501 Ostatnio edytowany przez Piotr Dusza (2013-07-19 00:13:45)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Szanowny Panie wójt się nie zgodził,  wójt musi wykonać uchwałę Rady Gminy.

Uchwała o utrzymaniu porządku w gminie nigdzie nie wspomina o opisywaniu pojemników oraz wkładania jakiś worków do tychże pojemników.

Cytuję:
§ 1.
11. Odpady surowcowe (tzw. suche), o których mowa w ust. 2 pkt 8 należy gromadzić w pojemniku lub worku,
z zastrzeżeniem §4 ust. 5, który odbierze firma wybrana przez Gminę Porąbka w przetargu, o którym mowa w art.
6d ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

§ 8.
2
1) odbieranie wszystkich odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, realizowane przez firmę wybraną
przez Gminę Porąbka w przetargu, o którym mowa w art. 6d ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r.
o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
3
2) odpady surowcowe (tzw. suche) - odbierze firma wybrana przez Gminę Porąbka w przetargu, o którym mowa
w art. 6d ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach,

4. Właściciel nieruchomości obowiązany jest udostępnić pojemniki przeznaczone do zbierania odpadów
komunalnych, na czas odbierania tych odpadów, w szczególności poprzez ich wystawienie poza teren
nieruchomości, w miejsce umożliwiające swobodny do nich dojazd specjalistycznym pojazdom – pojazdom
z zabudową bezpyłową (tzw. śmieciarkom), hakowcom itp.

To nie jest Pana problem czy ma Pan odpady frakcji suchej w worku czy w pojemniku plastikowym.
Firma która realizuje zbiórkę ma podjechać specjalistycznym sprzętem i sobie z tym poradzić.
Ba w myśl regulaminu nie powinna odbierać żadnym innym jak tylko specjalistycznym pojazdem !!!
Proszę więc spokojnie wystawić swój pojemnik i nie martwić się niczym nie ma obowiązku ani wkładania worków, ani oklejania kontenera naklejkami z nazwą suche lub mokre.

Wszystko jest w regulaminie, a jest to akt prawa miejscowego i akt ten  jest wykładnią, a nie to co pisze ulotka firmy Remondis lub wójt.

http://bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel=6905 … p;amp;js=1

Pozdrawiam
Piotr Dusza

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

502

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Piotr Dusza napisał/a:

Proszę więc spokojnie wystawić swój pojemnik i nie martwić się niczym nie ma obowiązku ani wkładania worków, ani oklejania kontenera naklejkami z nazwą suche lub mokre.

To się sprawdza w gminach cywilizowanych, w naszej gminie firma Atra często zbiera jeszcze śmieci tak, jak przed 1 lipca. Bo unas uchwała rady jest po to, żeby było widać, że radni coś robią, ale przestrzeganie zapisów uchwały to już inna historia. A  mieszkańcy są tak zastraszeni, że już im uszu nie widać, tak nauczyli się je kłaść po sobie, a ze wszystkich naświętszych rzeczy lubią święty spokój. Tylko jak długo jeszcze i dlaczego własnym kosztem.

503

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Drogi Panie Piotrze, po raz drugi kieruję do Pana apel o rozwinięcie poniższej myśli:

Wloscianin napisał/a:

Nie potraficie się z nikim porozumieć dlatego walicie pisma gdzie bądż!

Sprecyzuję dokładnie o co chodzi. Uprzejmie proszę o przygotowanie wyczerpującej listy instytucji, organów, stowarzyszeń lub wszelakich organizacji, do których „walimy pisma” - na jaki temat, z jakim skutkiem, w czyim interesie. Myślę, że obywatelowi odpowiedzialnemu za słowa żadnego problemu nie sprawi przygotowanie takich danych.

Osobiście sądzę, że to z pewnością będzie dla Pana ważny cel, przecież chodzi o Pana reputację.

