726

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Czytam tekst i zastanawiam sie jak to wpłynie na poziom cen w ZGO, zastanawiam sie również dlaczego obiekt wybudowany przez miejskich urzędników nie spełnia swojej roli?
Link http://bielskobiala.gazeta.pl/bielskobi … LokBielTxt

A może gmina Wilamowice miała racje nie godząc się na dyktak ze strony Bielska-Białej?

727

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ignacy Kocemba napisał/a:

A może gmina Wilamowice miała racje nie godząc się na dyktak ze strony Bielska-Białej?

Czas pokaże kto miał rację. Moim zdaniem to Wilamowice podjęły właściwą decyzję. A porównując ich sytuację do naszej? Nasza Gmina ma więcej atutów. Mamy sortownię w Kętach, która w części około jednej czwartej należy do naszej gminy. Dlaczego przewodniczący RG twierdził więc, że nie będziemy mieli gdzie wozić śmieci? Do dzisiaj nie mam pojęcia. Mogę tylko domyślać się co przewodniczącego skłoniło, ale nie chcę o tym pisać tutaj z oczywistych względów.
Dlaczego nasze  odpady selektywnie zebrane nie zawozimy do Kęt? Choćby ze względu bliskość?
Dlaczego mieszkańcy są strzyżeni na opłacie? Przez kogo?

Pod podlinkowanym artykułem z bielskobiala.gazeta.pl pojawił się za to ciekawy wpis. Warto zacytować go w całości:



Gość: 1234
wczoraj

Oceniono 7 razy 3

Najwyższy czas by poinformować mieszkańców kto popełnił błąd:
- projektant przyjmując zły skład odpadów, złą ilość, złą technologię;
- wykonawca realizując obiekt niezgodnie z założeniami projektu;
- użytkownik eksploatując obiekt niezgodnie z projektem;
- przewoźnicy gromadząc i transportując odpady niezgodnie z założeniami;
- sąsiadujące z Bielskiem gminy dostarczające odpady niezgodnie z założeniami;
- ktoś inny;
Przecież to się mieszkańcom należy. Przygotowani bowiem byli na supernowoczesną stację przeróbki odpadów, najlepszą w województwie i jedną z najlepszych w Polsce. I to - moim zdaniem - powinno być tematem następnego artykułu w GW.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

728

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

I tak krążymy od tematu do tematu narzekamy biadolimy a Bułka i tak wygra wybory. Co z tego, że Zenon może mieć racje, wyborca 5 może mieć racje i wieszczu też skoro o tym wie tylko garstka co czyta forum. Nie ma Kuriera. SNG coś się długo certloli z pismem. Jak się spóźni to do ludzi nie dotrze jak ta gmina wygląda. Cały czas Bułka z Płonką mają posłuch, strażacy słuchają Waligry, Mydlarzowa rządzi w Czańcu. Już nawet nasze dwie młode radne też przestały o nas walczyć. A ilu już było radnych co rezygnowali z mandatu bo nie mogli wygrać z takim Wawakiem Sopiakiem albo Tomiczkiem. Ci panowie nie wiedzą nic nie znają się na niczym a siedzą od lat w radzie. No to ci mądrzy się szybko wypalają bo ile można walczyć z ciemnotą. Tylko Kocemba ma harakter i jest konsekwentny i cały czas walczy o wiedzę dla nas. I jak chodzi o śmieci i w innych sprawach. Czy jest lepszy kandydat na wójta? Dla mnie nie ma. Ale czy będzie chciał kandydować. I w ogóle czy już jakieś nazwiska nie powinny być znane na radnych i wójta? Bo ludzi nie można zaskakiwać na miesiąc przed wyborami. Nazwiska to się muszą kojarzyć z jakimś działaniem.

729

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Drzemie w tych słowach prawda szlachetna. Ale to raczej wątek o śmieciach, a nie o wyborach.

730 Ostatnio edytowany przez Ignacy Kocemba (2014-04-05 13:53:46)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wszstkim, którzy chociaż odrobine interesują się funkcjonowaniem naszej gminy chciałabym zalecic jako lekturę obowiązkową wyrok WSA w Białymstoku z 6 listopada 2013 r., sygn. akt I SA/Bk 127/13, link
http://www.naszawokanda.pl/orzeczenie/t … zystosc/2/

Wyrok sądu jest znamienny i bezprecedensowy, pokazuje, że pojedyncza osoba dysponująca stosowną wiedzą i konsekwencją może wygrać sprawę dla mieszkanców gminy. Zachęcam do lektury.

