Temat: Orkiestra Dęta przy OSP Czaniec-opinie

Witam wszystkich.
Postanowiłem poruszyć na forum temat Orkiestry Dętej przy OSP Czaniec.
Nie chcę być anonimowy,chciałbym aby moje pytania na które szukam odpowiedzi były wiarygodne i poparte  zdobytym wykształceniem w obszarze marketingu jak również muzyki .
I pewnie narażę się osobom,którzy zapatrzeni są w dotychczasowe osiągnięcia orkiestry  które nabyli pod kierownictwem kapelmistrza pana Eugeniusza Chmielniaka.
Innymi słowy chcę zwrócić Waszą uwagę i zachęcić do wypowiedzi i refleksji na temat Orkiestry pod kątem poziomu rzemiosła które kreuje pan kapelmistrz.
Od razu na wstępie zaznaczam,że moim celem nie jest dokonywanie negatywnych ocen muzyków-wręcz przeciwnie.
Ja sam jako osoba,której nie są obce kanony zachowania w obszarze prowadzenia zespołów wokalno-instrumentalnych / specjalizacja na UŚ-zespoły wokalno instrumentalne i orkiestry dęte/jestem pełen uznania dla ludzi,którym się chce uczyć gry na instrumencie,chcą muzykować a przez swój wkład w życie kulturalne Gminy, również w życie Parafii-stają się lepszymi ludźmi a tym samym zmieniają otaczający nas świat na lepszy.
Celem mojej wypowiedzi jest raczej zmobilizowanie Forumowiczów do wyrażenia swojej opinii a także próba znalezienia właściwego rozwiązania .

Przypominam sobie wspaniały czas  sprzed ponad 20-tu lat kiedy to sam byłem muzykiem w orkiestrze OSP Czaniec wraz z moimi kolegami z podstawówki a było to za czasów  ówczesnego kapelmistrza pana Leopolda Balcego,który kochał muzykę,nauczał gry na instrumentach oraz integrował zespół.
To przy nim  wraz z kolegami stawiłem pierwsze  muzyczne kroki,on mnie muzycznie zaczarował i w pewnym sensie dzięki niemu podjąłem trud mojej dalszej edukacji muzycznej na szczeblu profesjonalnym.

Drodzy Forumowicze, kilka razy do roku podobnie ja Wy ,mam okazję mimowolnie posłuchać Orkiestry na uroczystościach parafialnych oraz imprezach środowiskowych.
Słuchając Jej, niepokoi mnie fakt,że nasza Orkiestra w ogóle się nie rozwija.
Widzę w przeważającej większości młodych muzyków oraz kilku oldbojów,którym się jeszcze chce.Nie widzę natomiast prawie nikogo z ekipy kilkunastu muzyków ,którzy grali kilkanaście czy ponad 20 lat temu.
Dlaczego?
Powstaje pytanie,czy im się już nie chce grać?
czy taki stan rzeczy jest wynikiem jakichś animozji?
jakie jest  przygotowanie muzyczne kapelmistrza i czy jest wystarczające do prowadzenia Zespołu oraz udzielania nauki gry na instrumencie?instrumentach?
czy dydaktyka prowadzenia zajęć jest zgodna z kanonami  nauczania sztuki muzycznej?
czy młodzież jest we właściwy sposób stymulowana i pobudzana do percepcji wiedzy muzycznej?
czy młodzieży nie wyrządza się krzywdy,której nie da się już naprawić wdrażając złe nawyki gry na instrumentach a przez to pozbawia się ich  umiejętności poprawnej gry na instrumencie a co za tym idzie i jest w tym wszystkim najgorsze  hamuje się rozwój tych umiejętności?
Czy osoby decyzyjne sprzyjają zmianie sytuacji na lepsze?

Te i inne pytania nurtują mnie i zachęcam Was do wypowiedzi na powyższy temat.
Również ciekaw jestem opinii Zarządu OSP,zapraszam do wypowiedzi.

