Warto odnotować.
Wszystkim, a przede wszystkim "niecyklistom", pragnę dzisiaj przypomnieć, że właśnie wchodzą w życie znowelizowane przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Nowe przepisy mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, a znowelizowana ustawa w zakresie ruchu rowerowego jest w końcu zgodna z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym z 1968 roku (dotychczasowa ustawa była z nią sprzeczna).
Od dzisiaj roweru oznacza napędzany siłą mięśni pojazd o szerokości do 90 cm. Może być on wyposażony w silnik elektryczny zasilany napięciem nie wyższym niż 48 V i o mocy do 250 W, rozpędzający pojazd maksymalnie do prędkości 25 km/h. Do ruchu na ścieżkach zostają dopuszczone wózki rowerowe do przewozu osób i rzeczy o szerokości powyżej 90 cm (wcześniej zabronione było korzystanie zarówno z silnika, jak i z przyczepki).
Obecne przepisy gwarantują rowerzyście jadącemu ścieżką rowerową pierwszeństwo przed samochodem, który przecina ścieżkę, skręcając z drogi poprzecznej. Ustąpić pierwszeństwa rowerzyście na przejeździe musi także kierowca dojeżdżający z drogi podporządkowanej do głównej. Rowerzysta nie musi już zatem zatrzymywać się i przepuszczać skręcającego w prawo lub w lewo samochodu.
Na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną można utworzyć śluzę dla rowerów ? specjalnie oznakowaną części jezdni na całej jej szerokości lub na szerokości wybranego pasa ruchu, wydzieloną między linią zatrzymania samochodów a wjazdem na skrzyżowanie.
Rowerzyści mogą poruszać się po skrzyżowaniach lub bezpośrednio przed nimi środkiem pasa ruchu. Po zjeździe ze skrzyżowania rowerzyści muszą z powrotem trzymać się prawej krawędzi jezdni.
Nowa ustawa definiuje pas ruchu dla rowerów ? część jezdni przeznaczoną do ruchu rowerów w jednym kierunku, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi.
Nowe przepisy zezwalają na jazdę rowerzystów obok siebie, np. rodzica asekurującego dziecko, kolarzy trenujących w peletonie (wcześniej groziło za 50 zł mandatu), o ile nie utrudnia to ruchu innym jego uczestnikom.
Przepisy pozwalają też na wyprzedzanie z prawej strony wolno poruszających się pojazdów.
Nowelizacja zezwala na jazdę w określonych warunkach chodnikiem.
Pijany rowerzysta nie straci prawa jazdy - Kodeks karny przewiduje grzywnę, ograniczenie wolności albo karę pozbawienia wolności do roku dla tego, kto jedzie na rowerze w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
Przy okazji przypominam o obowiązkowym wyposażenie roweru:
- światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,
- z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
- co najmniej jeden skutecznie działający hamulec (nożny lub ręczny).
Na podstawie (i nie tylko):
Ustawy z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami - link:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20110920530
PS
http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid=214803611975991887051.00049f7cbfbb244c18c35
Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.