26

Odp: Oświetlenie ulic!!!

W Kronice Beskidzkiej Nr 10 z 7 marca br. przeczytałem artykuł pod znamiennym tytułem. Ciemno jak... w Porąbce!  - w załączeniu. Zastanawiam się czy przysłowiowy murzyn zostanie zastąpiony nasz ą gminą. Ale poważnie. Wójt swoim zwyczajem mówi nieprawdę. Synonimem mówienia nieprawdy jest kłamstwo. W piśmie załączonym do mojego felietonu z dnia 26.01.2013 r. link http://kobiernice.pl/?q=node/91 wójt pan Czesław Bułka napisał wyraźnie. Całkowite wyłączenie opraw oświetleniowych w godzinach od 24 do 4 rano.  Co innego wynika z jego wypowiedzi, od 1 do 4 rano. Co się stało z godziną? Może jest tak ciemno jak  w.... i nie było widać na zegarek. Już jedna pani z Czańca powiedziała: Zimbabwe dwa wieki temu.

Załączniki:

Ikona załącznika KB Nr 10.jpg 365.5 kb, 193 pobrań od 2013-03-09 

27

Odp: Oświetlenie ulic!!!

Ignacy Kocemba napisał/a:

W Kronice Beskidzkiej Nr 10 z 7 marca br. przeczytałem artykuł pod znamiennym tytułem. Ciemno jak... w Porąbce!  - w załączeniu.  Całkowite wyłączenie opraw oświetleniowych w godzinach od 24 do 4 rano.  Co innego wynika z jego wypowiedzi, od 1 do 4 rano. Co się stało z godziną? Może jest tak ciemno jak  w.... i nie było widać na zegarek. Już jedna pani z Czańca powiedziała: Zimbabwe dwa wieki temu.

Przecież wyraźnie widać, że ten człowiek, Czesław Bułka nad niczym nie panuje. Nie dosyć, że nie wie z kim prowadził rozmowy o wyłączeniach oświetlenia, to już zapomniał co podpisał. To jakaś żenada. Nie zapominajmy jednak, że nasi radni, pani Mydlarz w szczególności wspierają Czesława Bułkę duszą i ciałem. Dzięki Bogu, że jest pani Tylza-Janosz i przebudzony z niewolniczego letargu pan  Janusz Kojder.

28

Odp: Oświetlenie ulic!!!

bibi napisał/a:

Dzięki Bogu, że jest pani Tylza-Janosz i przebudzony z niewolniczego letargu pan  Janusz Kojder.

Nie jestem przekonana, że jest za co dziękować. Odnoszę wrażanie, że wiekszość radnych dba o interesy wyborców ze swojego okręgu wyborczego, a i to nie jest pewne. Ja chciałabym zobaczyć film z posiedzenia komisji, na którym usłyszę konkretne pytania np. w sprawie śwateł, bo jak na razie nie ma otym nic. Ja chcę usłyszeć kto jest odpowiedzialny za wyłanczanie świateł przed świtem i grubo po zapadnięciu zmroku, jakie to są oszczędności i kto wójta upoważnił od umowy z zakładem energetycznym.

Oczekuję, że ci nieliczni rozumni radni zaczną zadawać więcej pytań, zaczną umieszczać w internecie wyjaśnienia i zaczną na prawdę walczyć o prawa mieszkańców, nawet w oparciu o sądy.

29

Odp: Oświetlenie ulic!!!

cieciola napisał/a:

Oczekuję, że ci nieliczni rozumni radni zaczną zadawać więcej pytań, zaczną umieszczać w internecie wyjaśnienia i zaczną na prawdę walczyć o prawa mieszkańców, nawet w oparciu o sądy.

Pan Kocemba pytał i otrzymał odpowiedz. Wszystko przeczytasz pod linkiem http://kobiernice.pl/?q=node/91.

30

Odp: Oświetlenie ulic!!!

Czy Pani Ala zajmie się codziennym zbyt późnym wieczorem i zbyt szybkim rano wyłączaniem świateł na ulicach? To w końcu pani hasło wyborcze. Czy mieszkańcy Czańca już się tak bardzo do ciemności przyzwyczaili , że nikogo to nie dziwi? Z resztą ciekawi mnie jak ta sprawa może być rozwiązana przy tym składzie rady gminy. No i najciekawsze ile gmina zaoszczędziła na tym wyłanczaniu i na co poszły oszczędności?

Odp: Oświetlenie ulic!!!

