126 Ostatnio edytowany przez Ignacy Kocemba (2011-10-31 20:53:42)

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Pozdrawiam!
Wkrótce pod linkiem

http://www.kobiernice.pl/index.php?q=node/18

będzie można przeczytać jak sekretarz Urzędu Gminy pan K. Gałuszka postrzega pozyskiwanie środków pomocowych w naszej Gminie.

Ignacy Kocemba

127

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Ignacy Kocemba napisał/a:

Pozdrawiam!
Wkrótce pod linkiem

http://www.kobiernice.pl/index.php?q=node/18

będzie można przeczytać jak sekretarz Urzędu Gminy pan K. Gałuszka postrzega pozyskiwanie środków pomocowych w naszej Gminie.

Ignacy Kocemba

I nie tylko.
Tak sobie czytam interpelacje zgłoszone przez Pana Kocembę i co się dowiaduję. Nasz Urząd Gminy jest prawdopodobnie na bakier z obowiązującym prawem. Otóż wezwany został przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego do złożenia wyjaśnień w sprawie korzystania ze środowiska w zakresie odprowadzania ścieków.
To bardzo nieładnie ze strony Wójta jeżeli okaże się, że uchyla się od ponoszenia obowiązkowych opłat. Zwłaszcza, że równocześnie od mieszkańców gminy skrupulatnie ściąga podatki i opłaty. Cóż to za moralność? Poza tym zaniedbanie może nas kosztować naliczenie opłaty podwyższonej albo w najlepszym razie karnych odsetek. Takiego mamy gospodarza. Nie wybierałem go więc mam spokojne sumienie, ale ci co zagłosowali... powinni się teraz nieco zastanowić. Przy takim gospodarowaniu gminną kasą trzeba będzie zaciągnąć kolejne pożyczki.
Całe pismo dostępne tutaj:

http://kobiernice.pl/sites/default/files/odp-odprowadzanie_wod_opad.pdf-um.pdf
Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

128

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Jakoś dziwnie cicho jest koło tych przedszkoli. Czyżby cisza przed burzą? Nie znam szczegółów więc nie chcę robić plotek ale coś jest na rzeczy. Wójt coś namieszał. Zna może ktoś bliżej sprawę?

129

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Przypadkiem usunąłem Twój wpis na forum. Przepraszam za pomyłkę i proszę o kontakt na e-mail. Wysłałem list na Twoją skrzynkę. Zenon

130

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Szkoda, że Zenon usunął wpis radnego albowiem dotyka on istotnej sprawy związanej z funkcjonowaniem nie tylko oświaty w naszej Gminie ale Gminy jako JST, a w szczególności sposobu traktowania podmiotów realizujących zadania na rzecz społeczności lokalnej w zastępstwie właśnie Gminy. Do zadań własnych Gminy należy opieka przedszkolna, którą realizuje 1 przedszkole publiczne i 5 niepublicznych. Tym ostatnim właśnie zmniejszono subwencję na funkcjonowanie, która i tak wynosi tylko 75 % kosztów przedszkola publicznego. Ustalanie poziomo subwencji jest dosyć skomplikowane, niemniej zachodzą okoliczności wskazujące na to, że nowa zmniejszona stawka nie uwzględnia wszystkich kosztów, które winny być uwzględnione. Prawie każde z przedszkoli utraciło kwotę około 8-9 tysięcy miesięcznie. 
Niejako przy okazji tej sprawy powróciła sprawa opisana przez RIO, gdy Gmina nie wypłaciła na rzecz przedszkoli niepublicznych kwotę około 1 mln zł. Zresztą kwota ta nie jest wypłacona do dnia dzisiejszego. A sposób jej ?załatwienia? budzi poważne wątpliwości prawne. http://bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel=5521&ident=3516, pod tym linkiem można o tym poczytać.
W czasie tej samej kontroli stwierdzono, że NZOM jest winien Gminie ponad 300 tys. zł. Kwota ta nie została wyegzekwowana. Na moje pytanie na posiedzeniu komisji w dniu wczorajszym wójt Czesław Bułka oburzony moją bezczelnością stwierdził, że sprawę załatwił polubownie przed sądem rejonowym w Żywcu Starosta. Sprawa ta za przyczynkiem ?życzliwych? mu osób była a w zasadzie nadal jest przedmiotem kontroli Centralnego Biura Śledczego. Pytani o treść ugod ?starzy? radni stwierdzili, że jej nie znają bo ich nikt nie informował. Zachodzi więc pytanie, czy ugoda winna być zatwierdzona przez Radę Gminy. Jeżeli tak czy miało to miejsce. Tak czy siak, prywatnej spółce została podarowana kwota około 300 tysięcy złotych z naszych podatków.  I w tym miejscu dochodzimy do braku równości w traktowaniu podmiotów realizujących zadania w imieniu Gminy.
Myślę, że na tym obie sprawy się nie kończą. Mieszkańcy mają prawo wiedzieć jakimi przesłankami się kierowano umarzając bądź co bądź pokaźną kwotę.

