76

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Nawiązując nieco do wypowiedzi z innego wątku przyjrzałem się funkcjonowaniu BIP naszego wójta w zakresie wypełniania obowiązku ustawowego publikowania informacji o ulgach podatkowe i pomocy publicznej.

Przeszukałem w tym celu BIP i oto co znalazłem, a właściwie czego nie znalazłem:

Znalazłem powołujące się na uchylony akt prawny

ZARZĄDZENIE NR 44/06 WÓJTA GMINY PORĄBKA Z DNIA 24 maja 2006 r. napisał/a:
http://bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel=5519&ident=3143

w sprawie: zasad sporządzania i podawania do publicznej wiadomości wykazu osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym w zakresie podatków lub opłat udzielono ulg, odroczeń, umorzeń lub rozłożono spłatę oraz wykaz osób prawnych i fizycznych, którym udzielono pomocy publicznej.

Tym uchylonym aktem jest ustawa z dnia 30 czerwca 2005r. o finansach publicznych (Dz. U. 249 poz.2104) napisał/a:
http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20052492104

i jej art. 14 pkt 2 lit. e i f  na który powołuje się wójt.

Tak na marginesie.
Straszny gniot z tego zarządzenia ponieważ wójt nie miał i nie ma podstawy prawnej do uregulowania zasad sporządzania i podawania do publicznej wiadomości tego rodzaju informacji. Zasady i ich zakres normuje wprost ustawa a do tego nie daje nikomu delegacji do ustalenia czegokolwiek.


Obowiązujące prawo reguluje powinności władzy publicznej w tym zakresie. Zarząd jednostki samorządu terytorialnego zobowiązany jest do publikowania informacji o ulgach podatkowe i pomocy publicznej. Stanowią o tym  przepisy art. 37

ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych napisał/a:
http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20091571240

Art. 37
1. Zarząd jednostki samorządu terytorialnego podaje do publicznej wiadomości w
terminie:
1) do końca miesiąca następującego po zakończeniu kwartału – kwartalną informację
o wykonaniu budżetu jednostki samorządu terytorialnego, w tym
kwotę deficytu albo nadwyżki, oraz o udzielonych umorzeniach niepodatkowych
należności budżetowych, o których mowa w art. 60;
2) o którym mowa w art. 38 [w terminie do dnia 31 maja roku następnego,] – informację obejmującą:
a) dane dotyczące wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego
w poprzednim roku budżetowym, w tym kwotę deficytu albo nadwyżki,
b) kwotę wykorzystanych środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2,
c) kwotę zobowiązań, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 4,
d) kwoty dotacji otrzymanych z budżetów jednostek samorządu terytorialnego
oraz kwoty dotacji udzielonych innym jednostkom samorządu terytorialnego,
e) wykaz udzielonych poręczeń i gwarancji, z wymienieniem podmiotów,
których gwarancje i poręczenia dotyczą,
f) wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających
osobowości prawnej, którym w zakresie podatków lub
opłat udzielono ulg, odroczeń, umorzeń lub rozłożono spłatę na raty w
kwocie przewyższającej łącznie 500 zł, wraz ze wskazaniem wysokości
umorzonych kwot i przyczyn umorzenia,
g) wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych
nieposiadających osobowości prawnej, którym udzielono pomocy publicznej.

2. Podanie do publicznej wiadomości wykazu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. f,
nie narusza przepisów o tajemnicy skarbowej.


Nie znalazłem. ani śladu publikacji zarządu zawierającej informacje o ulgach podatkowe i pomocy publicznej w BIP.
Czy podanie informacji w BIP nie jest podaniem w miejscu zwyczajowym?
Może w naszej gminie nie, ale już w takim Suchym Lesie, Koninie tak.
A może źle szukam?


