26

Odp: Spalanie odpadów w piecach

bibi Dzisiaj 20:17:14

Cały wpis to przykład urzędniczego bełkotu

Wyobraź sobie, że problemami  poruszanymi  na tut. forum zapoznaje się wielu mieszkańców  gminy i nie tylko. To oni oceniają,  kto w poruszanych wątkach ma rację.
Aby była jasność przypomnę co napisałeś,  cytuję:

aby było im ciepło, mogą dla przykładu nazbierać drzewa w lesie, którego jest tam pod dostatkiem

Z wypowiedzi tej jasno wynika, że aby nazbierać drewna wystarczy tylko iść do lasu.
    Dopiero prawdopodobnie po obejrzeniu załączonego przeze mnie filmu, zmieniasz zdanie podając, że wcześniej trzeba mieć zgodę leśniczego.
       Następny cytat dotyczący Twojej wypowiedzi.   

Niemcy to bogaty kraj pomimo, że przegrali dwie wojny światowe?   Szanują prawo.

Opierając się na statystyce, nie na chorej wyobraźni, zadałem kłam Twojemu twierdzeniu.
      I ty to nazywasz bełkotem.
     Od 1 czerwca do dnia wczorajszego, czyli przez niespełna trzy miesiące w naszym województwie 156 osób popełniło samobójstwo, znaleziono 537 ludzkich zwłok.
W tym okresie w wypadkach drogowych śmierć poniosły 74 osoby. Wśród samobójców znaczna część odebrała sobie życie z motywów ekonomicznych.
Polska nie radzi sobie z plagą samobójstw.   Zdaniem ekspertów alarmujące statystyki to porażka państwa i polityki społecznej.     Coraz częściej w telefonach zaufania słyszy się: „Dzień dobry, mam na imię Maciej, mam 30 lat i mam taki problem... od jakiegoś czasu myślę o samobójstwie. (...) Poszukuję pracy bezskutecznie, do tego jeszcze długi, których nie mogę spłacić. Czuję, że przegrałem swoje życie, czuję się jak kompletne zero, do niczego się nie nadaję”
       Problemy które poruszam to nie bełkot. Problemem jest znieczulica na problemy ludzkie,  takich ludzi jakTy.

27

Odp: Spalanie odpadów w piecach

Kamila.
Poruszasz ważne tematy. Owszem. Przypomnę ci jednak o co chodzi w tym wątku, bo widzę, ze się zatraciłeś.

Zakładam taki temat bo wczoraj widziałem na Polsacie ciekawy reportaż z Krakowa gdzie wystarczy wykonać jeden telefon i straż miejska podejmuje natychmiastową interwencje i kontrolę pieca, opału i popiołów w przypadku gdy mamy podejrzenie, że klient pali śmieci w piecu.

Mam w związku z tym pytanie i liczę że ktoś mi odpowie:

Co mam zrobić gdy widzę i wiem, że gość 3 domy dalej pali śmieci?
Do kogo zadzwonić i kto podejmie działania w celu sprawdzenia czym gość pali i czym mnie zatruwa?

W Czańcu między 17-19 jak ludzie wracają z roboty i zaczynają na ostro palić w swoich piecach jest smog większy niż na Śląsku w czasach bumu hutniczego za komuny.. dymy są wszelakiego koloru i tak gryzące, że nie ma czym oddychać ...

Co w związku z tym ma zamiar zrobić Bułka i jego radni?
Jak zamierzają kontrolować i przeciwdziałać tej zbiorowej durnocie i zatruwaniu wszystkich ?

Pytanie jest retoryczne bo wiem, że Bułka mi na nie nie odpowie sam zatruwa wszystkich w swoich obiektach np. ośrodkach zdrowia i komisariacie Policji w Kobiernicach czasami jest taki dym, że aż na rondzie jest siwo.....

Może forumowicze znają odpowiedź co robić i jak się bronić przed dioksynami i rakiem płuc ???

Na forum można zakładać nowe wątki, określając dowolnie ich temat. Pomyśl o tym.

Niemcy mają u siebie nieco więcej porządku właśnie dlatego, że są systematyczni i szanują ustanowione przez społeczeństwo przepisy.