2 Ostatnio edytowany przez banan11 (2011-01-11 14:34:35)

Odp: Orkiestra Dęta przy OSP Czaniec-opinie

........temat zdublowany. Zamknijcie smile

http://img.userbars.be/userbars/11/25648.gif

3

Odp: Orkiestra Dęta przy OSP Czaniec-opinie

Banan,
wiem,że post istnieje również w temacie głównym Nowy Czaniec.
Celowo umieściłem również wątek w "pytaniach do OSP" by dać możliwość odpowiedzi członkom straży i i i Zarządowi
.W temacie "Nowy Czaniec" strażacy niekoniecznie mogą się czuć zobligowani do własnych wypowiedzi a niektórym osobom może to nawet być na rękę.
Jeśli naruszyłem regulamin forum to proszę o korektę.
Jeśli nie -to uważam za słuszne żeby wątek pozostał chyba ,że istnieje możliwość scalenia obu wątków tak by jednocześnie pojawił się on w "pytaniach do OSP"?

4 Ostatnio edytowany przez banan11 (2011-01-11 16:23:05)

Odp: Orkiestra Dęta przy OSP Czaniec-opinie

Z tego co wiem OSP odcięło się od działań orkiestry więc to nie do nich pytanie.
Zresztą polecam poczytać krótki wątek: http://czaniec.pl/forum/viewtopic.php?id=180 a zwłaszcza wypowiedź bawara

bawar napisał/a:

Witam to co napisałeś na temat orkiestry i kapelmistrza to nie do końca prawda. Ludzie którzy nie wiedzą na jakiej zasadzie i przez kogo zatrudniany jest kapelmistrz mają dużo do powiedzenia tak jak Ty.
Jeżeli nie wiesz czy Zarząd OSP jest za utrzymaniem i istnieniem orkiestry dętej przy OSP Czaniec to prosimy abyś nie wypowiadał się w ten sposób, jeżeli masz jakieś pytania i wątpliwości to zapraszamy na zebranie sprawozdawcze 25 lutego o godzinie 10.30 w remizie OSP Czaniec. Co do zatrudnienia i zwolnienia z funkcji kapelmistrza popytaj pierwsze w Gminie a nie osądzaj Zarząd OSP, bo to właśnie przez Urząd Gminny jest zatrudniony kapelmistrz.

http://img.userbars.be/userbars/11/25648.gif

5

Odp: Orkiestra Dęta przy OSP Czaniec-opinie

Sądzę,że UG nie zatrudnia kapelmistrza  ale jest zapewne opłacany przez GOK.
Patrząc logicznie na sytuację to Zarząd OSP nie mógł się odciąć od działań Orkiestry gdyż nawet jeśli nie płaci kapelmistrzowi to jest ściśle związany z Orkiestrą min.udostępnienie sali prób i inne środki trwałe.Również a może przede wszystkim promuje Orkiestrę swoją nazwą "Orkiestra OCHOTNICHEJ STRAŻY POŻARNEJ W CZAŃCU" lub przy "oCHOTNICZEJ...".
i odwrotnie- Orkiestra promuje OSP w Czańcu.
Innymi słowy ,Zarząd podpisuje się pod dzialalnością Orkiestry i powinien oczekiwać określonych działań a także być w pełni świadom istniejącej sytuacji w pełnym tego słowa znaczeniu, min.aspekt socjologiczno-wychowawczy.
Czyżby Orkiestra była niczyja? a pan kapelmistrz namiętnie realizuje swoje powołanie ?
Żeby nastąpiły zmiany na lepsze trzeba sobie najpierw jasno zdać sprawę z sytuacji i nazwąć ją po imieniu.

6

Odp: Orkiestra Dęta przy OSP Czaniec-opinie

Skierowałem pytanie na prywatnym forum OSP gdzie widnieje informacja cyt."
Na tym forum proszę kierować wszelkie pytania do zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Czańcu. Pytania NIE pozostaną bez odpowiedzi."

Pomimo zainteresowania czytających-kilkadziesiąt odwiedzin,temat jakoś dziwnie pozostaje bez odpowiedzi.Skierowałem swoje pytania kierując się zapewnieniami administratora,że cyt."Pytania NIE pozostaną bez odpowiedzi".
Czyżby pytania były dla kogoś zbyt kłopotliwe ?
czy osobom decyzyjnym nie zależy na tym,żeby stworzyć właściwe warunki nauczania dla muzyków?
czy ktoś ma jakiś partykularny interes,który uniemożliwia podjęcie stosownych działań aby orkiestra funkcjonowała we właściwy sposób?
a może zdania są podzielone i w gronie osób decyzyjnych znajdują się takie,które chcą aby działo się dobrze ale część innych osób stopuje określone działania?
czy nie najwyższy czas aby zdać sobie sprawę,że orkiestra funkcjonuje w sposób dalece niewłaściwy i dalsze tkwienie w takim stanie rzeczy przynosi nie tylko brak perspektyw rozwoju orkiestry ale też wyrządza adeptom sztuki muzycznej niewymierne szkody?
czy Zarząd OSP zdaje sobie do końca sprawę jaką posiada wizytówkę?

