51

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

sigall napisał/a:

Panie Morlinek zgadzam się z panem w stu procentach.

Dziękuję
Problem w moim rozumieniu zaistniałej sytuacji jest jeden i zasadniczy:

Radni wybrani przez część mieszkańców (40% uprawnionych poszło do urn) to radni z jednej opcji - opcji wójta Bułki wybranych głosami KGW i emerytów którzy mają w nosie gimbusa bo nie maja dzieci (ciekawe czy gimbus woził wycieczki innych organizacji w gminie? )
Ich wdzięczność i lojalność wobec niego jest posunięta do granic absurdu.
Wymaganie od nich tego, żeby stanęli na RG w opozycji i podnieśli głos w sprawach ludu - wyborców - jest wymaganiem  podobnym do tego żeby lewa ręka zbiła prawą smile

Powtarzam z uporem maniaka wybory powinny być obowiązkowe w tym kraju co najmniej przez 25 lat aby ciemny lud nauczył się, że ma wybierać, a nie kłaść laskę na wszystko.

Mam nadzieję, że za 3 lata mieszkańcy będą jeszcze pamiętali o tym, żeby nie oddawać głosów na kolesi z plakatu, a na konkretnych ludzi takich, którzy mogą, chcą i coś robią, a nie na dietetycznych radnych powiązanych w układziki i koligacje rodzinne.

Zwołajmy zebranie sołeckie, zmieńmy sołtysa, postawmy konkretne wnioski i rozliczmy radnych oraz wójta.

Może ostro się wypowiadam ale myślę, że można by jeszcze ostrzej smile

Gardzę nieoświeconym tłumem i trzymam się od niego z dala -  Horacy

52

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Morlinek napisał/a:

Zwołajmy zebranie sołeckie, zmieńmy sołtysa, postawmy konkretne wnioski i rozliczmy radnych oraz wójta.

Może ostro się wypowiadam ale myślę, że można by jeszcze ostrzej smile

NA PODSTAWIE STATUTU SOŁECTWA CZANIEC

Zebranie Wiejskie zwołuje Sołtys na pisemny wniosek co najmniej 20 mieszkańców uprawnionych do udziału w
Zebraniu Wiejskim. Na Zebranie Wiejskie zaprasza się Wójta Gminy, Przewodniczącego Rady Gminy,
Starostę Powiatu, Komendanta Policji oraz inne osoby, których obecność jest wskazana ze względu na tematykę zebrania.

Termin i miejsce Zebrania Wiejskiego Sołtys podaje do wiadomości publicznej w sposób zwyczajowo przyjęty w sołectwie.
Zebranie Wiejskie zwoływane na wniosek mieszkańców winno odbyć się w terminie 14-stu dni, chyba że wnioskodawca proponuje termin późniejszy. Obsługę Zebrania Wiejskiego zapewnia Wójt Gminy poprzez swoich pracowników. Dla stwierdzenia ważności Zebrania prowadzona jest lista obecności. Osoby odpowiedzialne za jej prowadzenie wyznacza Sołtys.

Zebranie Wiejskie jest ważne gdy uczestniczy w nim co najmniej 50 mieszkańców sołectwa.

Zebranie Wiejskie otwiera Sołtys i przewodniczy jego obradom. Na wniosek Sołtysa Zebranie Wiejskie może postanowić o wyborze innego Przewodniczącego Zebrania, w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.
Porządek obrad ustala Zebranie Wiejskie na podstawie projektu przedłożonego przez Sołtysa.
Projekt porządku obrad winien być skonsultowany z Radą Sołecką.

Zebranie Wiejskie może wnioskować we wszystkich sprawach istotnych dla sołectwa. Możliwość realizowania wniosków winna być analizowana przez radnych i Wójta Gminy.

Uchwały Zebrania Wiejskiego Sołtys przekazuje niezwłocznie Wójtowi Gminy i do wiadomości mieszkańcom Sołectwa w sposób zwyczajowo przyjęty poprzez rozplakatowanie na tablicach ogłoszeń.

Wójt Gminy w zależności od charakteru sprawy, załatwia je we własnym zakresie lub przekazuje do rozpatrzenia Radzie Gminy. O sposobie załatwienia spraw informuje się Zebranie Wiejskie lub Sołtysa.



Wszystkiego nie da się na raz ale zebranie by się przydało. Przekonamy się czy to jest problem kilku ludzi czy dotyka większej społeczności.

Co do rozliczania.

Wójta kontroluje Rada Gminy.
Nadzór ogólny nad działalnością sołectwa sprawuje też Rada Gminy a w imieniu Rady Gminy bieżący nadzór sprawuje Wójt.
Zebranie Wiejskie może powołać Komisję Rewizyjną (nie mniej niż 3 osoby) w celu skontrolowania wykonanywania zadań przez Sołtysa i Radę Sołecką. Puki co ani Rada Sołecka, ani Sołtys nie są od organizowania bimbusa. A to, że nie chcą nas reprezentować świadczy lub nie robią to w należyty sposób tylko o nich.