Wloscianin napisał/a:

Kto cię bido jedna tak zastraszył? Przecież są zuchy ze Skarżypytów Naszej Gminy, którzy chętnie donosik w imieniu obywatele machną do ABW, CIA, kopię do prezydenta też zrobią:)))
Ze śmieciami im nie wyszło więc może w kwestii strachów cecioli zadziałają:)

Powyższe słowa, w mojej ocenie mogą świadczyć tylko o Pana bezsilności wobec układu, którego Pan broni. Dobrze, że jest Pan głosem UGP i Pana Wójta Czesława Bułka. Mamy dzięki temu płaszczyznę do wymiany poglądów, przez to czytelnicy mają szansę na wyciągnięcie prywatnych wniosków. A czy nam nie wyszło „ze śmieciami”? Czy byłby Pan tak miły i na podstawie dostępnej Panu wiedzy wyjaśnił czytelnikom dlaczego na ostatniej Sesji RGP doszło do zmian w uchwale o utrzymaniu czystości i porządku w GP oraz w treści Deklaracji? To wyjaśnienia jest dla mnie bardzo ważne. Może ono Pana uwiarygodnić, może ośmieszyć. Proszę o rozwazną odpowiedź, bez uników, pustosłowia. Konkretnie, jak samiec alfa.

504

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

Nie widzę powodu by łączyć mnie w jakikolwiek sposób z gminą. No chyba, że ktoś kto nie myśli jak Skarżypyci Naszej Gminy to Bułkowiec, to tak zgadzam się:)


Sedno demokracji tkwi w tym, że można przedstawiać różny punkt widzenia na te same sprawy. Jako przedstawiciel SNG zdarzenia widzę i opisuję tak, jak widzę i opisuję, jednoczesnie nie narzucając swoich wizji nikomu. Pan przedstawia inny punkt widzenia, wg mnie zbieżny z podejściem UGP i RGP i ma Pan do niego prawo. Proszę i mnie przyznać prawo do odmiennego i swobodnego oceniania otaczającej mnie rzeczywistości.

Poza tym, uważam, że Pana szydercze podejście dot. poglądów prezentowanych przez SNG jest objawem słabości i braku argumentów, które mogłyby rozwinąc dyskusję. Liczę na to, że gdy już Pan wróci stamtąd, gdzie Pan aktualnie przebywa przygotuje Pan racjonalne argumenty, które pozwolą nam na rozmowę opartą o piękno różnic, pozbawioną kpin i szyderstw.

505

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Jako, że jest to wątek o ... usuwaniu śmieci - ostatnie wypowiedzi zostały posprzątane.

Pozdrawiam, admin http://czaniec.pl/forum/yaya.gif
http://www.danasoft.com/sig/118547.jpg

506 Ostatnio edytowany przez slavo83 (2016-04-21 21:18:40)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

-

507

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ja podałem Panu wykładnie prawa miejscowego więc ono jest ważniejsze niż opinie "panów" z samochodu.

Powiem Panu, że ja wystawiam dwa rożne kontenery 110 L i 240 L tylko z mokrymi (głównie trawa) oraz worki z suchymi i szkłem

Odbiera w Kobiernicach firma Atra i zawsze są wysypane. Zupełnie mnie nie interesuje jak to robią czy "hakowcem" czy ręcznie lub może siłą woli.

Proszę więc swoje śmiało wystawiać również w kontenerku smile

Pozdrawiam
Piotr

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

508

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Kabaret stał się wyrocznią. http://fakty.interia.pl/prasa/news-gaze … Id,1000843

509

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Gmina Strumień po kalkulacji kosztów zdecydowała się na obniżenie wysokości stawek za wywóz śmieci.
Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi spadają z 9 zł na 7 zł za odpady segregowane oraz z 18 zł na 14 zł za odpady niesegregowane od osoby.

DA SIE? DA SIE!

http://img.userbars.be/userbars/11/25648.gif

510

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

banan11 napisał/a:

DA SIE? DA SIE!

Naturalnie, że się DA. Trzeba tylko chcieć.

http://bielskobiala.gazeta.pl/bielskobi … LokBielTxt

511

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Podczas spotkań wiejskich w Kobiernicach i  Porąbce Wójt Gminy Pan Czesław Bułka zapewnił zebranych mieszkańców, iż z biegiem czasu, gdy wdrożony system zacznie sprawnie funkcjonować istnieje możliwość obniżenia cen za wywóz odpadów komunalnych, np. dzięki obniżeniu przez ZGO w BB ceny odbioru butelek typu PET do 1 zł.  Znaczy to, że tona „petów” kosztować może złotówkę, a nie jak dziś 160 zł. Uważam, że to bardzo dobry kierunek, dzięki któremu koszt utrzymania systemu odbioru nieczystości komunalnych może potanieć.

