126

Odp: Internet - zagrożenie dla Rady Gminy Porąbka

Czytam felietony i komentarze na stronie SNG i nie ukrywam , że mnie to oburza i denerwuje. Ale jeszcze bardziej mnie denerwuje i jeszcze bardziej oburza , że za słowami nic nie idzie. No bo co wynika z artykułu pt : Kto boi się jawności. Temat nie skończony. Ktoś chciał zabronić , ktoś się nie zgodził , jakieś opinie prawne , jeden prawnik twierdzi , że nie można , a inny prawnik , że się powinno i co dalej? Jest jakiś finał tego względem przewodniczącego Wawaka , który tę burzę rozpętał? Czy chodzi tylko oto , żeby Wawaka ośmieszyć? No to nie róbcie tego , bo człowiek sam w sobie jest już tak śmieszny , że bardziej się nie da.

127

Odp: Internet - zagrożenie dla Rady Gminy Porąbka

Rola, jaką ustawodawca przypisał przewodniczącemu rady gminy, sprowadza się do organizowania jej pracy oraz przewodniczenia obradom. Czyli mówiąc wprost, sprowadza się jedynie do administracyjnego kierowania radą.
To Rada Gminy wybiera spośród radnych przewodniczącego i powierza mu rolę organizatora pracy RG.

Pyta Pan co dalej?
My też pytamy co dalej RG zrobi z tym wszystkim?
RG nie podjęła uchwały żeby zamówić opinię prawną w sprawie nagrywania i emitowania jej posiedzeń!

Pan Wawak zamówił i przekazał opinię prawnika radzie i poinformował, że będzie dyskusja w tej sprawie.
Ile taka opinia kosztowała? - My nie wiemy ale wiemy ile Urząd Gminy wydaje na obsługę prawną.

Nasza opinia nic nie kosztowała i również została przedstawiona RG.

Nie wiemy co RG zrobi z tym "pasztetem" ma kilka możliwości:
1. nic nie zrobi
2. podejmie jakąś uchwałę
3. odwoła Pana Wawaka ze stanowiska przewodniczącego RG ?!?

Nasza rola jako SNG kończy się na przedstawieniu opinii społecznej tego zdarzenia, przedstawienia kontropinii.

Cokolwiek RG nie zrobi to w końcowym rezultacie w październiku 2014 roku to Pan podejmie decyzje co zrobić, żeby takie i inne sytuacje już się w gminie nie zdarzały.
Ja wiem co należy zrobić i chętnie podzielę się moją receptą z innymi smile

Pozdrawiam
Piotr Dusza
SNG

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

128

Odp: Internet - zagrożenie dla Rady Gminy Porąbka

Zapewniam kolegę gminniaka, że działalność SNG zawsze odbywa się w granicach i na podstawie prawa. Brak możliwości szybkiego zakończenia podjętych tematów nie wynika z naszej niechęci lub opieszałości, lecz z szeregu przeszkód sztucznie piętrzonych przed SNG. Poza tym proszę pamiętać, że Portal SNG jest tablicą informacyjną, na której zamieszczamy nie tylko treści skrzętnie ukrywane przed opinią publiczną, ale również informacje, które mogą ułatwić codzienne życie mieszkańcom gminy. Zachęcamy wszystkich do wzięcia swoich spraw w swoje ręce, do skutecznej walki o swoje interesy. Ale to mieszkańcy muszą chcieć walczyć, SNG niczego za nikogo nie zrobi.

129

Odp: Internet - zagrożenie dla Rady Gminy Porąbka

Sławomir Kubiś napisał/a:

Zachęcamy wszystkich do wzięcia swoich spraw w swoje ręce, do skutecznej walki o swoje interesy. Ale to mieszkańcy muszą chcieć walczyć, SNG niczego za nikogo nie zrobi.

AMEN

130

Odp: Internet - zagrożenie dla Rady Gminy Porąbka

Sławomir Kubiś napisał/a:

Zachęcamy wszystkich do wzięcia swoich spraw w swoje ręce, do skutecznej walki o swoje interesy. Ale to mieszkańcy muszą chcieć walczyć, SNG niczego za nikogo nie zrobi.

No pięknie , ale to nie takie proste. Bo żeby się z władzą mocować to trzeba mieć wiedzę jak to robić. Czy pan się z dyrektorką siłuje sam , czy razem z prawnikiem? Zwykły mieszkaniec gminy nie wie jak sobie poradzić z najdrobniejszymi problemami , więc woli odpuścić i mieć spokój , albo sie przyzwyczaił , że nic sam nie może zrobić. Tu jest potrzebna wiedza i sporo doświadczenia. A gdzie są ludzie , którzy poradzą i dopomogą za darmo. No chyba , że wy w SNG robicie to za darmo teraz , ale przecież macie jakieś cele. Na gminnych urzędników nie ma co liczyć , bo robią tylko to co im wójt każe. I tak samo jest z radnymi. To co ja mogę wziąść w swoje ręce?

