnęło rentowność na poziomie 5 – 6 %.

W swoim niewątpliwym poczuciu sprawiedliwości z pewnością dostrzega Pan absurdalność w ustawicznym i uciążliwym drenowaniu kieszeni mieszkańców. Wywożąc odpady komunalne do ZGO płacimy podwójnie. Po raz pierwszy za odbiór: 160 zł za tonę „posegregowaną” jak UG narzucił – suche, mokre, szkło i popiół – proszę znaleźć przepisy ustawy, które dzielą odpady komunalne na takie frakcje. Podpowiadam – nie ma takich przepisów, 260 zł za nieposegregowane. Po raz drugi zostajemy zwiedzeni, gdy to ZGO sprzeda posortowane przez siebie surowce wtórne, a nie UG Porąbka. To ZGO zarobi na sprzedaży surowców wtórnych i tak naprawdę to ZGO zarobi za mieszkańców. To właśnie na to składamy się co miesiąc w wysokości 8 i 16 zł i właśnie dlatego Klub Parlamentarny PIS skierował ustawę o utrzymaniu czystości w gminach do Trybunału Konstytucyjnego, a Stowarzyszenie Nasza Gmina zbiera podpisy pod Apelem do RG Porąbka o zmianę sposobu naliczania opłaty i stawek za gospodarowanie odpadami.

440

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Panie Piotrze chyba jeszcze zbyt wcześnie na ekscytację wzorcowym działaniem systemu, pożyjemy zobaczymy. Ja jednak mam pewną uwagę, którą to sprawę poruszał już pan Dusza, mianowicie dostępność dodatkowych worków. Jest dla mnie rzeczą dość dziwną o ile nawet nie chorą, bym musiał korzystać z urlopu w celu pobrania worków. Myślę, że można to rozwiązać inaczej, najlepiej dla pracujących mieszkańców byłoby aby w jeden dzień tygodnia urząd był czynny dłużej, ale tę sprawę już przerabialiśmy, więc może chociaż te nieszczęsne worki przesłać do sołectw i sprawa będzie na pewno ułatwiona.

441

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

ares 1 napisał/a:

Panie Piotrze chyba jeszcze zbyt wcześnie na ekscytację wzorcowym działaniem systemu, pożyjemy zobaczymy. Ja jednak mam pewną uwagę, którą to sprawę poruszał już pan Dusza, mianowicie dostępność dodatkowych worków.

Zbytnio się nie ekscytuję. Po prostu mi się podoba. Chłop zawsze ma problemy i będzie szukał dziury w całym, żal mi chłopa bo się niepotrzebnie spala:(
Po worki zajechałem do gminy, powiedziałem dziesięć i tyle mi dali. Dzisiaj rano podjechało auto i zostawiło tyle samo worków co zabrało. Pewnie, że mogli dac więcej na dzień dobry, ale skąd mają wiedzieć ile w danym domu potrzeba?
Co do tego co napisał Sławek. Zdecydowanie wolę by był taki podział jak jest w naszej gminie niż ten, który był w kraju saltzburskim. Po to człowiek ma rozum by ułatwiać sobie życie. Dla mnie lepiej. Wystawiam i odjeżdża. To, że ktoś na tym zarabia to nic dziwnego. Jak wyłożono kasę to zysk powinien się pojawić. To, że ludzie mają pracę to chyba też dobrze. Panie Sławku, ja się cieszę, że jesteśmy na wyższym poziomie cywilizacyjnym w naszej gminie niż mieszkańcy Austrii, a Pan nie?

442

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

Zenonie. twoja argumentacja przypomina mi oburzenie osiemnastowiecznych tkaczy na wprowadzenie maszyny parowej

Argumentacja porównawcza jest poprawna przy spełnieniu podstawowego założenia - analogii.
Twoi tkacze przeciwstawiali się rozwojowi techniki i technologii, który oznaczał dla nich utratę miejsc pracy. Moje oburzenie wynika z czegoś innego, a mianowicie z tego, że jako społeczeństwo cofamy się w rozwoju. Szkoda że tego nie rozumiesz. Zostaliśmy zredukowani do producentów śmieci, które stały się z kolei podstawą egzystencji korporacji śmieciowych. Śmieciarze stali są monopolistami. Nie dadzą nam wyboru (zbratani z władzą lokalną), a za jakiś czas, gdy emocje ucichną narzucą wyższe stawki korzystając ze sprytnie wyliczonych, w oparciu zawyżane koszty wskaźników. Nie zrozumiałeś tego? Nie odrobiłeś najwyraźniej lekcji najnowszej historii gminy związanej z naszym włodarzem, spółką AQUA i ceną wody w tle. 


