51

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

Żadna to podpowiedź, ale mimo wszystko dzięki.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

52

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

Sprawa wygląda według mnie tak:
1.    Czepiacie się na siłę. Do tej pory mieliście i tak poodśnieżane lepiej niż wszyscy dookoła a i tak wam się nie podobało.
2.    W tym roku macie pokaz możliwości, narzekaliście więc stanęli na wysokości zadania i macie co chcieliście.
3.    Z tego co czytam wynika że chcielibyście mieć drogi jak w lecie, ale bez użycia jakichkolwiek środków ? według mnie w miarę jedzenia apetyt rośnie, już wam nie wystarcza dobra droga, już wam przeszkadza technika użyta do tego. Zastanawiam się czego się przyczepicie w przyszłym roku.
4.    A co do Zenona to miałem ochotę już dawno odpisać ale chciałem się przygotować i miałem rację. Mylicie pojęcia i proponuje się najpierw dogłębniej zapoznać z tematem w jakim się wypowiadacie.
5.    Moje prywatne zdanie ? niech sypią dalej szlaką, piasek jest do niczego i myślę że każdy kierowca, który ma porównanie powie to samo.
6.    A na koniec moje podziękowania dla ludzi którzy wykonują tak przez was krytykowana pracę. Wstają wcześnie rano i dojeżdżają do pracy po nieodśnieżonej drodze, marzną i mocno się poświęcają i podejrzewam że święta i sylwester będą mieli albo pracowity albo cały czas będą w gotowości. Proponuję wszystkim czasem się zastanowić przed skrytykowaniem.

53 Ostatnio edytowany przez Zenon (2007-12-23 19:58:44)

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

Mylisz się.

W moich wpisach nie wyrażałem krytyki co do odśnieżania jako takiego. Wójt Gminy, zgodnie z prawem ma obowiązek zapewnić zimowe utrzymanie dróg, i musi to robić.

Pokaz możliwości można urządzić jak będzie prawdziwa zima z zawiejami, zamieciami i kupą śniegu. A zresztą jaki pokaz!? Nie oczekuję robienia pokazów!

Nie napisałem, że chciałbym mieć w zimie drogę taką jak w lecie. To zresztą był by kompletny absurd. Co do środków, to podtrzymuję swój pogląd, że na drogach dojazdowych pomiędzy domami, nie powinno się używać ani soli ani szlaki. Powinien być stosowany zdrowy rozsądek tj. wyłącznie pług, łopata i piach. Dla ciebie poruszanie tego tematu to czepianie się. Prawda jest jednak zupełnie inna czego może nie zauważasz. Tego rodzaju krytyka, jak każda, prawie każda, spełnia kilka funkcji. Jedną z nich jest uświadomienie społeczności, że nasza władza chadza na skróty. Inną funkcją jest wymuszanie postępu. Pomyśl. Gdyby ludzie bezkrytycznie patrzyli na świat postęp (jakikolwiek) stał by pod wielkim znakiem zapytania i prawdopodobnie przemierzalibyśmy dzisiaj zaśnieżone ulice Czańca w... walonkach.

Dlaczego mylimy pojęcia? Może wyjaśnisz mi to - byłbym wdzięczny. To coś co jest rozrzucane po naszych drogach nie jest z pewnością piaskiem, nie ma tez nic wspólnego z kruszywem sztucznym o uziarnieniu do 4 mm. Nie zostały więc w sposób ewidentny wypełnione wymogi wynikające z przepisów Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie warunków i sposobów stosowania środków jakie mogą być używane na drogach publicznych oraz ulicach i placach z dnia 27.10.2005 r. w tym zakresie.

Jestem pewien, że twoje prywatne zdanie w kwestii stosowania soli i szlaki na drodze jest wynikiem niewiedzy jakie zagrożenia niesie ich bezmyślne rozsypywanie. Sypanie soli powoduje wzrost poziomu zasolenia gleb i zmianę ich odczynu prowadzącą do alkalizacji, która negatywnie wpływa na stan mikrofauny i mikroflory glebowej. Szlaka niesie duże zagrożenie z uwagi na jej zanieczyszczenie metalami ciężkimi manganem itp?