131

Odp: Internet - zagrożenie dla Rady Gminy Porąbka

gminniak napisał/a:

No pięknie , ale to nie takie proste. Bo żeby się z władzą mocować to trzeba mieć wiedzę jak to robić.

Nie taki diabeł straszny jak go malują. Trzeba sobie uświadomić, że Układ gminny przestał mieć monopol na wiedzę.
Weź choćby przypadek pomocy prawników jakiej dopuścił się przewodniczący RG. Dyskutowaliśmy o tym na forum, pisał o tym radny Ignacy Kocemba w artykule Jawność a wpływy opublikowanym na stronach SNG.
Diabeł okazał się być cieniutkim przeciwnikiem.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

132

Odp: Internet - zagrożenie dla Rady Gminy Porąbka

Może to i prawda, ale przyznasz Zenek, że łatwo to nie przychodzi. Tylko podziwiać naszych gminnych intelektualistów za niezłomność i silną wolę. No i trzeba się liczyć z tym, że pomysłów i inwencji na gnębienie poddanych władzy nie brakuje. Martwię się, czy starczy Wam czasu, siły i konsekwencji w tej nierównej walce z układem zamkniętym, który zupełnie nie wie, jaki los nam i WAM gotuje. Jestem pewien, że gminni włodarze są przekonani o swojej nieomylności, ponadczasowości i o tym, że są nie do zastąpienia.

133

Odp: Internet - zagrożenie dla Rady Gminy Porąbka

Ludzie w gminie już od dawna czują , że coś tu jest nie tak , ale nigdy nie było dowodów na przekręty. Były domysły , plotki i jakieś przekręty. Teraz mam wszystko czarno no białym. I gdy słyszę , że budynek policji jest sprzedawany to się burzę , bo nie wiem dlaczego i komu. A teraz wchodzę do internetu włanczam stronę internetową i mam opis sytuacji i na stronie SNG i na stronie kobiernickiej. Takiego przebiegu informacji to jeszcze u nas nie było. Wszystko podpisane nazwiskiem , na wszystko dokumenty , tak jak te wikiliks.

Tylko , że ja zauważam , że naprawdę ludzie nie wiedzą co się w gminie dzieje ale do powiedzenia mają bardzo dużo. Tylko , że to są jakieś bzdury bez potwierdzenia , bo niby się interesują , ale tylko tym co im sąsiad powie albo co gdzieś tam usłyszą. Państwo stowarzyszeniowcy na stronie piszą o różnych sprawach i to tak jak napisałem wcześniej. I to świetnie , ale to i tak kropla w morzu. Będę się czepiał tego waszego kuriera , bo to dobry pomysł , ale kompletnie nie rozumiem dlaczego tego nie robicie.

134

Odp: Internet - zagrożenie dla Rady Gminy Porąbka

wieszczu napisał/a:

Może to i prawda, ale przyznasz Zenek, że łatwo to nie przychodzi.

Przyznam przyznam. Z drugiej strony zauważ pozytywy. Może nikogo nie urażę. To tak samo jak w realu. Im gra wstępna dłuższa, subtelniejsza - tym futerko bardziej mokre.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

135

Odp: Internet - zagrożenie dla Rady Gminy Porąbka

Może i tak, ale po grze wstępnej w formie biegu maratońskiego to ma się mokre i futerko, i futerały na futerka, ale na szczytowanie, to już nie ma sił.

136

Odp: Internet - zagrożenie dla Rady Gminy Porąbka

wieszczu napisał/a:

Może i tak, ale po grze wstępnej w formie biegu maratońskiego to ma się mokre i futerko, i futerały na futerka, ale na szczytowanie, to już nie ma sił.

