451

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Zenon napisał/a:

Wujt

Wstyd to jest jak się ortografii nie zna:(
A taki mądrala:(

452

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Wloscianin napisał/a:
Zenon napisał/a:

Wujt

Wstyd to jest jak się ortografii nie zna:(  A taki mądrala:(

Drogi Panie Piotrze, jak miło znów Pana gościć wśród stworzeń wydających odgłosy paszczowe. Już od dawna martwię się, że to nasze forum tak jakoś skostniało, spasteryzowało się. Tylko informacje, informacje, żadnej polemiki. Spotkałem się z zarzutem, że stajemy się niebezpiecznie nieobiektywni, bo nikt nie zgłasza zdania odrębnego wobec treści forumowych goszczących od kilku tygodni. A teraz, na szczęście Pan wniesie świeżość poglądów, a lecące na GP meteoryty zawrócą i uderzą  inną planetę.

Czyli na początek słowo wójt – nie wujt. I co tu powiedzieć? Jaką błysnąć psychoanalizą, żeby wdeptać w błoto Zenona, za tak kardynalny błąd, który stawia poglądy gościa w zupełnie innym wymiarze. Nic mi do łba nie przychodzi. Taktycznie więc przemilczę to uchybienie.

Ze swej strony jednak Proszę Pana Piotra (PPP) o wyrażenie swej opinii na tematy bieżące. Czy mówienie o mieszkańcu GP, obywatelu, człowieku w sposób pogardliwy (np. że ma dwie lewe ręce) przystoi urzędnikowi państwowemu, który stoi i na szczycie samorządowej władzy, czy nie przystoi? Czy naszemu wójtowi z jakiś szczególnych powodów puszczają nerwy? A może jednak Zenon ma rację. Wójt – to brzmi dumnie, a nasz Czesław jest po prostu wujtem - wujkiem, gdzie „Ó jak balon pękło, aż się T przelękło” i wykiełkowało w inne litery. Ale „dobry wujek Czesio”, to już tak poważnie nie brzmi. A ktoś niepoważny zachowuje się niepoważnie. Czyli może wynikać, że Zenon nie popełnił żadnego błędu, tylko sprowokował Pana do wypełznięcia stamtąd, gdzie Pan dotychczas przebywał. I udało się. Oj, Drogi Panie Piotrze, taki duży, a tak nieuważny, znów dał się Pan podpuścić, jak małolata do walki w kisielu.

453

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Uwagi Wieszcza są bezcenne.
No cóż. Serdecznie przepraszam Wloscianina i inne osoby za tę gafę. Poprawiłem oczywisty błąd i obiecuję nie umniejszać już  urzędu w ten  sposób.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

454

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

A mnie się "wujt " podoba. Coś w tym jest, jakaś piękna idea.

455 Ostatnio edytowany przez kamila (2013-05-11 21:19:08)

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Z FORUM KOBIERNICE

Ignacy Kocemba » czwartek, 4 kwietnia 2013, 08:13

Zarząd Woj. Śląskiego ogłosił aktualną listę projektów przewidzianych do realizacji w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Ślaskiego. priorytet IX zdrowie i rekreacja, załącznik do Uchwały nr 579/241/IV/2013, z dnia 14.03.2013r. http://rpo.slaskie.pl/zalaczniki/2013/0 … 303735.pdf Na liście znalazły się miedzy innymi projekty z gminy Kozy oraz Czernichów, naturalnie trudno szukać na niej projektów z gminy Porąbka. Nie dziwota, jak mówili starzy ludzie. Zlecenie przygotowania projektu modernizacji budynku na stadionie KS Soła w Kobiernicach trwa już drugi rok. Jeszcze trochę i trafi do Guinness Book of Records

             Ciekawe spostrzeżenie.

456

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Istotnie na 52 miejscu znalazłem projekt:
Urząd Gminy Porąbka - Modernizacja boiska sportowego w Czańcu - WND-RPSL.09.03.00-00-069/09. Poziom dofinansowania - 68,37%. Całkowity koszt 2 931 294,16 zł. Wnioskowane dofinansowanie 1 999 955,24 zł. Punkty. Średnia ocena zbiorcza uzyskana przez projekt 25,08. Procent uzyskanych punktów 62,6.

To 52 miejsce w rankingu na 57 - mogło umknąć uwadze. Zwłaszcza, że projekt ma niewielkie szanse na powodzenie - poziom 8%, a biorąc pod uwagę obecną sytuację w gminie, nie ma żadnych szans. To właściwie tak jakby go nie było.