731

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Co z tego przeciętna mieszkanka jak ja ma zrozumieć? Przeczytałam nie wszystko, bo tego się nie da czytać. Takie słowa to trzeba przetłumaczyć. Panie Kocemba przecież pan się na tym zna i może pan w kilku zdaniach napisać co jest najważniejsze w tym wyroku. No i też jak to wszystko się ma do naszej gminy. Tak będzie łatwiej.

732

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Powracam do tematu śmieciowego ponieważ nadal nie wiem...

Dlaczego nasze  odpady selektywnie zebrane nie zawozimy do Kęt? Choćby ze względu bliskość?
Dlaczego mieszkańcy są strzyżeni na opłacie? Przez kogo?

Ze Śląska dobiegają nas nowe wiadomości dotyczące gospodarki śmieciowej. Za blisko 36 mln zł zostanie zbudowana w Gliwicach nowoczesnej instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. Jak donosi www.portalsamorzadowy.pl inwestycja może zmniejszyć docelowo nawet o jedną trzecią wielkość odpadów, które obecnie trafiają na wysypisko.


Okazuje się więc, że to, co my mieszkańcy mogliby robić w ramach normalnej segregacji śmieci u źródła, zrobi za nas INSTALACJA zbudowana za grube miliony... UZBIERANE z naszych podatków. To niezły samo napędzający się interes. Podział śmieci na mokre i suche okazał się strzałem w dziesiątkę. Strzyżenie owiec trwa w najlepsze.

Oczywiście na instalację złożyliśmy się wszyscy. Czy te chcieliśmy, czy nie.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

733

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

No dobra ale system działa już rok i myślisz Zenon, że da się go zmienić. Mam, na myśli segregowanie tak jak kiedyś. Ludzie już się przyzwyczaili do mokrych i suchych i jak to znowu zmieniać. I na co zmieniać. A w jakich workach to zbierać i kto za to zapłaci. Może lepiej, że jest jak teraz. A jak ATRA zawiezie posegregowane śmieci do Kęt albo gdzieś tam i np. sprzeda to kto na tym zarobi? Ja a może Zenon. Lepiej niech jest jak teraz będzie na kilka browarów

734

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Na instalację złożyliśmy się wszyscy, a ona ciągle śmierdzi, wystarczy przez Lipnik przejechać i się już wie czy mam rację. I to niby ja mam na to jakiś wpływ? Czyli ja sie na to zgodziłam? Przecież to ci niedorobieni radni głosowali, żeby śmieci wozić do Bielska, a nie ja.

735

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

No właśnie,  śmierdzi w Lipniku a nie u nas, jak chciałby Zenon i SNG:)

736

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Prezentowany pogląd jakoby smród był moim celem, za SNG nie wypowiadam się, jest chybiony.
Smród jest wynikiem pazerności. To efekt garnięcia wszystkiego, co choć trochę śmierdzi kasą do siebie bez oglądania się na interes mieszkańców.

Skąd my to znamy?

Smród lipnicki jest podobny do zapachu jaki rozchodzi się przy okazji sprawowania władzy lokalnej w naszej gminie. Tak, tak. I nie ma w tym przesady. To brak poszanowania obywateli przez władzę doprowadził do powstania grupy problemowej walki z odorem przy Radzie Osiedla Lipnik, której celem jest zbudowanie inicjatywy społecznej i zaangażowanie mieszkańców Bielska-Białej oraz przyległych miejscowości do podjęcia wspólnych działań, prowadzących do eliminacji uciążliwości odorowej Zakładu Gospodarki Odpadami w Bielsku-Białej.

Jak czytamy na stronie na stronie grupy - http://www.doscsmrodu.pl/home/o-nas

Dzięki naszej wspólnej inicjatywie zapewnimy zarówno sobie jak i naszym przyszłym pokoleniom:
• zlikwidowanie dyskomfortu życia w atmosferze odoru,
• znacząco zredukujemy ryzyko narażenia zdrowia na ekspozycję groźnych ustrojów chorobotwórczych,
• zapobiegniemy degradacji gospodarczej i społecznej dzielnicy Lipnik.

Życzę grupie sukcesu.

Jak widać zarówno w Lipniku jak i w naszej gminie w odpowiedzi na smrody ludzie zbierają się w grupy i biorą sprawy w swoje ręce. Czym działanie grupy lipnickiej różni się od inicjatywy np. Pań z Koła Gospodyń w sprawie obniżenia ceny ścieków. Niczym. To normalna reakcja obronna na smród władzy towarzyszący nie liczeniu się z mieszkańcami.

