476

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

t0m napisał/a:

Nie wszystko co warte publikacji może znaleźć swe miejsce w BIP. Strona gminy powinna być elementem kuturalno - promocyjnym - stąd miejsce na aktualności, felietony mieszkańców, porady, informacje turystyczne itp., itd.

Nie bardzo wiem jakie kryteria można by ustalić, żeby wyłowić to, co warte, od tego, co nie jest warte publikacji. To ciężkie zadanie i wydaje mi się niewykonalne. Dla Stasia warte jest to co niebieskie, a dla Jasia to co zielone.

Uważam, że idealnie było by, żeby wszystko co urzędowe było w BIP. W ten sposób każdy na równych zasadach miałby dostęp do tej bogatej wiedzy.

Co do strony kulturalno - promocyjnej pojawia się problem. To nie jest takie oczywiste, czy gmina jako podstawowa jednostka samorządu terytorialnego, biorąc pod uwagę zakres jej zadań (i zasadę legalizmu), może prowadzić tego typu serwis internetowy.

Żeby przejść do sedna linkuję stanowisko RIO na ten temat. Wynika z niego, że gmina nie ma podstaw do wydawania pieniędzy na taką aktywność.

Zwróć uwagę na fragment o zasadzie substydialności:

Zasada ta oznacza, że powinny one „angażować się w realizację określonych przedsięwzięć wtedy i tylko o tyle, gdy i o ile nie mogą ich z sukcesem zrealizować sami obywatele lub wspólnoty niższego rzędu”

Jestem pewien, że znalazł by się ktoś, kto z ochotą wydawałyby informator gminny, o ile gmina nie miałaby monopolu na określone informacje z racji publikowania ich w swojej witrynie WWW, co skutecznie może zniechęcać.

PS
Podobna sytuacja dotyczy gazety wydawanej przez GOK.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

477 Ostatnio edytowany przez t0m (2014-11-25 22:10:20)

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Sorki, ale nie chce mi się przebijać przez ten prawniczy bełkot - nie ta pora, nie ta głowa...
Myślę jednak, że informowanie o gminie, jej promocja jest zadaniem UG. Współpraca z NGOsami też, więc czemu tego nie połączyć? 
Dać NGOsowi miejsce na gminnym serwerze w zamian za udostępnianie informacji o gminie. Oczywiście komuś kto zaproponuje jakościowo najlepszą ofertę w tym zakresie...
A na jakiej zasadzie to działa w innych jednostkach s.t.? Przecież wszyscy mają swoje strony. Bielsko, Kęty Andrychów, Szczyrk, Kozy ...

478

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

....bełkot. Faktycznie ale obawiam się, że nie ma innego wyjścia. sad

Problem w tym, że gmina może przekazać komuś do realizacji część swoich zadań. Nie coś co wykracza poza jej kompetencje.

Stanowisko RIO nie jest precedensem. Podlinkowałem do niego, bo w jasny i spójny sposób wyjaśnia sytuację gminnych pieniędzy.

Do podobnych wniosków w zakresie prawa gminy doprowadzenia tego rodzaju działalności można dojść analizując nie tylko kwestie finansowe.
Bielsko, Kęty Andrychów, Szczyrk, Kozy ... też mają taki sam problem z publiczną kasą.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

479

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Czy gmina nie ma kompetencji do promowanie siebie samej? Przecież w niektórych gminach istnieją nawet całe komórki organizacyjne ds. promocji.

480

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Oczywiście, że ma. Wynika to z art. 7 ust. 1 pkt 18 ustawy o samorządzie gminnym - http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? … &min=1
Gdzie zapisano:

Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy: promocji gminy.

Przy poszanowaniu zasady substydialności.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

481

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Ponieważ BIP służy do udostępniania informacji publicznej, a o informacji publicznej jak się okazuje warto pisać, choćby w kontekście dyskusji jaka toczy się na innym wątku tutejszego forum, postanowiłem tutaj przenieść się z dyskusją o pewnym szczególnym dokumencie urzędowym, jakim jest wyrok sądu.
Pytania zasadnicze:
Czy wyrok sądu jest dokumentem urzędowym?
Czy stanowi informację publiczną?
Czy jako informacja publiczna może być upubliczniony?