A tak to robią inni:

http://umkolobrzeg.esp.parseta.pl/index.php?id=1383 Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Miasta Kołobrzeg
http://bip.suchylas.pl/ulgi_i_zwolnienia_podatkowe.html Gmina Suchy Las
http://www.konin.pl/bip/index.php?d=finanse_pomoc_ulgi Urząd Miejski w Koninie
http://bip.um.szczecin.pl/umszczecinbip/chapter_11129.asp Urząd Miasta Szczecin
Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

77

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Jak wynika z zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego zamieszczonego w BIP  wójt zawiadamia strony, że oto toczy się postępowanie zmierzające do wydana decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.'. (...). Postępowanie zostało wszczęte na wniosek ....

No właśnie. Kogo?

Stronami postępowania administracyjnego, o czym wójt jako prowadzący nasze publiczne sprawy powinien wiedzieć najlepiej, mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, a jeśli chodzi o państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne i organizacje społeczne - również jednostki nieposiadające osobowości prawnej.

Z kolei w świetle art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, a także wspólnicy spółki cywilnej.

Przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych dotyczące firmy spółki jawnej określają, że powinna ona zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie "spółka jawna".

Jeżeli postępowanie administracyjne zostało wszczęte na żądanie strony i organ ustalił inne strony to o wszczęciu takiego postępowania musi zawiadomić wszystkie osoby będące stronami w sprawie. Tak stanowią przepisy k.p.a

Czy wójt zatem wie co robi?

Nie oznaczył właściwie strony. Prawdopodobnie chodzi o AUTO SERWIS TROJAK SPÓŁKA JAWNA.

PS
Dlaczego o tym napisałem? Ku przestrodze. Bo mamy prawo aby nasze sprawy wójt prowadził profesjonalnie. A wychodzi dziadostwo, niedbalstwo albo ordynarny brak wiedzy.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

78

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Zenon napisał/a:

Bo mamy prawo aby nasze sprawy wójt prowadził profesjonalnie. A wychodzi dziadostwo, niedbalstwo albo ordynarny brak wiedzy.

Czytając wypowiedzi Zenona można dostrzec w sobie mieszane uczucia. Człowiek niewątpliwie ma ogromną prawną wiedzę, wie gdzie i czego szukać. To budzi podziw. Jednocześnie martwi mnie to, że fachowcy z tak rozległą wiedzą i doświadczeniem nie znajdują posłuchu w środowisku gminnym. To napawa smutkiem.
Nasze forum jest w dośc szerokim zakresie ważną areną wymiany poglądów, piętnowania absurdów i niekompetencji władzy. Czy dociera jednak tam, gdzie wiedza leży ugorem?

Co można zrobić, by treści kompromitujące działalność naszych włodarzy (tęsknię bardzo za wątkiem zamkniętym przez Administratora) dotarła do osób nie obcujących z Internetem, osób nie zainteresowanych gminną działalnością, osób, które chcą wiedzieć, lecz nie mają wewnętrznej siły na ujawnienie swoich sympatii i antypatii?

Co zrobić???

79

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Widzę, że życie na forum ZDECHŁO !!!

No cóż może czas otworzyć nowe forum - niezależne od zachciewajek admina?

Gardzę nieoświeconym tłumem i trzymam się od niego z dala -  Horacy

80

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Cisza!? Nie wiadomo o co chodzi? Na pewno chodzi o pieniądze.

A więc kilka słów o kasie. A właściwie o dziureczce, którą nielegalnie wycieka z gminnego skarbca.