Mam prawo się oburzać i to nie tylko na sposób wprowadzania ustawy w naszej gminie ale i również na samą ustawę.
Z kolei twoje specyficzne postrzeganie realnego świata determinuje to, co jesteś w stanie z niego dostrzec i ... prawdopodobnie zrozumieć.
Dlatego ja piszę o jednym, a ty odczytujesz to,... co chcesz i atakujesz mnie bezmyślnie przy każdej nadarzającej się okazji.
Może już czas pogadać o tym z jakimś dobrym lekarzem?

Wracając do śmieci.
Trochę to będzie skomplikowane ale prosto się nie da.

Prawdopodobnie ponad 98 % społeczności lokalnej zadeklarowało zbiórkę selektywną. Ja też. Jak leming.

Tymczasem definicja selektywnej zbiórki brzmi:

Ilekroć w ustawie jest mowa o selektywnym zbieraniu – rozumie się przez to zbieranie, w ramach którego dany strumień odpadów, w celu ułatwienia określonego sposobu przetwarzania, obejmuje jedynie rodzaje odpadów charakteryzujące się takimi samymi właściwościami i takim samym charakterem.

Jakie są tego konsekwencje?
Prawdopodobnie nikt z tych ponad 98% ludzi nie wie, że definicji nie spełni niemal żaden odpad, ponieważ jest bardzo nieprecyzyjna. Poszczególne przedmioty lub ich fragmenty składające się na jakiekolwiek odpady w przeważającej części są mieszaninami różnych substancji. W efekcie – jeśli ktoś zechce odnieść się do właściwości fizykochemicznych lub do bliżej nieokreślonego charakteru – prawie nigdy nie wystąpi odpad, który charakteryzuje się takimi samymi właściwościami i (jednocześnie) takim samym charakterem.

Co to oznacza? Otóż każdy spór obywatela z władzą, w przypadku usiłowania wykazania, że obywatel deklarując selektywną zbiórkę nie wywiązuje się z niej, skazany jest na porażkę.

I jak tu się nie oburzać?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

443 Ostatnio edytowany przez Wloscianin (2013-07-03 19:16:08)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zenon napisał/a:

Mam prawo się oburzać i to nie tylko na sposób wprowadzania ustawy w naszej gminie ale i również na samą ustawę.
Z kolei twoje specyficzne postrzeganie realnego świata determinuje to, co jesteś w stanie z niego dostrzec i ... prawdopodobnie zrozumieć.
Dlatego ja piszę o jednym, a ty odczytujesz to,... co chcesz i atakujesz mnie bezmyślnie przy każdej nadarzającej się okazji.
Może już czas pogadać o tym z jakimś dobrym lekarzem

Taaak, pisuje na tym forum taki jeden, który każdego głoszącego inne poglądy niż on jest gotów wysłać do psychiatry. Nic dziwnego, w szkole zawodowej tego go uczyli, ale ty, inteligentny człowiek, jak doszedłeś do tego, że cię atakuję?

Poruszyłeś sporo kwestii. Zacznijmy od Aquy, to monopolista i jego działania powinny byc skierowane do sądu, ale nasi radni wolą sądzić się o głupoty a nie o pryncypia!

Śmieci to inna bajka. Tu nie ma monopolisty, jak ktoś zbytnio się wychyli cenowo możemy mu podziękować.
Niestety faktem jest, że jesteśmy społeczeństwem produkującym śmieci. Może tego nie pamiętasz, ale dawno temu puste puszki np. z piwa się kolekcjonowało i wymieniało z kolegami. Śledzia zapakowali w szary papier pakowy, którym można było pod blachą rozpalić. Stare dzieje.