Z drugiej jednak strony uważam, że dostarczenie do ZGO w BB wyselekcjonowanych butelek typu PET wiąże się z ich segregacją u źródła, czyli wśród mieszkańców GP. Wracamy tym samym do punktu wyjścia, o który Stowarzyszenie Nasza Gmina apeluje od miesięcy: najtańsze i najefektywniejsze jest segregowanie odpadów w domach. Tylko dzięki temu koszt systemu może spaść.

Piszę o tym 26 lipca 2013 roku, tak na wszelki wypadek,  gdyby się okazało, że działania SNG nie mają żadnego znaczenia dla mieszkańców gminy. A taka opinia została przedstawiona przez kamilę przy okazji orzeczenia RIO o nieważności uchwały w sprawie opłat za wywóz nieczystości komunalnych oraz wzoru Deklaracji o wysokości opłat.

512

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Sławomir Kubiś napisał/a:

Piszę o tym 26 lipca 2013 roku, tak na wszelki wypadek,  gdyby się okazało, że działania SNG nie mają żadnego znaczenia dla mieszkańców gminy. A taka opinia została przedstawiona przez kamilę przy okazji orzeczenia RIO o nieważności uchwały w sprawie opłat za wywóz nieczystości komunalnych oraz wzoru Deklaracji o wysokości opłat.

Jak gmina ma wiedzieć o tym co ma znaczenie dla mieszkańców?
Przecież nie słucha głosów mieszkańców.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

513

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Sławomir Kubiś napisał/a:

Podczas spotkań wiejskich w Kobiernicach i  Porąbce Wójt Gminy Pan Czesław Bułka zapewnił zebranych mieszkańców, iż z biegiem czasu, gdy wdrożony system zacznie sprawnie funkcjonować istnieje możliwość obniżenia cen za wywóz odpadów komunalnych, np. dzięki obniżeniu przez ZGO w BB ceny odbioru butelek typu PET do 1 zł.  Znaczy to, że tona „petów” kosztować może złotówkę, a nie jak dziś 160 zł. Uważam, że to bardzo dobry kierunek, dzięki któremu koszt utrzymania systemu odbioru nieczystości komunalnych może potanieć.

Z drugiej jednak strony uważam, że dostarczenie do ZGO w BB wyselekcjonowanych butelek typu PET wiąże się z ich segregacją u źródła, czyli wśród mieszkańców GP.

To bardzo ciekawa propozycja, bardzo. Tak na prawdę czytam tę propozycję ze szczerym zdziwieniem. W naszym pięknym kraju, gdzie względem jakiejkolwiek opcji rządzącej opozycja przybiera rozmiary totalne pojawia się pomysł, który może być przejęty przez UGP i podany jako swój. Jest to zupełna nowość. Przed wyborami ogólnopolskimi partie prześcigają się w obietnicach wyborczych nie tłumacząc, jak obietnice zrealizują. A u nas odwrotnie. Opcja, która jak to sama mówi przedstawia odmienny punkt widzenia już przedkłada rozwiązania, którymi może usprawnić system odbierania śmieci i obnizyć jego koszty. No, no, no.

Dla szanownej kamili mam informację: będę bardzo dobrze pamiętał, kto taki pomysł wygłosił po raz pierwszy. To raz. A dwa. Jeśli UGP nie ma ochoty wdrożyć w życie słów samego jej szefa - wójta Czesława to, w mojej opinii jest do kolejny dowód na to, że ani wójt, ani urzędnicy nie zamierzają działać na korzyść mieszkańców, a tylko dla własnej wygody. I jeśli oczy jakiegokolwiek urzędnika GP śledzą te słowa, niech będą one płynnym metalem, który wypala pietno na sumieniach ludzi zatrudnionych przez mieszkańców gminy.

514

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Rozwiązań jest sporo. Ja sama mam kilka pomysłów, które zaproponuję, gdy to będzie miało sens. Na razie władza jest głucha na słowa ludzi.

Mam tylko jedno pytanie i proszę SNG o wsparcie. Kto i na jakiej podstawie włączył do odpadów suchych zużyte środki higieny osobistej, skoro rozkładają się one kilkaset lat?

515

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Jeśli te pomysły nie są przez gminę robione, to znaczy, że nie są świetne i pewnie jest wiele przeszkód zwłaszcza prawnych, że się ich nie da zrobić I tyle. I nie ma sensu o tym rozmawiać.