Ignacy Kocemba

131

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Bulkokracja

Jak widać temat powrócił - pisałem już o raporcie RIO na forum. Jak okazuje się z perspektywy czasu, sprawy nie udało się załatwić we własnym zakresie w gminie spełniając po prostu wnioski pokontrolne i teraz trzeba problem rozwiązywać inaczej. Ale czy sądy i organa ścigania są potrzebne? Niestety tak bo bezprawie sięgnęło dna, a nawet głębiej - warstwy mułu. I słusznie, że właściciele przedszkoli dopominają się o swoje pieniądze. Mam również nadzieję, że tym razem im się to uda.

W kwestii zawartej ugody.
Wielu złym praktykom można by zapobiec gdyby nie bierność wysokiej rady i jej komisji np. rewizyjnej. Cała ta sprawa pokazuje, że trzeba zmienić system kontroli. Nie wierzę, że z perspektywy rady nie widać tego co robi wójt, gdzie topi publiczne pieniądze i ile, i w czyjej kieszeni.

Po raz kolejny, tak przy okazji, wychodzi kwestia przejrzystości działań naszych JST. Oprócz kontroli instytucjonalnej istnieje jeszcze kontrola społeczna, obywatelska, ale do tego potrzebny jest rzetelny dostęp do informacji. I od tego trzeba zacząć w naszej gminie. Od czasu do czasu piszę o tym w wątku Biuletyn Informacji Publicznej.Polecam dyskusję bo warto znać swoje prawa i obowiązki tych którzy nas reprezentują w sprawach publicznych i wydają publiczne pieniądze.
Raporty z kontroli, wszystkie oprócz tych, którym nadano odpowiednią klauzulę, a to też regulują odpowiednie przepisy:

http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20101821228

powinny być na BIP-ie. A czy są? - Zapytajcie o to Szanowni Radni wójta. Zapytajcie jak wywiązuje się ze swoich obowiązków w tym zakresie publikując z wielomiesięcznym poślizgiem informacje lub nie jeżeli ma takie widzi mi się. Społeczeństwo musi mieć dostęp do informacji żeby móc odpowiednio reagować. I zapewniam was, że w wielu przypadkach zareaguje, zapyta was o to i owo, zwróci uwagę w odpowiednim czasie i nie będzie trzeba zatrudniać sądów, adwokatów, policji itd... Wykluczenie z życia publicznego tego ważnego elementu kontroli społecznej przeczy podstawowym wartościom demokratycznym. Zastanówcie się nad tym głęboko. Na razie widać co bez tego wychodzi W naszej gminie panuje bulkokracja.



PS

Ignacy Kocemba napisał/a:

Szkoda, że Zenon usunął wpis radnego...