Bardzo jestem ciekawy ile z gminnej kasy wydaje się pieniędzy na utrzymanie stron internetowych. A jest ich sporo. Znalazłem bez trudu 11 jednostek organizacyjnych powołanych w celu realizacji zadań określonych przepisami prawa w Gminie Porąbka, prowadzących serwisy:

Urząd Gminy - www.porabka.pl
Szkoła Podstawowa im. H.Sienkiewicza w Czańcu - www.czaniec-szkola.pl
Szkoła Podstawowa im.Mikołaja Kopernika w Porąbce - www.spporabka.ovh.org
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Porąbce - www.gimnazjumporabka.republika.pl
Publiczne Gimnazjum im. Kardynała Karola Wojtyły w Czańcu - www.gimnazjumczaniec.edu.pl
Gminny Ośrodek Kultury w Porąbce - www.gokporabka.com.pl
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Porąbce - www.gops.porabka.pl
Publiczne Przedszkole w Czańcu - czaniecprzedszkole1.eu
Zespół Szkół w Bujakowie - www.zsbujakow.ovh.org
Zespół Szkół w Kobiernicach - www.zskobiernice.hostpark.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Porąbce - www.bibliotekaporabka.pl

Wszystkie te jednostki organizacyjne zostały powołane w celu realizacji zadań określonych przepisami prawa w Gminie Porąbka, co wynika z § 8 Statutu Gminy Porąbka i jako takie mają dostępny Biuletyn Informacji Publicznej bez ponoszenia kosztów technicznego wsparcia i hostingu, i obowiązek publikowania w nim treści w określonym zakresie i sposobie.

Co więc skłania urzędników do mnożenia marnej jakości stron internetowych?
Jak ta radosna twórczość ma się do normy prawnej wynikającej z art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 r.? (organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa).
Gdzie są te wyraźnie określone normy kompetencyjne nakazujące powoływanie do życia tych wszystkich serwisów?

Pytam. Bo jeśli przepisu prawa nie ma, to administracja publiczna nie działa. Jeżeli mimo to działa, to jej funkcjonariusz przekracza swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego.
Jeżeli naruszony jest art. 231 §1 kodeksu karnego, to funkcjonariusz podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.


A przy tym wszystkim, jak wspomniałem na wstępie kasa dziurkami wycieka. 


PS
Do kompletu brakuje Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli, który nie ma swojej osobnej strony. Jest za to w budowie strona cmentarze komunalne gminy porąbka. A może są jeszcze inne strony?

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

81

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Morlinek napisał/a:

Widzę, że życie na forum ZDECHŁO !!!

No cóż może czas otworzyć nowe forum - niezależne od zachciewajek admina?

Bardzo trafne spostrzeżenie. Nie będę ukrywał swego oburzenia na łamanie przez Administratora wolności słowa. Nowe forum, nowa platforma informacyjna, portal, biuletyn, miesięcznik, czy licho wie co jeszcze. Zróbmy to razem. Zajrzyjcie na sąsiedni wątek. Proszę.

82 Ostatnio edytowany przez Piotr Dusza (2012-06-05 23:10:54)

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Rynek nie lubi próżni, a demokracja to już w ogóle !

http://forum.kobiernice.pl/viewtopic.ph … p;start=10

Forum to z tego co wiem nie kasuje żadnych wpisów (chyba że ktoś łamie regulamin) i nie jest blokowane bo tak chce właściciel domeny.

Szkoda, że na forum Czańca działa cenzura ale to prywatna własność, a wiadomo na swoim chłop równy królowi....

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

83

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Piotr Dusza napisał/a:

Szkoda, że na forum Czańca działa cenzura ale to prywatna własność, a wiadomo na swoim chłop równy królowi....

Uważam, że Pan Jakimowicz wszystkim użytkownikom forum winny jest wyjaśnienie na jakiej podstawie zamknął wątek „Odpowiedzialność włodarzy…” Prosimy o wyczerpującą odpowiedź, nie znosimy ściemy i braku szacunku!!!

84

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Zawitałem na forum zza wielkiej wody i fale ponownego entuzjazmu zalały moje skołatane serce. Jeśli w Kobiernicach funkcjonuje arena dla ludzi swobodnie wyrażających swe myśli to chętnie się przyłączę. W Czańcu spójność myśli i poglądów uległa degradacji.