Ale chciałbym zwrócić waszą uwagę na dwie ciekawe kwestie.

Pierwsza, to skąd właśnie taki projekt?

Czy w Gminie nie ma na pewno innych ważniejszych problemów do rozwiązania niż sponsorowanie klubu sportowego? Czy to jest takie ważne dla mieszkańców? Najważniejsze? Warte wydania prawie miliona złotych (1 000 000,00 zł) z gminnej kasy?

Jedna z możliwych tez to taka, że może to przez wzgląd na samego prezesa Wojciecha.

Wsłuchując się w głosy mieszkańców gminy można wywnioskować co innego. Są inne priorytety wydania miliona złotych.


Druga kwestia, to sposób gospodarowania środkami publicznymi.

Klub jest Organizacją Pożytku Publicznego - Numer KRS    0000127733. Korzysta więc z publicznych pieniędzy. Dostaje w tym również dotacje na realizację celów publicznych od naszej gminy - http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=12068 W tym roku to kwota 65 000,00zł


Gdzie można więc znaleźć BIP klubu? Gdzie można zapoznać się z rozliczeniami finansowymi?

Może źle szukam, ale nie widzę takiej strony w Internecie, gdzie znajdę informacje o finansach, które LKS Czaniec ma obowiązek podawać do publicznej wiadomości.

Czy to kolejny przypadek? Czy może przez wzgląd na ....

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

457

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

cieciola napisał/a:

A że koledzy chronią to spektakl trwa. Więc może  "rodzicu" wreszcie  napisz coś konkretnego, bo chyba wiesz coś więcej niż ja i wielu innych, a takie podpuszczanie to jest z poziomu tej dyrekcji. Karty na stół.

rodzic napisał/a:

Sprawa jest tak tajna, że nie czuję się kompetentny, by wysuwać się przed szereg. Ponoć w Urzędzie Gminy obowiązuje dyrektywa, żeby nikt pary z usta nie puszczał w sprawie gimnazjum w Porąbce. Wiem tylko tyle, że stanowisko w sprawie dyrekcji gimnazjum zajął kurator w Katowicach. Ale nie jestem pewien jakie to stanowisko i dlatego nic nie napiszę na pewno.

06 maja 2013 roku podczas posiedzenia połączonych komisji został poruszony następujący temat:
moje oświadczenie dot. zwolnienia bez okresu wypowiedzenia oraz wniosek Śląskiego Kuratora Oświaty o odwołania ze stanowiska dyrektora Gimnazjum w Porąbce Pani Anny Walusiak.

http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=132

W załączniku poniżej treść pisma, na które powołuję się w oświadczeniu.

Załączniki:

Ikona załącznika Odwołanie w trybie 34 pkt 2a USO.jpg 71.54 kb, 215 pobrań od 2013-05-12 

458

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Fuszerka przy przebudowie zjazdu z posesji przy ul. Wielka Puszcza została naprawiona.
Interwencja Stowarzyszenia Nasza Gmina przyniosła skutek. Oto efekty:
Zjazd sprzed interwencji:
http://www.sng.org.pl/images/stories/_mg_9584.jpg
Zjazd po interwencji:
http://www.sng.org.pl/images/stories/_mg_9664.jpg


O całym przebieg sprawy można przeczytać na stronach Stowarzyszenia Nasza Gmina:
http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=144

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

459

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Czyżby pojawiła się nowa jakość w GP? Wystarczy zgłosić problem do Stowarzyszenia Nasza Gmina, a tam już odpowiedni ludzie zajmą się sprawą, nagłośnią, upublicznią i po krzyku? To chyba zbyt łatwa droga do sukcesu. Niemniej osobom, które chcą odważnie budować otwartą i nowoczesną gminę życzę wielu sukcesów.

Apel w sprawie właściwego zorganizowania gospodarki odpadami podpisałem i całym sercem popieram inicjatywę. Mało tego. Nie spotkałem osoby, nie zechciałaby Apelu poprzeć. Nie wiem jak w innych sołectwach, ale u nas jest masówka. Czekam na efekty. No i proszę o więcej pikanterii i szczegółów na Waszym portalu. Macie przecież średnio 100 wejść dziennie. Świadomość ludzi budzi się z letargu, a z tego co słyszałem Stowarzyszenie zaczyna działać na nerwy wójtowi Czesławowi, który coraz częściej straszy sądami i prokuraturą osobom, które w otwarty sposób krytykują wójtową działalność.

