226

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ignacy Kocemba napisał/a:

Milcząca większość przegłosowała. Za śmieci będziemy płacić 8 zł za segregowane i 16 za zmieszane. Jeżeli mnie ktoś zapyta. Dlaczego? Odpowiem. Nie wiem. Wie to większość, która milczy.

27 lutego 2013 roku  podczas uroczystej sesji Rady Gminy odbyła się debata nad malejącym systemem opłat za wywóz odpadków komunalnych, zakończona głosowaniem nad uchwałą"śmieciową"..

[video]http://youtu.be/flI1_7wAtdY[/video]

227

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Przesłuchałam nagrania dość dokładnie. Wnioski wyciągnęłam dość dziwne. To całe gadanie o stawkach większych, mniejszych, o odbiorze śmieci nie ma najmniejszego sensu, gdyż urzędniczki nie ustaliły podstaw do naliczenia stawki. Nie wiedzą ile dziś się śmieci produkuje tak, jakby nigdy wcześniej w gminie śmieci nie były wywożone. Przecież jest Atra. No to przecież właściciel chyba jakieś zestawienia robi i bilansuje i w sprawozdania ubiera. Prawda. Podmiotów gospodarczych mamy prawie 900. To właściciele nigdy śmieci nie wywozili, że dziś nie można oszacować, a nie domniemywać ile śmieci wytworzą za rok. Znów nie ma zestawień? Nie można oszacować ile kilometrów zrobi na terenie gminy samochód, który odbierze śmieci? To już nie ma map, zarządy dróg przestały istnieć i nie mają zestawień długości dróg w gminie?

Czy urzędniczki nie wiedzą ile osób w gminie mieszka? Nie mówię o zameldowanych, tylko o mieszkańcach. To jakieś chore jest.

Jeśli nie ma takich danych, to na jakiej podstawie najpierw ustalono 9/15, a teraz 8/16? 100 tysięcy na roczną obsługę? To mało w gminie urzędników? Na zakupy chodzą wszyscy. Ile to godzin spędzonych w kolejkach i ile etatów wyłudzonych z kieszeni mieszkańców.

I czy tak trudno zrozumieć, że odbierając śmieci z posesji zamieszkałej przez większą liczbę osób szybciej zapełni się samochody, które zebrany materiał zawiozą do Bielska. Dla mnie to jasne, że tam, gdzie więcej ludzi, tam koszty odbioru wytworzonych śmieci mniejszy. Co tu tłumaczyć. 

Miernoty nami rządzą, a ludzie jak te barany wierzą w każdą bzdurę.

228

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Cieciolu Droga, wszystko co napisałaś prawdą jest waćpani, ale to nie znaczy, że opinia Wasza ma jakieś znaczenie. Dłonie zostały podniesione, uchwała uchwalona, a teraz my  o licu lichym i durnowatym martwy się, że gminna demokracja przeniosła się do klatki dla małp i stamtąd kieruje cyrkiem. Wydaje się, że w przypadku wywozu śmieci nie sposób stać bezczynnie i przyjmować bezstronne opinie, a jednak większości radnym to się udało. Większość z nich nie zajęła stanowiska, czyli została bezstronna, co można prztłumaczyć także jako bezwartościowa. Bezwartościowa, bo nie ma zdania w tak ważnej sprawie. Mam również nadzieję, że prócz straty wartości, pewne osoby z RG stracą moc wybieralności.

229

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

cieciola napisał/a:

gdyż urzędniczki nie ustaliły podstaw do naliczenia stawki. Nie wiedzą ile dziś się śmieci produkuje tak, jakby nigdy wcześniej w gminie śmieci nie były wywożone.