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej iart. 61 Konstytucji RP informację publiczną stanowi bowiem każda wiadomość wytworzona przez szeroko rozumiane władze publiczne oraz osoby pełniące funkcje, a także inne podmioty, które tę władzę realizują bądź gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa w zakresie tych kompetencji.


Uprzedzając być może pytanie dodam jeszcze, że wyrok sądowy jest dokumentem urzędowym i dla przypisania mu takiego charakteru nie jest konieczne uprawomocnienie się tego orzeczenia (por. wyrok NSA z 21.8.2013 r., I OSK 754/13).

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

482

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Zauważyłem pozytywne zmiany w funkcjonowaniu strony naszej gminy od bip po informacje a nawet zdjęcia. Zobaczymy czy ten trend się utrzyma, oby.

483

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Przeoczenie z sądowym finałem.

W dniu 3.12.2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (...) po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi P.K. na bezczynność Wójta Gminy P. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej 1) stwierdza, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 2) umarza postępowanie sądowe; 3) zasądza od Wójta Gminy P. na rzecz skarżącego kwotę [...] złotych (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Z cały orzeczeniem można zapoznać się tutaj: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/98AB425A04

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

484

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

O G Ł O S Z E N I E
Wspólne posiedzenie Komisji Rady Gminy Porąbka, tj. Komisji Budżetu,
Samorządu, Rozwoju Społeczno - Gospodarczego, Przestrzegania Prawa i Porządku
Publicznego oraz Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Rodziny, Sportu, Rekreacji i
Wypoczynku, odbędzie się w dniu 18 grudnia 2014 r. (tj.czwartek) o godz. 15.00 w sali
sesyjnej Wiejskiego Domu Kultury w Porąbce.
Proponowany porządek obrad:
I. Analiza projektów uchwał przygotowanych pod obrady III Sesji Rady Gminy,
a dotyczących następujących spraw:
1. Dokonanie zmian w :
1) wieloletniej prognozie finansowej Gminy Porąbka na lata 2014 – 2021
2) uchwale budżetowej gminy na 2014 r.
2. Uchwalenie na 2015 rok:
1) planu gospodarczego gminy,
2) wieloletniej prognozy finansowej gminy na lata 2015-2022,
3) budżetu gminy,
4) Programu współpracy Gminy Porąbka z organizacjami pozarządowymi
oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego,
5) maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie pobierane przez
szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli oraz form i specjalności
kształcenia, finansowanych ze środków na dokształcanie i doskonalenie
zawodowe nauczycieli,
6) Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
dla Gminy Porąbka.
3. Ogłoszenie tekstu jednolitego Uchwały Nr XXIV/230/2013 Rady Gminy
Porąbka z dnia 30 stycznia 2013 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości
i porządku na terenie Gminy Porąbka.
II. Wolne wnioski.

Przewodniczący Komisji Budżetu... Tomasz BORECKI
Przewodniczący Komisji Kultury... Roman PĘKALA

źródło: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=15447

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

485

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

O G Ł O S Z E N I E
-----------------------------
III Sesja Rady Gminy Porąbka odbędzie się w dniu 22 grudnia 2014 r.
(tj. poniedziałek) o godz. 15.00 w Wiejskim Domu Kultury w Porąbce.
Proponowany porządek obrad:
I. Otwarcie Sesji i stwierdzenie jej prawomocności.
II. Przedstawienie porządku obrad.
III. Działalność międzysesyjna Wójta Gminy.
IV. Interpelacje i zapytania radnych.
V. Powołanie Komisji Uchwał i Wniosków.
VI. Podjęcie uchwał w niżej wymienionych sprawach:
1. Dokonanie zmian w :
1) wieloletniej prognozie finansowej Gminy Porąbka na lata 2014 – 2021 ,
2) uchwale budżetowej gminy na 2014 r.
2. Uchwalenie na 2015 rok:
1) planu gospodarczego gminy,
2) wieloletniej prognozy finansowej gminy na lata 2015-2022,
3) budżetu gminy,
4) Programu współpracy Gminy Porąbka z organizacjami pozarządowymi oraz innymi
podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego,
5) maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie pobierane przez szkoły
wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli oraz form i specjalności kształcenia,
finansowanych ze środków na dokształcanie i doskonalenie zawodowe nauczycieli,
6) Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
dla Gminy Porąbka.
3. Ogłoszenie tekstu jednolitego Uchwały Nr XXIV/230/2013 Rady Gminy Porąbka
z dnia 30 stycznia 2013 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku
na terenie Gminy Porąbka.
VII. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
VIII. Przyjęcie protokołów z I i II Sesji Rady Gminy Porąbka.
IX. Wolne wnioski.
X. Zakończenie Sesji.