460

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

wieszczu napisał/a:

Stowarzyszenie zaczyna działać na nerwy wójtowi Czesławowi, który coraz częściej straszy sądami i prokuraturą osobom, które w otwarty sposób krytykują wójtową działalność.

Gminne wydatki jakby nie nadążały za gminnymi dochodami. Poszukiwanie oszczędności w gminnym budżecie nie jest możliwe bez narażania się mieszkańcom. Mieszkańcy Kobiernic dali jednoznaczny sygnał. Sprzedać można tylko za zgodą mieszkańców. Zabiegi socjotechniczne radnego Sopiaka zdają się raczej na nic.
Wydaje się, a raczej jest pewne, że brak kasy nie pozostaje bez wpływu na poczynania pana wójta. A to straszy sądem, a to straszy prokuratorem, a to nasyła kancelarię adwokacką. Jakby zaczęło mu brakować pewności siebie, pewności zwycięscy. Wszystko to do tego stopnia, że zaczyna pogadywać o nie kandydowaniu w roku przyszłym. Jak będzie to zobaczymy?
Źródła zbliżone do pana wójta donoszą, że po bezskutecznej, jak na razie sprzedaży "policji" padła propozycja sprzedaży placu targowego w Porąbce. Teren atrakcyjny, kupiec zapewne się znajdzie, być może potencjalny kupiec już jest.
Powolni panu wójtowi radni przegłosują. A co na to mieszkańcy Porąbki? Obawiam się, że z nimi może być problem.

461

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Przyznam się szczerze, że zaczynam się w tym wszystkim gubić. Gdy trwały prace nad statutem o mało co nie zlikwidowano sołectwa Czaniec. Dzisiaj otrzymałem materiały przygotowane przez starostwo powiatowe z ofertą rzekomo przygotowaną przez PKS. Czytam i czytam, zmieniam okulary i jeszcze raz czytam. W czymś co ofertą, poważna ofertą nazwać nie można nie ma przewidzianych kursów ani do Czańca ani przez Czaniec. Tak, tak, nie ma. Na temat komunikacji publicznej w Czańcu nie ma nic.
Proszę tego co napisałem nie traktować jako żart,

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Też potwierdzam -  to nie żart.
Sprawa przejęcia kursów autobusów MZK przez PKS Bielski jest tematem nacisków niektórych radnych odkąd jestem w Radzie. Nie tak dawno na jednej z komisji, czy sesji wyraziłam obawy co do likwidacji kursów Kęty - Andrychów, gdyż ten kurs przeważnie obsługuje mieszkańców Czańca. Pan Wójt dał do zrozumienia, że jest to linia problematyczna, na czym to polega - nie wiem. Ale jakie było moje zdziwienie dzisiaj, gdy w szacunkach, no bo nie kalkulacji ekonomicznej (nie ma żadnych wskaźników, żadnych rozbudowanych danych wyliczenia kosztów obsługi linii MZK przez PKS) zabrakło kursów Kęty - Andrychów, Andrychów - Kęty. Co legło u podstaw takich propozycji Starostwa co do obsługi transportu zbiorowego w Gminie Porąbka - nie wiem, ale pierwszy raz widzę, by ktoś oczekując podejmowania tak daleko idących decyzji, robił takie "jaja" - dosłownie, to jakiś czarny żart. No bo przecież nikt mi nie powie, że osoby ze Starostwa, które przygotowały materiały dla Rady uważają, że tutejsi radni są na tyle nierozumni, że do podjęcia decyzji o wyjściu z MZK (a jesteśmy jako Gmina Porąbka jednym z jego trzech właścicieli) i rzuceniu się na oślep w ręce Starostwa, jedynego właściciela PKSu, wystarczą im tylko ogólne roczne kwoty obsługi trzech wybranych linii autobusowych. Dodatkowo to właśnie od MZK radni otrzymali wspaniale przygotowane materiały, każda osoba, każdy kilometr i każdy czynnik majątku jest tam wyceniony i określony, a ceny biletów, obsługa kursów wynika z przejrzystych wyliczeń wielu wskaźników. Co do materiałów od Starostwa dotyczących PKSu - żenada to mało powiedziane...

