776 Ostatnio edytowany przez admin (2014-10-13 08:45:13)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Doczytaj co to jest odpad komunalny. Definicję znajdziesz m.in. w moich wcześniejszych wpisach.

 To słowa Zenia do Joziego. Lubię poczytać lobbystę kęckiego Zenia:)
Gościu potrafi rozbawić:)
Drogi lobbysto kęcki Zeniu, definicję [fragment usunięty] W sprawie odpadów komunalnych leży to w gestii Rady Gminy.
Czytając twoje wypociny z punktu widzenia mieszkańca po prostu mnie śmieszą. Jeżeli chcę wywalić zużyte żarówki to kupując nowe zawsze mogę oddać zużyte i uwierz mi, nie będę z nimi jeździł po gminie szukając jakiegoś pszoka!
Co do gruzu, nic dziwnego, że powinien być limit. Wyobraźmy sobie, że ktoś kupił stary dom i chce część wyburzyć by postawić w tym miejscu nową. Gruzu będzie sporo, uważasz, że powinien być wywieziony za kasę ciećoli czy moją? Bo to my musimy płacić za takie operacje! Może jeszcze mamy zapłacić za wywiezienie gruzu z Kozubnika?

Słusznie napisał Jozi, że ilu prawników tyle opinii. Nic dziwnego, toż oni z tego nieźle żyją, że mogą polemizować o zapisach ustaw. Każdy może doczytać się tego, co mu jest na rękę i udowadniać swoje racje. Kolega po fachu przedstawi całkowicie odwrotną interpretację i też weźmie swoją kasę.

Drogi lobbysto kęcki Zeniu, to są twoje opinie i twoja interpretacja prawa. To co gryzmolisz ma się nijak do interesu większości mieszkańców.

777

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin pewnie na radnego startuje i zaczyna zachwalać dzisiejsze władze. Jak radnym zostanie to nadal będzie to co mamy, bo już przekonuje, że w gmina jest super. 
Jak ktoś kupuje stary dom to zamawia kontener na gruz i płaci za wywóz dodatkowo, a te pszoki to są w całej Polsce tylko nie u nas. Ja wierzę Zenonowi i josi bo piszą na temat i z szacunkiemdo siebie, że miło czytać, a Wloscianin to z ludzi drwi i ośmiesza. Takich radnych nam nie trzeba.

778

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Masz rację, dzisiaj podstawia się kontener i wywozi. Nie koniecznie się płaci, no chyba, że gruzu jest bardzo dużo. Pewnie nie zrozumiałaś intencji kęckiego lobbysty Zenia. On uważa, że wszystko bez względu na ilość powinno być wywiezione za friko, czyli Ty, ja i pozostali mieszkańcy mieliby za to zapłacić! Pasuje ci większa opłata za wywóz śmieci?

779

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Prywatny remont gruz do 500 kg mogę oddać za 7 zł/osoby. Jeżeli jest remont duży to firma remontowa musi gruz odebrać i ta firma się martwi co z gruzem zrobić. I nie strasz człowieku podniesieniem opłaty, bo rzadko kto w tej gminie robi remonty za więcej niż 500 kg. A z resztą ile jest miejsc z napisem przyjmę gruz. Czy tam Atra nie może wywozić gruzu? Mamy 7 zł;/osobę i system działa chociaż ponad 800 domów nie płaci. Czyli jakby płacili to by cena spadła i to właśnie teraz "pozostali mieszkańcy mieliby za to zapłacić! " Jak zaczną płacić wszyscy to cena spadnie do 6 zł. Tak jak w Czernichowie i jak chce SNG. Proste. A pszok jest po to, żeby można było samemu zawieźć coś drobnego leki styropian odpady budowlane i inne jeśli chcę to zrobić zaraz a nie czekać 12 dni.

780

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

To czy ktoś płaci czy nie, nie ma nic wspólnego z ceną. Cena wynika z kosztu. Oczywiście, że ceny spadną. Nie jest to związane z chciejstwem SNG bo ono nie ma wpływu na koszty. Wręcz przeciwnie, gdyby wprowadzić zamiary SNG wyrażane przez lobbystę Zenia, cena wzrośnie. Ilość worków i wywożenie każdej ilości kosztuje.