Jestem dalece zdumiony brakiem jak dotychczas odpowiedzi głęboko jednak wierząc,że cyt."Pytania NIE pozostaną bez odpowiedzi".
Może Polski Związek Chórów i Orkiestr udzieli nam odpowiedzi na nurtujące mieszkańców pytania?
Zapraszam również forumowiczów do aktywnej dyskusji i odpowiedź na moje pytania zawarte w założycielskim poście,no może nie wszystkie bo nie wszyscy muszą mieć wiedzę o dydaktycznej stronie prowadzenia zespołów ale może porozmawiamy o tym czy:
-podoba Wam się brzmienie orkiestry?
-czy uważacie,że młodzież ma dobre warunki do nauczania i muzykowania i czy mają zagwarantowany rozwój poprzez właściwe prowadzenie zajęć?
-czy wiecie coś więcej na temat powodów dla ,których duże grono innych muzyków a także potencjalny "narybek" nie chce grać w orkiestrze?
-czy uważacie,że  dzieje się dobrze czy źle?
-jak długo trwa taki stan rzeczy i dokąd zmierza?
-czy możecie przejść obojętnie wobec takiego stanu rzeczy?

Dla ułatwienia dyskusji podpowiem,że pytania zawarte w moim założycielskim poście są pytaniami retorycznymi.
Pozdrawiam.

7

Odp: Orkiestra Dęta przy OSP Czaniec-opinie

Szanowny Panie Tadeuszu. Cieszy mnie fakt, że myśli Pan o rozwoju kultury na terenie naszej wsi i gminy jeżeli chodzi o rozwój orkiestr i innych tego typu zespołów co ze wszechmiar jest chwalebne, gdyby jednak te osoby z ramienia naszch władz gminnych (GOK ) byli tego samego zdania. Biorąc pod uwagę mam nadzieję szczere Pana chęci w tej kwesti, zmuszoony zostałem do wyjaśnienia wszystkim forumowiczom odwiedzającym tę stronę wyjaśnić pewne wcześniejsze zdarzenia, które pozwoli Pan że przytoczę bez obwijania tego tematu w przysłowiową bawełnę. Faktem jest co we wcześniejszym poście umieścił Bawar, że od dłuższego czasu za prowadzenie orkiestry przy naszej jednostce na dzień dzisiejszy odpowiedzialny jest druh Eugeniusz Chmielniak, który otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie z Gminnego Ośrodka Kultury w Porąbce, a wiąże się to z faktem że straży nie stać na zatrudnienie w pełni wykształconego muzycznie kapelmistrza. Faktem również jest, że dwa lub trzy lata wstecz zwrócił się Pan do nas z propozycją objęcia funkcji kapelmistrza i szkoleniowca młodzieży lecz z uwagi na wcześniej wspomnianą niemożliwością finansowania Pana klasy muzyka z funduszy OSP, osobiście zwróciłem się w tej sprawie do Pani Dyrektor GOK-u i przedstawiłem jej Pana propozycję. Niestety w trakcie tej rozmowy nie otrzymałem z jej strony akceptacji co do Pana osoby, w związku z powyższym uznałem (uznaliśmy ) Pana nie do przyjęcia w tym czasie. Z poważaniem - Prezes OSP - Czernik Bogumił.