Wieści z wątku Rada Gminy/PYTANIA są przerażające. Czekam na rozwój wydarzeń. A Sławek z najbardziej znanego w gminie gimnazjum rozpoczął działalność literacką. Czytam z zainteresowaniem i przyznam, że cz. 1 i 2 Telenoweli rozwija się intrygująco. Szukam przepisów w sieci i proszę o jakieś podpowiedzi.

Niestety Pana Jakimowicza sytuacja przerosła. Szkoda. Trzeba mieć charakter, by sterować, nie dryfować.

85

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Pozdrawiam!

Pod linkiem

http://kobiernice.pl/?q=node/63 

można poczytać o mojej sprawie sądowej z wójtem gminy o udostepnienie informacji publucznej w postaci średnich wynagrodzeń w UG w 2011 r. Zachęcam do zapznania się z materiałami.

86

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Ciekawa lekturka, tak jak ciekawe kwoty. Nawet sobie wydrukowałem, żeby sobie przed snem poczytać i przypomnieć, że ja głupi jestem, bo kilka szkół skończyłem i takiego wynagrodzenia jak niektórzy to w życiu nie zobaczę... sad

http://img.userbars.be/userbars/11/25648.gif

87

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Prawda, lektura intrygująca. Zastanawiam się ila na prawdę kosztuje nas gminna biurokracja, razem z pracownikami GOK i urzędnikami w szkołach?

88

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Bardzo, bardzo  ciekawa, a i krótka pobieżna analiza Pana Kocemby daje wiele do myślenia.
Myśli raczej przygnębiające jeżeli wziąć pod uwagę, że to tylko rąbek, albo jak kto woli wierzchołek góry lodowej z ul. Krakowskiej 3 w Porąbce.
Przygnębiające zwłaszcza z perspektywy niektórych urzędników wykonujących skomplikowane zadania i otrzymujący pensję delikatnie mówiąc odbiegającą od znajomych królika.

wieszczu napisał/a:

Zastanawiam się ila na prawdę kosztuje nas gminna biurokracja, razem z pracownikami GOK i urzędnikami w szkołach


Proponuję takie proste rozwiązanie:

Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej
wnoszę o udostępnienia informacji w następującym zakresie:
1. Ile kosztuje nas gminna biurokracja, razem z pracownikami GOK i urzędnikami w szkołach.
2. Ilu pracowników zatrudnionych jest do obsługi biurokratycznej gmina, szkół oraz w GOK.

Informacje proszę przesłać w formie elektronicznej na adres: wieszczu@wieszczu.eu

Treść pytań oczywiście przykładowa.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

89

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Nie można pominąć tej informacji.

Otóż w dniu 06.06.2012 r., dokonano pierwszego wpisu w Rejestrze Działalności Regulowanej w zakresie odbioru odpadów komunalnych z terenu Gminy Porąbka dla REMONDIS Sp. z o.o. 02-981 Warszawa, Zawodzie 16 Oddział w Sosnowcu 41-203 Sosnowiec, ul. Baczyńskiego 11.

Pojawiła się wiec na naszym zdominowanym przez rodzimy, rodzinny podmiot profesjonalna konkurencja.

REMONDIS świadczy usługi dla blisko 30 milionów mieszkańców w 29 krajach świata. Dysponuje siecią 500 własnych instalacji, zatrudnia 19.700 pracowników. Rocznie REMONDIS zbiera, przetwarza i sprzedaje w przybliżeniu 25 milionów ton surowców.

REMONDIS działa w Polsce od 1992 roku. Obecnie posiada oddziały w 41 miastach na terenie całego kraju. Przedsiębiorstwo świadczy kompleksowe usługi w zakresie zbiórki i transportu wszelkiego rodzaju odpadów, elektrorecyklingu, sortowania odpadów, oczyszczania ulic i dróg oraz gospodarki wodno-ściekowej.

Co to oznacza?
Czy pomoże to w zmianie naszego zaśmieconego otoczenia.