Przewodniczący Rady Zbigniew Drabek
źródło: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … p;amp;js=1

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

486

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Czy można wziąć udział w posiedzeniu Komisji jako obserwator? Są jakieś warunki do spełnienia?
Z góry dziękuję.

487

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Tak oczywiście.  Możesz, wynika to z twojego prawa do informacji.

Prawo do informacji to jedno z podstawowych praw i wolności obywatelskich, usankcjonowane szeregiem dokumentów międzynarodowych w tym m.in.: w Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, Deklaracji Podstawowych Praw i Wolności, Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych. Prawo to obejmuje wolność poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych bez względu na granice państw.


Prawo to obejmuje również dostęp do dokumentów, a także wstęp oraz możliwość rejestracji dźwięków i obrazu na posiedzeniach kolegialnych organów władzy publicznej, pochodzących z powszechnych wyborów.

Statutu Gminy Porąbka - http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel=5470 reguluje tę kwestię następująco (wytłuszczenia moje):


§ 9

1. Organami Gminy Porąbka są: Rada Gminy i Wójt Gminy.
2. Kadencja organów gminy trwa 4 lata licząc od dnia wyboru.
3. Działalność organów gminy jest jawna - ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z odrębnych ustaw.
4. Jawność działania organów gminy obejmuje:
a) udzielanie informacji dotyczącej pracy Wójta, Rady oraz jej Komisji,
b) informowanie o terminach sesji Rady na tablicach ogłoszeń na terenie gminy oraz w siedzibie Urzędu Gminy i Biuletynie Informacji Publicznej Gminy,
c) umożliwienie  obywatelom  wstępu  na  sesje  Rady  oraz  posiedzenia jej  Komisji,

Jakie warunki do spełnienia? Prawie żadnych. - Należy zachować powagę miejsca i sytuacji wink

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

488

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Panie Zenonie, nie chcę kadzić, ale jestem pod wrażeniem!
Dziękuję!
Powagę postaram się zachować. Co do miejsca to nie ma problemu, gorzej z sytuacją wink

489 Ostatnio edytowany przez GrzegorzD (2014-12-17 21:45:13)

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

http://porabka.pl/fck_files/Por%C4%85bk … O%20PT.pdf
konsultacje społeczne
[center] [/center]

[center]„Program Rozwoju Subregionu Południowego Województwa Śląskiego/Plan Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych celem współpracy między JST koniecznej do realizacji wspólnych działań na obszarze funkcjonalnym”

[left]Kilka ciekawostek jest: np termomodernizacje budunków i ograniczenie niskiej emisji. oby się udało te projekty zrealizować.[/left]
[/center]

Masz inne zdanie niż ja? Chętnie posłucham: dziedzic.grzegorz@gmail.com

490

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Czy przeglądałeś te dokumenty?

Ciekawy jest np. nr 6 - Analiza wykonalności przedsięwzięcia z zakresu modernizacji kanału ulgi Bukowskiej
przy Młynówce Czanieckiej.

Analiza wygląda na nieco niedopracowaną - str. 6 - Lokalizacja projektu jest:
1.2. Lokalizacja projektu

Gmina Istebna zlokalizowana jest na terenie województwa śląskiego, w jego południowej części i wchodzi w skład powiatu cieszyńskiego.
Teren objęty projektem znajduje się przy rzece Olzie, od strony wschodniej graniczy z drogą wojewódzką DW941 łączącą miejscowości Wisła z powiatem żywieckim i granicą z Czechami.