Mam nadzieję, ze radny odtworzy swój wpis, a może nawet napisze przy tym coś więcej.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

132

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Właściciele tych przedszkoli powinni ogłośić upadłość bo przy obcięciu dotacji 35%z tych 75% dowiadując się o tym na dzień przed wypłatą tej dotacji straciły płynność finansową.Ten pan który kieruje tą gminą tak jest ufny p."dyrektor" GZSiP że nawet nie wie co podpisuje ,.tak myślę.Ta pani ,taka chodzi fama po Urzędzi startowała w konkusie na takie samo stanowisko w Gminie Kozy,podobno nawet złożyła wymówienie z pracy.Niestety nikt z kandydatów nie zakwalifikował się na objęcie tego stanowiska a uzasadnienie warto przeczytać na stronie Gminy Kozy.Ja będąc pracodawcą nie musiałbym robić audytu GZSiP czy ta istytucja jest potrzebna i w jakim stopniu.Komisja Budżetowa to jedna wielka farsa.Paru radnych którzy chcieli się dowiedzieć jak była obliczona dotacja i na jakiej podstawie zabrano35% dotacji(i to przez 3 miesiące)p. "dyrektor" zacz eła rzucać liczbami z których nic nie wynikało.Na stwierdzenie jednego radnego że dotacja jest zaniżona p."dyr" broniąc swoich racji postraszyła właścicieli niepublicznych przedszkoli i dociekliwych niektórych radnych że cytuje"ma trupa w szafie na te przedszkola"pozostawiam to bez komentarza Nie było żadnej reakcji ze strony tego pana który jest pracodawcą.Po głosowaniu okazało się że komisja rewizyjna niemusi przeprowadzić kontroli w GZSiP.że wszystko jest w porządku.P." dyrektor" stwierdziła ,"jak przedszkola upadną to są fundacje i stowarzyszenia które przejmą te przedszkola,"tylko kogo będzie stać na te przedszkolaTa pani niech się zajmie Gimnazjum w Porąbce ,gdzie do jednego ucznia podobno trzeba dopłacać około 5 tysięcy złotych więcej niż w innych szkołach na terenie gminy,niech tam uzdrowi sytucje i poszuka fundacji i stowarzyszeń.Zenon to nie są warstwy mułu to jest już sz......o.A co do NZOM kiedyś zadałem temu panu[wójt]pytanie co z tymi pieniędzmi dostałem jak zawsze wymijającą odpowiedz.Ale jak się okazuje w gminie rządzi starosta.

133 Ostatnio edytowany przez sąsiad (2011-11-07 18:50:48)

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Ignacy Kocemba napisał/a:

W czasie tej samej kontroli stwierdzono, że NZOM jest winien Gminie ponad 300 tys. zł. Kwota ta nie została wyegzekwowana. Na moje pytanie na posiedzeniu komisji w dniu wczorajszym wójt Czesław Bułka oburzony moją bezczelnością stwierdził, że sprawę załatwił polubownie przed sądem rejonowym w Żywcu Starosta. Sprawa ta za przyczynkiem ?życzliwych? mu osób była a w zasadzie nadal jest przedmiotem kontroli Centralnego Biura Śledczego. Pytani o treść ugod ?starzy? radni stwierdzili, że jej nie znają bo ich nikt nie informował. Zachodzi więc pytanie, czy ugoda winna być zatwierdzona przez Radę Gminy. Jeżeli tak czy miało to miejsce. Tak czy siak, prywatnej spółce została podarowana kwota około 300 tysięcy złotych z naszych podatków.

A to się porobiło. Przy okazji dotacji dla przedszkoli można się dowiedzieć, że do UG zawitało CBA i prześwieca papiery. Może da to niektórym do myślenia, że uszko może się urwać a powiązania kolesiowskie i rodzinne to nie wszystko. Szokujące natomiast jest to, że Czesław Bułka jest oburzony, że organy kontroli działające na podstawie prawa przyszły na "jego folwark "i coś kontrolują.
Zastanawiające dlaczego sprawę załatwiał Starosta, czyżby w gminie nie było innej osoby godnej zaufania? A tak na marginesie, ja też proszę o kilka tysiaków.