8

Odp: Orkiestra Dęta przy OSP Czaniec-opinie

Panie Prezesie,
bardzo serdecznie dziękuję za podjęcie tematu a osobliwie za próbę odpowiedzi na nurtujące społeczeństwo pytania dotyczące sposobu funkcjonowania Orkiestry a którego ja stałem się wyrazicielem .
Gwoli sprecyzowania zmuszony jestem bez przysłowiowego"owijania w bawełnę"powiedzieć ,że na wyraźną prośbę niektórych osób z grona druhów OSP-również członków zarządu,których nazwisk dla dobra sprawy nie będę wymieniał,zostałem poproszony o przedstawienie Zarządowi OSP planu rozwoju strategicznego dotyczącego restrukturyzacji działań Orkiestry gdyż ja
uzyskałem od tych osób informację ,że cytuję"tego się nie da więcej słuchać" w domyśle-brzmienia orkiestry, co było tylko potwierdzeniem opinii wielu mieszkańców Czańca,również mojej.
Na złożoną przeze mnie pisemną propozycję dotyczącą chęci podjęcia działań naprawczych,do dnia dzisiejszego nie otrzymałem odpowiedzi.Tym bardziej dziękuję Panu w chwili obecnej za uzyskane informacje.Lepiej późno niż wcale.
Jeszcze bardziej jestem wdzięczny za podjęte przez Pana działanie skierowane do Pani dyrektor GOK Anny Jezierskiej będące wynikiem jak mniemam szczerych chęci naprawy sytuacji.
Pani dyrektor jak się od Pana dzisiaj dowiedziałem nie zaakceptowała mojej kandydatury na szkoleniowca Orkiestry OSP.Trudno mi się domyśleć dlaczego Pani dyrektor podęła taką decyzję-widocznie podjęła ją w zgodzie  ze swoim wykształceniem i predyspozycjami do kierowania GOK-iem.
Na marginesie wspomnę,że kilka lat temu,również na ręce Pani dyrektor GOK-u /dziennik podawczy/ złożyłem niszowy projekt utworzenia zespołu wokalnego / wokalno-instrumentalnego/,który miał działać na terenie Gminy, zrzeszać młodzież , rozwijać jej talenty muzyczne a poprzez to spełniać funkcję socjologiczno-wychowawcze.
W tym przypadku do dnia dzisiejszego nie otrzymałem odpowiedzi.
Poparcie dla podobnego projektu,uzyskałem dopiero u ks.prałata Stanisława Śmietany,gorącego orędownika św.Cecylii.
Nie to jednak jest meritum mojego postu.
Panie Prezesie,zdumiony jestem pańskim stwierdzeniem cyt.
" ....lecz z uwagi na wcześniej wspomnianą niemożliwością finansowania Pana klasy muzyka z funduszy OSP...."
Ja w swojej pisemnej propozycji nie przedstawiłem Państwu moich żadnych oczekiwań finansowych ani też nie rozmawiałem z nikim spośród braci strażackiej o wysokości mojej ewentualnej gratyfikacji za pracę.Skąd więc stwierdzenie mówiące o Państwa niemożności finansowania mojej pracy?

No cóż,jeszcze raz dziękuję Panie Prezesie za to,że moje pytanie" nie zostało bez odpowiedzi".