Uważam, że warunki przetargu powinny uniemożliwiać stosowanie szlaki. To nic, że rozporządzenie MŚ dopuszcza. Dlaczego?, bo jak wynika ze Strategii Rozwoju Gminy, głównymi celami strategicznymi są: (na pierwszym miejscu ochrona (i to jaka ? aktywna!), środowiska, a na ostatnim rozwój turystyki i rekreacji. Poza tym szlaka jest po prostu brudna. Dlatego zapytam. Jak ma się czarna brudna szlaka i sól do ww. celów strategicznych?

W wielu gminach zrezygnowano ze stosowania szlaki. W specyfikacjach i zaleceniach nie wymienia się szlaki jako materiału do likwidacji szorstkości. Zapewne wynika to w większej świadomości.
Poza tym zimowe utrzymanie dróg z użyciem piasku wydaje się na pierwszy rzut oka droższe, ale to pozory, ponieważ w porównywaniu tych kosztów nie uwzględnia się wszystkich aspektów w tym środowiskowych i zdrowotnych nie mówiąc już o estetycznych. Jestem pewny, że po wkalkulowaniu wszystkich rzeczywistych kosztów, w tym również rzeczywistych kosztów sprzątania i składowania odpadów, szala ekonomiczna się na korzyść piasku.

Po zimie należy szlakę zalegającą pobocza uprzątnąć. A jaka jest praktyka? Czeka się aż szlaka dobrze wyschnie i rozwieje ją wiatr, i po kłopocie. Od kilku lat taki scenariusz się powtarza. Sam też widziałem gdzie taka ?uprzątnięta? szlaka z poboczy ląduje, a miejsce to bynajmniej nie ma nic wspólnego ze składowiskiem odpadów.

Ciężka praca - zgoda.
Ja również doceniam tę pracę. Do dzisiaj pamiętam jak w zimowy poranek wybrałem się do pracy i dojechałem bez przeszkód do ?krzyżówki?. Dalej, na drodze ?nie gminnej? inni, mniej sprawni drogowcy nie dotrzymali tempa opadom. Natomiast co do poświęcenia, to już lekka przesada.


PS.

Zarządzenie Nr 18 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 30 czerwca 2006 r. w sprawie wprowadzenia ?Wytycznych zimowego utrzymania dróg?(str. 73)

5.3. Żużel
Jest to kruszywo do tej pory stosowane z powodu jego dostępności jako materia-
łu odpadowego. Stosowane są różne jego typy jak żużel wielkopiecowy kawałkowy
i paleniskowy. Materiały te mogą wykazywać niekorzystne właściwości ze względu na
korozyjność jak i szkodliwość dla środowiska.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

54

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

Czy coś zmieniło się w sprawie żużla?

Chyba nic, co widać na naszych czanieckich drogach. Nasz Wójt nadal jest w tym temacie na bakier z prawem.


Żużel to odpad zagrażający zdrowiu. Dlatego jego odzysk nie jest dozwolony dowolnie.
Żużel może: być radioaktywny, zanieczyszczony metalami ciężkimi: kadmem, chromem ołowiem, cynkiem, rtęcią, dioksynami. Wszystkie te substancje za przyzwoleniem naszych władz trafiają bezpośrednio do wód powierzchniowych.

Tymczasem zakazane jest prowadzenie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów poza instalacjami spełniającymi określone wymagania.

Czy Wójt uznał drogę za taką instalacją? A może cały Czaniec?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

55

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

Po burzliwej debacie w wątku o wyborach (wójta), czas porzucić to co za nami i przyjrzeć się temu co teraźniejsze i to co przed nami, a przed nami zima, czyli drogowy koszmar czas zacząć... a może jednak coś się zmieni? Patrząc na dzisiejszy lód na głównej czanieckiej ulicy, stwierdzam, iż drogowcy o nas zapomnieli smile
Jak wygląda to w tym roku, czy drogę główną nadal utrzymuje powiat?

Pozdrawiam, admin http://czaniec.pl/forum/yaya.gif
http://www.danasoft.com/sig/118547.jpg

56

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

Chodniki wzdłuż drogi powiatowej S4479 (ul. K.K.Wojtyły) na odcinku 1,8km powinien być odśnieżany przez Kółko Rolnicze 43-354 Czaniec, ul. Zagłębocze 7, tel. 338109108. Patrz załącznik II do SIWZ - zadanie nr II ? gmina Porąbka Sołectwo Czaniec.

