Jak się okazuje w temacie śmieci można kreatywnie tworzyć nowe rozwiązania.
Jednym z takich innowacyjnych rozwiązań jest system EKO AB.
Trochę przypomina mi to co mają Duńczycy przy sklepach. Z tym, że tam można oddać niektóre śmieci i m.in. butelki szklane, puszki po piwie, butelki plastikowe, za które na miejscu otrzymuje się kwit za kaucję. W bogatej Danii takie rzeczy ze śmieciami wyczyniają.
System EKO AB to innowacyjny sposób odbioru i segregacji odpadów komunalnych z osiedli mieszkaniowych. Polega on na zastąpieniu obecnych osiedlowych altan śmieciowych specjalnymi pawilonami, w których zatrudnieni pracownicy odbierają od mieszkańców odpady i sortują je. System pozwala na odzyskiwanie do 80% odpadów komunalnych. Jego twórcą jest nowosolski inżynier Andrzej Bartoszkiewicz.
Założenia Systemu
System EKO AB zakłada, że mieszkańcy wstępnie dzielą swoje odpady na trzy grupy:
surowce wtórne i niebezpieczne,
odpady organiczne,
odpady higieniczne.
Następnie odpady dostarczane są do osiedlowego pawilonu w którym zatrudniony tam pracownik sortuje je. Zgromadzone w ten sposób surowce są sprzedawane firmom recyklingowym, zaś odpady organiczne producentom kompostu. Pozostała część odpadów (około 20%) trafia na wysypisko.
/Do 2018 roku zobowiązaliśmy się ograniczyć ilość odpadów do 50 proc/.
Pawilon systemu EKO AB to zabudowany i klimatyzowany kontener o powierzchni 24 m2. Składa się on z dwóch części - socjalnej i roboczej. W części socjalnej znajdują się między innymi umywalka, toaleta i kabina prysznicowa. Wyposażenie części roboczej to m.in.: stelaże z workami na różne rodzaje surowców wtórnych (około 15-16 worków), prasa ręczna do ściskania plastiku i metalu, pojemniki plastikowe na 3-4 rodzaje szkła, stół ze zlewozmywakiem, chłodnia na odpady organiczne, niszczarka do papieru w której na prośbę mieszkańca niszczone są dokumenty, listy etc., rura z uchwytami na telewizory, komputery itp., uchwyt na zużyte świetlówki, komplet podstawowych narzędzi do rozbiórki odpadów wielkogabarytowych (przede wszystkim mebli).
Odpady przynoszone przez mieszkańców trafiają na stół sortowniczy z którego są rozdzielane do odpowiednich pojemników i worków. Odpady organiczne umieszczane są w chłodni, w której znajdują się 2-3 typowe 120-litrowe pojemniki. Odpady higieniczne i pozostałe przeznaczone na wysypisko są składowane w zamykanym kontenerze 1100-litrowym, który znajduje się obok pawilonu. Przed pawilonem znajduje się specjalny 240-litrowy pojemnik, dzięki któremu mieszkańcy mogą wyrzucać odpady także poza godzinami pracy pawilonu.
Takie rozwiązanie jest dostępne. Koszt 2 - 3zł/osobę daje dużo do myślenia i pokazuje, że są gospodarze, którzy dbają o swoje małe ojczyzny.
A jakie to są koszty w porównaniu do lipnickiej sortowni za 90 mln złotych?:
której staniemy się niewolnikami. Porównajcie to do historii ceny wody ze spółki AQUA. Mamy jedną z najdroższych wód w kraju. Nie wspomnę o ściekach w dziurawej kanalizacji. Niebawem do kompletu dołączą śmieci, których cena w perspektywie kilku najbliższych lat poszybuje w górę. Bzdury wypisuję? Przecież AQUA też ma nowoczesną technologię. I co z tego? Płacimy i za to jak za przysłowiowe zboże.
Przypomnę. To wójt forsował rozwiązanie zawarcia umowy naszej gminy z bielskim samorządem, co sprowadza się do przekazania pełnomocnictw do zarządzania śmieciami w obce ręce.
Jeżeli nickt jeszcze nie łapiesz o co tu chodzi, to ja nic tobie na to nie poradzę. A może wiesz dużo lepiej? I tylko ściemniasz?
Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.