Mój głos już masz. Zostało więc jeszcze do zebrania 18 oraz zmobilizowanie co najmniej 48 zdeterminowanych mieszkańców.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

53

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Morlinek napisał/a:

Powtarzam z uporem maniaka wybory powinny być obowiązkowe w tym kraju co najmniej przez 25 lat aby ciemny lud nauczył się, że ma wybierać, a nie kłaść laskę na wszystko.

Nie istotne, że jestem starej daty, ale czy mógłbyś mi wyjaśnić, o co chodzi w stwierdzeniu ?kłaść laskę?. Może i masz rację a może nie, że wybory powinny być obowiązkowe, ale nie są, więc ?

Morlinek napisał/a:

Zwołajmy zebranie sołeckie, zmieńmy sołtysa, postawmy konkretne wnioski i rozliczmy radnych oraz wójta.

W temacie likwidacji Gimbusa, równie sensowne będzie odwołanie proboszcza. Czcigodni narzekacze, tak delikatnie przypominam jak podeszliście do sprawy ostatnich wyborów Rady Sołeckiej. To wydarzenie nie daje wam prawa narzekania. Zapraszam wszystkich na najbliższe zebranie Sołeckiej, o ile się nie mylę to lada dzień. Wybierzecie może tym razem kogoś, kogo nie będziecie chcieli za pół roku zmieniać i pewno będzie można postawić wniosek w sprawie zakupu nowego autobusu, wniosek szybko przegłosować od razu w obecności Pana Wójta. Proponuje przenieść kwotę 50 000 zł zaproponowaną przez Pana Kocembę na przeprowadzenie audytu na zakup autobusu. Może ta spora kwota zostanie lepiej spożytkowana niż stworzenie kolejnego nic niewnoszącego świstka.

54

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Panie Morlinek jak się z panem nie zgodzić !!
Jutro o godz. 15.30 w Domu Kultury w Porąbce odbędzie się posiedzenie połączonych komisji.
Jak wcześniej pisał pan Kocemba jest to okazja do poruszenia problemu dowozu dzieci.
I tutaj panie Morlinek zobaczymy jak licznie Czańczanie przybędą na to spotkanie, ponieważ w Czańcu na zebrania wiejskie chodzi garstka ludzi a potem słychać tylko narzekanie dlaczego tacy radni, sołtys i wójt. Ja wiem jak to wygląda chociażby z zebrań szkolnych że wszyscy dyskutują po cichu a jak trzeba się odezwać to patrzą jeden na drugiego żeby czasami komuś się nie narazić.
Co do wypowiedzi Zenona:
Mój głos też macie. Zostało więc jeszcze do zebrania 17 oraz zmobilizowanie co najmniej 47 zdeterminowanych mieszkańców.

55

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

galler napisał/a:

... i pewno będzie można postawić wniosek w sprawie zakupu nowego autobusu, wniosek szybko przegłosować od razu w obecności Pana Wójta. Proponuje przenieść kwotę 50 000 zł zaproponowaną przez Pana Kocembę na przeprowadzenie audytu na zakup autobusu. Może ta spora kwota zostanie lepiej spożytkowana niż stworzenie kolejnego nic niewnoszącego świstka.

Panie galler!

Wnioski na zebraniach wiejskich można stawiać wszelakie, generalnie nie są realizowane. Wójt uważa, że nie musi. To nie ja proponowałem 50 tys. tylko tyle zostało zarezerwowane w budżecie. Za te pieniądze nie kupi nawet koła do nowego autobusu. Uważam, że dalsze "bicie piany" w sprawie drogiego szkolnictwa pozbawione jest sensu. Jeżeli gminni urzędnicy  nie wiedzą jak obniżyć koszty lub nie chcą należy zapytać specjalistów. Rada Gminy również nie jest spec organem z zakresu zarządzania szkolnictwem. Proste rezerwy już się wyczerpały. Zachodzi więc pytanie. Czy dzieci w następnej kolejności bedą przynosić do szkoły kredę?
Możliwości pozyskania środków jest wiele, zachodzi jednak co zrobiono aby te srodki pozyskać. Biorąc pod uwagę aktywnośc w zakresie pozyskiwania srodków pomocowych wychodzi na to, że nic. Ci co nie potrafili sami zatrudnili specjalistów. Po to, aby coś ulepszyć, poprawić potrzebna jest wola zmian, jeżeli jej nie będzie to wszystko, mówić trywialnie psu na budę się przyda.