516 Ostatnio edytowany przez Marta Tylza-Janosz (2013-07-27 20:38:07)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

cieciola napisał/a:

Mam tylko jedno pytanie i proszę SNG o wsparcie. Kto i na jakiej podstawie włączył do odpadów suchych zużyte środki higieny osobistej, skoro rozkładają się one kilkaset lat?

Chyba chodziło o mokre, skoro chodzi o rozkładanie się ? Suche - recykling, mokre -biodegradowalne.

Jeżeli tak, to takie samo pytanie nasunęło się mi po analizie całego systemu segregacji. Suche - recykling, mokre - biodegradacja. Tak jest w wielu, wielu instalacjach w całym kraju. A tu - w zakresie działania sortowni w Bielsku Białej - pampersy i inne nie ulegające rozpadowi środki higieny - np. podpaski - do mokrych. Bielsko jest jednym z nielicznych zakładów, który określił w strumieniu mokrym te materiały jako ulegające naturalnemu rozkładowi z rozdziałem na kompostownię. Jakie były przesłanki takiej klasyfikacji tego nie wiem, ale jest to nielogiczne. Gdyby było inaczej segregacja byłaby prosta - suche - do recyklingu, mokre - do biodegradacji, a tak można inaczej uważać (błędnie)- suche to suche (realnie), mokre to mokre (realnie).

nickt napisał/a:

Jeśli te pomysły nie są przez gminę robione, to znaczy, że nie są świetne i pewnie jest wiele przeszkód zwłaszcza prawnych, że się ich nie da zrobić I tyle. I nie ma sensu o tym rozmawiać.

Drogi "nicktu" to takie typowe stwierdzenie dla naszej władzy.
Byleby gawiedź nie miała wiedzy, bo jeszcze coś będzie chciała robić. Choć często prawo dopuszcza wiele możliwości, realnych rozwiązań, tylko trzeba trochę więcej popracować nad wieloma scenariuszami smile No cóż nie zawsze się chce...

517

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Marta Tylza-Janosz napisał/a:

Chyba chodziło o mokre, skoro chodzi o rozkładanie się ? Suche - recykling, mokre -biodegradowalne..

Tak, tak oczywiście, że o mokre. Tylko kobieta może to zauważyć, bo ten problem dotyczy każdej z nas, zwłaszcza jeśli się ma dzieci w wieku niemowlęcym. Pani Marta jak zwykle porusza sedno sprawy. Jasne, że nie wszystkim się chce pracować. Ale jeśli tak jest na stanowisku wójta, radnych i przewidniczących albo sekretarzy to po prostu niech odejdą zwracając pieniądze, na które sobie nie zasługują. Co z tego, że w Polsce jest podobnie? Mnie to nie obchodzi. Tu w gminie może być inaczej i gdy czytam felietony i komentarze na stronie SNG to już widzę wiele gotowych rozwiązań, a wielu mieszkańców ma też swoje pomysły. Tylko przy władzy muszą być ludzie, którym tak jak pani Marcie się chce.

Bardzo pani Marcie dziękuję za wsparcie, bo już myślałam, że jestem jedyną kobietą w gminie, która zauważyła taki problem.

518

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

A może by tak gminne władze z KWW RPW zajęły się obniżaniem kosztów odbioru śmieci, bo jest skandalicznie drogi, niedopracowany, ludzie mają wielki9e problemy i ciągle się boją walczyć o swoje prawa. Dzisiaj jedynym straszakiem na odbiorcę śmieci jest postraszenie skargą do SNG albo Remondis, a i to nie zawsze skutkuje. Panowie odbierający śmieci jeszcze żyją w czasach sprzed 1 lipca i nadal żadają zapłaty dodatkowej za wywóz np. odpadów budowlanych.

519

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Odpowiedź na zarzuty Pan Piotra Gamzy.

Zgodnie ze Statutem SNG do reprezentowania Stowarzyszenia na zewnątrz upoważnionych jest dwóch członków Zarządu działających łącznie, w tym Prezes lub Wiceprezes Zarządu. Przewodniczący Stowarzyszenia Nasza Gmina Pan Piotr Dusza jest więc upoważniony do podpisywania wszelkich pism wysyłanych przez SNG.