PS.
Każda szpilka "wbita" w mapę prowadzi do opisu i zdjęć wysypiska. Widok przygnębiający. Nie ma co oglądać.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

90

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Czyli pojawia się szansa na konkurencyjność w świadczeniu usług śmieciowych. A jak wiadomo konkurencyjność obniża daniny. Ciekaw jestem jak miejscowa firma zbierająco – zarabiająca wespół z rodzinno – destrukcyjnym konsorcjum wspierającym ma zamiar załatwić światowego giganta. No bo tak, jak załatwia się konkurencję dziś, to już się nie da.

91

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Dla mnie najlepszym rozwiązaniem był by kompromis, a mianowicie konkurencja na rynku, ale składająca się z firm lokalnych. Wiadomo, że konkurencyjność wpływa na obniżenie ceny, podniesienie jakości itd. A firma lokalna zasila podatkami naszą gminę, zatrudnia lokalnych mieszkańców itd itd.

92

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

galler napisał/a:

Dla mnie najlepszym rozwiązaniem był by kompromis, a mianowicie konkurencja na rynku, ale składająca się z firm lokalnych. Wiadomo, że konkurencyjność wpływa na obniżenie ceny, podniesienie jakości itd. A firma lokalna zasila podatkami naszą gminę, zatrudnia lokalnych mieszkańców itd itd.

No i wszystko wiemy. Ma być Pardela bo lokalny, zdaniem gallera. Niech żyje rodzinny interes.

93

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

galler napisał/a:

A firma lokalna zasila podatkami naszą gminę, zatrudnia lokalnych mieszkańców itd itd.

Idea ze wszech miar słuszna. Sam zakupy robię w gminnych sklepach z czysto pragmatycznego punktu widzenia. Nachodzi mnie jednak jedna wątpliwość. Ile mamy lokalnych firm dbających o czystość?

94

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

sąsiad napisał/a:

No i wszystko wiemy. Ma być Pardela bo lokalny, zdaniem gallera. Niech żyje rodzinny interes.

G.... uzik prawda. Znowu kolega się pomylił, ale zdążyłem się przyzwyczaić.

95

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Wracając do tematu BIP. Nie mogę odnaleźć na BIP-ie najbardziej znanego w Porąbce gimnazjum imformacji o wynikach wszystkich kontroli nawiedzających tę szacowną uczelnię. Czyżby wnioski i protokoły były tak druzgocące, że nie ma odważnych na podzielenie się z nami prawdziwym obrazem zarządzania szkołą?

96

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Dzisiaj chciałbym powrócić do mojego wpisu sprzed roku o tym jak to wójt w dniu 31 października 2011 r. podał do publicznej wiadomości informację że wnioski o udzielenie pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników należy składać w terminie do dnia 15 września 2011 r.

Dlaczego wracam do tej informacji?


Otóż  w dniu 10 sierpnia 2012 r. wójt zamieścił w BIP wzór wniosku o przyznanie dofinansowania zakupu podręczników w roku szkolnym 2012/2013

Jest lepiej niż w ubiegłym roku, ale...

Umieszczając w BIP informację o dofinansowaniu wójt mógł podać również inne informacje jak choćby o szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników. Mógł to zrobić po to, żeby w jednym miejscu umieścić całą informację dla zainteresowanych.


Uzupełniając więc nasz mizernej jakości BIP podaję inne informacje dla osób zainteresowanych skorzystaniem z dofinansowania.

W 2012 roku na dofinansowanie kosztów zakupu podręczników przez rodziców rząd przeznaczy 128 milionów złotych. To o 13 mln złotych więcej niż w zeszłym roku (2011 rok - 115 mln, 2010 rok - 103 mln). Rządowy program pomocy uczniom „Wyprawka szkolna" został 14 czerwca przyjęty przez Radę Ministrów (pod linkiem jest treść rozporządzenia).