W oparach wszechogarniającego smrodu rozkładającej się władzy Powstało Stowarzyszenia Nasza Gmina. To dzięki zaangażowaniu wielu ludzi możliwe było doprowadzenie do obniżki stawek za gospodarowanie odpadami. Przypomnę jeżeli ktoś nie pamięta. Wójt zlecił dla uzasadnienie swoich wygórowanych stawek za wywóz śmieci które przedstawił do przegłosowania Radzie, sporządzenie ekspertyzy. Fachowcy wypełniając zlecenie skalkulowali odpowiednio, kierując się metodologią zbieżną z interesami branży śmieciowej, cenę śmieci na poziomie 16 zł. Taką stawkę mielibyśmy, gdyby w porę nie zadziałała społeczna kontrola procesu.

Wloscianin napisał/a:

No właśnie,  śmierdzi w Lipniku a nie u nas, jak chciałby Zenon i SNG:)

Niestety i nad czy ubolewam, są tacy ludzie, dla których odsunięcie od siebie smrodu i podrzucenie go innym jest sukcesem.
To wyjątkowo ohydna postawa. Takiej moralnością nie akceptuję.

Gdyby nie chciwość składowisko nie było by tak bardzo uciążliwe. Kształtowanie odpowiednich zachowań i przede wszystkim zorganizowanie prawdziwej segregacji odpadów - tej najskuteczniejszej u źródła a nie fikcji mokre-suche, pomogłoby w problemie mieszkańców Lipnika.

Polecam również artykuł w Regionie: http://www.region.info.pl/2012/artykul, … epuje.html

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

737 Ostatnio edytowany przez Wloscianin (2014-08-21 08:31:03)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zenon w całym swoim prawniczym blablaniu mocno mija się z prawdą!
Po pierwsze cena wywozu śmieci. Gmina nie może zarabiać na tym procederze. Równie dobrze Zenio mógłby wpisać nie 16 a 35 zł by postraszyć ludzi. Totalna bzdura. Koszty są na poziomie 7 zł od osoby i tyle płacimy. Być może gdy już ludzie wyczyszczą to co mieli zgromadzone przez lata, cena spadnie. Żadna w tym zasługa SNG tylko prosta księgowość. Swoją drogą Zenio do dzisiaj nie napisał ile płacilibyśmy gdyby SNG doszło do władzy, czyli w cenie śmieci pieprzy jak mały Kazio:(

Po drugie smród. Tak jak śmierdzi na Lipniku mogłoby śmierdzieć u nas gdyby Zeniowe a co za tym idzie SNGowskie bzdety się zrealizowały. Różnica jest jedna. Duży może więcej więc siłami Bielska i okolic korzystających z wysypiska sprawa smrodu na Lipniku wcześniej czy później zostanie rozwiązana. My bylibyśmy sami ze smrodem na wieki wieków błogosławiąc Zenia i SNG!!!

738 Ostatnio edytowany przez wyborca5 (2014-08-21 15:18:02)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wloscianin napisał/a:

Zenon w całym swoim prawniczym blablaniu mocno mija się z prawdą!
Różnica jest jedna. Duży może więcej więc siłami Bielska i okolic korzystających z wysypiska sprawa smrodu na Lipniku wcześniej czy później zostanie rozwiązana.

A ja stawiam pytanie. Kto ma za to wszystko zapłacić? Jaki wpływ na cenę śmieci bądą miały kolejne inwestycje w Bielsku? Dlaczego wójt przez ponad rok nie jest w stanie wybudować PSZOK-u? Czy pieniądze wykładane na tą inwestycję zostaną nam zwrócone? Prawda jest jedna. Duży może wydusić z mieszkańców więcej, za duże błędy dużego my maluczcy zapłacimy więcej. Tak ja płacimy za będy i nieudolność gminnych urzędników. Aby się przekonać jak uciążliwy dla mieszkańców jest smród wystarczy przespacerować sie po Porąbce. Smród to pojęcie względne jak donosi KB http://www.beskidzka24.pl/artykul,hiszp … 23797.html
Może dla Gamzy to co dla mnie jest smrodem to Chanel No. 5. Ten typ tak ma.