W sprawie nieprawidłowości związanych z Deklaracją oraz tzw. „uchwałą śmieciową” wystosowaliśmy WNIOSEK O WYDANIE ROZSTRZYGNIĘCIA NADZORCZEGO”, który został skierowany do RIO. Efekt wniosku widoczny na stronie:
http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=141

Dodam jeszcze, że to na wniosek członka SNG Pana Ignacego Kocemba odpady komunalne mieszkańcy gminy mogą gromadzić w foliowych workach. Wcześniej w projekcie zaprezentowanym przez UGP było to niemożliwe. Nie bez trudu udało się przekonać urzędników, że jest to rozwiązanie korzystne dla mieszkańców. Dzięki interwencji radnego Kocemba tysiące gospodarstw domowych nie jest przymuszonych do kupowania plastikowych kubłów. Ulotka firmy Remondis wprowadza kolejny zamęt pisząc, że w kubłach można oddawać tylko popiół. Na Portalu SNG jest rozstrzygnięta i ta nieścisłość.

http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=153

Po raz kolejny działamy na korzyść mieszkańców. Aż strach pomyśleć, gdyby RGP uchwaliła Regulamin, w którym nie zostało przewidziane używania worków.

520

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Sławomir Kubiś napisał/a:

Dodam jeszcze, że to na wniosek członka SNG Pana Ignacego Kocemba odpady komunalne mieszkańcy gminy mogą gromadzić w foliowych workach. Wcześniej w projekcie zaprezentowanym przez UGP było to niemożliwe. Nie bez trudu udało się przekonać urzędników, że jest to rozwiązanie korzystne dla mieszkańców. Dzięki interwencji radnego Kocemba tysiące gospodarstw domowych nie jest przymuszonych do kupowania plastikowych kubłów. Ulotka firmy Remondis wprowadza kolejny zamęt pisząc, że w kubłach można oddawać tylko popiół. Na Portalu SNG jest rozstrzygnięta i ta nieścisłość.

http://www.sng.org.pl/index.php?option= … Itemid=153

Po raz kolejny działamy na korzyść mieszkańców. Aż strach pomyśleć, gdyby RGP uchwaliła Regulamin, w którym nie zostało przewidziane używania worków.

Witam po długiej nieobecności.

Panie Sławku nie do końca zgodzę się z tezą, iż zbieranie odpadów komunalnych w workach jest korzystne dla mieszkańców. Wynika to tego , że:
1.  znaczna część społeczeństwa i tak posiadała już pojemniki, ja np. posiadałem i nadal posiadam dwa (popiołu nie oddaję bo nie mam),
2. zakup pojemnika to wydatek jednorazowy i przy odrobinie chęci i pośrednictwie gminy w negocjacjach cenowych wcale nie musiałby być powalający, a koszt worków jest niechybnie wliczony w cenę za odpady, którą płacimy teraz, koszt jednego worka to o ile się nie mylę to około 40 groszy x minimum 3 worki w miesiącu to już 1,2 zł w cenie odpadów.

Myślę, że urzędnicy mogli by się pochylić nad kartką papieru i wyliczyć czy nie bardziej opłacalnym byłby zakup mimo wszystko pojemników. Oczywiście zwrot nakładów jest rozłożony w czasie, ale po jego osiągnięciu to już tylko zysk. Podstawą do wyliczenia oczywiście musiało by być konkretne zapotrzebowanie, więc należało by uzyskać informacje od mieszkańców ile pojemników kto potrzebuje.
To takie moje przemyślenia na gorąco, nie jestem niestety w posiadaniu wszystkich danych potrzebnych do przeprowadzenia konkretnych i rzetelnych wyliczeń, ale urząd myślę, że takimi danymi powinien dysponować.
A tak na marginesie to moim skromnym zdaniem cała ta "rewolucja śmieciowa" to jeden wielki bubel, który tak naprawdę nic jeszcze nie przyniósł dobrego tylko zamieszanie i haracz jaki musimy płacić. A wystarczyło zacząć egzekwować to co było. Żadne, nawet najdoskonalsze przepisy prawa nic nie wniosą jeżeli nie będą odpowiednio egzekwowane.

521

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

xnoname napisał/a:

A tak na marginesie to moim skromnym zdaniem cała ta "rewolucja śmieciowa" to jeden wielki bubel, który tak naprawdę nic jeszcze nie przyniósł dobrego tylko zamieszanie i haracz jaki musimy płacić. A wystarczyło zacząć egzekwować to co było. Żadne, nawet najdoskonalsze przepisy prawa nic nie wniosą jeżeli nie będą odpowiednio egzekwowane.

