krzys napisał/a:Tak to prawda, że podejrzane. Z przepisów wynika, że po wygaśnięciu mandatu Rada może dobrać sobie kogoś do składu. Jeśli jest tylko jeden kandydat, nie musi być wyborów uzupełniających, ale te przepisy odnośnie "dobrania" bez wyborów odnoszą się do gminy liczącej powyżej 20tys. mieszkańców, a nasza gmina liczy 15170 osób. Przy okazji liczba pracowników w naszej gminie: ok.120 osób, a np. gmina Bestwina 40 osób, no może tamta gmina liczy o 5tys. mniej osób niż nasza, ale bez przesady. A co do kandydata na wójta to mam taki pomysł, może nie w tych wyborach, ale zrobić coś na wzór prawyborów, każde sołectwo wystawia 1 kandydata, wybranego np. na zebraniu wiejskim.
USTAWA z dnia 16 lipca 1998 r.
Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw
(tekst pierwotny: Dz. U. 1998 r. Nr 95 poz. 602)
(tekst jednolity: Dz. U. 2003 r. Nr 159 poz. 1547)
(tekst jednolity: Dz. U. 2010 r. Nr 176 poz. 1190)
Art. 192. 1. W przypadku nieobsadzenia mandatów lub wygaśnięcia mandatu radnego rady w gminie liczącej do 20 000 mieszkańców, wojewoda zarządza wybory uzupełniające.
2. Przepisy art. 25 stosuje się odpowiednio, z tym że w zarządzeniu wojewody o wyborach podaje się liczbę wybieranych radnych.
Art. 193. 1. Wybory uzupełniające, o których mowa w art. 192 ust. 1, przeprowadza się na zasadach i w trybie przepisów niniejszej ustawy w ciągu 3 miesięcy od daty stwierdzenia przez radę wygaśnięcia mandatu, z zastrzeżeniem art. 194a ust. 1 i 2.
2. Jeżeli w wyniku wyborów, o których mowa w ust. 1, mandat pozostaje nie obsadzony, wybory uzupełniające powtarza się między 6 a 9 miesiącem, licząc od daty tych wyborów.
3. Kadencja radnych wybranych w wyborach uzupełniających upływa z dniem upływu kadencji rad wybranych w wyborach zarządzonych na podstawie art. 25.
4. Wyborów uzupełniających nie przeprowadza się, jeżeli ich data przypadałaby w okresie 6 miesięcy przed zakończeniem kadencji rad.
Art. 108. 1. Jeżeli w terminie przewidzianym dla zgłoszenia list kandydatów nie zostaną w danym okręgu wyborczym zgłoszone co najmniej dwie listy, a liczba zgłoszonych kandydatów jest równa liczbie radnych wybieranych w okręgu bądź mniejsza od niej, komisja wyborcza niezwłocznie wzywa, przez rozplakatowanie obwieszczeń, do dokonania dodatkowych zgłoszeń. W takim przypadku termin zgłaszania list kandydatów ulega przedłużeniu o 5 dni, licząc od dnia rozplakatowania obwieszczenia.
2. Jeżeli w danym okręgu wyborczym, pomimo postępowania, o którym mowa w ust. 1, nie zostanie zarejestrowana żadna lista kandydatów, wyborów w tym okręgu nie przeprowadza się. O przyczynach nieprzeprowadzenia wyborów komisja wyborcza niezwłocznie powiadamia wyborców w drodze obwieszczenia, którego druk i rozplakatowanie zapewnia wójt (burmistrz, prezydent miasta).
To tak tylko odnośnie przepisów.