781

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

[justify]A z tymi workami to wierutna bzdura.Jak oddam do pszoka gruz to w workach? A trawę oddaję w workach? Albo może wersalkę? Worków może być mniej tylko ten pszok musi być odpowiednio przemyślany. Zobaczcie do czego namawia Wloscianin. 500 kg gruzu gmina odbierze a jak mam 800 kg to co? Wloscianin mówi, że nie wszystko powinno być wywiezione za friko czyli mam za to płacić, a nie zawieźć np. do pszoka. A jak nie chcę płacić to może podrzucę Wloscianinowi to wywali wszystko do rzeki albo do lasu. Bo ja wolę zawieźć do pszoka i nie martwić się co mam z tym zrobić.[/justify]
[justify]Ale najciekawsze jest to „To czyktoś płaci czy nie, nie ma nic wspólnego z ceną”. Czyli jakbyśmy w ogóle nie płacili po 7 zł to cena narzucana w ZGO i tak by pozostała taka sama. Ale skąd brać kasę na tę cenę? Dodrukować pieniędzy? I skąd Wloscianin wie że ceny spadną. Jasnowidz?[/justify]
Ja cały czas wierzę Zenonowi, Wloscianin to fantasta.

782

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Cena to chyba została narzucona przez ZGO tylko, że jest różna dla zmieszanych i segregowanych. Jak mniej będziemy oddawać śmieci do ZGO, a o tym pisze Zenon to mniej zapłacimy za wywóz. Proste. Czyli kompostowniki, zgniatanie butelek plastikowych, lepsze upychanie suchych, to będzie mniej worków, metale i makulaturę można sprzedać. I to ma dla mnie sens. Wloscianin chce, żeby ludzie wywalali do lasu to będzia niższa cena, bo niższe koszty.

783

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

Może jeszcze mamy zapłacić za wywiezienie gruzu z Kozubnika?

Poniekąd już zapłaciliśmy bo Wójt buduje właścicielowi Kozubnika most.

A wracając do tematu. Jednak nie doczytałeś definicji. A szkoda. Zacytuję więc w całości:

Art. 3.
1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
7) odpadach komunalnych – rozumie się przez to odpady powstające w gospodarstwach domowych, z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych; zmieszane odpady komunalne pozostają zmieszanymi odpadami komunalnymi, nawet jeżeli zostały poddane czynności przetwarzania odpadów, która nie zmieniła w sposób znaczący ich właściwości;

Gruz z Kozubnika nigdy nie będzie odpadem komunalnym.

Link do ustawy: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? … 0130000021

Gruz jest odpadem, który wcale nie musi zostać wywieziony do ZGO w Bielsku! To odpad, który w ogóle nie powinien zostać zdeponowany na wysypisku! To wbrew logice nie mówiąc już o ustawie. Za co więc nasza gmina płaci ZGO? A musi bo radni bezradni za propozycją wójta przegłosowali zawsze krytykowany przeze mnie zapis w prawie miejscowym, o tym, że wszystkie odpady z gminy muszą trafić do ZGO w Bielsku. Tutaj mamy więc problem. A dzięki komu? To już wiemy.

Gruz to odpad który podlega recyklingowi. Można go więc zagospodarować inaczej niż przekazywać do ZGO za opłatą.

Dobry gospodarz nigdy by sobie nie pozwolił na takie działanie.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

784

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Absurdalny pomysł dotyczący naszych śmieci - będą podpisywane.


Zgodnie z proponowanymi przepisami śmieciarki mają być trwale oznakowane w sposób umożliwiający identyfikację „imienia i nazwiska oraz adresu zamieszkania lub nazwy i adresu siedziby wytwórcy odpadów”.

Z projektem rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowychwymagań dla transportu odpadów, w tym dla środków transportu i sposobu transportowania oraz oznakowania środków transportu można zapoznać się  pod linkiem: http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/515/ … log/243194

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

785

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

http://tvn24bis.pl/informacje,187/zanim … 82992.html

786

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Na stronach BIP zostały opublikowane dokumenty przetargu na ŚWIADCZENIE USŁUG ODBIORU ODPADÓW KOMUNALNYCH Z TERENU GMINY PORĄBKA
Link do dokumentów: http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=15255

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

787

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Senat przyjął poprawki do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wcześniej nad ustawą procedowano w sejmie. Nowelizacja ustala m.in. górny pułap opłat za śmieci, jakie gminy mogą pobierać od mieszkańców.


Z satysfakcją mogę teraz powrócić do moich wpisu na forum, gdzie sygnalizowałem m.in. niezgodność ustawy śmieciowej z obowiązującym w RP prawem, z powodu:

  • nieokreślenia górnej stawki za odbiór odpadów

  • wskazania w § 14 regulaminu miejsce przetwarzania odpadów komunalnych wytworzonych w Gminie Porąbka.

Maksymalna stawka w bieżącym roku za posegregowane śmieci, zgodnie z przyjętym algorytmem,wyniesie nieco ponad 25 zł od osoby i ponad 70 zł za gospodarstwo domowe.