739

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Proszę szanownego wyborcy, może nadszedł czas by poprosić rodziców o zapisanie do podstawówki:)
Tam jest taki przedmiot jak matematyka, królowa nauk. Na tym przedmiocie uczą, że jeżeli coś kosztuje X, to o wiele mniej zapłaci członek społeczności liczącej 250 tys obywateli niż obywatel dziesięciotysięcznej społeczności. Tak około 25 razy mniej.
W szkole podstawowej robią też wycieczki. Z tego co piszesz nie wyściubiłeś nosa po za własny próg i to, że ci w chałupie śmierdzi uważasz za smród. Pewnie masz rację, ale gdybyś pojechał ze szkołą do Lipnika i wrócił do domu, swój chałupiny smród odebrałbyś jak zapach róż:)))

740

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Pojawił się Wloscianin i znowu robi się durnowato. No ale niedługo wybory to trzeba komuś dowalić. A pod ręką zawsze jest SNG. Co twierdzi SNG? Ja czytam w kurierze, że 31 marca 2014 roku 865 właścicieli domów nie zapłaciło za śmieci czyli to jest 88.788,70 zł. O tyle w marcu było mniej no to pewnie teraz to już jest grubo ponad 100 tysięcy. Podwyżek nie ma a kasy mniej. Gmina nie może zarabiać i chyba nie może dopłacać. To jak to jest, że kasy mniej a wszystko działa. To ile mają kosztować śmieci i to tak żeby płacić jeszcze mniej ale żeby wszyscy płacili. Bo to radny Kocemba wnioskował o 7zł, a wnioskuje o 6 zł na stronie SNG a wójt chciał 16 zł. A po co aż tyle? No przecież po to, żeby przed wyborami cenę obniżyć i po raz piąty zostać wójtem. Proste. A jeszcze pewnie Wloscianin nie odpowie ale gdzie to gościu znalazłeś, że SNG chce żeby u nas śmierdziało. Bo ja to czytałem, że SNG chce segregować śmieci jak przed tą całą reformą śmieciową. No to wtedy śmierdzi mniej. Chyba, że ci się rozum psuje to śmierdzi na cała gminę.

741

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

O to to, dobrze powiedziane gminniak. Wloscianin jak diabeł świętej wody boi się zmian w gminnych władzach. Ma pewnie sporo grzeszków to się mu do d***y dobiorą. I niech się tak stanie. Bo tera to tylko ci z nieczystym sumienime się boją wyborów i zmiany władzy. A czego mam sie bać ja gospodyni domowa? Jak mi nie pomogą to mi nie zaszkodzą. Czy taki Wloscianin to ma jakieś nieczyste interesy i je chroni i dlatego nalatuje na SNG? Jednoosobowy obrońca. Śmiechu warte.

742 Ostatnio edytowany przez Wloscianin (2014-08-24 12:59:59)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Nie boję się zmiany władzy. Boję się popaprańców u władzy, którzy każą nam segregować śmieci na dziesięć worków, myć opakowania po keczupie i słoiki po dżemach. Ci ludzie dobiorą się do d.... nie komu innemu jak Ciećoli bo to ona między innymi zapłaci z własnych pieniędzy za te urojenia. Potrafią to zrobić, wiele przykładów podałem w wątku o SNG.

Zanim Ciećola zacznie pisać o jakiś grzeszkach to niech się mocno zastanowi czy może to poprzeć jakimikolwiek dowodami. Na tej zasadzie jak ona pomawia, ktoś mógłby napisać, że widuje ją często w miniówie jak grubym kolaniskiem kusi kierowców TIRów i zadać pytanie dlaczego obyczajówka się za nią nie bierze?

743

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

No i cham wylazł z wyra i się chamsko panoszy. Kto i gdzie każe nam segregować śmieci na 10 worków i myć opakowania po keczupie. Wskaż tego popaprańca, co nam każe tak robić. Jak nie wskażesz konkretnie kto i gdzie tak twierdzi sam nim jesteś

744

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie, więc nie mów o panoszącym się chamstwie kobieto!
Co do pomysłów SNG z Zenonem na czele poczytaj ten wątek i wszystko będzie jasne:(

745

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Cieciola ty nie licz od Wloscianina na jakąś odpowiedź. On jest jak dzisiejsza władza w gminie nic nie zrobi porządnego tylko umie obrażać i uwłaczać i to w imię jakiegoś jego Boga. Ma coś do stracenia jak np. ktoś z SNG wygra wybory na wójta albo jak się zmieni rada gminy na myślącą i dbającą o gminę. Dzisiaj to każdy co popiera władzę ma w tym jakiś interes. Musi coś kręcić na boku albo jest upośledzony. Tyle lat dziadostwa i nadal taki Wloscianin popiera władze. Nie ma siły musi coś z tego mieć. I trzęsie porami, że mu sie oberwie. Ja czytam stronę SNG i kuriera i tam pisze co jest ze śmieciami. A Wloscianin jak zwykle nie znajdzie niczego. Znowu robi zadymę bo mu przeszkadza SNG czyli ludzie co mówią prawdę. Jaki Wloscianin taka władza dziś w gminie nic nie rozumie niczego nie potrafi a tylko kłamie i podburza ludzi.