9

Odp: Orkiestra Dęta przy OSP Czaniec-opinie

Witam!chciałbym podzielić się z wami swoimi doświadzeniami z Orkiestrą przy OSP Czaniec gdyż sam parenaście lat temu stawiałem tam pierwsze  muzyczne kroki.Gdy wstąpiłem do orkiestry atmosfera była wyśmienita a obecny kapelmistrz był jeszcze zwykłym członkiem orkiestry i nawet nie przychodziło mu na myśl że zostanie kapelmistrzem.Niestety,  choroba i w konsekwencji śmierć pana Balcego postawiło orkiestre przed koniecznością  wyboru kapelmistrza,ku nie szczęściu orkiestry wybór padł na pana Chmielniaka.Nowy kapelmistrz szybko wzioł się do roboty i pierwsze co zrobił to porużnił się ze starszą częścią orkiestry co w konsekwenci spowodowało odejście czołowych muzyków.W orkiestrze pozostało 90%młodzieży i szkułka którą prowadził pan Chmielniak, i właśnie w tym okresie do orkiestry przybyło się uczyć wielu zdolnych ludzi z którymi panu Eugeniuszowi udało się zdobyć drugie miejsce na przeglądzie orkiestr w Cieczynie.Ale niestety i z tą młodą częśćią orkiestry pan kapelmistrz zaczoł prowadzić swą nieczystą gierkę!!Zaczeło się kuriozalnie od zakazania członką orkiestry wstępowania w szeregi Młodzierzowych Drużyn Pożarniczych,gdyż twierdził że orkiestra i staż nie mogą iść w parze gdzyż szkodzi to interesom orkiestry.No i nie stety poczynania kapelmistrza znów okazała się niewypałem gdyż szeregi orkiestry opuścili kolejni muzycy wtym i Ja.Od tej pory mineło już pare ładnych lat,ja sam grałem w paru orkiestrach z którymi zdobywałem szereg głównych nagród na konkursach w Polsce i Europie.Z doświadczenia zdobytego wiem jak powinno prowadzić się orkiestrę i na pewno nie powinno to wyglądać to tak jak na obecną chwilę wygląda to Czańcu.W dobrze zażądzanej orkiestrze musi panować zdrowa demokracja która prowadzi do zcalania zespołu a nie dzielenia,a niestety w czańcu jest z goła inaczej-jest jeden pan i władca  który o wszystkim decyduje sam! I EFEKTY TEGO WIDAĆ I SŁYCHAĆ!!!!!Orkiestrze potrzebne jest mocne lekarstwo w postaci nowego kapelmistrza!Niestety ale zarząd OSP twierdzi że jest to bardzo trudne lub wręcz nie wykonalne gdyż pracodawcą pana kapelmistrza jest GOK.Ja znów twierdzę że wszystko jest w rękach zarządui dobrej woli GOK-u i władz gminnych.Najprostrzym tego typu przykładem jest orkiestra OSP Roczyny gdzie zarząd straży był na tyle zdeterminowany że niepozwolił doprowadzić do upadłości orkiestry po rezygnacji kapelmistrza i na własną rekę szukał nowego kapelmistrza.Byli na tyle ambitni że na własna rękę szukali środków finansowych na rozwój orkiestry co w roku 2010 przyniosło sukces gdyż orkiestra zdobyła mistrzostwo Małopolski na przegladzie w Nowym Sączu.Orkiestrze w Czańcu też jest potrzebny taki kopniak który popchnie orkiestre do przodu ale nato potrzebne są środki i dobra wola ludzi którzy podejmują kluczowe decyzje bo orkiestra od dawien dawna była wpisana w zarys kulturalny Czańca i tego dziedzictwa nie można od tak zniszczyć.Ludzi w szeregi Czanieckiej orkiestry na pewno by nie brakowało gdy by kapelmistrzem była  była osoba z któtą da się współpracować.Sam rozmawiałem z paronastoma kolegami którzy odeszli z Czanieckiej orkiestry  a którzy deklarowali by chęć powrotu ale pod skrzydłami nowego kapelmistrza.Kończąc chciał bym przytoczyć bardz znane powiedzenie-,,Ryba zawsze zaczyna psuć się od głowy"

10

Odp: Orkiestra Dęta przy OSP Czaniec-opinie

A w jakiej orkiestrze teraz kolega gra i na czym???

11 Ostatnio edytowany przez muzyk6 (2011-02-18 22:10:10)

Odp: Orkiestra Dęta przy OSP Czaniec-opinie

Panie zynus a w jakich to orkiestrze pan Michał grał i takie nagrody otrzymywał a sam nie pamieta jak kapelmistrz Chmielniak od pierwszych tygodni dowiadywał się dlaczego nie chodzisz na lekcje a i z wiadomości o graniu to ty wiele nie nauczyłeś się choć inni w tym czasie pojęli rzemiosło muzyki i grali. Piszesz niewiarygodne i nieprawdziwe zdarzenia i najlepiej pisz to co wiesz jako fakt a nie to co chciałbys aby tak było. Zielonego pojęcia nie masz jakie osiągnięcia Orkiestra Deta w Czańcu pod dyrekcją pana Chmielniaka zdobyła i nie pisz. ze jak ty przyszedłeś to pan Chmielniak nie był kapelmistrzem bo to nieprawda a jezeli to napisz jak się nazywał kapelmistrz i w którym roku wstąpiłeś do Orkiestry Detej w Czancu . Kazdy kto grał lub gra w orkiestrze w Czańcu potwierdzi, że piszesz banały nie mające prawie nic wspólnego z prawdą. Przyjdz na sale prób i zobacz efekty pracy Pana Chmielniaka kapelmistrza i orkiestrantów tych co coś chcieli i zrobili i robią dalej. Nie kazdy orkiestrant może zagubić swój ubiór jak ty.

12

Odp: Orkiestra Dęta przy OSP Czaniec-opinie

Jak macie państwo życzenie zapraszam na forum Czaniec tam więcej napisałem.