Nie rozmydlaj więc tematu. Nie troluj. Twoje wpisy o biedzie, o samobójstwach nic nie wnoszą do tematu.

Nikogo nie usprawiedliwia bieda. Nie ma żadnej różnicy w tym czy biedny sam się unicestwi czy przyczyni się do problemów zdrowotnych innych ludzi paląc odpady.

Poczekaj zresztą trochę. Gdy nastanie jesień Czaniec znowu spowiją śmierdzące dymy bynajmniej nie pochodzące ze spalania samego węgla.
Pomyśl wtedy. Czy urzędnicy spełnili swoje obowiązki? To oni mają środki a my możemy przez tow wymagać od nich działania i rozwiązywania problemów.

Ja wiem, że nie spełniają należycie swoich obowiązków. W ogóle mało co robią i stąd zastanawiamy się tutaj, publicznie, jak sobie z tym radzić.
Świat nie znosi pustki. Gdyby nie było problemu spalania śmieci nikt by się tutaj na ten temat nie wypowiadał.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

28

Odp: Spalanie odpadów w piecach

22:46 admin: posprzątałem


Admin powinien sam dbać o czystość mowy polskiej  no ale cóż ja maluczki będę polemizował z Adminem.
Jeszcze mnie posprząta. sad

29

Odp: Spalanie odpadów w piecach

kamila napisał/a:

  Problemy które poruszam to nie bełkot. Problemem jest znieczulica na problemy ludzkie,  takich ludzi jak Ty.

Nie wiesz jaka jest moja wrażliwość społeczna, nie wiesz czy nie pomagam innym, nie wiesz nic ani o mnie ani o moich poglądach a tym bardziej o tym co robię dla innych.
Twoje wpisy to nic innego jak nowo mowa, urzędnicze uciekanie od tematu. Mój profesor  od ekonometrii zawsze twierdził, że można udowodnić związek pomiędzy rasizmem w USA a ilością wypijanego piwa w Polsce. 
Ty zapewne profesorem nie jesteś lecz próbujesz nas przekonać, że mieszkańcy naszej Gminy muszą spalać odpady w przydomowych kotłowniach bo ludzie w Polsce popełniają samobójstwa. Kolejny powód dla którego to czynią to moja "znieczulica na problemy ludzkie". Absurd goni absurd.
Jeszcze raz zwracam się do admina. Bardzo proszę o założenie wątku dla pani kamili pt. Bieda, znieczulica i inne problemy społeczne jeżeli sama tego nie potrafi. Może ktoś będzie chciał z nią podyskutować. Ja limit tolerancji wyczerpałem.

30

Odp: Spalanie odpadów w piecach

bibi: wczoraj 18:36:09

próbujesz nas przekonać, że mieszkańcy naszej Gminy muszą spalać odpady w przydomowych kotłowniach bo ludzie w Polsce popełniają samobójstwa. Kolejny powód dla którego to czynią to moja "znieczulica na problemy ludzkie". Absurd goni absurd.

Faktycznie trzeba mieć specjalne wykształcenie, aby z moich postów wyciągnąć tak obsurdalne wnioski. Wskaz mi chociaż jedno zdanie z którego by wynikało, że jestem przeciwnikiem przestrzegania czystości i jak napisałeś, próbuję przekonać , że mieszkańcy muszą spalać odpady w kotłowniach. Nie wypada mówić o sobie, ale wiec, że w sprawach czystości jestem pedantem. Potrafię, co jest umnie normalne, po znalezieniu w pobliżu swojej posesji np. kapsla od butelki po piwie podnieś go i zanieś do kosza oddalonego o około 20 m.
      Ja w przeciwnienstwie do innych staram się tych ludzi zrozumieć. Często muszą decydować, czy ostatnie pieniądze przeznaczyć na opał, czy na lekarstwa lub jedzenie.

31

Odp: Spalanie odpadów w piecach

Jesteśmy zgodni co do szkodliwości spalania niewłaściwych  substancji.  Spór dotyczy dylematów moralnych  opartych na problemach społecznych związanych z ubóstwem.  Nie neguję tego, sam nie jestem milionerem i często oglądam każdą złotówkę, zanim zamienię ją na niezbędny produkt.