Poza tym, co najważniejsze analiza wskazuje na istotne ryzyko projektu (str. 38):

W obecnym kształcie projekt nie kwalifikuje się do dofinansowania RPO WSL 2014-2020


Mając na uwadze, że konsultacje społeczne są ważnym element społeczeństwa obywatelskiego - są narzędziem dialogu władzy z obywatelami, mam zasadnicze pytanie.

O co tutaj chodzi?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

491

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

No cóż. Lokalizacja Gminy Istebna określona została prawidłowo. A projekt się nie kwalifikuje do dofinansowania, bo to zbyt wielkie koszty. Kanał ulgi Bukowskiej przy Młynówce Czanieckiej jest elementem zlewni rzeki Wisły. Włączenie tego kanału w zlewnię rzeki Odry jest po prostu zbyt kosztowne. Na dodatek i tak w konsekwencji wody toczone tym kanałem znajdą się w Morzu Bałtyckim.
Jednym słowem Kanał. smile
To nie jest błąd, to wielbłąd! Nazywając "to" Analizą wyglądającą na nieco niedopracowaną wykazał Pan Panie Zenonie szczyty delikatności.

492

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Zenon napisał/a:

Czy przeglądałeś te dokumenty?

Ciekawy jest np. nr 6 - Analiza wykonalności przedsięwzięcia z zakresu modernizacji kanału ulgi Bukowskiej
przy Młynówce Czanieckiej.

Analiza wygląda na nieco niedopracowaną - str. 6 - Lokalizacja projektu jest:
1.2. Lokalizacja projektu

Gmina Istebna zlokalizowana jest na terenie województwa śląskiego, w jego południowej części i wchodzi w skład powiatu cieszyńskiego.
Teren objęty projektem znajduje się przy rzece Olzie, od strony wschodniej graniczy z drogą wojewódzką DW941 łączącą miejscowości Wisła z powiatem żywieckim i granicą z Czechami.

Poza tym, co najważniejsze analiza wskazuje na istotne ryzyko projektu (str. 38):

W obecnym kształcie projekt nie kwalifikuje się do dofinansowania RPO WSL 2014-2020


Mając na uwadze, że konsultacje społeczne są ważnym element społeczeństwa obywatelskiego - są narzędziem dialogu władzy z obywatelami, mam zasadnicze pytanie.

O co tutaj chodzi?

Niestety nie miałem czasu jeszcze przejrzeć.

Najbardziej interesuje mnie temat niskiej emisji - dom mam ocieplony na własny koszt ale wymiana wiekowego kotła na nowy, sprawniejszy z dofinansowaniem była by dla mnie jak i sporej części mieszkańców wybawieniem. Pobieżnie przejrzałem ten dokument bo przygotowuję się do szkolenia w pracy ale niepooi mnie troszkę nacisk na odnawialne źródła energii.

Wnioski:
W ocenie eksperta należy dążyć do stosowania źródeł energii odnawialnych.

Po za tym cytat z dokumentu:

Stan istniejący przed wdrożeniem projektu przedstawia następujące zapotrzebowanie na zużycie energii:
 paliwo: węgiel kamienny orzech 30-80 mm,
 sprawność źródła wytwarzania: 0,55,
 wartość opałowa paliwa: 2 900 [GJ/tona],
 Przyjęto iż sprawność wytwarzania ciepła stanu istniejącego wynosi ok. 55%,
 roczne zużycie ciepła dla 100~130m2 p.u.: 30 000 kWh = 108 GJ/rok.

Orzechem to raczej mało kto pali. Przeważa raczej miał/flot/muł/eko groszek.

Zalecenia nr 1:
W ocenie eksperta należy podjąć dodatkowo działania mające na celu obniżenie zapotrzebowania na energię końcową nie tylko poprzez obniżenie sprawności wytwarzania ciepła co wyliczono j.w. ale również istnieje możliwość dodatkowego obniżenia energii końcowej o dodatkowe wartości:

nie jestem specjalistą ale czy tutaj nie powinno pisać "zwiekszenie sprawności" a nie obnizenie?