Na ostatniej sesji 17 października br. zarówno Pani Ala jak i jak pytałyśmy o kwestie wyłączeń oświetlenia. Pani Alicja, już na pierwszej sesji jako nowo wybrana radna, zadała dość ciekawe pytania odnośnie wymaganych dokumentów które są potrzebne do zastosowania takich wyłączeń. Odpowiedź zostanie udzielona na piśmie. Natomiast ja pytałam o oszczędności, którymi Pan Wójt uzasadniał te wyłączenia. Co do odpowiedzi to Pan Wójt dał do zrozumienia że nie wie ile gmina, a co za tym idzie mieszkańcy "zaoszczędzili" na wyłączaniu oświetlenia. Co do pytania czy taki proceder będzie nadal prowadzony, Pan Wójt odpowiedział, że od miesiąca nie może porozumieć się z Tauronem. Co ciekawsze decyzję o wyłączeniach, jak sam przedstawił na wcześniejszych posiedzeniach podjął ustnie, na telefon, czyli bez zbędnej procedury... Co do szczegółów można będzie posłuchać na stronie sng.org. Ja czekam na odpowiedź pisemną.
Co do Pani Ali - cieszę się że mamy znów radnego, który pyta, bo to jest nasz święty obowiązek... Szkoda tylko, że kiedy najbardziej aktywna część radnych zadaje pytania w interesie mieszkańców, inni radni nie mogą powstrzymać się od wygłaszania pogardliwych komentarzy na temat naszej aktywności. Może wynika to z faktu, że zawsze się załatwiało wszystko w kuluarach.  Ale jak sami radni stwierdzili w dyskusji nad kwestią przesunięcia godzin rozpoczynania sesji - dążymy do standardów z innych gmin. To sobie zapamiętałam, więc i radni powinni poobserwować relacje z sesji w innych gminach, może dowiedzą się, że muszą pytać i interpelować i jest to ich praca...

32

Odp: Oświetlenie ulic!!!

Marta Tylza-Janosz napisał/a:

Na ostatniej sesji 17 października br. zarówno Pani Ala jak i jak pytałyśmy o kwestie wyłączeń oświetlenia. Pani Alicja, już na pierwszej sesji jako nowo wybrana radna, zadała dość ciekawe pytania odnośnie wymaganych dokumentów które są potrzebne do zastosowania takich wyłączeń. Odpowiedź zostanie udzielona na piśmie. Natomiast ja pytałam o oszczędności, którymi Pan Wójt uzasadniał te wyłączenia. Co do odpowiedzi to Pan Wójt dał do zrozumienia że nie wie ile gmina, a co za tym idzie mieszkańcy "zaoszczędzili" na wyłączaniu oświetlenia. Co do pytania czy taki proceder będzie nadal prowadzony, Pan Wójt odpowiedział, że od miesiąca nie może porozumieć się z Tauronem. Co ciekawsze decyzję o wyłączeniach, jak sam przedstawił na wcześniejszych posiedzeniach podjął ustnie, na telefon, czyli bez zbędnej procedury...
..

To jest kolejne potwierdzenie na to, że w urzędzie gminy brak jest mechanizmów kontrolnych.  Decyzja o wyłączeniach pociągnęła za sobą określone skutki.  Skutek ekonomiczny w postaci wymiernych oszczędności oraz społeczny w postaci spadku poczucia bezpieczeństwa. Skutek ekonomiczny można mierzyć na bieżąco porównując rachunki za energię i dzierżawę punktów świetlnych. Warunek jest jeden trzeba śledzić skutki własnych decyzji. Skutki społeczne. Negatywny odbiór społeczny wynikający miedzy innymi z braku racjonalnej argumentacji. Mieszkańcy jako konsumenci energii elektrycznej znają przeróżne sposoby oszczedzania. Wyłączenia to jeden z możliwych.

33

Odp: Oświetlenie ulic!!!

Cieszę się, że temat oświetlenia ulic wraca.
Mając już co nieco rozjaśnione w głowie w kwestii obowiązków wójta względem zapewnienia oświetlenia ulicznego (warto w tym miejscu wrócić do moich wpisów: http://czaniec.pl/forum/post7318.html#p7318 http://czaniec.pl/forum/post7325.html#p7325) stawiam tezę, że:

Wójt poprzez wyłączanie oświetlenia ulicznego może przyczynić się do pogorszenia bezpieczeństwa ruchu.

Zadałem sobie nieco trudu i poszukałem w obowiązujących przepisach regulacji dotyczących materii świetlnej w przestrzeni publicznej.... i znalazłem.

Przepis, który stanowi, że droga ze względów bezpieczeństwa ruchu, powinna być oświetlona.

To § 103 ust. 1 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz.U. nr 43, poz. 430) - link http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet? … 990430430, będący aktem wykonawczym do ustawy o drogach publicznych.