Ignacy Kocemba

56 Ostatnio edytowany przez sąsiad (2011-09-21 18:57:04)

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

sigall napisał/a:

...Czańcu na zebrania wiejskie chodzi garstka ludzi a potem słychać tylko narzekanie dlaczego tacy radni, sołtys i wójt. Ja wiem jak to wygląda chociażby z zebrań szkolnych że wszyscy dyskutują po cichu a jak trzeba się odezwać to patrzą jeden na drugiego ...

Rzeczywiście, udział mieszkanców Czańca w zebraniach wiejskich jest żaden. Pomimo dwukrotnych prób nie została wybrana rada sołecka. Siedząc kiedyś obok starszego mężczyzny podzielił się on powodem dla którego wyszedł z zebrania. Niestety regulamin forum nie pozwala na ich powtórzenie.
Rozwiązanie jest następujące. Pan Waligóra  oraz pani Tolarczyk zarządzają dyscyplinę organizacyjną dla członków OSP i KGW. Jeżeli przyjdą na zebranie wraz z rodzinami to przegłosują wszystko i każdego. Tak jak wybierali nową radę i wójta. Przecież to takie proste. Po co narzekać, trzeba zwołać zebranie. Jestem za.

57

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

panie KOCEMBA SPRAWA GIMBUSA ZOSTAŁA ZAŁATWIONA PRZEZ RADNYCH Z CZAŃCA TEMATU JUŻ NIE MA POZOSTAŁA SPRAWA PRZEROSTU ZATRUDNIENIA W SZKOŁACH PRZEDSZKOLACH,A NAJWIĘKSZY PROBLEM TO700TYS KTÓRE TO PAŃSTWO RADNI UCHWALILI NA OBSŁUGĘ ADMINISTRACYJNĄ SZKÓŁ GDZIE PRACUJE 9 OSÓB A NA CZELE STOI PANI KONIORCZYK.TO JEST SKANDAL I JUTRO POMÓWCIE O ZATRUDNIENIACH WE WSZYSTKICH SZKOŁACH W GMINIE RODZINACH PAŃ DYREKTOREK TO JEST SKANDAL MĘŻOWIE BRATANICE CÓRKI,BRACISZKOWIE SYNOWE TO JEST OKOŁO....  OSÓB Z RODZIN
NA KWOTĘ MINIMUM 500 TYS ROCZNIE NASTĘPNYM RAZEM WIĘCEJ INFORMACJI

58

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Gimbus Będzie Woził Wszystkie Dzieci Na Starych Zasadach ..tak Dziś Informację Przekazali Radni .

59

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

sąsiad napisał/a:

I tu bym się z panem nie zgodził. Wójt zarządził wyjazd na Węgry gdzie przebywa do dziś. Zapewne jeszcze raz tłumaczy książęczkę. W Czańcu szaleją rodzice, którzy nie wiedzą jak będzie wyglądał dojazd  ich pociech do szkoły. Wójt wróci i zarządzi zbadanie sprawy i zapewne coś wymyśli, znajdzie winnego. Zapewne powie to nie ja mnie nie było. I bedzie cacy. A co na to radni? Wiedzieli o tym czy dowiedzieli się z internetu. Zenonie, niech pan popatrzy ile w tym rządzenia, więcej optymizmu.

Panie radny!

Jeżeli pańskie słowa są prawdą to jaką przenikliwością okazał się sąsiad pisząc powyższy post.
Wrócił wójt i jest załatwione. Kto winien? Pani Koniorczyk. Radni z Czańca mają sukces, dobrze tak być powinno, wykazali się skutecznością. Niepokoji mie natomiast to co pan napisał dalej. Jeżeli więc moi współradni wykażą się taką samą determinacją jak  w sprawie busa poruszone przez pana sprawy zostaną wyjaśnione. Niemniej ciekaw jestem pańskich przemyśleń, przypuszczam jednak, że mało w nich będzie nowości.

Ignacy Kocemba

60

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Panie radny proszę o więcej informacji jacy radni załatwili gimbusa, na jakich zasadach, i na jak długo ?
Ja słyszałem że gimbus będzie ale tylko do końca roku 2011 a nie końca roku szkolnego.

61 Ostatnio edytowany przez galler (2011-09-22 00:25:10)

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

sąsiad napisał/a:

Rozwiązanie jest następujące. Pan Waligóra  oraz pani Tolarczyk zarządzają dyscyplinę organizacyjną dla członków OSP i KGW.

A czy przypadkiem to właśnie dyspotyczne władze wyżej wymienionych nie jest powodem aktualnego stanu rzeczy?

Ignacy Kocemba napisał/a:

rezerwy już się wyczerpały. Zachodzi więc pytanie. Czy dzieci w następnej kolejności bedą przynosić do szkoły kredę?