Mam nadzieję że ten projekt pozwoli na wymianę starych kotłów na nowe zasilane ekogroszkiem / biomasą. Jesteśmy chyba za biednym społeczeństwem na gaz / olej opałowy...

Masz inne zdanie niż ja? Chętnie posłucham: dziedzic.grzegorz@gmail.com

493

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Niezwłocznie? Czyli jak? I zgodnie z jakimi obowiązującymi w naszej gminie procedurami?

Dzisiaj w BIP zostało udostępnionych 18. dokumentów urzędowych, w tym zarządzenie Nr 181/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 07 października 2014r. w sprawie przystąpienia do przeprowadzenia zamówienia publicznego na wybór wykonawcy organizacji i prowadzenia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) na terenie Gminy Porąbka.

Tym samym pomiędzy datą 2 stycznia 2015 r. (dzień publikacji), a datą 7 października 2014 r. (wydanie zarządzenia) upłynęło 87 dni, co stanowi 2 miesiące i 26 dni.

To dość długi czas jak na wykonanie czynności materialno-technicznej, za jaką uważa się umieszczenie dokumentu elektronicznego w BIP.

Prawo do informacji to jedno z podstawowych praw i wolności obywatelskich. Biuletyn Informacji Publicznej naszej Gminy http://bip.porabka.pl/ to urzędowy publikator teleinformatyczny tworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej. Do niezwłocznego udostępniania informacji publicznej zobowiązuje wójta Gminy Porąbka ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. W szczególności

Art. 3 ust 2. Prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienie do niezwłocznego uzyskania
informacji publicznej
zawierającej aktualną wiedzę o sprawach publicznych.

Udostępnione dokumenty:
 
2015-01-02 Symbol:  OPZ070
Ogłoszenie o konsultacjach projektu uchwały w sprawie ustalenia kryteriów wraz z liczbą punktów w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Porąbka.

2014-10-31 Symbol:  WG_197_14
Zarządzenie Nr 197/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 31 października 2014r. w sprawie dokonania zmian w Uchwale Budżetowej Gminy Porąbka oraz planach finansowych Urzędu Gminy Porabka oraz jednostek organizacyjnych gminy.


2014-10-31 Symbol:  WG_196_14
Zarządzenie Nr 196/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 31 października 2014r. w sprawie dokonania zmian w planach finansowych wydatków Urzędu Gminy oraz jednostek organizacyjnych gminy.

2014-10-29 Symbol:  WG_195_14
Zarządzenie Nr 195/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 29 października 2014r. w sprawie przystąpienia do przeprowadzenia zamówienia publicznego na wybór wykonawcy dostawy materiałów elektroinstalacyjnych do realizacji prac instalacyjnych związanych z modernizacją i rozbudową budynku Urzędu Gminy w Porąbce

2014-10-29 Symbol:  WG_194_14
Zarządzenie Nr 194/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 29 października 2014r. w sprawie powołania zespołów do korekty składu kart do głosowania w wyborach do Rady Gminy Porabka oraz wyborach Wójta Gminy Porąbka zarządzonych na dzień 16 listopada 2014r.


2014-10-28 Symbol:  WG_193_14
Zarządzenie Nr 193/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 28 października 2014r. w sprawie określenia warunków dzierżawy części działki gminnej położonej w Porabce 1.



2014-10-20 Symbol:  WG_192_14
Zarządzenie Nr 192/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 20 października 2014r. w sprawie powołania Komisji Inwentaryzacyjnej w celu przeprowadzenia inwentaryzacji na dzień 31 grudnia 2014 roku.


2014-10-20 Symbol:  WG_191_14
Zarządzenie Nr 191/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 20 października 2014r. w sprawie dokonania zmian w Uchwale Budżetowej i planie finansowym wydatków Urzędu Gminy.


2014-10-16 Symbol:  WG_190_14
Zarządzenie Nr 190/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 16 października 2014r. w sprawie wskazania osób na członków Obwodowych Komisji Wyborczych na terenie Gminy Porąbka do przeprowadzenia wyborów samorządowych zarządzonych na dzień 16 listopada 2014r.