Otóż to jest sedno sprawy.Szacuje się, że na dzień dzisiejszy 10-20% gospodaruje odpadami komunalnymi oficjalnie, a błąd statystyczny przy tym założeniu jest większy od samego założenia. Dotyczy to całego kraju, szczególnie gmin wiejskich. Stąd brak możliwości obliczenia precyzyjnych kosztów. Stąd też moje poddawanie w wątpliwość każdej wypowiedzi w tym temacie. Jak długo nie zacznie obowiązywać nowy system, tak długo nie będzie możliwości finansowego rekompensowania podatkami kosztów działalności.

230

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Jak to jest, że galler wie ile wynoszą szacunki a wójt nie wie?
Wójt wydał roczny dochód emeryta na lipną ekspertyzę (przyp. 18.000,00 zł) i nie zna wskaźników na których ma oprzeć wyliczenie opłat?

Poza tym masz rację z tymi szacunkami. Tym bardziej trudno zrozumieć wójta i radnych, którzy nie chcieli obniżenia opłaty.
System zakłada pewien okres jako próbny dla właściwego oszacowania kosztów. Wspominał o tym bardzo rzeczowo pan Filarski przekonując do przyjęcia niższej opłaty.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

231

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Stanowczo protestuję przeciwko wybiórczemu cytowaniu moich wypowiedzi Panie galler. Nie twierdzę, że da się precyzyjnie wyliczyć podstawę do naliczania opłat za śmieci, to zawsze będzie równanie z wieloma niewiadomymi. Ale w warunkach GP są same niewiadome, bo ktoś nie widział potrzeby gromadzenia danych związanych z produkcją i wywożeniem śmieci, choć o ustawie śmieciowej wiadomo było już od trzech lat. Dlatego ustanowienie jakiejkolwiek stawki bez solidnych ekonomicznych podstaw jest wróżeniem z fusów. Zgadzam się z radnym Filarskim, który zakłada możliwość nie zbilansowania systemu po to, żeby przekonać się wreszcie ile kosztuje. Bo wcześniej nie było mądrych, którzy zechcieliby się do tego przygotować.

232

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ekspertyza dowodzi tylko niekompetencji urzędników. Nie potrafią wyliczyć tego, co zrobili obcy ludzie?

233

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

O to właśnie chodzi. Więc Panie galler nie mędrkuj, bo jak zwykle jesteś Pan za a nawet przeciw.

234

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

A za moment kolega galler nie wiedząc co napisać stwierdzi, że w rozmowie sięgnęliśmy dna.

235

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Tego się należy spodziewać.

236

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

W dniu 5 marca 2013 roku, w godz. 11:00 – 14:00  w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej,ul. Bracka 6/8 w Warszawie odbędzie się seminarium inaugurujące program pt. Gminna gospodarka odpadami komunalnymi. Celem seminarium jest przedstawienie informacji o programie oraz dyskusja o problemach związanych z wdrożeniem ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Transmisja internetowa „na żywo” z możliwością zadawania pytań odbędzie się poprzez strony www.ipes.pl/odpadykomunalne i www.zgwrp.pl/odpadyPS
Przypominam, że uczestnicy forum mogą przesyłać pomiędzy sobą  prywatne wiadomości.
Proszę o rozważne korzystanie z funkcjonalności forum i zapraszam do rzeczowej dyskusji.

Aby racjonalnie dokonywać własnych wyborów potrzebuję informacji. Kluczem do społeczeństwa obywatelskiego jest dostęp do informacji publicznej oraz edukacja.
Jeśli patrzy dostateczna ilość oczu, wszystkie błędy są widoczne.

237

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

cieciola napisał/a:

. Nie twierdzę, że da się precyzyjnie wyliczyć podstawę do naliczania opłat za śmieci, to zawsze będzie równanie z wieloma niewiadomymi. Ale w warunkach GP są same niewiadome, bo ktoś nie widział potrzeby gromadzenia danych związanych z produkcją i wywożeniem śmieci, choć o ustawie śmieciowej wiadomo było już od trzech lat. Dlatego ustanowienie jakiejkolwiek stawki bez solidnych ekonomicznych podstaw jest wróżeniem z fusów. .