Na pewno wydanie 50 000zł na audyt wnioskowany przez Pana Kocembę pozwoli na zakup większej ilości kredy.
Radni z Czańca przy temacie gimbusa udowodnili co już wcześniej sygnalizowałem. Nie puste słowa, nie puste wnioski, nie miliony interpelacji i aktywność na forach internetowych świadczą o polityku, a konkrety. Radnym z Czańca za pozytywne załatwienie sprawy należy się honor. Jak to zrobili niech pozostanie ich tajemnicą, ważne że to zrobili, ważne, że podczas ostatnich wyborów pomimo sporych wątpliwości wypowiadających się w wątku okazało się, że jednak los oddaliśmy w ręce czynnych, działających i efektywnych osób, a nie osobom udzielających się na forach. Po raz wtóry apeluję aby skończyć narzekać na wszystko i wszystkich, a zacząć prowadzić konkretną dyskusję, z której da się wyciągnąć konkretne wnioski.

62

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

sąsiad napisał/a:

Rzeczywiście, udział mieszkanców Czańca w zebraniach wiejskich jest żaden. Pomimo dwukrotnych prób nie została wybrana rada sołecka. Siedząc kiedyś obok starszego mężczyzny podzielił się on powodem dla którego wyszedł z zebrania. Niestety regulamin forum nie pozwala na ich powtórzenie.

To o czym piszesz jest odbiciem ogólnej sytuacji jaka panuje w gminie. Można to mocniej ująć, ale wiesz sam, regulamin...

Dlaczego ludzie nie uczestniczą w zebraniach wiejskich? To proste - bo są cholernie racjonalni i chwała im za to. Wójt za przyzwoleniem marionetkowej Rady Gminy sprowadził zebrania do nicości. Nie respektuje uchwał zabraniań - oczywiście nie musi, ale odebrał im również możliwość dysponowania funduszami. Dlaczego? Jak źle wydadzą, to ludzie na miejscu ich ocenią i podsumują. Wydawanie kasy to, również branie za to odpowiedzialności. Zresztą, co jest chyba oczywiste dla wszystkich, to Zebranie Wiejskie jest instytucją demokratyczną najszybciej i najbardziej zdecydowanie reagującą na problemy istotne dla społeczności lokalnej. Przykład właśnie przerabiamy.


Wracając do głównego tematu.

Czy chęć zlikwidowania gimbusa wynika z racjonalnych kalkulacji osiągnięcia korzyści dla gminy? Czy może są inne chłodne kalkulacje?

Obeznani z problematyką wydawania tej części budżetu wiedzą o tym dokładnie, że w związku z dowozem dzieci do szkół, niektóre paragrafy zaczęły żyć swoim życiem i cóś tam zainteresowanym umożliwiają, a w czym trudno jest się zorientować.
Niemniej jednak szacuje się, że rocznie w ten sposób nielegalnie rozchodzi się ok. 10 mln zł z naszych podatków.  Cierpi przy tym wolna konkurencja.

Warto również zwrócić uwagę, na to, że Wójt w stosunku do innych urządzeń mechanicznych eksploatowanych w gminie, które jak powszechnie wiadomo zużywają się w miarę normalnego, zgodnego z przeznaczeniem użytkowania, podobnie jak gimbusy, co szeroko opisuje literatura fachowa, doskonale i z pełnym wyczuciem potrafi uchwycić moment kiedy należy zabezpieczyć kasę na wymianę.
Czy to nie dziwne?


Na marginesie.
Znana jest moja krytyka wójta. Krytyka wynika z wewnętrznego przekonania, że nie jest dobrym gospodarzem (co staram się rzeczowo uzasadniać), co jest szkodliwe dla nas wszystkich. Nawet dla tych, którzy pozornie czerpią z takiej sytuacji obecnie korzyści. Błąd popełnił Wójt odbierając Radzie Wsi resztki kompetencji (jednostce pomocniczej). Ale to pikuś.
Jeszcze większy błąd został jednak popełniony w Ustawie o samorządzie gminnym. Mianowicie przyznano osobowość prawną gminie, będącej tworem administracyjnym, natomiast sołectwo uznano jedynie za jej jednostkę pomocniczą. Sołectwo przed wojną miało osobowość prawną, w związku z tym mogło być właścicielem obiektów na swoim terenie i bardzo wiele zadań publicznych prowadzić samodzielnie, uzyskiwać na to środki finansowe. W obecnych warunkach z funduszy unijnych.

I co nam pozostało? Sołtysi są obecnie tylko poborcami podatkowymi, ich opinie mają niewielki wpływ lub żaden na uchwały rady gminy. Sołtys może jedynie zabierać głos w wolnych wnioskach.

Jakie jest wyjście z tej sytuacji? Tutaj posłużę się gotowym cytatem: Należy stworzyć system mieszany, w którym mieszaczami jesteśmy my sami.

PS.
Kreda jest potrzebna w szkole - to fakt. Z perspektywy zarządzającego równie potrzebna jest informacja, na podstawie której podejmowane się decyzje.
Co z tego, że w szkole będzie pod dostatkiem kredy gdy zabraknie uczniów?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

63

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Zenon napisał/a:

Z perspektywy zarządzającego równie potrzebna jest informacja, na podstawie której podejmowane się decyzje.