2014-10-15 Symbol:  WG_189_14
Zarządzenie Nr 189/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 15 października 2014r. w sprawie dokonania zmian w Uchwale Budżetowej i planach finansowych.


2014-10-13 Symbol:  WG_188_14
Zarządzenie Nr 188/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 13 października 2014r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji w przedmiocie projektu uchwały Rady Gminy Porąbka w sprawie podatku od środków transportowych na 2015r.

2014-10-13 Symbol:  WG_187_14
Zarządzenie Nr 187/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 13 października 2014r. w sprawie powołania komisji konkursowej do przeprowadzenia konkursu na stanowisko Dyrektora Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Porąbce.


2014-10-10 Symbol:  WG_186_14
Zarządzenie Nr 186/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 10 października 2014r. w sprawie dokonania zmian w Uchwale Budżetowej i planie finansowym wydatków Urzędu Gminy Porąbka.

2014-10-09 Symbol:  WG_185_14
Zarządzenie Nr 185/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 09 października 2014r. w sprawie przystąpienia do przeprowadzenia zamówienia publicznego na wybór wykonawcy dostaw wraz z rozładunkiem materiałów budowlanych do realizacji zadania związanego z modernizacją i rozbudową budynku Urzędu Gminy w Porąbce – część III.

2014-10-09 Symbol:  WG_184_14
Zarządzenie Nr 184/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 09 października 2014r. w sprawie określenia warunków dzierżawy działki gminnej położonej w Czańcu przy cmentarzu komunalnym

2014-10-09 Symbol:  WG_183_14
Zarządzenie Nr 183/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 09 października 2014r. w sprawie określenia warunków przedłużenia umowy najmu z dotychczasowym najemcą

2014-10-08 Symbol:  WG_182_14
Zarządzenie Nr 182/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 08 października 2014r. w sprawie określenia warunków dzierżawy części działki gminnej położonej w Porąbce 1


2014-10-07 Symbol:  WG_181_14
Zarządzenie Nr 181/2014 Wójta Gminy Porąbka z dnia 07 października 2014r. w sprawie przystąpienia do przeprowadzenia zamówienia publicznego na wybór wykonawcy organizacji i prowadzenia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) na terenie Gminy Porąbka

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

494

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Na stronach czasopisma „Nowa Wieś w gminie Kęty” można dowiedzieć się o bardzo ważnej inicjatywie dotyczącej jawności działania władz publicznych.

Po stoczeniu prawdziwej batalii trwającej prawie rok, redaktor naczelny portalu - Marcina Hałat doprowadził do udostępnienia rejestrów umów, które Dom Kultury w Kętach zawarł w roku 2013 z osobami fizycznymi i przedsiębiorcami.

Wygrała kultura jawności działań nad tajnością.

Z rejestrem można zapoznać się na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Domu Kultury w Kętach: http://bip.malopolska.pl/dkwketach/Arti … 86373.html


Co nam daje taki rejestr?

  1. Każdy obywatel i obywatelka może swobodnie dowiedzieć jak wydawane są publiczne środki na kulturę.

  2. Radni mogą sprawować swoją funkcję kontroli finansów w sposób swobodny i pełny.

  3. Przedsiębiorcy mogą ocenić czy konkurencja jest równo traktowana przy zawieraniu publicznych kontraktów.

  4. Dziennikarze mogą badać występowanie określonych zjawisk.

Wszyscy mamy więc, poprzez prostą czynność administracyjną możliwą z uwagi na postęp techniki, dostęp do aktualnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji o wydatkach ze środków publicznych; mamy całkowicie darmową nieustającą kontrolę bez mnożenia  kolejnych komisji i wydawaniu dodatkowych środków publicznych; mamy w końcu kontrolę na którą bardzo, ale to bardzo trudno wywierać jakikolwiek wpływ.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

495

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Rejestr umów zawartych przez Dom Kultury w Kętach za rok 2014 również jawny!