134

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Czytam i uwierzyć nie mogę! CBA w naszym UG...? Ciekawe co będzie dalej.

http://img.userbars.be/userbars/11/25648.gif

135

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

banan11 napisał/a:

Czytam i uwierzyć nie mogę! CBA w naszym UG...? Ciekawe co będzie dalej.

Myślę, że to dalej jest już. Dowiedzieliśmy się oto, że można prywatej spółce podarować kawał grosza z naszych podatków i być zadowolonym z siebie. Jakie siły sprawiły, że jednym się daje a innym się zabiera w wyniku księgowych sztuczek. Jak nazwać innaczej  przypisanie dzieci do przedszkola a kosztów do szkoły. W taki oto sposób usiłuje się obiniżyć dotację jak mi się udało dowiedzieć. Co na to wszystko Rada Gminy?

136

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

A więc reasumując: odbiera się pieniądze przeznaczone na funkcjonowanie gimbusa, z dnia na dzień na subwencje na przedszkole, a oddaje się prowadzącej komercyjną działalność spółce. Jak to ocenić brakło mi słów.
W to CBA też mnie też ciężko uwierzyć.

137

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

galler napisał/a:

A więc reasumując: odbiera się pieniądze przeznaczone na funkcjonowanie gimbusa, z dnia na dzień na subwencje na przedszkole, a oddaje się prowadzącej komercyjną działalność spółce. Jak to ocenić brakło mi słów.
W to CBA też mnie też ciężko uwierzyć.

Dodam jeszcze więcej!

Poza gimbusem i przedszkolami - czyli poza sferą wydatków, w sferze dochodów gminy, wójt nie dąży do ściągnięcia zaległych podatków np. od spółki AQUA - co wytyka RIO w innym protokole kontroli. Dalej. - W ramach ugody zawartej w podejrzanych warunkach, co aktualnie wyjaśnia CBA, wójt umarza ok. 300.000,00 zł innej komercyjnej firmie - NZOZ. Co jeszcze?

Wyłania się z tego dosyć charakterystyczny obraz. Jaki? - Aaaa... . Na to niech każdy z Was sobie dopowie. Myślę że bez trudu znajdzie kilka odpowiednich określeń.


Jutro znowu obudzimy się w tej samej gminnej rzeczywistości, w której tak trudno jest urzędnikom zadbać o sprawy publiczne jak choćby o wyrównanie zwykłych dziur w drodze pieszej do kładki na Sole i przycięcie nieco paru krzaków zieleni, o czym można poczytać na forum za wodą:

http://forum.kobiernice.pl/viewtopic.php?f=3&t=194&p=2650#p2650

A z drugiej strony okazuje się, że można dosyć sprawnie zorganizować ekipę do koszenia brzegów kanału Przekopa w Czańcu (zwanym również Młynówką Czaniecką) za publiczne pieniądze. Á propos - czy to nie jest teren, który ma swojego właściciela, który powinien dbać o jego utrzymanie w czystości i porządku z własnych środków? Nie ma ziemi niczyjej. Czy wójt nie powinien wezwać takiej osobę do wykoszenia wałów? Czy wydatki na taki cel z budżetu gminy są uzasadnione? Ile to kosztowało? A może to tak się już u nas przyjęło? Ja mam kawałek ogrodu do wykoszenia, wy też coś macie. Trzeba tylko zadzwonić do Urzędu Gminy, do właściwej osoby, i znajdzie się ekipa.


Mam co do tego spore wątpliwości. Jestem zaniepokojony że Wójt źle gromadzi i źle wydaje publiczne pieniądze. Mam nadzieję, że takie wątpliwości będzie miała także Komisja Rewizyjna, do zadań której należy, zgodnie z § 14 pkt 2 lit a Statutu Gminy Porąbka - kontrolowanie działalności Wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy

http://bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel=5470
Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

138

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

CBA w gminie !?!