Nasza Droga Urzędniczka Kamila ma tę „cudowną” skłonność do rozcieńczania rdzenia poruszanego tematu, przez co  trudno dotrzymam  Jej myślom, zwłaszcza wkraczającym w niezrozumienie. Mam propozycję dla gminnych urzędników – proszę rozpocząć kampanię informującą mieszkańców o szkodliwości palenia plastiku, papy i tego typu substancji w przydomowych piecach. Jeśliby zaangażować w kampanię członków OSP każdego sołectwa – czyli przedstawicieli tej służby, która budzi największe społeczne zaufanie – może się okazać, że wnuczęta przekażą swoim dziadkom nową wiedzę. Idę o zakład, że wiele osób przestanie wrzucać do pieca płytki PCV, plastikowe wiadra czy miednice, chroniąc zdrowie swoich najbliższych. Uświadomione społeczeństwo to największa korzyść dla świata.

Tylko do takiej kampanii potrzeba odrobinę wysiłku i organizacji logistycznej. Pomysł już jest.

32

Odp: Spalanie odpadów w piecach

Zenon napisał/a:


Poczekaj zresztą trochę. Gdy nastanie jesień Czaniec znowu spowiją śmierdzące dymy bynajmniej nie pochodzące ze spalania samego węgla.
Pomyśl wtedy. Czy urzędnicy spełnili swoje obowiązki? To oni mają środki a my możemy przez tow wymagać od nich działania i rozwiązywania problemów.

Ja wiem, że nie spełniają należycie swoich obowiązków. W ogóle mało co robią i stąd zastanawiamy się tutaj, publicznie, jak sobie z tym radzić.

Poruszony problem jest niezmiernie ważny. Problemu ochrony środowiska nie można jednak ograniczać tylko do spalania śmieci w przydomowych kotłowniach.  Myślę, że dobrym materiałem wyjściowym do dalszej dyskusji może być Sprawozdanie z realizacji Programu ochrony środowiska dla Gminy Porąbka, która można poczytać pod linkiem

Trudno jest przekonywać ludzi do dbałości o otoczenie gdy władza nie potrafi posprzątać po swoim bałaganie. Asfalt z budowy gminnej kanalizacji 10 lat temu nadal zalega w korycie Soły a Wójt  w piśmie z 16.1.2011 r. napisał, że zostanie uprzątnięty do końca listopada.
Trudno jest przekonywać ludzi do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków gdy o d 10 lat nie wybudowano w gminie nawet metra kanalizacji, co więcej zachodzi duże prawdopodobieństwo, że ścieki z gminnych obiektów również trafiają do środowiska.
Nic tu nie pomoże przywoływanie biedy, braku pieniędzy czy samobójstwa. Równie dobrze można zwalic wszystko na deszcz, mróz czy śnieg.

33

Odp: Spalanie odpadów w piecach

W Krakowie mają dość zatrutego powietrza. Ludzie organizowali się - powstał Krakowski Alarm Smogowy - inicjatywa obywatelska w walce o czyste powietrze.
Linki:
http://www.krakowskialarmsmogowy.pl/
https://www.facebook.com/KrakowskiAlarmSmogowy

Badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), obnażają smutną prawdę. W rankingu który przedstawia problem zanieczyszczenia powietrza Kraków znajduje się wśród najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie  – 8. miejsce spośród 575 miast (PM2.5) i 145. miejsce spośród 1100 miast (PM10). Więcej tuta:  http://www.krakowskialarmsmogowy.pl/problem

Stawiam tezę, że parametry zanieczyszczeń powietrza w naszej gminie nie odbiegają od Krakowa.


My nie mamy smoka. Mamy za to głupich, którzy w swej głupocie namawiają do spalenia śmieci.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

34

Odp: Spalanie odpadów w piecach

Nie musisz stawiać tez, możesz sam monitorować stan powietrza w całym województwie, który jest stale aktualizowany:
http://spjp.katowice.pios.gov.pl/mapa_prognozy_aqi.aspx

Pozdrawiam, admin http://czaniec.pl/forum/yaya.gif
http://www.danasoft.com/sig/118547.jpg

35

Odp: Spalanie odpadów w piecach

Strona do której linkujesz zawiera prognozy stanu powietrza. Dane rzeczywiste stężenia zanieczyszczeń notowane są w automatycznych stacjach monitoringu stanu zanieczyszczenia powietrza.