Zastosowany algorytm został oparty o przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na jedną osobę ogółem, który wg. Rocznika Statystycznego GUS 2013 w 2012 roku wynosił 1278,43 zł.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

788

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Dzisiaj w BIP ukazała się protokół Nr 42/2014 z XLII Sesji Rady Gminy Porąbka odbytej w dniu 29 września 2014 r.
z którego można dowiedzieć się, że RG przyjęła Uchwałę Nr XLII/384/2014 w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.


Uchwała zawiera szereg wad, które powodują, ze nie powinna zostać uchwalone. Niestety pomimo zgłoszenia uwag w tym zakresie została jednak przegłosowana co wpisuje się w złą jakość stanowienia w naszej gminie prawa.

Na tym forum - http://czaniec.pl/forum/post9639.html#p9639 dokonałem już analizy planowanych zmian przepisów, wskazując na ich poważne wady, istotnie naruszające prawo. Niestety nikt nie podjął ze mną polemiki. Szkoda.
Liczę na nowe twarze na forum.

Uważam, że warto wrócić do tych kwestii i podjąć dyskusję o przyczynach uchwalania w naszej gminie złego prawa.

Ten konkretny problem sprowadza się do tego, że uchwalone zmiany wprowadzają stan, w którym uchwała (prawo miejscowe) reguluje kwestię już uregulowaną w ustawie.


Tymczasem:
Uchwała organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego nie może regulować jeszcze raz tego, co zostało zawarte w obowiązującej ustawie. Taka uchwała, jako istotnie naruszająca prawo, jest nieważna. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że powtórzonyprzepis będzie interpretowany w kontekście uchwały, w której go powtórzono, co może prowadzić do całkowitej lub częściowej zmiany intencji prawodawcy.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

789

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ja to myślę, że to jest trochę tak jak ze złem. Jedno zło rodzi kolejne. A w tym przypadku jeden bubel prawny (ustawa) zrodził drugi (uchwała). Niestety, ale problem odpadów to dopiero wierzchołek. Za chwilę mieszkańcy naszej gminy dość boleśnie zderzą się z problemem braku kanalizacji. Dopiero wtedy niektórzy sobie unaocznią co znaczy przespane 16 (i oby tylko) lat.

790

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Chętnie podyskutuję z tobą o tym drugim źle.
Za pierwsze nie odpowiadamy bo się man tak wydaje. Zresztą wiele z krytycznych zdań o ustawie śmieciowej jest wynikiem manipulacji. Ustawa jest "zła" przede wszystkim dla tych samorządów w których funkcjonowały spółki komunalne. To one zostały rzucone na pożarcie, bez żadnej ochrony dużym graczom śmieciowym. W ty miejscu ustawa jest zła. podzielam to zdanie.
Co do uchwały, to wskazałem w analizie na konkrety. I akurat one nie są wynikiem złego prawa a raczej brakiem poszanowania podstawowych reguł. Tutaj w gminie.
Kolejny przykład to ograniczenie przekazywania do PSZOK odpadów komunalnych. Toż to przeczy idei samej ustawy śmieciowej - gmina za ustaloną opłatą ma zebrać wszystkie odpady komunalne o mieszkańców. Owszem gmina może ograniczyć ilość odpadów odbieranych od mieszkańców - tych zbieranych w systemie workowym, ale nie przekazywanych do PSZOK.
W tym właśnie uchwała jest sprzeczna z prawem.
Co do kwestii kanalizacji masz rację.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

791

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

W moim odczuciu podstawowym błędem ustawy śmieciowej jest to, że gmina ze śmieci nie może mieć dochodu. To jest tak jakby karać kogoś za gospodarność. Śmieci to jest zwykły biznes. Skoro nakłada się na gminy w tym zakresie obowiązki to również powinno się jej dać możliwość racjonalizacji kosztów. Bez zarabiania na śmieciach racjonalizacja jest nieopłacalna...
Ograniczanie ilości odpadów oddawanych do PSZOK to jest jakieś kuriozum. System powstał, aby zapobiec niekontrolowanemu składowaniu odpadów a w ten sposób tylko się problem potęguje. Będzie więcej śmieci w lasach, rowach i innych "zorotwinach". Powiem więcej ustawa powinna nakładać na gminę odbiór śmieci porzuconych. Rozumiem, że można jakoś ograniczać ilość śmieci odbieranych z posesji (choć i to ograniczenie powinno być rozsądnie niskie), lecz śmieci własnym kosztem dostarczone do PSZOK (lub odebrane za opłatą transportową z posesji) nie mogą być limitowane. Podobnie jestem przeciwny limitowaniu oddawania popularnie nazywanego gruzu czyli odpadów budowlanych. Robiąc to gmina nie pozbędzie się dzikich wysypisk, a chyba o to głównie chodzi... 
Jeśli uchwała rady gminy jest sprzeczna z prawem to po prostu trzeba ją zaskarżyć to odpowiednich instytucji i cześć.