Programem w tym roku będą objęci uczniowie rozpoczynający edukację szkolną w klasach I-IV szkoły podstawowej, klasach I-IV ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klasie I szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego i technikum, klasie IV ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klasie IV ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klasie I liceum plastycznego lub klasie I albo VII ogólnokształcącej szkoły baletowej.

Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników będzie przysługiwać uczniom pochodzącym z rodzin spełniających kryterium dochodowe zgodne z ustawą o pomocy społecznej oraz o świadczeniach rodzinnych.

Ze względu na niewielkie wykorzystywanie w ubiegłych latach możliwości ubiegania się o zwrot kosztów zakupu podręczników przez rodziców, których dochody przekraczały próg dochodowy zapisany w programie „Wyprawka szkolna", w projekcie tegorocznej edycji zaproponowano zmniejszenie udziału środków przeznaczonych dla tej grupy rodziców do 5% środków programu.

Jednocześnie w przypadku uczniów klasy I szkoły podstawowej i I klasy ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, zrezygnowano z udzielania pomocy poza kryterium dochodowym ze względu na objęcie tej grupy wsparciem uzależnionym od wyższego poziomu dochodu w rodzinie.

Dofinansowanie zakupu podręczników wyniesie:

    180 zł dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej,
    210 zł dla uczniów klas IV szkoły podstawowej oraz niepełnosprawnych uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej,
    325 zł dla niepełnosprawnych uczniów gimnazjum,
    352 zł dla uczniów klasy I szkół ponadgimnazjalnych i niepełnosprawnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Programem będą także objęci uczniowie słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczęszczający w roku szkolnym 2012/2013 do szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

97

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Przysłuchując się dyskusji prowadzonej w wątku Urzędnik funkcjonariusz prawa; czy układu? o sytuacji w porąbskiej szkole, zwróciłem uwagę na statut szkoły.

Otóż ze Statutu wynika, że szkoła nie posiada organu prowadzącego.

Jak ktoś nie wierzy to niech doczyta sobie sam.

Statut Szkoły Podstawowej Im. Mikołaja Kopernika w Porąbce znowelizowany w dniu 30 listopada 2010r. w § 1 pkt 3 stanowi: 

Organem prowadzącym szkołę jest Urząd Gminy w Porąbce.

Urząd Gminy w Porąbce nie jest jednostką samorządu terytorialnego a jedynie urzędem powołanym do obsługi jednostki samorządu terytorialnego, jaką jest  Urząd Gminy Porąbka (patrz w podlinkowanym Statucie).

To z pozoru drobne przekręcenie nazwy ma poważne konsekwencje ponieważ postanowienia statutu kształtują struktury i zasady działania szkoły. W ten sposób regulacje statutowe stwarzają tylko pozory istnienia organu prowadzącego.

Do czego to może prowadzić?


Wójt Czesław Bułka jako organ wykonawczym Gminy nie poczuwa się do pełnienia funkcji kontrolnych jakie należą do organu stanowiącego.
Nikt nie jest również w stanie wyegzekwować od niego wypełniania obowiązków kontrolnych wobec dyrektora szkoły.


Mamy więc błędne koło niekompetencji, a brak świadomości prawnej, jeżeli nie jest zamierzonym działaniem, zataczając coraz szersze kręgi prowadzI na szczyt absurdu.
To nie są już drobnostki. To dlatego w naszej gminie nie dzieje się dobrze.


A to co się dzieje się w szkole jest takiego stanu pokłosiem.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

98

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Ponawiam żądanie w stosunku do urzędnika z bożej łaski nam panującego Czesława Bułki wójta gminy naszej.