A czy był odśnieżony? Widziałem tylko wydeptaną ścieżkę.

http://bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel=5477&Nr=1&ident=8408
http://bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel=5477&Nr=1&ident=8288
http://www.money.pl/d/akty_prawne/pdf/DU/2005/230/DU20052301960.pdf

Zgodnie z SIWZ:

Jako materiał uszorstniający może być stosowany: piasek o średnicy od 0,1 do 1 mm lub kruszywo naturalne lub sztuczne o średnicy do 4 mm.

Niestety Wójt i tym razem nie zadbał należycie o nasze środowisko i estetykę zimowych ulic - dopuścił do stosowania żużel.  Jak zwykle ulice będą czarne i brudne, a wiosną Kółko poczeka, aż problem sam zniknie z ulic rozwiany przez wiatr i spłukany do rowów.
A przecież można, jak to robią inne gminy, w SIWZ nakazać stosowanie piasku. Czy jest za drogi? Może biorąc pod uwagę koszty prywatne - tak,  ale w zestawieniu z kosztami środowiskowymi, chyba nie.


PS

Zgodnie z SIWZ

4.9. PORZĄDKOWANIE ULIC W OKRESIE SILNYCH ROZTOPÓW ORAZ PO OKRESIE ZIMY
Zalegający przy krawężnikach chodników, mostach, materiał uszorstniający musi być uprzątnięty. Zatkane kratki ściekowe oraz przykanaliki muszą być oczyszczone. Stosowany do ZUD materiał uszorstniający powinien być zebrany i użyty ponownie w przyszłym sezonie zimowym. Powyższe prace należą do obowiązków Wykonawcy zimowego utrzymania dróg.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

57

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

Miałem coś napisać, ale zrezygnowałem. To jest bez sensu. Bułka nie ma internetu. Możemy sobie co najwyżej skakać do oczu wzajemnie. Radny nawet nie chce się wychylić.

58

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

sąsiad napisał/a:

Miałem coś napisać, ale zrezygnowałem. To jest bez sensu. Bułka nie ma internetu. Możemy sobie co najwyżej skakać do oczu wzajemnie. Radny nawet nie chce się wychylić.

Może i nie ma internetu. Może zrobimy zrzutkę - INTERNET DLA WÓJTA. Może jakiś sponsor się znajdzie.

A wracając do tematu. Są gminy, nie tak odległe, w których do posypywania dróg i chodników zastrzeżono tylko piasek, grys i żwir. Oczywiście spełniający odpowiednie wymagania.

http://www.brzeznica.pl/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=317&Itemid=55
http://www.zywiecczyzna.pl/dokumenty/10368-12.doc

Starostwo Powiatowe w Żywcu stawia także warunki: Materiały uszorstniające powinny wykazywać dostateczną wytrzymałość na mechaniczne ich niszczenie przez ruch (nie mogą ulegać rozdrabnianiu).

Jak to jest ze szlaką naszego Wójta wiadomo. Zmielona przez koła samochodów, nieuprzątnięta ląduje w końcu w płucach naszych dzieci uczęszczających do szkoły.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

59

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

fajny i przydatny bardzo ten chodnik na ul. K.K.Wojtyły (od kościoła do krzyżówki) szkoda że śniegu na nim do połowy łydek ...

Per Aspera Ad Astra

60

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

Zenon!

Wez poprawkę, my żyjemy w innej gminie. Ludzie się cieszą, że w ogóle jest jakiekolwiek odsnieżanie. My to jesteśmy malkontenci, którze ciagle chcą coś ulepszać, edukować i diabli wiedzą co jeszcze. Dawno nie jechałem pociągiem, ale kiedys w wagonach był taki napis "NIE WYCHYLAĆ SIĘ"  podawany bodajże w trzech językach.  Zreszta i tak nikt nie rauguje na to co piszemy. Może kiedys dożyję takiego tekstu, w którym wójt będzie pisał: W związku z uwagami internautów na forum .....itd." Ale raczej to niemożliwe.
Nara

61

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

Co was tak zmroziło, nie cieszycie się pan G. Zontek został wybrany przewodniczącym Rady Gminy, pan J. Kojder przewodniczącym komisji budżetowej. Jeszcze pan. W. Gąsiorek vice wójtem i paka jak sie patrzy.

admin: treść nie jest zgodna z aktualnym tematem

62

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

OT

http://czaniec.pl/forum/misc.php?action=rules
Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

63

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

Admin. Przepraszam za zmianę tematu, ale to tak mrozi, bardzie od zimy.
Wracając do szlaki, to słyszałem, że firmy odśnieżające posiadają rzekomo jakieś atesty na to badziewie. Czy ktoś może pytał w Kółku Rolniczym lub w firmie ATRA co to za atesty i kto je wydał? Ja zamierzam zapytać w poniedziałek.