Istnieje dziesiątki możliwości szacowania działalności gospodarczej. Właściciel nawet najmniejszej prowadzi rachunek ekonomiczny, planuje swoje koszty, rozwój firmy. Jednymi słowy robi plany.  Aby to zrobić trzeba mieć dane. Czy wójt te dane posiada? Tak, przynajmniej te dotyczące dotychczasowego systemu. Czy mógł uzyskać więcej danych? Ależ naturalnie.  Trzeba było zrobić badania ankietowe, bo ta ankieta internetowa zbieraniem danych nazwana być nie może.
Dysponując danymi ankietowymi odnoszącymi się np. do 100 lub  200 reprezentatywnych gospodarstw domowych można było bez większych problemów oszacować koszty systemu.
Budowanie modeli ekonometrycznych to temat na każdym kierunku zarządzania, również kierunkach ekonomicznych. Przy odrobinie wyobraźni koszty mogli oszacować studenci.  Było na to co najmniej 2 lata.
Rzetelność zastąpiły wyborcze kalkulacje.

238

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

W każdej najmniejszej firmie tak, bo właściciel dba o kasę, czyli o swój byt. Wójt B. dba o swoją najwierniejszą świtę, a nie o mieszkańców. Nagrania mówią same za siebie.  A czy domniemania pań z UG są trafne? Tego w gminie nie wie nikt, bo nie chce wiedzieć. Lepiej za dwa lata odpowiedzialność za np. podwyżkę zrucić na kolejną radę.

239

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

No dobra, wiemy ile będziemy już bulić. Co dalej? Każdy musi zadeklarować ilu ludzi mieszka w danym domu? Będzie jakieś sprawdzanie danych z gminy ze stanem faktycznym?

http://img.userbars.be/userbars/11/25648.gif

240

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ja mam taką propozycję, żeby w ramach społecznego - obywatelskiego nieposłuszeństwa "olać" te całe deklaracje i niczego nie wypełniać.

Niewypełnienie deklaracji zobowiązuje wójta do wydania decyzji.

Czyli tak na oko będzie musiał ich wystawić z 5000 sztuk od każdej decyzji przysługuje nam prawo odwołania się i tak można się bawić dość długo aż cała ta machina biurokratyczna udławi się swoimi papierkami.

Polecam takie rozwiązanie wszystkim tym którzy nie godzą się na traktowanie nas jak dojne krowy.

241

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Czytając na

http://naszesmieci.mos.gov.pl/przydatne-informacje napisał/a:

Do końca 2012 r. gminy miały obowiązek ustalić stawki opłat za odbiór odpadów. Mogły wybrać jeden z czterech sposobów ich naliczania

- Gmina spóźniła się o niemal pełne 2 miesiące.
Dalej:

Przekaż do urzędu gminy deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Dostarczy Ci ją gmina, wraz ze wszelkimi niezbędnymi informacjami. Zdecydujesz w niej, czy będziesz segregował śmieci, czy nie. Od tego będzie zależała wysokość Twojej opłaty.

...ciekawe kiedy deklaracje zostaną przesłane?

Pozdrawiam, admin http://czaniec.pl/forum/yaya.gif
http://www.danasoft.com/sig/118547.jpg

242

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Na stronie www.beskidzka24.pl znalazłem taką oto informację: 13.03.2013. Zmiany w bielskich śmieciach. Oto, ile zapłacisz!