Powinno tam być już od dawna, a nawet założyć swoją filie na parę miesięcy żeby dokładnie poprzyglądać się pracy UG, wójta i minionych kadencji rady gminy.

Wójt jest organem wykonawczym ale to na poprzednich radnych w końcu spoczywał obowiązek kontrolowania działalności wójta i reagowanie natychmiast gdy dochodzi do nieprawidłowości.

Wójt jest podrzędnym managerem a i radnych wybraliśmy sobie bez polotu więc CBA będzie miało co robić smile

Może kilka wyroków spowoduje, że miernoty nie będą bezkarnie pchały się do władzy i diet.....

Gardzę nieoświeconym tłumem i trzymam się od niego z dala -  Horacy

139

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

jak radny lub jego rodzina ma problem w budżecie gminy to zmienia się przepisy czy tak ma wyglądać praca radnych audyt w oświecie nie bo zwolnią żonę radnego,regulacja w przedszkolach to krzyk bo  to żony i koleżanki prowadzą przedszkola,czy w urzędzie na pracę zasługuje ktoś inny niż rodzina .w bujakowie synowie pana radnego robią biznes na mieniu ,w kobiernicach klan państwa gałuszków w czańcu wojna o przedszkola ,porąbka na swojego wójta.ja to wszystko czarno widzę panie Zontek jest pan szefem rady czas na walkę  o nas mieszkańców ...BO PODATKI ZNÓW PÓJDĄ W GÓRĘ W GMINNE .CENY MZK JUŻ PODROŻAŁY.WODA MA PODROŻEĆ SZCZELNA KANALIZACJA TAKŻE CO ROBIĆ RADNI ....

140

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

A co tutaj Pan Zontek pomoże gdy radni ślepo oddają głosy na to, o czym nie mają często zielonego pojęcia.
Czy dostajecie Panowie Radni projekty uchwał przed sesją wraz z uzasadnieniem. Wątpię. Jak więc głosujecie? Czy podczas rady, przed głosowaniem jesteście w stanie przeanalizować projekty uchwał? Czy wsłuchujecie się w to co dzieje się w gminie, w sołectwach? Czy wiecie do czego służą komisje, w tym rewizyjna?
Nie jesteśmy naiwni - nikt w to nie wierzy, że z perspektywy Wysokiej Rady nie widać tego i owego, kto z kim, co, gdzie i kiedy.

Zaczyna w gminnym skarbcu świecić pustkami? W tym roku niewiele pieniędzy zasili kasę a wydatki są duże.
Co do wody?  Mamy jedną z najdroższych cen wody w regionie. Jednocześnie na terenie gminy są ujęcia wody za którą płacimy. Kto dopuścił do tego paradoksu?

Kanalizacja? To kolejna porażka inwestycyjna gminy. Być może największa i najdroższa. Trzeba ją łatać i całe szczęście. Można to że się sypie zwalić na naturę. Szkody powodziowe są pojemne. Pomieszczą cały ten bajzel.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

141

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Zenon napisał/a:

A co tutaj Pan Zontek pomoże gdy radni ślepo oddają głosy na to, o czym nie mają często zielonego pojęcia.
Czy dostajecie Panowie Radni projekty uchwał przed sesją wraz z uzasadnieniem. Wątpię. Jak więc głosujecie? Czy podczas rady, przed głosowaniem jesteście w stanie przeanalizować projekty uchwał? Czy wsłuchujecie się w to co dzieje się w gminie, w sołectwach? Czy wiecie do czego służą komisje, w tym rewizyjna?
Nie jesteśmy naiwni