Powszechnie wiadomo, że nasz Wójt nie uznaje żadnych autorytetów, a wszystkie decyzje podejmowane są systemem absolutoryjnym. Więc bądźmy szczerzy i przyznajmy, że praktycznie taki audyt nie wniesie nic poza uszczupleniem naszego gminnego portfela. Taki audyt ma sens w przypadku gminy zarządzanej w oparciu o analizy statystyczne, a u nas byłby to jedynie powód do kolejnego wątku na forum, a sam dokument natychmiast zostanie przeniesiony do archiwum.

64 Ostatnio edytowany przez sąsiad (2011-09-22 09:29:55)

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

galler napisał/a:

Powszechnie wiadomo, że nasz Wójt nie uznaje żadnych autorytetów, a wszystkie decyzje podejmowane są systemem absolutoryjnym. Więc bądźmy szczerzy i przyznajmy, że praktycznie taki audyt nie wniesie nic poza uszczupleniem naszego gminnego portfela. Taki audyt ma sens w przypadku gminy zarządzanej w oparciu o analizy statystyczne, a u nas byłby to jedynie powód do kolejnego wątku na forum, a sam dokument natychmiast zostanie przeniesiony do archiwum.

Galler, bardzo cię proszę pisz w swoim imieniu. Czesław Bułka nie jest moim wójtem i nie będzie. Napisz "mój wójt" i wtedy będzie to prawda. Tak samo jesteś w błedzie jeśli chodzi o podejmowanie decyzji. Zasada jest następująca: wszystkim obiecać załatwić swoim. Czesław Bułka nie potrafi podejmować decyzji, decyzje podejmują za niego mniej lub więcej udolni urzędnicy. W razie czego ma  na kogo zwalić winę. Tym razem jest winna pani Koniorczyk, która przynajmniej starała się coś zrobić. Podjęła decyzję, zła decyzja to też decyzja.
Radny wiesza przysłowiowe psy na tej osobie a ja jej będę bronił. Kobieta sygnalizuje problem już od dawna a Rada Gminy nie robi nic w tej sprawie a  wójt jeszcze mniej. Wót posiada służby dozoru technicznego i one powinny wiedzieć kiedy należy co zrobić. Ciekawe, że nie chce zlikwidować swojego służbowego samochodu. Wiedzą kiedy trzeba co zrobić, kiedy zatankować a kiedy zmienić opony. Autobus to takie większe auto i robi się z nim to samo.
Wracając do audytu. Radny podaje nam tu jakieś kryminalne wątki a ty nadal uważasz, że kontrola zewnętrza nic nie przyniesie. Widocznie bardzo ci zależy na tym aby obce oko coś nie wypatrzyło i broń panie Boże nie wyszło na światło dzienne. Odnoszę wrażenie, że nie wiesz co to jest audyt i do czego służy. Zamiatajmy pod dywan dalej.
Polecam również artykuł pod linkiem:

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,1http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,10332434,Polscy_nauc

65 Ostatnio edytowany przez galler (2011-09-22 10:17:10)

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

sąsiad napisał/a:

Czesław Bułka nie jest moim wójtem i nie będzie.

Jeżeli tylko jesteś mieszkańcem gminy Porąbka, to czy Ci się to podoba czy nie, ale niestety Bułka jest Twoim Wójtem. No chyba, że podważasz ostatnie wybory na to stanowisko.

sąsiad napisał/a:

Czesław Bułka nie potrafi podejmować decyzji, decyzje podejmują za niego mniej lub więcej udolni urzędnicy. W razie czego ma  na kogo zwalić winę.

Tak decyzję podejmują urzędnicy, ale to Wójt je firmuje swoim autografem i to On bezpośrednio ponosi odpowiedzialność. Jest to uregulowane stosownymi aktami prawnymi.

sąsiad napisał/a:

Autobus to takie większe auto

To stwierdzenie pozostawię bez komentarza.

sąsiad napisał/a:

a ty nadal uważasz, że kontrola zewnętrza nic nie przyniesie

Tak uważam, mam prawo uważać co tylko chcę i na pewno nie Ty mi tego zabronisz. Dodać należy, że mam podstawy tak uważać, ponieważ skoro kontrole nic nie dają w tym tak poważnej instytucji jak RIO, to audyt tym bardziej. Wątpliwy dla mnie byłby również obiektywizm instytucji audytującej.

sąsiad napisał/a:

bardzo ci zależy na tym aby obce oko coś nie wypatrzyło i broń panie Boże nie wyszło na światło dzienne

Uprzejmie proszę, aby mi nic nie imputować i nie wypowiadać się w moim imieniu, zwłaszcza w temacie ?na czym mi zależy?, a na czym nie.
Zakładając ten wątek, miałem nadzieję na rzeczowy i obiektywny dialog, pozwalający na wyciągnięcie konkretnych wniosków, ponieważ jako idealista wierzę, że jednak ktoś z UG czyta nasze forum. Gdybym wiedział, że temat posłuży jedynie do szykanowania i narzekania, na pewno ten wątek by nie zaistniał.