Link do strony BIP z rejestrami: http://bip.malopolska.pl/dkwketach/Arti … 77847.html

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

496

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Recenzja jednej z decyzji wójta

Zgodnie z obowiązującym prawem wynikającym z ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko wójt winien przeprowadzić ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, co bezpośrednio wiąże się m.in. z zapewnieniem możliwości udziału społeczeństwa w postępowaniu. Obowiązek realizowany jest  przez powiadomienie zainteresowanych mieszkańców o decyzji.
W dniu 17.12.2014 r. wójt naszej gminy wydał panu Markowi Młyńskiemu decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia pod nazwą: „Rozbudowa istniejącej hali magazynowej na zakład produkcji kołków plastikowych dla budownictwa, w którym będzie prowadzony odzysk odpadów z PP i HDPP w Czańcu przy ul. Zagłębocze”.


Chronologia wydarzeń:

17.12.2014 - decyzja wójta o środowiskowych warunkach.
Od 17.12.2014 r. do 30.12.2014 r. wyznaczony termin do zapoznania się z decyzją
5.01.2015 - ogłoszenie w BIP o możliwości zapoznania się z decyzją w terminie od 17.12.2014 r. do 30.12.2014 r..

Poniżej cytuję fragment decyzji, dotyczący terminu do zapoznania się z decyzją:

Z decyzją można zapoznać się w siedzibie Urzędu Gminy w Porąbce, w Referacie Spraw Gospodarczych i Zamówień Publicznych u inspektora ds. ochrony środowiska przy ul. Krakowskiej 3, pok. nr 3 od oniedziałku do piątku z godzinach pracy urzędu, w terminie od 17 grudnia 2014 r. do 30 grudnia 2014 r.

Czy wójt właściwie przeprowadził ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

497

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Bip u nas funkcjonuje w dziwny sposób i tu lezy pies pogrzebany.... Zobacz z kiedy jest ostatni protokół z sesji

Masz inne zdanie niż ja? Chętnie posłucham: dziedzic.grzegorz@gmail.com

498

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

To z jednej strony kwestia "dziwnego" funkcjonowania BIP, a z drugiej notoryczny brak nadzoru.
Jak wiadomo za BIP odpowiedzialny jest sekretarz gminy (odsyłam do regulaminu organizacyjnego - http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel=5475). Z kolei osobami odpowiedzialnymi za redakcję Biuletynu Informacji Publicznej są - patrz link: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel=5460. Nad tymi osobami nadzór sprawuje wójt, a nad wójtem rada gminy - ciało, jak często wykazywałem czysto teoretyczne.
"Dziwne" działanie BIP wywołuje już wcale "nie dziwne" skutki. Całkowicie realne - w postaci poważnego błędu proceduralnego postępowania.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

499

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Dzisiaj w BIP mamy protokoły z sesji RG. Zwłoka w publikacji spora - od 44 do 83 dni od sesji.


2014-12-09
Symbol:  P_2_14
Protokół nr 2/14 z II Sesji Rady Gminy Porąbka odbytej w dniu 09 grudnia 2014 roku w Wiejskim Domu Kultury w Porąbce.
Czas opublikowania - 44 dni.

2014-12-01
Symbol:  P_1_14
Protokół nr 1/14 z I Sesji Rady Gminy Porąbka odbytej w dniu 01 grudnia 2014 roku w Wiejskim Domu Kultury w Porąbce.
Czas opublikowania - 52 dni. 

2014-10-31
Symbol:  P_43_14
Protokół nr 43/14 z XLIII Sesji Rady Gminy Porąbka odbytej w dniu 31 października 2014 roku w Wiejskim Domu Kultury w Porąbce.
Czas opublikowania - 83 dni.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

500

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Wczoraj w BIP sporo nowych wpisów. Moją uwagę zwrócił link do nowego zarządzenia:

Władze Gminy

2015-02-05 13:05:33

Aktualizacja

Patryk Smola

ZARZAD005

Kto chciał się przekonać do czego prowadzi link i zawiódł się, niech nie ma do mnie pretensji - taka (dez)informacja  została podana przez Pana Patryka. Link prowadzi do pustej strony:
http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … 3:05%20:33
która zawiera jedynie taką informację:

Data ost. zmiany:
    Wszystkie zmiany


Co zawiera to tajemnicze zarządzenie?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.