1. Zauważcie, że głosowania niemal zawsze są jednogłośne w wykonaniu Radnych z Czańca. więc Pan Zontek nie jest lekiem w tym przypadku. Raczej świadczy to, że został wciągnięty w tryba maszyny powiązań i zależności.
2. Tak, Radni dostają materiały, ale czy się przygotowują to już inna sprawa. Ja osobiście szczerze wątpię.
3. Rozmawiając z Radnymi odnoszę wrażenie, że orientują się co się dzieje w gminie
4. Dotychczasowa aktywność Pana Kojdra w różnych komisjach i Radach Nadzorczych od Straży, LKSu po szpitale, wskazuje, że jako przewodniczący Komisji Rewizyjnej zajmuje dobrze obstawione stanowisko.
5. Jesteśmy naiwni. Wybraliśmy sobie Radę, która pomimo wszechogarniającego nas kryzysu rozpoczęła Tak olbrzymie inwestycje jak rozbudowa urzędu, budowa przedszkola czy kładki za wiele milionów, mającej służyć jedynie pieszym, a tym czasem Gmina zarośnięta jest odłogami, w zimie brodzimy po zaśnieżonych chodnikach, przepusty są pozapychane, fosami płynie ściek itd.
Uważam że wydatkować pieniądze można było o wiele wiele logiczniej i odpowiedzialność za to ponoszą Radni, nie wójt, bo On jest tylko wykonawcą ich decyzji. Ale jednak musimy w rzeczowej ocenie tego beznadziejnego stanu posługiwać się realnymi argumentami. Nie można ślepo obwiniać Radnych nawet o zaćmienie slońca.

142

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

galler napisał/a:

Uważam że wydatkować pieniądze można było o wiele wiele logiczniej i odpowiedzialność za to ponoszą Radni, nie wójt, bo On jest tylko wykonawcą ich decyzji. Ale jednak musimy w rzeczowej ocenie tego beznadziejnego stanu posługiwać się realnymi argumentami. Nie można ślepo obwiniać Radnych nawet o zaćmienie slońca.

Ale przecież wójt stoi na czele tego zgromadzenia i chcesz przekazać, że nie ma on nic do powiedzenia? Przecież on też ma oczy i widzi co się dzieje.
Nawet na statku załoga może popełniać błędy, ale to kapitan rządzi wszystkim.

http://img.userbars.be/userbars/11/25648.gif

143

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Czytając powyższe wypowiedzi nasuwa mi się takie pytanie...
Czy ktoś pamięta kto był kandydatem na Wójta z sołectwa Czaniec? Bo szczerze mówiąc nie pamiętam... Z góry dziękuję za odpowiedź.
I jeszcze zapytanie do Pana Ignacego Kocemby:
Czy uzyskał Pan już odpowiedź na pytania dotyczące wykorzystywania środków unijnych?

144

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

banan11 napisał/a:

chcesz przekazać, że nie ma on nic do powiedzenia?

Niestety Banan masz racje. Tak naprawdę wszystkim rządzi Wójt, ale zgodnie z teorią ma nie mieć nic do powiedzenie. Ma jedynie realizować powierzone mu ustawą obowiązki i wykonywać wolę Radnych przekazaną mu w uchwałach. Siła Wójta wskazuje po raz kolejny słabość Rady.

145

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

A.B. napisał/a:

I jeszcze zapytanie do Pana Ignacego Kocemby:
Czy uzyskał Pan już odpowiedź na pytania dotyczące wykorzystywania środków unijnych?

Pan Kocemba zamieścił już dawno odpowiedź Wójta na stronach Kobiernic - oto link

http://kobiernice.pl/sites/default/files/odp_srodki_unijne.pdf

Pozostałe interpelacje i pisma dostępne:

http://www.kobiernice.pl/index.php?q=node/18

Padło już tutaj wiele zgodnych głosów, co do tego, że wszystkim w gminie rządzi Wójt.
Rozglądając się po gminnych zakamarkach można łatwo dojść do kolejnego wniosku - rządzi nieudolnie. Wokoło panuje chaos organizacyjny i bezprawie, mamy mnóstwo dzikich wysypisk, bezładnych składowisk, rowy pełne śmierdzących ścieków i dziurawe drogi, nieszczelną od nowości kanalizację, betonowo-asfaltowe - niedawno rewitalizowane centrum Czańca oraz niezdrowe, zadymione powietrze. W wielu gminach już dawno przeprowadzono akcje dofinansowania wymiany pieców czy dopłat do alternatywnych źródła ciepła. Można wymieniać, wyliczać .... Do tego jak by było mało agenci CBA badają finanse gminne i umowy. Mamy bałagan w przedszkolach, szwankujące finanse oświaty i nieudolnych urzędników.