463

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Aż mnie ręce świerzbią, żeby z biznesowego punktu popatrzeć na dzieło ludzi Starosty Andrzeja Płonki (KWW RPW) !!!

Proszę Państwa radnych o skany tego dokumentu to wstawimy na stronę SNG

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

464

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Piotr Dusza napisał/a:

Proszę Państwa radnych o skany tego dokumentu to wstawimy na stronę SNG

Przyłączam się do prośby. Warto, by mieszkańcy gminy mogli w spokoju zapoznać się z treścią dokumentów.

465

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Marta Tylza-Janosz napisał/a:

Co do materiałów od Starostwa dotyczących PKSu - żenada to mało powiedziane...

No to mamy pasztet. Może Czaniec należałoby zaorać, ciągle z nim jakieś problemy.
A gdzie się podziewa nasz internauta radny, gdzie się podziewają pozostali. Gzie jest liderka Mydlarzowa i jej trójca przyboczna, pana Kojdera nie liczę bo on już z innej bajki.
Ale gdzie jest prezes w dwóch osobach pan Waligóra. Co pan na to panie radny powiatowy?
Co wy na to? Wielbiciele talentów Czesława Bułki, no i Andrzeja Płonki.

466

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Piotr Dusza napisał/a:

Aż mnie ręce świerzbią, żeby z biznesowego punktu popatrzeć na dzieło ludzi Starosty Andrzeja Płonki (KWW RPW) !!!

Nie znam materiałów, ale wróżę, że nic tam dla biznesowego oka nie znajdziesz. To będzie bełkot.
Proponuję jeszcze raz uważnie wysłuchać nagranie z posiedzenia połączonych komisji z dnia 25 marca 2013 r., zawierające sprawozdanie wójta gminy ze spotkania z Prezesem MZK Kęty, likwidacja połączeń MZK na trasach Kęty - Wielka Puszcza oraz Kęty - Kozubnik oraz wniosek radnego Adama Sopiaka o odstąpienie od umowy z MZK w Kętach.
http://www.youtube.com/watch?v=G3KBaTGL … r_embedded

Poza tym warto wrócić do tego, co miał do zakomunikowania pan Waligóra na XVIII SESJI RADY GMINY PORĄBKA
odbytej w Wiejskim Domu Kultury w Porąbce w dniu 30 sierpnia 2012 r. - str. 12. Link - http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=11471

Czy monopol samorządu powiatowego w sferze usług publicznych będzie korzystny dla mieszkańców gminy?
To się okaże. Ja uważam, że nie. Tymczasem pewne jest już teraz, to że cała publiczna kasa powędruje wartkim strumieniem w wiadomym kierunku.
A teraz pytanie za 10 punktów. Kto tak aktywnie optuje w sprawie autobusów na rzecz powiatu?
Czy na filmie w jednej z ról głównych mamy przyszłego radnego powiatowego?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

467

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Zenon napisał/a:

A teraz pytanie za 10 punktów. Kto tak aktywnie optuje w sprawie autobusów na rzecz powiatu?
Czy na filmie w jednej z ról głównych mamy przyszłego radnego powiatowego?

Czy to może chodzi o radnego sołectwa Kobiernice Pana Adama Sopiaka? Z filmów wnioskuję, że to geniusz. To człowiek, który potrafi bilet autobusowy poćwiartować na trzy nierówne połowy.

468

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Zenon napisał/a:

Czy monopol samorządu powiatowego w sferze usług publicznych będzie korzystny dla mieszkańców gminy?
To się okaże. Ja uważam, że nie. Tymczasem pewne jest już teraz, to że cała publiczna kasa powędruje wartkim strumieniem w wiadomym kierunku.

Pytanie postawione przez Zenona jest ze wszech miar zasadne. materiał przedstawiony przez PKS jest co najmniej skromny a wójt pan Czesław Bułka nie przedstawił żadnej koncepcji funkcjonowania zbiorowego transportu publicznego w Gminie Porąbka. Przygotowując się do poniedziałkowego posiedzenia pracuje więc na materiale dostarczonym przez prezesa MZK pana Sochę oraz materiale ogólnodostępnym w internecie.
Z porównania cen biletów MZK i PKS wynika, że w przypadku wystąpienia z MZK w pierwszej kolejności stracą mieszkańcy gminy. Każdy może ocenić sam.

Załączniki:

Ikona załącznika porównanie cen biletów.jpg 891.35 kb, 226 pobrań od 2013-05-24 

469

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Ignacy Kocemba napisał/a:

Każdy może ocenić sam.