Moja teza jest więc prawdziwa.

W związku z tym nasuwa się kolejne pytanie: o powody dla których wójt gasi nocami światło na ulicach?
A nie da się uwierzyć w to, że powodem są oszczędności, ponieważ wójt pytany już kilka razy nie był w stanie podać konkretnych wyliczeń.

Mam więc uzasadnione wątpliwości co do tego, czy wójt nadal posiada ów cenny dar, dzięki którym ludzie odróżniają się od reszty świata zwierząt.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

34

Odp: Oświetlenie ulic!!!

Na stronach SNG został dzisiaj zamieszczony nowy artykuł pt. Czasowe wyłączanie oświetlenia ulicznego, w którym podsumowano dotychczasową działalność wójta w tym zakresie. Z przykrością muszę jednak stwierdzić, że nadal nie znamy odpowiedzi na zasadnicze pytanie. Jakie oszczędności przyniosło wyłączenia świateł ulicznych?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

35

Odp: Oświetlenie ulic!!!

Zenon napisał/a:

Z przykrością muszę jednak stwierdzić, że nadal nie znamy odpowiedzi na zasadnicze pytanie. Jakie oszczędności przyniosło wyłączenia świateł ulicznych?

Zenek, zasadniczych pytań to jest znacznie więcej. Oświetlanie ulic jest zbiorową potrzebą mieszkańców gminy. Chyba wszyscy rozumieją. Za zaspokojenie tej potrzeby odpowiada Wójt Czesław. Też to chyba zrozumiałe. Krocząc dalej napotyka się jednej coraz więcej niezrozumiałych decyzji. To, że Wójt Czesław zawarł ustną umowę z nieistniejącą spółką, przez co doprowadza do frustracji i niepokojów mieszkańców to już przerabialiśmy w roku ubiegłym. Ale to, że Wójt Czesław nie wie ile zaoszczędził na codziennym wyłączaniu świateł jest zagadką. Gdyby wziąć do ręki odpowiedni wydzierany kalendarz na jakikolwiek rok, to zauważymy, że autorzy takiego dzieła – dzielni astronomowie – wiedzą ile minut przybywa albo ubywa każdego dnia każdego roku. Więc potencjalnie rzecz ujmując każdy, kto potrafi posługiwać się liczydłem obliczy ile godzin ciemności, a ile jasności owy kalendarz funduje mu każdego dnia. Jeśli więc porównać zapłacone rachunki za analogiczne miesiące tylko z lat poprzednich, to powinno z nich wynikać, że w listopadzie 2011 zapłaciliśmy więcej niż w listopadzie 2012, a w styczniu 2013 mniej niż w styczniu 2012. No chyba, że Wójt Czesław odbiera od Tauronu ustne faktury, a w podeszłym wieku pamięć już nie ta.

Cieszę się, że drużynowe z SNG podejmują temat. Nie wątpię, że wkrótce poznamy odpowiedź Wójta Czesława, tylko najpierw trzeba udać się do gabinetu hipnotyzera, który wzbudzi do pracy pokłady pamięci długotrwałej, w której cichutko przycupnęły odpowiedzi na pytania pań radnych.

36

Odp: Oświetlenie ulic!!!

Odpowiedź już jest. Tylko czy jeśli księgowa w jakiejś firmie prywatnej  nie wie ile w ciągu roku zaoszczędziła tak na pewno to utrzymała by się w tej firmie? No co to znaczy około 100 tys zł.   No kto tu z ludzi robi idiotów. To nie ma faktur na oświetlenie? Przecież to proste. Podliczyć te za ubiegły rok i porównać z tymi obecnymi. Obliczyć różnicę i mamy  oszczędności nie około ale konkretne. Nie ma tam w gminie jakieś księgowej?

37

Odp: Oświetlenie ulic!!!

W gminie widać coraz większy chaos w sumie jak można nie wiedzieć jakie są oszczędności za wyłączenie świateł w nocy hm albo ktoś nie umie tego obliczyć albo w gminie nie ma ludzi którzy się znają na księgowości. Dużo można zauważyć w czasie pracy pracowników pracujących w gminie że chodzą na spacery po sklepach może tam szukają oszczędności???

38

Odp: Oświetlenie ulic!!!

Pytania o wyłanczanie świateł już padły. Mnie interesują odpowiedzi. Ciekawam, czy Pani Młynarska - Mazur jest zadowolona z odpowiedzi wójta, bo ja nie jestem.

39

Odp: Oświetlenie ulic!!!