Analiza odpowiedzi jaką otrzymał p. Kocemba od Wójta na interpelację ws pozyskiwania środków unijnych potwierdza ten obraz. Wójt podaje, że udało mu się pozyskać pieniądze na usuwanie skutków powodzi. Zagalopował się z tym nieco. Środki te należały się poszkodowanej przez żywioł gminie jak psu buda - należało je tylko właściwie, tj. zgodnie z celem spożytkować i rozliczyć się z tego, czego Wójt strasznie nie lubi robić. W zestawieniu Wójt ujął jako pozyskane środki projekty, które przeszły tylko formalne kwalifikacje jak również takie, które są tylko złożone czy wręcz odrzucone. Nazbierał w ten sposób prawie tyle kasy ile wynosi czwarta część całego budżetu gminy. Jakoś nie widać tego wokół nas. W zestawieniu królują środki z funduszy krajowych i projekty miękkie - takie różne mało ważne z punktu widzenia ogółu mieszkańców sprawy. Jakoś nie widać w gminie np. ścieżek rowerowych i chodników - tego co poprawia bezpieczeństwo naszych dzieci, parku, terenów rekreacyjnych, szumnie zapowiadanego wyciągu narciarskiego.

Galler. Moim zdaniem siła Wójta nie wskazuje na słabość Rady. Rada jest słaba bo w wyborach uczestniczy zbyt mało ludzi. Wybory dają nam w ten sposób nie lepsze rządy niż te, na które zasługujemy - ni mniej ni więcej.
Wójt jest silny skostniałym układem wzajemnych powiązań budowanych już za długo. Gminę trzeba przewietrzyć, dać jej nowy oddech. Jak Wójt ma podejmować decyzje, które szkodzą interesom jego wyborców. Zbyt wielu osobom pasuje taki mętny układ gdzie nikt nic nie wie. Widać z takiego stanu w jakiś sposób korzystają a z drugiej strony spora grupa ludzi uważa to za normę.
Reakcja społeczna na próbę likwidacji Gimbusa pokazała blade światełko w tunelu. Tak samo zadający publicznie niewygodne pytania i poruszający zamiecione pod dywan sprawy radny Kocemba. Jest taką rysą na gminnym betonie.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

146

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Pozdrawiam!