Kiedy wielce szanowny wójt zmobilizuje swoją podwładną Annę Walusiak do opublikowania strony BIP  zgodnie z wymaganiami ustawy o BIP na stronie Gimnazjum w Kozubniku ?
http://www.pgjp2.org.pl/index.html

Kiedy wielce szanowny wójt zmobilizuje swojego sekretarza Kazimierza z Gałuszków jako odpowiedzialnego za prowadzenie spraw gminy do umieszczenia linku do oficjalnej strony www Gimnazjum w Kozubniku?

http://www.porabka.pl/index.php?str=2&id_str=13

Jako obywatel żądam (bo mam do tego niezbywalne konstytucyjne i ustawowe prawo) informacji jakie są wyniki kontroli w ww gimnazjum z oficjalnego źródła jakim powinien być BIP tejże szkoły?
Dla przykładu BIP innych szkół w gminie:
http://gimnazjumczaniec.eszkola.xip.pl/kontrole


Może by Pan szanowny wójcie zagonił w końcu swoich podwładnych do uczciwej i rzetelnej pracy ???

Pana pracownicy co miesiąc pobierają niemałe apanaże i w zamian za to powinni wykonywać swoje obowiązki rzetelnie i sumiennie.

99

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

morlinek1 Dzisiaj 12:50:03

Kiedy wielce szanowny wójt zmobilizuje swoją podwładną Annę Walusiak do opublikowania strony BIP  zgodnie z wymaganiami ustawy o BIP na stronie Gimnazjum w Kozubniku ?

Gimnazjum w Porąbce - Biuletyn Informacji Publicznej

kontrole:

1 Wyjaśnienie dyrektora
2 Wyjaśnienie
3 Protokół z kontroli doraźnej - maj 2011
4 Pismo do Kuratora Oświaty

Dostęp do informacji publicznej

Dostęp do informacji publicznych będących w posiadaniu Gimnazjum w Porąbce, a nieudostępnionych w biuletynie można uzyskać zwracając się do dyrektora Gimnazjum w Porąbce

http://gimnazjumporabka.eszkola.xip.pl/

100 Ostatnio edytowany przez wieszczu (2012-08-24 09:05:34)

Odp: BIP - Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędniczka  gmina Kamila zabrała głos w sprawie. Czy BIP najbardziej znanego w gminie gimnazjum, w zakładce kontrole zawiera wszystkie protokoły i raporty dotyczące owej szkoły? Zdecydowanie  NIE. Wyjaśnienia i pisma dotyczą czego? Ano dotyczą kontroli KO w Katowicach, którego zalecenia można znaleźć tu:
http://kobiernice.pl/sites/default/file … torium.pdf

Próżno szukać  tu:

http://gimnazjumporabka.eszkola.xip.pl/kontrole

To tak dla przypomnienia. Gimnazjum kontrolowane było przez PIP. Na BIP nie ma protokołu z kontroli. Obnaża brak kwalifikacji i nieudolność dyrektor Anny?

A to już trąci niekompetencją urzędniczki Kamili:

Kamila napisał/a:

Dostęp do informacji publicznych będących w posiadaniu Gimnazjum w Porąbce, a nieudostępnionych w biuletynie można uzyskać zwracając się do dyrektora Gimnazjum w Porąbce

Statutu Gminy Porąbka.
ROZDZIAŁ II. Organy gminy.
7. Kierownicy jednostek organizacyjnych gminy udostępniają dokumenty jednostki, bądź też dokumenty będące w jej posiadaniu, dotyczące spraw publicznych.
Ustawa o dostępie do informacji publicznej. Art. 1
1.    Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie określonym w niniejszej ustawie.
Cała ustawa w załączniku.

Czy w związku z tym Urząd Gminy Porąbka nie winien zmobilizować kierownika podległej wójtowi jednostki organizacyjnej do uaktualnienia szkolnego BIP? I jak długo trzeba mielić to zjełczałe ziarno, żeby urzędnik gminy poznał przepisy i raczył pobierać pensję za dobrze wypełniane obowiązki służbowe?

Załączniki:

Ikona załącznika Ustawa_o_dostepie_do_informacji_publicznej.pdf 143.48 kb, 417 pobrań od 2012-08-24