Święte słowa kolega wypisał. Cóż, nie mamy na to wpływu co unia nam zafunduje. Do podejścia śmieciowego trzeba dorosnąć.
Przedwczoraj byłem świadkiem jak gość w złotym Mercedesie na pszczyńskich numerach wystawił worek ze śmieciami pod sklepem Władzia Piznala i odjechał. Miał pecha bo wczoraj próbował zrobić ten sam dowcip. Usłyszał ode mnie parę słów. Facet był zdziwiony o co mi chodzi:(
Pewnie nie wie, że śmieci mu odbiorą. Dobrze, że do rowu tego nie walnął!

522 Ostatnio edytowany przez Piotr Dusza (2013-08-06 23:20:44)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

xnoname napisał/a:

Witam po długiej nieobecności.

Panie Sławku nie do końca zgodzę się z tezą, iż zbieranie odpadów komunalnych w workach jest korzystne dla mieszkańców. Wynika to tego , że:
1.  znaczna część społeczeństwa i tak posiadała już pojemniki, ja np. posiadałem i nadal posiadam dwa (popiołu nie oddaję bo nie mam),
2. zakup pojemnika to wydatek jednorazowy i przy odrobinie chęci i pośrednictwie gminy w negocjacjach cenowych wcale nie musiałby być powalający, a koszt worków jest niechybnie wliczony w cenę za odpady, którą płacimy teraz, koszt jednego worka to o ile się nie mylę to około 40 groszy x minimum 3 worki w miesiącu to już 1,2 zł w cenie odpadów.

Myślę, że urzędnicy mogli by się pochylić nad kartką papieru i wyliczyć czy nie bardziej opłacalnym byłby zakup mimo wszystko pojemników. Oczywiście zwrot nakładów jest rozłożony w czasie, ale po jego osiągnięciu to już tylko zysk. Podstawą do wyliczenia oczywiście musiało by być konkretne zapotrzebowanie, więc należało by uzyskać informacje od mieszkańców ile pojemników kto potrzebuje.
To takie moje przemyślenia na gorąco, nie jestem niestety w posiadaniu wszystkich danych potrzebnych do przeprowadzenia konkretnych i rzetelnych wyliczeń, ale urząd myślę, że takimi danymi powinien dysponować.
A tak na marginesie to moim skromnym zdaniem cała ta "rewolucja śmieciowa" to jeden wielki bubel, który tak naprawdę nic jeszcze nie przyniósł dobrego tylko zamieszanie i haracz jaki musimy płacić. A wystarczyło zacząć egzekwować to co było. Żadne, nawet najdoskonalsze przepisy prawa nic nie wniosą jeżeli nie będą odpowiednio egzekwowane.


vox populi vox dei

Miło jest prowadzić dyskusję z ludźmi rozumnymi smile

Na łamach tego forum już rok temu sugerowałem, ba nawet przedstawiłem swoją propozycję na jednej z komisji ustalającej regulamin utrzymania porządku w gminie, że korzystnym wydaje się zebranie informacji ile i jakich pojemników potrzebują mieszkańcy i w ramach zakupu grupowego z pominięciem pośredników rozprowadzenie takowych pojemników wśród mieszkańców.

Jak moja propozycja została przyjęta widać w realu .... sad

Na temat reformy śmieciowej w wydaniu ogólnopolskim, a szczególnie gminnym było tu wiele słów ... moim zdaniem cofnęliśmy się w kwestii segregowania odpadów u źródła co najmniej o dekadę.
Kiedyś je segregowaliśmy, a dziś wrzucamy w dwa worki wszystko jak leci i na naszych odpadach zarabia ktoś inny, a my płacimy 3 razy więcej.

Wracając do kontenerów to dochodzi do takich paranoi, że ich po prostu brakuje.
W 2007 roku zakupiłem 110L kontener plastikowy (solidny) za 89 złotych - dziś taki "kubeł" kosztuje ponad 140 zł.
3 tygodnie temu odwiedziłem 3 punkty i dopiero w Kętach udało mi się kupić ostatni 220 L pojemnik za ... 280 zł.

Koniunktura spowodowała, że pojemniki w sklepach zdrożały o 50- 70 % a biznes śmieciowy ma zyski kosztem nas niebotyczne.

Czy można było wszystko zorganizować inaczej?