W ostatnich postach zostało porosłych wiele zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszej gminy jako społeczności lokalnej. Ta właśnie społeczność lokalna wybrała tak jak wybrała, niestety sukces wyborczy zwycięskiego komitetu wyborczego nie przekłada się na sukcesy Gminy tzn. nas wszystkich.
Sukces może zapewnić tylko sprawne i organizacyjnie dopięte funkcjonowanie wójta, urzędu i rady gminy. Będąc radnym mam możliwość się przekonać jak to jest naprawdę. Nie ma powodów do dumy. Składa się na to wiele elementów. W słynnym liście wyborczym Czesław Bułka straszył mieszkańców przed wybraniem kogokolwiek innego poza nim. Podawał nieprawdziwe dane, mamił i obiecywał, Davos, wyciąg i cholera wie co jeszcze.. Wyborcy to kupili, więc jego zwolennicy nie mają moralnego prawa narzekać. Teraz wszystko przekłada się na zarządzanie Gminą, a w szczególności pomnażanie środków finansowych i wykorzystanie posiadanych zasobów.
Obok podatków miejscowych i otrzymywanych subwencji poważnym źródłem dochodów mogą być programy unijne i krajowe. Mogą być ale nie są. Przedstawione przez K. Gałuszkę materiały będące odpowiedzią na moją interpelację nie zgadzają się z danymi wynikającymi z  uchwały budżetowej. W 2010 r. pozyskano około 2,5 mln zł ? według uchwały, według K. Gałuszki 3,9 mln zł. Poziom pozyskania środków w 2011 r. będzie jeszcze mniejszy.
Zadłużenie na koniec 2012 r. ma osiągnąć poziom 15,98 %., przy jednoczesnym braku skłonności do oszczędzania.
Jak wygląda nasza gmina doświadczamy na co dzień, najważniejsze kierunki działań to budowa nowej siedziby urzędu i ochrona przeciwpożarowa.
Wzajemne relacje pomiędzy wójtem i radą gminy maja charakter szczególny. Wydawać by się mogło, że wójt, który wprowadził tylu radnych ze swojego komitetu  wyborczego do rady gminy zdolny jest zrobić rewolucję. Nic z tego, stagnacja i trwanie. Są objawy wskazujące na możliwość zmiany kursu, przynajmniej ze strony części radnych.
Chętnie podyskutuje nadal i odpowiem na pytania, nawet w większej grupie nie koniecznie na forum.

Ignacy Kocemba

147

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

http://bielskobiala.gazeta.pl/bielskobiala/1,88025,10671518,Nagroda_dla_Gminy_Strumien_wreczona.html napisał/a:

Burmistrz Strumienia Anna Grygierek odebrała z rąk Aleksandry Banasiak, członka Zarządu Województwa Śląskiego nagrodę w konkursie "Przyjazna wieś" na najlepszy projekt zrealizowany na terenach wiejskich za unijne pieniądze.

http://img.userbars.be/userbars/11/25648.gif

148

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

I co? I cisza. Po twoim wpisie banan smutno jakoś się zrobiło i nikt się nie odzywa. Inni potrafią, a nasi włodarze... szukają chyba oszczędności na przyszłoroczny budżet. Właśnie - co z budżetem!?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

149

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Pozdrawiam!

Pod linkiem

 http://www.kobiernice.pl/index.php?q=node/18

można poczytać jak postrzega utrzymanie czystośći i porządku w Gminie Wójt. Można również sie dowiedzdzieć dlaczego średnie wynagrodzenia w grupach stanowiskowych  nie stanowią informacji publicznej, innaczej są poufne. Polecam. Projekt budżetu jest już gotowy.

Ignacy Kocemba

150

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Pozdrawiam!
Wydawać by się mogło, że nic nie jest w stanie zmącić nudy ustępujcej jesieni gdyby nie projekt budżetu na rok AD 2012. Na pozór pełen sukces. Podwyżka płac dla wszystkich, nowe samochody strażackie, dla Porąbki drugi, rozbudowa urzędu, złosliwi mówią, że pałacu, znów internet szerokopasmowy itd. Jednymi słowy sielanka. Kolejne strony odsłaniają jednak codzienną rzeczywistość. Kolejne 3 mln kredytu i wzrost zadłużenia do 15,98 %. Aby mieszkańcy gminy czuli się mniej pokrzywdzeni od takich np Węgrów, którym akurat obniżono rating, Zwycięzca pragnie zafundować nowe wyższe podatki. Począwszy od opłaty za psa na opłacie targowej skończywszy. Mieszkańcom Kobiernic i części Czańca w podzięce za oddane głosy podwyższenie opłat za korzystanie z  dziurawej jak sito gminnej kanalizacji.
Co zrobią inni? Zapewne to samo. Ceny wody w górę, paliwo, energia, wreszcie żywność. Po cholerę ludziom pieniądze, o ile je jeszcze mają. Aby nie popaść w depresję możemy za darmo wdychać swojskie "zapachy" z przydrożnych rowów. Król jest nagi.

Ignacy Kocemba