Dzisiaj społeczeństwo rozwinęło się cywilizacyjnie a co za tym idzie zaczęło produkować śmieci. Może nie zrozumiałeś o co chodzi w całym systemie śmieciowym. Podpowiem ci a nie jest to zbytnio skomplikowane. Chodzi o to by śmieci lądowały w odpowiednim miejscu a nie w lesie lub rowie! Proste? Jak ktoś zapłaci to nie będzie wywalał gdzie nie trzeba bo i tak zapłacił!!!

Szukasz teorii spiskowych, segregacja jest prosta, szkło (to taki materiał przez który świat widać), popiół ( to ten proszek co go z pieca wyciągasz), Pozostałe śmieci to dwie kategorie, mokre i suche. Fakt, pojęcie skomplikowane, ale możesz to stwierdzić organoleptycznie (dotknąć łapą). Mokre zawierają wodę. Dodatkowo opisano to w ulotce. Można przeczytać.

Z mojego punktu widzenia jest dobrze. Wystawiam pełne wory, odbieram puste. Nie muszę wnikać w teorie spiskowe czy szukać dziury w całym.
Zenonie pamiętaj, wystawiasz pełne, zabierasz puste i znów w nie ładujesz i tak w kółko. Od czasu do czasu robisz przelew za to byś mógł żyć jak człowiek.

444

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

Po to człowiek ma rozum by ułatwiać sobie życie. Dla mnie lepiej. Wystawiam i odjeżdża. To, że ktoś na tym zarabia to nic dziwnego. Jak wyłożono kasę to zysk powinien się pojawić. To, że ludzie mają pracę to chyba też dobrze. Panie Sławku, ja się cieszę, że jesteśmy na wyższym poziomie cywilizacyjnym w naszej gminie niż mieszkańcy Austrii, a Pan nie?

Po raz już nie wiem który zacytuję USTAWĘ z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Może tym razem Szanowny Pan Piotr odniesie się do przepisów.

„2. Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności:
5) ustanawiają selektywne zbieranie odpadów komunalnych obejmujące co najmniej następujące frakcje odpadów: papieru, metalu, tworzywa sztucznego, szkła i opakowań wielomateriałowych oraz odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji.

Kto w całym tym zamieszaniu ułatwia sobie życie? Z pewnością nie przeciętny mieszkaniec gminy. Wygodę zapewnia sobie wójt GP, który za pieniądze mieszkańców wypełni efekt ekologiczny, nie brudząc białych rękawiczek.  Frakcja mokra i sucha w ustawie nie istnieje. Jest wymyślona na potrzeby ZGO BB po to, by ZGO zarobiło kosztem mieszkańców GP. Kasę wykłada każdy mieszkaniec gminy zapewniając spokój ducha wójta GP.
Brak segregacji na papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło – co wg ustawy jest obowiązkiem nie stawia nas na wyższym poziomie cywilizacyjnym, lecz na zdecydowanie niższym.
Oto kilka przykładów:
http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-s … nId,989258
http://www.ekospotkania.republika.pl/segregacja.htm
http://www.wielka-wies.pl/204,124,1698, … ieci-.aspx

To jest wyższy poziom cywilizacji.

A co do Austrii proszę uważnie przeczytać. Chcę, by w GP było jak w Austrii.

http://www.eea.europa.eu/pl/pressroom/n … -w-austrii

Rozumiem, że Pana stać na takie opłaty jakie nam zafundowano. Rozumiem, że jest Pan z czysto wygodnego punktu widzenia zadowolony z kształtu systemu odbioru nieczystości komunalnych. Ja nie jestem zadowolony.  Dziur w systemie tak wiele, że trudno w nie nie wpaść, pytań coraz więcej, a odpowiedzi nie przybywa. Czy może mi Pan poradzić: jeśli chciałbym szkło i plastik zbierać w plastikowych kubłach, to zapisy czego łamię i co mi za to grozi?

445

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

Z mojego punktu widzenia jest dobrze.

Tak. W każdej społeczności znajdą się ludzie, których można zadowolić byle czym. Ale nie o tym...