Amen
Ot świntuchy, futerka mokre itd, a Ciećoli znów uszy klapną:(

137

Odp: Internet - zagrożenie dla Rady Gminy Porąbka

Nowa porcja filmów z ostatniej komisji jest niezła. Ten internet to ciekawy wynalazek , ale ciągle myślę , że wielu jeszcze do niego nie dorosło albo nie wierzą , że np to co mówią na komisjach to się w internecie znajdzie. No bo jakby wiedzieli toby takich bzdur jak o sprzedaży policji nie gadali. I to ciągłe bezpieczeństwo i bezpieczeństwo. To znaczy , że w Kozach i Wilamowicach to się ludzie nie czują bezpiecznie , bo posterunek w Kobiernicach jest? A przecież w Kobiernicach drogówki nie ma i tak przyjeżdża policja z Bielska i tak trzeba na nią czekać godzinę i więcej. To gdzie jest to bezpieczeństwo. Jak posterunek przeniosą gdzie indziej to znaczy , że w gminie będzie od razu niebezpiecznie? To jakieś bzdury. Ja jetem ciekaw o co tak na prawdę chodzi , bo jak nie wiadomo o co to zawsze o pieniądze.

138

Odp: Internet - zagrożenie dla Rady Gminy Porąbka

gminniak napisał/a:

No bo jakby wiedzieli toby takich bzdur jak o sprzedaży policji nie gadali. I to ciągłe bezpieczeństwo i bezpieczeństwo. To znaczy , że w Kozach i Wilamowicach to się ludzie nie czują bezpiecznie , bo posterunek w Kobiernicach jest? A przecież w Kobiernicach drogówki nie ma i tak przyjeżdża policja z Bielska i tak trzeba na nią czekać godzinę i więcej. To gdzie jest to bezpieczeństwo. Jak posterunek przeniosą gdzie indziej to znaczy , że w gminie będzie od razu niebezpiecznie? To jakieś bzdury. Ja jetem ciekaw o co tak na prawdę chodzi , bo jak nie wiadomo o co to zawsze o pieniądze.

Niestety miejsce siedziby komisariatu nie przekłada się wprost na bezpieczeństwo. Ze statystyk za rok 2012 wynika, że w Gminie Porąbka odnotowano najwięcej przestępstw. Najmniej było w Gminie Wilamowice, której mieszkańcy do komisariatu mają najdalej. Z czego to wynika? To już na dłuższą opowieść.
Aby pozostać we wątku internetowym to warto przeczytać jak pojmują wykluczenie cyfrowe właśnie w Gminie Wilamowice.
http://www.beskidzka24.pl/artykul,wilam … 15664.html

139

Odp: Internet - zagrożenie dla Rady Gminy Porąbka

Bo ludziom się wydaje, że budynek policji usytuowany w centrum Kobiernic sam w sobie obroni mieszkańców przed rabunkami, napadami, włamaniami i rozbojem. Przed przestępstwami chronią policjanci, których w terenie GP brak, ale może są na terenie Gminy Wilamowice. Gdzie jak czytamy bezpieczeństwo jest na wyższym poziomie niż u nas. Musi być jakaś tego przyczyna.

140

Odp: Internet - zagrożenie dla Rady Gminy Porąbka

Do wypadków przyjeżdża policja z Bielska. Czekać trzeba ponad pół godziny. Z resztą w samym Bielsku jest niewiele lepiej. Ja się zastanawiam ile razy dziennie widzę patrole policji na gminnych ulicach? Nie powiem , że ich nie ma w cale , ale nie jest to częsty widok. Jeśli budynek policji w Kobiernicach pójdzie pod młotek ,  a pewnie pójdzie , to chyba gmina na tym skorzysta. No bo nie będziemy już my mieszkańcy opłacać utrzymania budynku , nie będziemy się martwili remontami , kupnem węgla. To chyba jest korzyść. Ale dlaczego z tego wszystkiego zrobiono taką szopkę to nie do końca rozumiem. Czy tu tylko chodzi o ratowanie budżetu? A może np. o skończenie budowy przedszkola w Kobiernicach. Nie wiadomo. Coś tu śmierdzi , zwłaszcza , że to miało się odbyć po cichu i bez udziału mieszkańców. Nasza gminna demokracja - okupacja.

141

Odp: Internet - zagrożenie dla Rady Gminy Porąbka

Ciekawe czy w najbliższych dniach internet zatrzęsie się od plotek, czy będzie cicho jak teraz. Może jeszcze nie wszyscy wszystko wiedzą. Ja się tylko zastanawiam dlaczego nasze szkoły w Czańcu zbojkotowały to co będzie jutro. Może się mylę i jest tak jak było w czwartek, ale w piątek moje dziecko powiedziało mi coś co mnie zmroziło. Komentarze chyba się tu pojawią.

Odp: Internet - zagrożenie dla Rady Gminy Porąbka

Rada Gminy na posiedzeniu 30 grudnia przyjęła budżet na 2014 r.  Podobnie jak rok temu opracowałam na podstawie projektu budżetu jego analizę. Na co wydamy nasze pieniądze - można poczytać na moim blogu
http://mtjradna.blogspot.com/
Również o cenie ścieków