Odp: Spalanie odpadów w piecach
Pod koniec października Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała raport pt. Air quality in Europe - 2018, w którym przedstawiono zaktualizowany przegląd i analizę jakości powietrza w Europie w latach 2000 - 2016 r. W raporcie dokonano przeglądu postępów w osiąganiu norm jakości powietrza ustanowionych w dwóch dyrektywach UE w sprawie jakości powietrza atmosferycznego oraz w odniesieniu do jakości powietrza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). wytyczne (AQG). Przedstawiono również najnowsze odkrycia i szacunki dotyczące narażenia ludności i ekosystemu na zanieczyszczenia powietrza o największym wpływie i skutkach. Ocena stanu jakości powietrza oparta jest głównie na zgłoszonych pomiarach powietrza, w połączeniu z danymi modelowania i danymi dotyczącymi emisji antropogenicznych i ich ewolucji w czasie.
Z raportu wynika m.in., że:
W 2016 r. stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej rocznej wartości dopuszczalnej (40 μg / m3) zanotowano w 6% wszystkich stacji pomiarowych przy czym 92% z tych stacji było zlokalizowanych w Turcji (116), Polsce (29), Republice Macedonii (13) i Bułgaria (11). Z kolei dopuszczalna przez WHO średnia roczna wartość dla PM10 (20 μg / m3) został przekroczony na 48% stacji i we wszystkich krajach, z wyjątkiem Estonii, Islandii, Irlandii i Szwajcarii.
Europejska Agencja Środowiska (EEA) jest agencją Unii Europejskiej, zajmującą się dostarczaniem aktualnych, odpowiednich, rzetelnych i wiarygodnych informacji dotyczących środowiska.
Z raportem można zapoznać się tutaj - https://bit.ly/2CY5V3E
Tutaj można ściągnąć cały raport w pliku PDF (14,4 MB) - https://bit.ly/2JsEFvp
Tutaj mapa prezentująca szczegółowe parametry jakości powietrza (także historyczne) - https://bit.ly/2AMcRiW
Tutaj wizualizacja PM10 - https://bit.ly/2DltMvl (w menu po prawej stronie można wybrać inne dane)
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.