64 Ostatnio edytowany przez Zenon (2010-12-05 14:32:03)

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

Jakiś papier na kruszywo na to jest, ale na pewno nie spełnia wymagań rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 października 2005 r. w sprawie rodzajów i warunków stosowania środków, jakie mogą być używane na drogach publicznych oraz ulicach i placach (Dz. U. z 2005 r. Nr 230, poz 1960).

http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20052301960

Zgodnie z rozporządzeniem dla kruszywa sztucznego uziarnienie powinno wynosić do 4 mm - § 2 pkt 1 lit. b. To co jest rozsypywane na drogach ma dużo więcej.


PS
Wydaje mi się, że kruszywo powinno mieć znak CE
Producent gwarantuje odpowiednią jakość produktu wystawiając deklaracje zgodności.
Jak udostępnią atest to podeślij na forum.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

65

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

Coś w tym musi być, bo zarówno w Porąbce przez Atre, w Czańcu przez Kółko, na Kardynała przez powiat i nawet na drodze Bielsko-Kęty (nie wiem przez kogo) jest stosowany ten sam materiał.

66

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

na drogach powiatowych i DK 52 (na odcinku od granic Bielska do Kęt) stowsowany jest piasek z solą (tak przynajmniej to wygląda)

tempus fugit

67 Ostatnio edytowany przez banan11 (2010-12-06 12:50:54)

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

Ja na kard. K.Wojtyły nie widziałem niczego żeby coś było posypane na drodze. Oprócz śniegu i zasp nie widać nic.

http://img.userbars.be/userbars/11/25648.gif

68

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZIMOWEGO UTRZYMANIA DRÓG NA TERENIE
GMINY PORĄBKA ? ZIMA 2010/2011

http://www.porabka.pl/gfd.php?id=178
Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

69

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

A wiecie że na drogach Żywiecczyzny odśnieża czeska firma?
Za odśnieżanie kilometra drogi powiatowej na dobę "Milata" (bo tak nazywa się firma) bierze od 64 zł. Polskie firmy żądają od 72 do 100 zł.

http://img.userbars.be/userbars/11/25648.gif

70

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

banan11 napisał/a:

A wiecie że na drogach Żywiecczyzny odśnieża czeska firma?
Za odśnieżanie kilometra drogi powiatowej na dobę "Milata" (bo tak nazywa się firma) bierze od 64 zł. Polskie firmy żądają od 72 do 100 zł.

Żadna nowość, na Żywiecczyznie to już norma. Odśnieżali juz Słowacy mogą i Czesi. Monarchia Austro-Węgierska byliśmy.

71

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

następni będą Chińczycy

Per Aspera Ad Astra

72

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

banan11 napisał/a:

A wiecie że na drogach Żywiecczyzny odśnieża czeska firma?
Za odśnieżanie kilometra drogi powiatowej na dobę "Milata" (bo tak nazywa się firma) bierze od 64 zł. Polskie firmy żądają od 72 do 100 zł.

Link z mojego ostatniego wpisu - zimowe utrzymanie ul. Żywieckiej w Kobiernicach i ul. Bielskiej w Porąbce tj. drogę wojewódzką nr 948 obstawia Leoś Milata z Czech.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

73

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

Pytałem w KR o tez żużel, osoba odpowiedzialna za zud powiedziała, że na żużel mają atest, który wydała angielskobrzmiąca firma. Niestety nazwy firmy wam nie podam, bo nie sposób powtórzyć,  za odpowiedzialnym. KR nie posiada strony internetowej, jedy spoósb to udanie się do  siedziby i zapoznanie się na miejscu. Podpowiedzcie  im jak można założyc strone internetową.

74

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

Sąsiedzie, wstępne rozmowy o stronie internetowej zostały jakiś czas temu poczynione. Zobaczymy czy realizacja dojdzie do skutku.

Pozdrawiam, admin http://czaniec.pl/forum/yaya.gif
http://www.danasoft.com/sig/118547.jpg

75

Odp: Zimowe (nie)utrzymanie dróg

Pozdrawiam!

Czy w Czańcu nadal sypią szlaką? Zna Ktos treść rzekomego atestu, który posiada Kółko Rolnicze?