792 Ostatnio edytowany przez GrzegorzD (2014-11-23 19:06:52)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Panowie o czym my mówimy.
Atra w lipcu przez tydzień nie była mi w stanie podstawić zamówionego kontenera - za który chciałem zapłacic. Mieli tysiące wymówek, w "Pszoku" w Porąbce nigdy nie można nikogo zostać. Skończyło się na odmówieniu zamówienia w atrze i sprawę załatwiła Wiba - od ręki i 120 zł taniej niż krzykneli mi w Atrze.

Następna firma krzak. Już widzę jak bdzie Pszok działał jak oni będą nim zarządzać.

Masz inne zdanie niż ja? Chętnie posłucham: dziedzic.grzegorz@gmail.com

793

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ale śmieci w naszej gminie wywozi zdaje się REMONDIS czy jakoś tak. Więc jeśli Atra - podwykonawca - nie daje rady to robię dym w Pszczynie a jak to nie pomaga to piszę skargę do Sosnowaca do wiadomości UG. Przerabiałem to już przy wymianie okien. 3 tygodnie czekania ale zabrali za darmo... Łachy nie robią...
A co do firmy... to nie żaden krzak tylko jeden z Starostowo - Wójtowych trybików - bardzo dobrze działające przedsiębiorstwo do "zużywania" publicznej kasy...

794

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

U nas wozi ATRA - był drugi przetarg i oni wygrali. Remondis juz dawno nie wozi.

Masz inne zdanie niż ja? Chętnie posłucham: dziedzic.grzegorz@gmail.com

795

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

A to sorki. Pała z aktualizacji. 
A w takim razie oświećcie mnie, dlaczego był drugi przetarg. Tamta umowa się skończyła, czy może "sami" zrezygnowali?

796

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

a wiesz ze nie pamiętam. trzeba poszukać.

Masz inne zdanie niż ja? Chętnie posłucham: dziedzic.grzegorz@gmail.com

797

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Faktycznie pała przez duże P. Tutaj na forum, 10 postów wyżej jest link do dokumentów przetargowych.
Dlaczego był II przetarg? To proste umowa zawierana jest na cza określony, co zresztą wynika z podlinkowanych dokumentów. Proszę poczytać.

SP
Generalna uwag do sposobu korzystania z forum. Na forum jest mechanizm pozwalający na przeszukiwanie postów zakładka SZUKAJ. Przed zadaniem pytania wato z niego skorzystać. Poza tym jest BIP, gdzie publikowane są dokumenty urzędowe i można się przygotować. Na pewno podniesie to jakość dyskusji.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

798

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

znalazłem:

http://www.bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel= … dent=13517

Remondis na którego pracę nie mogłem nic złego powiedzieć przegrał wtedy z firmą z Porąbki.

Masz inne zdanie niż ja? Chętnie posłucham: dziedzic.grzegorz@gmail.com

799

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Człowieku, nie oburzaj się. Poprosiłem o wyjaśnienie - jak nie chcesz - nie odpowiadaj. Nie mam ochoty kopać się przez tony postów tylko po to, żeby stwierdzić, że i tak teraz po miesiącach nie ma już co zabierać głosu na nieaktualne tematy. A mądrzenie się gdzie i jak szukać informacji wsadź sobie ... w but... Masz problem z jakością dyskusji na tym forum... przykro mi, ale nie uważam, żebym jakoś znacząco go zaniżał. Tym bardziej, że twoje niepotrzebne mądrzenie się niespecjalnie poziom ten podnosi. 
Osobiście nie odczułem zmiany wykonawcy usługi wywozu śmieci i stąd moje zdziwienie. Na co dzień żyję w trochę innym świecie i trochę inne sprawy mnie zajmują niż gminne przetargi, które i tak z góry wiadomo kto wygra...

800

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

O sposobie działania ATRY - między innymi zalewanie podjazdu przy zbiórce mokrych jakąś dziwną cieczą lejącą sie za samochodami, mam coraz gorsze zdanie. A wyrobię sobie je już za chwile. Teraz odbierają mokre RAZ w miesiacu co jest masakrą mając małe dzieci w domu produkujące worki zuzytych pampersów. Będę regularnie co tydzien je woził do "pszoka" - tylko gdzie to tam zostawiać - pod płotem?

Masz inne zdanie niż ja? Chętnie posłucham: dziedzic.grzegorz@gmail.com