Popatrzmy na problem śmieciowy z drugiej, tj. urzędniczej strony. Pisałem o tym problemie szczegółowo tutaj: http://czaniec.pl/forum/post5974.html#p5974

Ustawa śmieciowa została przystosowana do planowanego zniesienia obowiązku meldunkowego poprzez wprowadzenie do podstawy obliczenia zobowiązań wobec gminy pojęcia mieszkańca zamieszkującego nieruchomość. Co z tego wynika dla urzędników?
Ano gmina została zmuszona tym sposobem do stworzenia nowego rejestru ludności, który opierać się będzie na deklaracjach właścicieli nieruchomości. Czy ktoś będzie  w stanie zapanować nad tym rejestrem? W jaki sposób możliwe będzie jego zweryfikowanie?

Nie sądzę żeby to było możliwe. Może jakiś urzędnik wypowie się w tej kwestii?

Jedni właściciele nieruchomości mogą zaniżać liczbę mieszkańców celowo, gdyż faktu zamieszkiwania w polskim systemie prawa nie sposób udowodnić, a inni (np. spółdzielnie mieszkaniowe) w ogóle nie są w stanie precyzyjnie policzyć ludności zamieszkałej w swoich zasobach mieszkaniowych.

Z niektórych punktów widzenia jest jednak dobrze.

Pamiętajmy jednak o jednej z podstawowych zasad świata fizycznego - o zasadzie zachowania.

W układzie odosobnionym wartości liczbowe niektórych wielkości fizycznych nie ulegają czasowym zmianom, niezależnie od tego, jakie procesy zachodzą wewnątrz układu.

Upraszczając. Ktoś na pewno zapłaci za funkcjonowanie wadliwego systemu. Zapłaci i Wloscianin za sąsiada, który skłamie w deklaracji.

Zapłaci tak samo, jak już teraz płaci niewielkie stadko jeleni zawyżone stawki za ścieki i wodę.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

446

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

System odbierania śmieci sam się finansuje, a zapłacą za niego ludzie. Jak przywożą worki to po co kupować kubły. Worki są za darmo. Wygoda jest taka jak dawniej. Samochód podjeżdża, ja wystawiam worki suche, mokre, popiół i szkło i po sprawie. I nareszcie ludzie płacą tyle ile potrzeba, a nie jak kiedyś, że trzeba było płacić jeszcze z gminnego budżetu. Czyli w budżecie zostaną pieniądze na inwestycje, bo nie trzeba ich na wywóz śmieci. Nasza rodzima firma wywożąca nie zbankrutowała ludzie nadal maja pracę, ale widać komuś to przeszkadza. Bo jak się w gminie dobrze dzieje to ktoś się martwi.

447

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zdecydowanie i kategorycznie oświadczam, iż zgadzam się z moimi przyjaciółmi: Piotrusiem i nicktosiem.
Wygoda ponad wszystko. Wygoda i luksus to te przymioty, które izolują od pasji i entuzjazmu. Pasjonaci segregowania śmieci na tworzywa sztuczne, szkło, metale i makulaturę mają nie po kolei w głowie. Zaszkodziła im grawitacja, przez co ich przyciężkie myśli mieszając się z frakcją mokrą (czyli tą, która zawiera wodę) nadają się tylko do utylizacji w ZGO.  Na marginesie zwracam uwagę szanownemu czytelnikowi, aby skoszoną trawę przed oddaniem jako frakcję mokrą polał wodą, gdyż bez wątpienia trawa wysycha bardzo szybko. Ewentualnie gromadząc trawę w workach zapewniamy rozwój pleśni, która z wodą ma też wiele wspólnego –można sprawdzić organoleptycznie.

Czymże jest ubytek z rodzinnego portfela 48 – 64 zł w skali miesiąca? Drobnostką. Śmieciowy luksus pręży muskuły i  uśmiecha się czarująco.
Od 1 lipca 2013 roku rowy będą pełne tylko trawy, lasy pełne drzew, a chodniki pełne tupotu obcasów – oczywiście tam, gdzie te chodniki są.  I tylko podli złośliwcy nadal twierdzą, że śmieci to się dzieli na dwie frakcje: na te, które pali się w dzień i na te, które pali się w nocy, ale to przecież tylko potwierdza opinię o czystości środowiska naturalnego, bo dym przecież szybko się roznosi po okolicy.