66

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

szanowny sąsiedzie nikt na panią koniorczyk nie nadaje , pani tolarczykowa to starsza osoba i daj jej spokój ,moje spostrzeżenia o rodzinnych układach w szkołach proszę temu się przyglądnąć i napisać nie miał pan racji .na pytanie do pani dyr. co będzie z opiekunką,kierowcą to się im znajdzie pracę.resztę komentarza pozostawiam co do prezesa osp.czaniec zrób tyle dla swojej wsi co on to będziesz miał moralne prawo go obrażać . bronimy gimbusa wszyscy a może formy ,sposobu w jaki miał być zlikwidowany.
1 bez konsultacji z radnymi.pozycja dowóz zapisana w uchwale budżetowej na rok 2011
2bez konsultacji z rodzicami w czerwcu kiedy wiedziały panie dyr. szkół .
3.posługiwanie się bezprawnym dowozem totalna bzdura ,kłamstwo,ustawodawca nie zabronił a nawet zakupił gimbusy na dowóz dzieci do szkół.
4.pomysł na adyt pana Kocemby jest bardzo dobry ale dla niektórych niebezpieczny .
5.PANOWIE RADNI POSTAWCIE INTERPELACJĘ ILE POCIOTKÓW DYR. PRACUJE W SZKOŁACH,BRYGADACH,GOKU,MOPS-IE.SZWAGIER BRATANICA TEŻ RODZINA

67

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

W kwestii odpowiedzialności wójta nie jest tak, że przed nikim nie odpowiada i mogą mu wszyscy nagwizdać.

Wójt odpowiada przed Radą Gminy (oczywiście nie tą obecną bo ponad 50% radnych trzyma na smyczy )
Ale są jeszcze inne instytucje jak wojewoda, sądy administracyjne, prokuratura itp wójt nie jest ani nieomylnym władcą ani dyktatorem.
To że Czesławowi Bułce się wydaje, ze jest panem na stolcu raz nadanym z woli bożej to tylko wydaje się .... W ostateczności pozostaje jeszcze referendum i odwołanie wójta w tym trybie.
Co do Gallera, który jak czytam jest swoistym fanem wójta.

Audyt ma za zadanie wykazać gdzie są popełniane błędy i wskazać drogę ku ich poprawie. Wolę wydać 50 tyś raz ale dzięki niemu zaoszczędzić przez kolejne 3 lata 500 tyś lub milion.
Z 50 tys nie kupisz autobusu chyba że taki którym ja bym dzieci nie woził a co najwyżej kartofle na targ. Za 50 tys nie kupisz nawet używanego busa w dobrym stanie.

Dziś komisja, a za kilka dni RG ciekaw jestem czy radni zaczną się zachowywać jak radni czy dalej jak potulne psiaki na krótkiej smyczy pana ?

Z drugiej strony rodzi się pytanie jak bardzo muszą być umoczeni w układy i powiązania skoro nie mają odwagi stawać w obronie dobra wspólnego i mieszkańców. Chyba nie dla tych marnych kilku setek diety ??? Rozwiązanie zagadki kto ma na kogo haka i kto czerpie zyski z kasy będzie nowym hobby wielu mieszkańców.

Ja ciągle z uporem maniaka ubolewam nad tym że ponad 50% mieszkańców wypięła się zadkiem do wyborów, szkoda bo można było coś zmienić, mogło być normalnie sad

Gardzę nieoświeconym tłumem i trzymam się od niego z dala -  Horacy

68

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

radny napisał/a:

szanowny sąsiedzie nikt na panią koniorczyk nie nadaje , pani tolarczykowa to starsza osoba i daj jej spokój ,moje spostrzeżenia o rodzinnych układach w szkołach proszę temu się przyglądnąć i napisać nie miał pan racji .na pytanie do pani dyr. co będzie z opiekunką,kierowcą to się im znajdzie pracę.resztę komentarza pozostawiam co do prezesa osp.czaniec zrób tyle dla swojej wsi co on to będziesz miał moralne prawo go obrażać . bronimy gimbusa wszyscy a może formy ,sposobu w jaki miał być zlikwidowany.