Sprawa niezgodnych z prawem deklaracji, terminów płatności za odpady pokazują dobitnie, że urzędnicy mają się dobrze i ciągle uważają się za "władze". W starych demokracjach urzędnik jest po to żeby służyć obywatelowi pomocą, doradzać i dbać o to żeby żyło mu się dobrze.
Żeby był zadowolony bo jak będzie zadowolony będzie się rozwijał, inwestował, będzie płacił podatki.
U nas urzędnik od najniższego szczebla jest po to żeby decydować,  czuć siłę swej władzy, być panem i decydentem od którego zależy wszystko.

Taka sytuacja się nie zmieni do czasu kiedy od najwyższego szczebla nie rozpoczniemy zmian. Zmian pokoleniowych, mentalnych, nawykowych.

Na szczycie każdej drabiny hierarchicznej powinni być wybierani ludzie, którzy chcą działać pro publico bono, a nie dla kasy i władzy samej w sobie.

Problem zaczyna się jednak w nas samych na dole tej drabiny gdy wrzucamy swój głos do urny.
Połowa z nas zostaje w domach (szczególnie ta młoda pokoleniowo połowa) a ci co idą głosują bo im ktoś podpowiedział, bo "swojak", nie patrzą na całokształt, na rozum, na osiągnięcia, na wady.

Prezydent, burmistrz, wójt to ludzie z pierwszej linii, "frontmani" - mają godnie i dobrze reprezentować naród, miasto, gminę.
Powinni mieć ogólne pojęcie o swoim powołaniu, znać języki, brylować na salonach i..... umiejętnie dobierać sobie tak podwładnych, żeby stworzyć warunki do rozwoju społeczności lokalnej.  Zatrudniać fachowców, a nie znajomych lub rodzinę.

Jak jest u nas?

Wracając do reformy śmieciowej i reszty aspektów życia gminnego,  to jestem przekonany, że po wyborach w 2014 nowa rada i mam nadzieję nowy wójt zmienią to wszystko, żeby mieszkańcy stali się znowu podmiotami w gminie, a nie petentami.
Pozdrawiam
Piotr Dusza
SNG

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

523 Ostatnio edytowany przez Sławomir Kubiś (2013-08-07 09:01:03)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

xnoname napisał/a:

Panie Sławku nie do końca zgodzę się z tezą, iż zbieranie odpadów komunalnych w workach jest korzystne dla mieszkańców. Wynika to tego , że:
1.  znaczna część społeczeństwa i tak posiadała już pojemniki, ja np. posiadałem i nadal posiadam dwa (popiołu nie oddaję bo nie mam),
2. zakup pojemnika to wydatek jednorazowy i przy odrobinie chęci i pośrednictwie gminy w negocjacjach cenowych wcale nie musiałby być powalający, a koszt worków jest niechybnie wliczony w cenę za odpady, którą płacimy teraz, koszt jednego worka to o ile się nie mylę to około 40 groszy x minimum 3 worki w miesiącu to już 1,2 zł w cenie odpadów. (

Oczywiście, że tego rodzaju przypadki, nawet liczone w tysiące w gminie istnieją. Część mieszkańców ma już plastikowe i metalowe kubły – ja do takich należę, część nie ma, gdyż w poprzednim systemie odpady komunalne gromadzili w foliowych workach. W swych poście chciałem zwrócić uwagę na coś innego.  21 listopada 2012 roku podczas posiedzenia połączonych komisji RG radny Ignacy Kocemba, powołując się na rozwiązania funkcjonujące w Żywcu zaproponował umieszczenie w Regulaminie zapisów, które pojemnikami nazywają i plastikowe kubły, i foliowe worki. Tym samym dał mieszkańcom wybór: czy lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie zbieranie odpadów komunalnych w plastikowych kubłach, w foliowych workach, czy i w workach, i w kubłach. To ostatnie uważam za rozwiązanie optymalne.

Worki z pewnością kosztują. Ich cena jest wliczona w system, pojawia się więc kolejna możliwość do obniżenia kosztów całego systemu. Oczywiście po stosownych obliczeniach i kalkulacjach. Można też kupić, za pośrednictwem Urzędu Gminy  odpowiednią ilość kubłów plastikowych i taki pomysł na połączonych komisjach się pojawiał. W systemie hurtowym cena mogłaby być znacznie niższa – to oczywiste. Po kilkudziesięciu miesiącach koszt kubłów się zwraca – czysty zysk – to też oczywiste. Zwracam jednak uwagę, że gdyby w Regulaminie pojemnikami były tylko plastikowe kubły, to narzucono by na mieszkańców obowiązek ich nabycia, co mogło by wzbudzić, i słusznie, niezadowolenie. Dziś mieszkańcy mają wybór, a to jest sens demokracji. Zauważam również, że samochody odbierające odpady komunalne są po dach wypełnione workami, a nie sypką zawartością kubłów. Może właśnie dlatego worki ze szkłem i z odpadami suchymi trafiają na pakę do jednego pojazdu i tym samym się nie mieszają. W przeciwnym razie zawartość kubłów została by zmieszana, a to już, zgodnie z zapisami ustawy, raczej nie jest dozwolone.