Dane z małopolskiej sieć monitoringu - 11 stacji dostępna jest na stronie: http://monitoring.krakow.pios.gov.pl/iseo/
Dane ze śląskich stacji można czytać tutaj: http://stacje.katowice.pios.gov.pl/monitoring/
Więcej informacji i linków jest tutaj: http://powietrze.gios.gov.pl/gios/site/ … ity_online

Moja teza jest aktualna.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

36

Odp: Spalanie odpadów w piecach

Dzisiejsze dane dla pył zawieszonego ze stacja monitoringu Bielsko-Biała, ul. Kossak-Szczuckiej 19, Raport dzienny: 2013-02-16

Godzina:                                       1         2        3      4        5         6       7      8        9      10     11      12
Pył zawieszony (PM10)    μg/m3    134    165    131    121    155    144    126     97    105    120    115    116

Kraków  Kurdwanów
Pył zawieszony (PM10)    μg/m3     81      91      82       63     51     49      53      64      72     75     71     65   


Przy normie 50 μg/m3

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

37

Odp: Spalanie odpadów w piecach

Pod linkiem http://www.malopolska.pl/Obywatel/EKO-p … lPM10.aspx można zapoznać się z prognozą średniodobowych stężeń pyłu PM10 dla Małopolski. Mapa z prognozą obejmuje również naszą gminę.

Na stronie dowiemy się również: co to jest pył PM10, jaki ma wpływ na nasze zdrowie, jak powstaje i jak możemy ograniczyć jego powstawanie.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

Odp: Spalanie odpadów w piecach

Albo coś takiego:

http://miip.geomalopolska.pl/imap/


Można również skorzystać z kompozycji mapowych.

39

Odp: Spalanie odpadów w piecach

Myślę, ze załączony film jest bardziej przekonywujący niż wszelkie tabele lub mapki.
http://youtu.be/YmBkgia7DxI

40

Odp: Spalanie odpadów w piecach

Myślę, że ludzi nie trzeba przekonywać do rzeczy oczywistych. A film? Pokazuje różne aspekty problemu, wypowiedzi ekspertów. Ogólnie jest ok. Powstał jako element lokalnej kampanii.
A nasz problem?
Polega m.in. na ignorowaniu zagrożenia przez urzędników (nie tylko naszej gminy). Wide pogląd naszego sekretarza na sposób zmniejszenia ilości odpadów albo historia ze spaleniem ściętej trawy, o której pisałem tutaj:http://forum.kobiernice.pl/viewtopic.php?f=3&t=195&start=90#p2670

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

41

Odp: Spalanie odpadów w piecach

Taki wpis pojawił się na forum Kobiernic i może zainteresować posiadaczy tradycyjnych pieców węglowych i nie tylko.

Warto stronę http://czysteogrzewanie.pl poczytać.

zxcvb napisał/a:

Myślę że temat zainteresuje każdego kto zmuszony jest (lub będzie) palić węglem, zwłaszcza tych którzy mają popularne "śmieciuchy". W brew pozorom palenie w takim piecu nie musi oznaczać dymu jak z lokomotywy i co równie ważne (lub nawet ważniejsze) palenie będzie znacznie tańsze. Najczęstszym błędem jest po prostu zła metoda palenia w piecu. Podstawowe zmiany w zasadzie nic nie kosztują, CZYSTE I OSZCZĘDNE SPALANIE można rozpocząć w każdej chwili Akcja ma charakter społeczny, strona zawiera informacje w pigułce zebrane z wielu dyskusji na różnych forach.

Jeśli sam palisz np gazem, a twój sąsiad kopci to zamiast na niego donosić lepiej zaszczep w nim bakcyla ekonomicznego i ekologicznego palenia. Być może się odwdzięczy.
PODAJ DALEJ!

link do strony http://czysteogrzewanie.pl/

Jeśli Admin mógł by temat wyróżnić...
A może Gmina zdecydowała by się wesprzeć uświadamianie swojej społeczności np dołączając ulotkę do pism (np z podatkami)

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

42

Odp: Spalanie odpadów w piecach

Zerknij tutaj: http://czaniec.pl/forum/post7586.html#p7586

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

43

Odp: Spalanie odpadów w piecach

Zenon napisał/a:

Zerknij tutaj: http://czaniec.pl/forum/post7586.html#p7586

No fakt Zenonie zupełnie mi to umknęło hmmm - dziwne smile

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

Odp: Spalanie odpadów w piecach

Bardzo ciekawy pomysł, nawet po pobieżnej lekturze. Chętnie o metodzie wysłucham  opinii osób, które sprawdziły ją w praktyce. Wszelkie zmiany burzące utarte stereotypy są trudne do wdrożenia, ale nie znaczy to, że niemożliwe.