Panie radny!
Nikogo nie obrażam. Cenię sobie zaangażowanie pana Waligóry i nigdy nie napisałem, że jest innaczej. Poddałem pod rozwagę  jedną z możliwości jak zabezpieczyć quorum na zebraniu wiejskim aby rada sołecka została wreszcie wybrana. Proszę nie wyciągać z tego żadnych ubocznych wniosków. Jeśli idzie o gimbusa to zależy mi na jego istnieniu tak samo jak każdemu innemu rodzicowi. Co do jego likwidacji to napisałem już dużo, co więcej ja rozpocząłem ten temat na forum. Jeśli idzie o inne tematy to myślę, że przyjdzie na nie czas.

69

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

galler napisał/a:

Jeżeli tylko jesteś mieszkańcem gminy Porąbka, to czy Ci się to podoba czy nie, ale niestety Bułka jest Twoim Wójtem.

Tak uważam, mam prawo uważać co tylko chcę i na pewno nie Ty mi tego zabronisz. Dodać należy, że mam podstawy tak uważać, ponieważ skoro kontrole nic nie dają w tym tak poważnej instytucji jak RIO, to audyt tym bardziej. Wątpliwy dla mnie byłby również obiektywizm instytucji audytującej.

Zakładając ten wątek, miałem nadzieję na rzeczowy i obiektywny dialog, pozwalający na wyciągnięcie konkretnych wniosków, ponieważ jako idealista wierzę, że jednak ktoś z UG czyta nasze forum. Gdybym wiedział, że temat posłuży jedynie do szykanowania i narzekania, na pewno ten wątek by nie zaistniał.

Panie galler!

Czesław Bułka jest wójtem ale nie moim. Gdyby nim był dbałby o środki unijne, o dobre drogi, kanalizację i jeszcze wiele innych rzeczy, które inni mają my nie. Możesz się z nim utożsamiać, widocznie masz po temu powody, może nawet jesteś jego pracownikiem. Wszystko ci wolno, ale mnie również.
Jeżeli nie jest przestrzegane prawo, a to sugerujesz to wójtem powinny się zainteresować uprawnione instytucje a ty jako prawy obywatel i idealista powinieneś im w tym pomóc.
Co do tego, że forum czytają gminni urzędnicy nie mam wątpliwości. To pierwsze co robią po przyjściu do pracy.

70

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Referendum owszem.

Wszystkie osoby zamieszkujące na stałe na obszarze Gminy stanowią wspólnotę samorządową i realizują swoje zbiorowe cele lokalne poprzez udział w referendum gminnym oraz poprzez swoje organy. Jeżeli organy zawodzą nie mamy wyboru - pozostaje referendum.

Mieszkańcy Gminy podejmują rozstrzygnięcia w głosowaniu powszechnym poprzez wybory, referendum lokalne lub za pośrednictwem organów gminy.



Patrzymy czasem zazdrośnie na bogatych Szwajcarów. Niedawno czytałem historię, w którą trudno uwierzyć, i która zdaję się pokazywać jak wielka przestrzeń nie tylko w kwestii zamożności ale przede wszystkim w sensie rozwoju społecznego dzieli nas od nich. Zacytuję ją w dużym fragmencie, może trafi to do paru osób i zmieni ich myślenie o gminie jako o wspólnej własności:

Jechałem kiedyś pociągiem z St. Gallen do Zurichu (Szwajcaria). naprzeciwko mnie siedział młody chłopak w mundurze. W rękach trzymał fantastyczny pistolet maszynowy.

Spytałem go czy to prawdziwa broń. Zaskoczony odpwoeidział, że tak. Okazało się, że on jest w wieku poborowym i właśnie odbywa służbę wojskową. Dwa dni w tygodniu jest w armii, a pięć dni pracuje na swoim stałym miejscu pracy.

Całe umundurowanie, łącznie z przydzieloną mu bronią trzyma w domu!

Gdy dojechałem do Zurichu to nie mogłem wyjść z podziwu. Wyobraź sobie jednak mój stan, gdy zobaczyłem ogłoszenia informujące o tym, że za tydzień odbędzie się referendum i władza zaprasza wszystkich do swoich lokalów wyborczych.

Przedmiotem referendum będzie jedno pytanie. Rząd chce wiedzieć, czy obywatele zgadzają się na zakup dwóch samolotów wojskowych.

Później dowiedziałem się, że udział w referendum jest obowiązkowy, ale obywatele mają prawo go zlekceważyć. Jedyną konsewkwencją jest wysoka kara pieniężna.

Dla rządu byłoby wygodnie, gdyby ludzie zlekceważyli to referendum. Wtedy rząd mógłby kupić samoloty za pieniądze z kar.

W takim kraju, w którym instytucja referendum, jest stale działającym organem referendum jest formą sprawowania władzy przez Naród.

Jak łatwo zauważyć w naszej gminie funkcjonują z powodzeniem szkoły podstawowe i gimnazja pod jednym dachem.
Utworzenie takich szkół w oparciu o budynki istniejących jest prawdopodobnie możliwe ale co do szczegółów to powinni się wypowiedzieć fachowcy. W ten sposób można by znacznie zmniejszyć odległości uczniom do szkoły. Właśnie audyt mógłby wskazać (jako alternatywę) taki kierunek ograniczenia kosztów.