Porównanie cen biletów mówi samo za siebie.
Jestem ciekaw postawy naszych radnych. Czy Wojciech Waligóra poświeci mieszkańców Czańca i ich interesy dla partyjnego interesu. Każdy plan, który nie uwzględnia mieszkańców Czańca jest do odrzucenia. Jeżeli radni z Czańca tego nie rozumieją to niech już zrezygnują albo idą do sądu jak Sławomir N.

470

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Kolejna odsłona BUSGATE.

Liczby nie kłamią. Przy dojazdach do pracy w skali roku mamy do czynienia z różnicą wynoszącą od 120 do prawie 300 złotych!
Porównanie cen wskazuje jednoznacznie na korzyść MZK. Tylko, że to nie jest argument dla naszego wójta. Guzik go obchodzą ludzie, dla których w domowym budżecie kwota 300 złotych jest istotna. To może być np. połowa wyprawki szkolnej dla dziecka.

BUSGATE przypomina nieco AQUAGATE kiedy to wójt pozbył się realnego wpływu na decyzje AQUA SA sprzedając akcje (doraźna korzyść).
Jak to się skończyło? Ceny wody poszybowały i szybują co roku coraz wyżej. Mamy jedną z najdroższych wód kranowych w Polsce, "siedząc" na wodzie. Gdzie tu logika?

Czy to samo czeka ceny biletów?
Co na to radni z Czańca?



Na skróty (linki):
http://czaniec.pl/forum/post7796.html#p7796
http://czaniec.pl/forum/post7795.html#p7795
http://czaniec.pl/forum/post7663.html#p7663
http://czaniec.pl/forum/post7527.html#p7527
http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=11471   (str. 12.)

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

471

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

No to czanieccy radni mają poważny dylemat. Trzeba się będzie opowiedzieć albo za propozycją wójta Czesława – PKS, albo za interesami mieszkańców – MZK. Arcyciekawa sytuacja. A swoją drogą zastanawia mnie ile informacji z bieżących spraw i dylematów ujrzałoby światło dzienne bez radnych Marty i Ignacego oraz bez SNG i nagrań filmowych w Internecie.
Drogi  czytelniku, zwróć uwagę proszę na porównanie cen biletów MZK i PKS. Liczby nie kłamią. Kolejna sprawa jest do sprawdzenia na stronie http://mzk-kety.pl/ .

MZK Sp. z o.o. w Kętach uprzejmie informuje, że z dniem 15.05.2013r. przywraca się zawieszone w dni robocze następujące kursy:

Linia 7  Kęty – Porąbka Kozubnik p/Bukowiec
- 18:35 z Kęt d.a. do Porąbki Kozubnik
- 19:05 z Porąbki Kozubnik do Kęt d.a.

Linia 9  Kęty – Wielka Puszcza p/Porąbkę
- 17:25 z Kęty d.a. do Wielkiej Puszczy
- 17:55 z Wielkiej Puszczy do Kęty d.a
Znaczy to, że na zamierzenia MZK Kęty UGPorąbka jako akcjonariusz (17 % akcji) ma realny wpływ. A jaki wpływ ma na PKS? Zwłaszcza, gdy w przyszłorocznych wyborach, wieszczę starosta Andrzej Plonka przestanie pełnić swoją funkcję?

472 Ostatnio edytowany przez Ignacy Kocemba (2013-05-25 09:18:31)

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Nie jestem radnym z Czańca ale sprawa sprawnego funkcjonowania transportu publicznego w Gminie Porąbka jest mi jednakowo bliska. Ponieważ docierają do mnie zapytania o prawdziwość oferty złożonej w imieniu PKS przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej pozwalam sobie załączyć pismo przewodnie do rozkładów jazdy i wyliczenia poziomu dopłaty w wysokości 418 275 zł.
Pragnę również zwrócić uwagę, że PKS żąda dopłaty do kursów realizowanych na trasie do Bielska-Białej.