746

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

ZGO powstało dzięki funduszom unijnym (80%) pozostała część to środki własne. Żadna gmina nie dołożyła ani złotówki do budowy zakładu. Projekt objął gminy powiatu bielskiego.
Nie mając pojęcia o biznesie śmieciowym lepiej nie wypowiadać się i nie wyciągać zbyt daleko idących wniosków.  Owszem - tylko znikoma część produkowanych przez nas  śmieci przynosi przychody - tzn  tworzywa sztuczne - ale odpowiednio posegregowane, szkło- ale posegregowane, metal - ale odpowiednio czysty. itd. Tych odpadów jest może 25 % no maksymalnie 30%. Pozostałe generują tylko duże koszty. Bo np. biodegradowalne (mokre) musza być najpierw ustabilizowane biologicznie, aby móc po kilku jeszcze innych procesach nazwać się biostabilizatem czy kompostem. Na tym się nie zarabia. A już nie wspomnę o odpadach problemowych.  
Każdemu kto myśli że to jest maszynka do zarabiania pieniędzy zalecam kubeł zimnej wody na głowę.
Co do wożenia odpadów do Kęt - otóż chciałabym przypomnieć, że Nasza Gmina znajduje się w powiecie bielskim, w województwie śląskim (Region IV Województwa Śląskiego) Natomiast Kęty to gmina w Małopolsce, w powiecie oświęcimskim (zupełnie inny Region). Przepisy prawa (zasada bliskości) odnoszą się do Regionu - a Kęty znajdują się zupełnie innym regionie niż Porąbka.(Ustawa o odpadach - art. 20 pkt 7 i 8).
Według moich informacji ( a jestem zorientowana jak funkcjonują systemy w innych gminach ) Gmina Porąbka ma dobrze poukładany system.
To że śmierdzi w Lipniku, to odrębna sprawa, z która musi sobie poradzić Miasto Bielsko-Biała i ZGO.
A co do kosztów systemu - składają się na niego koszt przetwarzania odpadów (około50% składki ), koszt odbioru i transportu odpadów ( częstotliwość odbioru odpadów) , koszt worków (w przypadku Naszej Gminy) -  oraz koszty gminy związane z obsługą całego systemu.
Jeżeli kiedyś wzrosną koszty to w pierwszej kolejności z powodu braku ściągalności kasy od ludzi niż z powodu inwestycji w ZGO.

747

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

To moze gmina i wojt wezma sie za siaganie oplat nie tylko ze smieci ale i z podatkow a nie umarzac komu popadnie.
Jak wszyscy to wszyscy!!!
Jak ktos nie placi to co nie odbieraja mu-wie ktos jak to jest.

748

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Dzięki josi mamy wreszcie trochę faktów w rozmowie. Widocznie jesteś zorientowana i nie ważne kim jesteś. Ale ja ponawiam temat tych co nie płacą za śmieci. Ja wiem, że Atra odbiera od wszystkich bo kierowcy nie wiedzą kto płaci a kto nie. No to jeśli nie ma wpłat z 865 domów to cena może wzrosnąć i co płacą zapłacą za tych co nie płacą. Czy to jest w porządku? A może josi wie jak ściągnąć opłaty od tych co nie płacą. Bo też się zgadzam, że albo płacimy wszyscy albo nikt. I jakie ma wójt możliwości żeby ściągać kasę od tych co nie płacą.

749

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

zapytam napisał/a:

Jak ktos nie placi to co nie odbieraja mu-wie ktos jak to jest.

Z tym ze to nie takie proste.  bo ich smieci trafia do lasu, rowu lub co gorsza w przydomowym piecu. Wszyscy,ktorzy zlozyli deklaracje zobowiazali sie ze beda segregowac smieci i w zwiazku z tym placic do gminy okreslona kwote. Ci ktorzy nie placa a oddaja odpady, albo ci ktorzy zadeklarowali ze beda segregowac i tego nie robia, a placa za segregowane  nie roznia sie od tych ktorzy nie placa podatkow lub rachunkow. Gmina moze wezwac do zaplaty zadeklarowanej kwoty i probowac sciagnac zalegla zaplate od nieuczciwego mieszkanca w postepowaniu egzekucyjnym.

750

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

No dobra josi ale jak dla mnie to zachęcasz do niepłacenia za śmieci, bo wójt jak zwykle nic nie może zrobić, a śmieci lepiej odbierać kosztem tych co płacą, bo inaczej to śmieci wylądują w piecach rowach albo lasach. Coś tu jest nie tak.