Nikt przy zdrowych zmysłach by nie był. Przez pewien czas starałem się znaleźć klucz, względem którego światła są włączane i wyłączane i spasowałem po trzech dniach. Nie ma reguły. W różnych miejscach światła uruchamiają się różnie, a dlaczego, to tylko jeden gminny latarnik wie.

40

Odp: Oświetlenie ulic!!!

Galler wrócił smile Jak wyjeżdżałem chciałem poznać autora pomysłu wyłączania świateł nocą. Długo mnie nie było ale widzę, że ten geniusz nie został zdekonspirowany.

Odp: Oświetlenie ulic!!!

galler napisał/a:

Galler wrócił smile Jak wyjeżdżałem chciałem poznać autora pomysłu wyłączania świateł nocą. Długo mnie nie było ale widzę, że ten geniusz nie został zdekonspirowany.

Dotychczasowe zmagania związane ze zbyt późnym włączaniem i zbyt wczesnym wyłączaniem świateł opisane zostały na Portalu SNG pt.: Czasowe wyłączanie oświetlenia ulicznego - nowe fakty

http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=141

Temat jeszcze się nie zakończył, o szczegółach każdy dowie się z Portalu SNG.

42

Odp: Oświetlenie ulic!!!

Ja to mam chyba jakieś problemy ze zrozumiem czytanego tekstu. Przeczytałem uważnie załączony materiał, ale nie znalazłem w nim odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Wdzięczny będę więc za pomoc i wskazanie. Jeśli nie ma tych informacji w tym materiale, to dlaczego został On połączony z moim cytatem?
Dlaczego mnie to tak frapuje? Otóż w każdej innej pracy pracownicy ponoszą jakąś odpowiedzialność za swoje decyzje. W UG Porąbka niestety nie. Wójt lekką ręką firmuje, każdy, nawet najbardziej absurdalny pomysł swoich podwładnych. Stąd tak niski poziom naszych urzędników, to ostatecznie przedkłada się na obsługę nas obywateli. W naszej gminie wciąż urzędnicy nie mają świadomości, że to Oni są dla nas. Oczywiście uogólniłem, przez co pokrzywdzeni zostaną te jednostki, które pozytywnie odstają od swoich kolegów, a kilku fachowców nasza gmina posiada. Ich przepraszam.
Gdyby wójt wyciągną jakieś konsekwencje od tego geniusza, który mu podpowiedział taki sposób oszczędzania, następne pomysły takiego delikwenta były bardziej przemyślane i przez to może trafniejsze.

43

Odp: Oświetlenie ulic!!!

Galler. A skąd wróciłeś? Pytam, bo jakieś dziwnie pytania zadajesz wink i dziwne wnioski wyciągasz smile

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

44

Odp: Oświetlenie ulic!!!

galler napisał/a:

Ja to mam chyba jakieś problemy ze zrozumiem czytanego tekstu. Przeczytałem uważnie załączony materiał, ale nie znalazłem w nim odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Odpowiedzi na nurtujące Cię pytania szukaj u wójta. Tylko wójt wie kto podpowiedział mu taki sposób oszczędzania. Nie jestem tylko pewien, czy zrzucanie całej odpowiedzialności za wyłączanie świateł na urzędników ma oczyścić wójta z zarzutów, czy tylko udowodnić, że wójt nie wie jakie decyzje podejmuje. Dziwne to co najmniej, ale chętnie się dowiem, który z urzędników stoi za tak niecnymi decyzjami. Jeśli to urzędnik.

45

Odp: Oświetlenie ulic!!!

Chyba włanczanie świateł wróciło do normy. To znaczy zauważyłam, że są włanczane o zmroku i nie ma już egipskich ciemności, choć nie wiem jak to jest w każdym zakątku gminy.

46

Odp: Oświetlenie ulic!!!

Nic mylnego. Na Bukowskiej gasną o 24.00 a oświecają się o 4.00. Jest po staremu.

47

Odp: Oświetlenie ulic!!!

o godzinie 1 na bukowskiej były zgaszone.

48

Odp: Oświetlenie ulic!!!

Mieszkam w innej części Czańca i tu wydawało mi się, że jest dobrze. Nie bywam na Bukowskiej po północy. wierzę wam panowie na słowo. Ta informacja jest ważna dla pań radnych, które wnioskowały do wójta o plan wyłączeń, wójt zapewniał, że wszystko wróciło do normy, a jednak nie wszystko. Mam nadzieje, że pani Młynarska - Mazur i Tylza - Janosz czytają czasem forum.

49 Ostatnio edytowany przez slavo83 (2016-04-21 21:17:20)

Odp: Oświetlenie ulic!!!

-