45

Odp: Spalanie odpadów w piecach

Opinie masz pozbierane tutaj http://czysteogrzewanie.pl/ekonomiczne- … i/#Relacje

46

Odp: Spalanie odpadów w piecach

Czy komuś się wydaje , że jak się zbiera wszystkie śmieci to w piecach się nie będzie paliła plastikiem i innym świństwem? Kto może to sprawdzić i co grozi ludziom , którzy palą co chcą zasmradzając wszystko dookoła tylko dlatego , że wszyscy tak robią.

47

Odp: Spalanie odpadów w piecach

Zbliża się zima i już za niedługo znowu poczujemy nasz gminny problem nosem.
Chodzi jak zwykle górskie powietrze.

Jest się nad czym zastanawiać, bo nie chodzi tylko o spalanie śmieci. Palenie węgla w piecach o niewielkiej sprawności również jest uciążliwe. Do tego dochodzi jeszcze usytuowanie geograficzne naszej gminy - kotliny i doliny górskie oraz dno doliny Soły.

Dlaczego powracam do tematu?

Otóż jak podaje Polska Agencja Prasowa, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), agenda Światowej Organizacji Zdrowia, uznała zanieczyszczenie powietrza za jeden z czynników rakotwórczych. Jej eksperci doszli do wniosku, że istnieją wystarczające dowody na to, że zanieczyszczenie otwartego powietrza wywołuje raka płuc i ma związek z ryzykiem zachorowania na raka pęcherza. Zanieczyszczenie powietrza uznano za najbardziej karcynogenny czynnik środowiskowy, większy niż bierne palenie.

Dlatego apeluję! Zwracajmy uwagę na to, co palimy i co palą nasi sąsiedzi, i rozmawiajmy z nimi. Zastanawiajmy się czy musimy palić jesienne liście i inne badyle - obecnie można je oddać w ramach stałej opłaty śmieciowej.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

48

Odp: Spalanie odpadów w piecach

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/t1.0-9/1925222_756794404331630_737049209_n.jpg

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

49

Odp: Spalanie odpadów w piecach

W cale mnie to nie śmieszy. Ludzie wypalali trawę, wypalają i będą wypalać, a służby nic nie robią. Jakby jeden z drugim wreszcie jakiś mandat zapłacili to by się może opamiętali. Ale nic z tego, bo przyzwyczajenia są najważniejsze, choćby były najgłupsze i szkodzące. Nie ma w gminie gospodarzy. Sołtysi się tym nie zajmą, bo ich nie wybiorą, albo się narażą sąsiadom. Wójt się tym nie zajmie, bo też go nie wybiorą, bo się narazi sąsiadom. Policja bez zawiadomienia nie zrobi nic, a nikt nie zawiadomi, bo nie będzie donosił. Dżungla, a nie państwo prawa.

50

Odp: Spalanie odpadów w piecach

cieciola napisał/a:

Policja bez zawiadomienia nie zrobi.

O to radni powinni pytać policjanta jak tylko pojawi się na sesji.

Trawy płoną w konkretnym okresie roku i nie trzeba dużo zachodu, żeby zaplanować kontrole w tym zakresie na wiosnę. Dym widać z daleka a ludzie ten fakt wykorzystują od dawna.
Nie sądzę, żeby prewencja, kontrola i ochronę mieszkańców przez paleniem traw generowała dla policji istotne koszty.

Cieciola. Jest na to rada. Bardzo prosta.
Zacznij od siebie. Widzisz płonącą trawę - dzwoń do strażaków. Wcale nie musisz "donosić" kto zapalił.

Wyzwól się z myślenia o takich sytuacjach w kategoriach donosu.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.