Autobusy szkolna miały w zamyśle być elementem zrównania szans edukacyjnych. Czy zastąpienie ich inną formą nie zniweczy tego celu? Jaki uczeń będzie miał wybór i czy go w ogóle będzie miał gdy zajęcia dodatkowe będą się rozpoczynały przed kursem który wyznaczy przewoźnik?


I jeszcze przestroga dla radnych i wójta.
Jeżeli przeciągniecie z utrudnianiem życia mieszkańcom, to może być tak, że wasze działania i zaniechania zakończą byt szkół, do których po prostu, pomimo że będzie w nich kreda, nie przyjdą dzieci. Chodzi głównie o gimnazjum, dla którego, co już teraz widać alternatywą są szkoły w Kętach, Kozach ....



PS
Co do odwołania wójta w tym momencie to bym dyskutował. Lepiej w ten sposób załatwić konkretne sprawy.
Krótko. Uważam to za zbyt kosztowne. Lepiej iść w kierunku patrzenia uważnie wójtowi na łapki.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

71

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Otrzymałem wiadomość, że transport uczniów świadczony będzie przez firmę prywatną. Niestety nie znam szczegółów, a w BIP brak takowej informacji (de facto w BIP-ie brak jakiejkolwiek wzmianki o czanieckim Gimbusie)

Pozdrawiam, admin http://czaniec.pl/forum/yaya.gif
http://www.danasoft.com/sig/118547.jpg

72

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

Na dzisiejszym posiedzeniu połączonych komisji Wójt zobligował się do utrzymania gimbusa do końca 2011 roku. A co później? Udając się na posiedzenie rzucił mi się okazały budynek powstający obok UG. Rzadko bywam w Porąbce, więc nie widziałem pośrednich etapów, dlatego tak mnie to zaszokowało. Nasuwa mi się więc pytanie, czy tak potężna inwestycja ma jakiś związek z próbą likwidacji środka lokomocji uczniów?

73

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

galler, jakiś czas temu był poruszony (co prawda bez echa) temat o nowym budynku UG: http://czaniec.pl/forum/viewtopic.php?id=464

Pozdrawiam, admin http://czaniec.pl/forum/yaya.gif
http://www.danasoft.com/sig/118547.jpg

74

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

galler napisał/a:

Na dzisiejszym posiedzeniu połączonych komisji Wójt zobligował się do utrzymania gimbusa do końca 2011 roku. A co później? Udając się na posiedzenie rzucił mi się okazały budynek powstający obok UG. Rzadko bywam w Porąbce, więc nie widziałem pośrednich etapów, dlatego tak mnie to zaszokowało. Nasuwa mi się więc pytanie, czy tak potężna inwestycja ma jakiś związek z próbą likwidacji środka lokomocji uczniów?

Łaski nikomu tym nie zrobił. Nie miał innej możliwości. To są finanse publiczne a nie prywatny interes. Musi więc dochować określonych procedur (przetarg).

Co do budynku.
Prawdopodobnie pochłania wszystkie poczynione w gminie oszczędności wraz z zaciągniętą pożyczką, a więc i środki, o ile w ogóle takie będą w przyszłości, zaoszczędzone na dowozie dzieci.
Czy w takim razie ewentualne oszczędności z dowozu (w co osobiście wątpię) nie powinny zostać w dziale edukacja?


admin napisał/a:

Otrzymałem wiadomość, że transport uczniów świadczony będzie przez firmę prywatną.

Skąd wójt przed ogłoszeniem przetargu wie, że się ktoś w ogóle się zgłosi? A może wie już kto to będzie?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

75

Odp: Aktywnosc Wojta Gminy

galler napisał/a:

Na dzisiejszym posiedzeniu połączonych komisji Wójt zobligował się do utrzymania gimbusa do końca 2011 roku. A co później?

Pozdrawiam!

Miezkańcom Czańca należy się uznanie za wczorajszy udział  w posiedzeniu komisji i niniejszym to czynię. Takie załatwienie sprawy to żadne załatwienie, to tylko przełożenie z szuflady do szuflady. Tym bardziej, że wszystko odbyło się według scenariusza "dobry i zły" "Zły" to panie Koniorczy i Kliś a "dobry" wójt, który wspaniałomyślnie odsunął egzekucję w czasie. Nie tędy droga. Osobiście widzę kilka różnych możliwości organizacyjnych. Wszystkie zgodne z prawem oraz uwzględniające interes rodziców i gminy jako JST. Naturalnie wymagają one woli wspóldziałania w celu osiągnięcia słusznego kompromisu. Już zapraszam na posiedzenie komisji poswięcone problematyce finansowania oświaty w naszej gmini.

Ignacy Kocemba