13

Odp: Orkiestra Dęta przy OSP Czaniec-opinie

kolego muzyk6 nie wiem dlaczego piszesz takie herezje i kto cię nakręcił ale żeby być w porządku wobec ciebie więc postaram ci się wszystko wyjaśnić!!!!!!!!!!!
Po pierwsze nie jestem żaden Michał! ale wiem o kim myślisz i zapewniam cię że to nie ta liga!!!!
po drugie!!!!!z lekcji od pana Gienka nie uciekałem bo po prostu ja się u niego nie uczyłem!!!bo moimi nauczycielami byli 1-Władysław Gałuszka 2- Leopold Skupień 3- Adam Baran 4- Roman Marczyńki.
po trzecie!!!!!!!prosisz mnie o fakty a więc ci je dam!!!!!!!!!!!!!nauke gry na instrumencie zacząłem 21.12.1990r w tym czasie kapelmistrzem był ś.p.Balcy ale z powodu choroby i chęci rezygnacji zastępowali go pan Stanisław Dwornik i pan Eugeniusz Chmielniak,a gospodarzem był pan Władysław Gałuszka.Dopiero po jakimś czasie kapelmistrzem został pan Gienek!!Po czwarte!!! te osoby które faktycznie pojęły rzemiosło muzyki od pana Gienka na dzień dzisiejszy już nie grają w Czańcu albo nie graja w ogóle.Nie wiem kolego czy słoń ci nadepnął na ucho a moży ty w ogóle nie słyszysz ale jeśli orkiestra wychodzi na ulice lub gra w kościele i jest tak zwany harmider z powodu niestroju to czyja to wina!!!!moja!!!!przypuszczam że większość tych obecnych młodych muzyków nie wie jak palcować dźwięki z gamy G-dur.Ale to przecież nie jest ich wina ja doskonale rozumiem ze oni chcą jak najlepiej ale gdzie w tej sytuacji jest kapelmistrz a może i on już nie słyszy albo nie chce słyszeć.Po pierwsze trzeba nauczyć a później wymagać!!!!!!no ale w Czańcu jest wspak!Po piąte!!!!!ku uciesze mojej i mieszkańców Czańca lepiej by było abyście zajęli się solidnym ćwiczeniem gry na instrumentach a nie wystrojem wnętrz, bo wizytówką orkiestry nie jest sala prób ale piękno muzyki jaka orkiestra potrafi stworzyć i możliwość podzielenia się nią z innymi,no chyba że macie jakieś swoje inne wizje na ten temat.Muszę ci powiedzieć że w tamtym roku w lecie w czasie waszej próby siadłem sobie na polu przed barem z piwkiem w ręku i słuchałem waszej próby no i o mało nie udławiłem się tym piwem bo mówiąc obiektywnie tego po prostu nie da się słuchać!!!!!!!!Po szóste ja żadnego ubioru tak jak ty twierdzisz nie zagubiłem ani w Czańcu ani w innej orkiestrze a orkiestr było sporo i ubiorów też!!!I mam nadzieję że pewne osoby w tej orkiestrze powiedzą sobie dość i może w końcu opuszczą to kółko wzajemnej adoracji jakim stała się orkiestra przy OSP Czaniec. A ze swojej strony chciałbym tym wszystkim młodym ludziom którzy jeszcze grają w Czańcu życzyć zaciętości i wytrwałości w tym co robią bo mam nadzieję że kapelmistrz kiedyś odejdzie a oni zostaną i będą tworzyć nową lepsza orkiestrę!!!!!

14

Odp: Orkiestra Dęta przy OSP Czaniec-opinie

Jeżeli Zynus zwany Michałem ma na imię Paweł, to trza przyznać, że nasi "Muzycy" wreszcie mają do czynienia z Muzyką. Szkoda, że tylko w konfrontacji słownej, ale patrząc na dotychczasowy poziom to zawsze coś.

15

Odp: Orkiestra Dęta przy OSP Czaniec-opinie

"Jeżeli Zynus zwany Michałem ma na imię Paweł"
to znaczy, że jest to zwykły muzykant jak każdy inny i wcale nie najwybitniejszy, z tych którzy w tej orkiestrze wyrośli. Niestety jego pierwszy nauczyciel, z całym szacunkiem - muzykant świetny - ocierający się o profesjonalizm - nauczycielem był bardzo przeciętnym... A pewnych nawyków z początkowego etapu nauki nie da się już wyplenić...