Mieszkańcy GP mają też szansę skutecznie powalczyć z bezrobociem. Oto w ZGO BB staje się konieczne zatrudnienie kilku, może kilkunastu osób, które zapewnią byt ZGO, zapewnią byt swoim rodzinom, a wszystko dzięki tym ohydnym, lepkim i cuchnącym odpadkom – również sprawdzonym organoleptycznie, które powodują wstręt, niesmak i obrzydzenie – tak, jak w Austrii. Działalność filantropijna mieszkańców GP tak hojnie wspierająca siostry i braci z powiatowej stolicy przywołuje na usta uśmiech, podsyca wiarę w ludzi, którzy w godzinie próby potrafią nieść chrześcijańską pomoc potrzebującym.

Wichrzycieli, którym się wydaje, że wszystko, co przed swe bramy wystawią musi być odebrane przywołuję do porządku. Jak to możliwe, że owe poczwary nie „rozumiom”, że samochody mają swą nośność i nie mogą przewieź więcej niż prawo dopuszcza. A jak ośka się roztrzaska to co? Kto zapłaci za naprawę? Ci, którzy przed domy wystawili więcej worków niż przysłowiowe raz…, dwa… trzy…? O nie, nie łudźmy się. Wiedziony troską o samochodowe ośki  postuluję, aby ciężar worków nie przekraczał 1,33 kg oraz, aby na pakę nie zabierano więcej niż 53 worki. Tak będzie wygodniej i bezpieczniej. Od czasu do czasu jak cywilizowany człowiek wykonam przelew i… gwarantowany wylew.

Przeciętny mieszkaniec GP już jarzy o co chodzi? To tak jak w PRL – u z eksportem bydła rogatego, które stało się powodem wiecznych krwotoków. Jak krowę ustawić łbem na północ, to prawa część wysyłana była do ZSRR, lewa cześć do NRD, a Polaków krew zalewała.

448

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Nie jestem niczyim przyjacielem, a już na pewno nie Wieszcza. Możesz sobie kpić i szydzić, ale pewne jest tylko jedno: mamy wygodę i luksus, a za to trzeba zapłacić jak za telewizor, wodę, gaz, ścieki i prąd. Z segregacją nie ma problemów. Co suche do jednego worka, co mokre do drugiego, szkło do trzeciego i po sprawie. Łatwo i wygodnie, a jak porównać w Internecie nawet niedrogo.

Panowie z opozycji znależli sobie temat do spekulacji, bo tak najłatwiej. Zawsze na wszystko nie i nie, a macie jakieś swoje pomysły. Chętnie poczytam, jak według SNG powinien wyglądać odbiur śmieci w naszej gminie.

449

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

nickt napisał/a:

Łatwo i wygodnie, a jak porównać w Internecie nawet niedrogo.

Niedrogo to już było! Nie porównuj do innych miast, tylko mierz swoją miarą. Nóż w kieszeni się otwiera gdy czytam takie głupoty, że "tanio". Przy okazji polecam lekturę najnowszego raportu ceny państwa: : http://podatki.wp.pl/kat,9231,title,Rap … aid=110e2d

http://img.userbars.be/userbars/11/25648.gif

450

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

banan11 napisał/a:
nickt napisał/a:

Łatwo i wygodnie, a jak porównać w Internecie nawet niedrogo.

Niedrogo to już było! Nie porównuj do innych miast, tylko mierz swoją miarą. Nóż w kieszeni się otwiera gdy czytam takie głupoty, że "tanio".

Człowieku twój nóż, twój problem. Tobie się wydaje, że przeciętna czteroosobowa rodzina płacąc 32 zł miesięcznie za wywóz śmieci dozna uszczerbku w budżecie? Jakiś absurd. To jest równowartość ośmiu piw, albo jednej flaszki i to tej tańszej. A jaki luksus, kiedy do worka wrzucam wszystko co suche, albo wszystko co mokre, popiołu nie produkuję, no i jeszcze szkło. To jest luksus. Nie warto wywozić do lasu bo i tak wszystko będzie zabrane sprzed domu. Nie warto spalać w piecach z tych samych powodów. A porównanie stawek wielkich miast z Niemcami to może i wychodzi niekorzystnie, ale w miastach płacą wielokrotność naszych stawek, czyli u nas jest tanio. Zrozumiałeś bananie.