Czy ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest bublem? Tak!!! Ale jednak obowiązuje i należy jej przestrzegać, a przy okazji tak zorganizować, aby w jak najmniejszym stopniu obciążała nasze kieszenie. Uważam, że w GP tak się nie stało. A czy worki ze śmieciami nie trafiają do rowów, albo nad rzeki. Znów twierdzę, że tak się nie dzieje. Nadal w rowach leżą reklamówki z cuchnącą zawartością, nadal „mokre” ląduje nad rzekami, a nieregularnie opróżniane kosze na śmieci straszą swoją zawartością. Mam porównania jak to wyglądało w latach wcześniejszych i z pewnością jest lepiej, czyli czyściej. Jednak tzw. „turyści” – czyli potencjalnie każdy z nas, tak jak napisał Pan Piotr nadal rzucają śmieci gdzie popadnie. Tu już rola mieszkańców, aby skutecznie zwracali uwagę komuś, dla kogo pozostawienie po sobie czystości nie leży w jego naturze.

A swoją drogą, Drogi Panie Piotrze, czy rzeczony "turysta" z samochodu na pszczyńskich tablicach posłuchał Pana i zabrał worek ze śmieciami?

524

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

Na mo dusiu chłopie! Chcecie z Ignacem na salonach brylować?

Powiedz czego ty się nadziabałeś bo to mocne musi być!


Panie Gamza
Już sam nie wiem po raz który oświadczam Panu, że ani na forach, ani w realnym życiu nie zamierzam z Panem polemizować, dyskutować oraz utrzymywać jakichkolwiek relacji interpersonalnych.

Nie przypominam sobie również żebyśmy kiedykolwiek przyjęli formę kontaktów  "per TY"

Nawet osoby o obniżonym ilorazie inteligencji po tak wielu komunikatach o niechęci do dyskusji w końcu by to zrozumiały, a Pan widać z uporem maniaka liczy na jakieś polemiki z mojej strony.

3 lata Pana "twórczości" na forach pokazują mi dobitnie, że jest Pan kłamcą, konfabuluje i zniekształca Pan fakty oraz nie przyjmuje żadnych argumentów do swojej świadomości.

Ludzi takich określa się wieloma zwrotami, których w publicznej sferze życia kulturalni ludzie nie używają.

Zatem ponawiam mój apel - proszę przyjąć moje najszczersze wyrazy współczucia z powodu braku z mojej strony jakiegokolwiek zainteresowaniem w kwestii polemiki z Pana osobą.

Zwroty jakimi próbuje mnie Pan zaczepiać i obrażać są równie prymitywne jak Pana szydercze wpisy pod adresem wielu ludzi, których znam i szanuję, co jeszcze bardziej mnie utwierdza w przekonaniu, że jakiekolwiek próby prowadzenia polemiki z tego typu ludźmi są stratą czasu.

Mam nadzieję, że tym razem przyjmie Pan to do swojej świadomości i zaakceptuje fakt mojej szczerej niechęci do odpowiadania na Pana zaczepki słowne.


Piotr Dusza

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

525 Ostatnio edytowany przez admin (2013-08-07 20:18:06)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wracając do tematu. Panie Sławku.
Facet stwierdził, że to była jedynie maleńka torebka i był zdziwiony o co mi chodzi. Oczywiście jej nie zabrał tylko uciekł. Faktycznie była to spora reklamówka, którą zostawił przy popielniczce pod sklepem. Jak Pan słusznie napisał, dużo pracy przed społeczeństwem. Wiele wody w Sole upłynie nim ludzie zrozumieją, że czystość zależy tylko i wyłącznie od nich. Szlak mnie trafia gdy widzę śmieci w rowach! Szlak mnie trafia gdy na szlakach turystycznych jest więcej butelek PET niż drzew!