Załączniki:

Ikona załącznika sp.jpg 240.17 kb, 224 pobrań od 2013-05-25 

473

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Są rzeczy, których nie pojmuję.  Zamieszczony dokument jest chyba niekompletny. Nie ma danych szczególłowych, czyli faktycznej ilości kilometrów, nie ma cen biletów ulgowych dla uczniów i emerytów, nie ma zwolnień od opłat za przejazdy, nie ma konkretnego rozkładu jazdy na poszczególnych trasach, dostosowanego do potrzeb mieszkańców. A co najważniejsze nie ma połączeń z Czańcem. Czy istnieją jakieś powody, dla których PKS BB nie chce lub nie może nowymi autobusami obsługiwać powiatu oświęcimskiego (Kęty) i wadowickiego (Andrychów)? Czy mieszkańcy Czańca są skazani na taksówki? A może ktoś chce wspomóc przewozy prywatne? O ile mi wiadomo jedna z „busowych” firm przewozowych ma siedzibę w Andrychowie. I co na to wszystko czanieccy radni.

Szanowny wójt Czesław został poinformowany o propozycjach przez… właśnie, przez kogo? Naczelnika Wydziału Komunikacji i Transportu oraz Członka Zarządu Powiatu Bielskiego. Czy to oznacza, że na przejęciu transportu w Gminie Porąbka najbardziej zależy urzędnikom z Urzędu Powiatowego i idąc dalej – Staroście?
A gdzie jest opinia Prezesa PKS, opinia Związków Zawodowych działających w PKS? To chyba PKS jest najbardziej zainteresowany obsługą linii komunikacyjnych w naszej gminie, a milczy. Sprawa ma ewidentnie drugie dno i dlatego tym czujniej należy obserwować decyzje wójta i rady gminy na najbliższej komisji.

474

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Uważam, że dyskusja nad szczegółami jest puki co bezprzedmiotowa.

Zarząd powiatu bielskiego wcina się na linie gminne i narusza prawo?

Zanim przeczytasz to, co napisałem niżej, proponuję wycieczkę w przeszłość, do 2011 r., kiedy Stanisław Pięta, członek zarządu powiatu bielskiego wyjaśniał czytelnikom Gazety w jakim celu zostały zakupione nowe autobusy.

Starostwo chce, aby nowe wozy automatycznie trafiły do bielskiego PKS, bo to firma należąca do powiatu, realizująca jego zadania z zakresu transportu publicznego (...) - mówi Pięta.

Cały tekst: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 … z2UI3P1vsy

Uważna lektura prawa lokalnego zapisanego w Statucie Powiatu Bielskiego dostarcza dalszych ciekawych spostrzeżeń.

Powiat bielski stanowi lokalną wspólnotę samorządową tworzoną przez mieszkańców powiatu oraz terytorium obejmujące gminy Bestwina, Buczkowice, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka, Szczyrk, Wilamowice, Wilkowice.

Powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym, w tym m.in. w zakresie transportu zbiorowego, przy czym, co istotne z perspektywy BUSGATE, zadania powiatu nie mogą naruszać zakresu działania gmin.

Skoro zatem Gmina Porąbka realizując swoje zadanie własne w zakresie transportu zbiorowego dysponuje własnym przedsiębiorstwem transportu zbiorowego zorganizowanym w spółkę MZK Kęty Sp. z o. o., to zarząd powiatu wykonując zadania określone przepisami prawa (zadania własne), nie może wcinać się na linie obsługiwane przez MPK Kęty Sp. z o. o. i naruszać tym samym zakresu działania Gminy Porąbka.
Czy obsługa transportu zbiorowego na liniach gminnych ma charakter ponadgminny? Z całą pewnością nie ma takiego charakteru.

Zatem ta krótka analiza paru aktów prawa miejscowego potwierdza prawdziwość postawionej na wstępie tezy o wcinaniu się i naruszeniu prawa.

PS
wcinać się -  pot. «wtrącić się do czyjejś rozmowy, przeszkodzić komuś w czymś»

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

475

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Zenon napisał/a:

Uważam, że dyskusja nad szczegółami jest puki co bezprzedmiotowa.

Mniejsza o prawo ale dyskutować trzeba o realiach. A realia są takie. Pan Wojciech Waligóra przewodniczący komisji gospodarki, transportu i rozwoju gospodarczego rady powiatu chce skazać najbiedniejszych mieszkańców gminy, najczęściej korzystających z komunikacji MZK na 30 % podwyżki.
Wszystko dlatego, że razem z panem Płonką potrzebują kasy aby załatać dziurę w powiatowym budżecie jaka powstała po stratach PKS-u. Czyim kosztem? Kosztem najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących.
Niech się radni zastanowią nad czym mają głosować, czyje interesy mają reprezentować.