Bielscy radni na dzisiejszej - przełożonej z piątku - nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej wprowadzili kilka poprawek do przyjętych wcześniej uchwał, regulujących nowe zasady gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy.
Najważniejsza ze zmian dotyczy sposobu ustalania stawek opłaty śmieciowej oraz ich wysokości w budynkach jednorodzinnych. Stawka będzie tam obliczana na zasadzie „od gospodarstwa domowego” z uwzględnieniem liczby osób żyjących w danym gospodarstwie. I tak, w przypadku gospodarstw jednoosobowych miesięczna opłata, jeśli śmieci będą segregowane, wynosić będzie 13 złotych, w przypadku dwóch osób - 26 złotych. Każda następna osoba to dodatkowe 12 złotych, aż do siedmiu osób w gospodarstwie. Od tego poziomu opłata będzie, bowiem już stała i wyniesie 86 złotych. W przypadku śmieci nieposegregowanych stawki ustalono analogicznie, na poziomie: 21 złotych, 42 złotych, 63 złotych, 84 złotych, 105 złotych, 126 złotych, aż do 147 złotych w przypadku rodziny siedmioosobowej i większej.
W przypadku stawek ustalanych na podstawie zużycia wody (budynki wielorodzinne) opłata śmieciowa nie uległa zmianie i kształtuje się na poziomie 4 złotych za każdy metr sześcienny wody (segregacja) i 6 złotych (śmieci wymieszane).
Radni uchwalili także zniżki dla osób uczestniczących w gminnym programie „Rodzina plus”. Na trzecie dziecko w rodzinie i każde następne przysługiwać będzie sześciozłotowa ulga.

Czy ta zmiana będzie miała wpływ na cenę odpadów naszej gminie? Pytanie jest o tyle zasadne, że Gmina Porąbka będzie korzystała z instalacji ZGO w Bielsku-Białej. Proszę zauważyć, że najnowszy system w Bielsku-Białej opiera się na malejącej metodzie liczenia, którą odrzuciła milcząca większość naszej gminie.

243

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Ignacy Kocemba napisał/a:

Radni uchwalili także zniżki dla osób uczestniczących w gminnym programie „Rodzina plus”. Na trzecie dziecko w rodzinie i każde następne przysługiwać będzie sześciozłotowa ulga.
Czy ta zmiana będzie miała wpływ na cenę odpadów naszej gminie? Pytanie jest o tyle zasadne, że Gmina Porąbka będzie korzystała z instalacji ZGO w Bielsku-Białej. Proszę zauważyć, że najnowszy system w Bielsku-Białej opiera się na malejącej metodzie liczenia, którą odrzuciła milcząca większość naszej gminie.

No to jak, metoda liczenia przedstawiona przez myślących radnych jest do przyjęcia w Kętach,  a teraz w Bielsku-Białej a w Porąbce ju nie? Przecież Pani Tylza wyliczyła czarno na białym ile kto może płacić, Pan Kocemba opisał wcześniej dlaczego to jest dobra metoda ale okazuje się, że łapki w górę wiedzą lepiej. No zobaczymy co z tego będzie, przecież śmieci z Czańca będą  trafiać na to samo wysypisko co z Bielska. Ciekawym wydaje się być nie wypełnienie deklaracji. Niech urzędasy się martwią, jak takie mądre.

244

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

bibi napisał/a:

Ciekawym wydaje się być nie wypełnienie deklaracji. Niech urzędasy się martwią, jak takie mądre.

Jakiej deklaracji?

245

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

rodzic napisał/a:
bibi napisał/a:

Ciekawym wydaje się być nie wypełnienie deklaracji. Niech urzędasy się martwią, jak takie mądre.

Jakiej deklaracji?

Podstawą do naliczenia wysokości opłaty będą dane zawarte w deklaracji, jest na stronie urzędu, niektórzy mieszkańcy otrzymali ją już płacąc podatek u sołtyski. Jak się tego kwitu nie wypełni to Czesław Bułka nie będzie miał podstawy do naliczenia opłaty. Ponieważ opłata jest obowiązkowa to musi wydać decyzję od której przysługuje odwołanie. W decyzji musi podać ile osób zamieszkuje w domu, nie ilu jest zameldowanych. Tak można skutecznie odwlec płacenie za śmieci o kilka miesięcy. Gminni urzędnicy drżyjcie, bo jak się lud zbierze to zginiecie.

246 Ostatnio edytowany przez wieszczu (2013-03-15 13:16:18)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Zaraz, zaraz. Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć, gdzie są nasi radni?  Dlaczego ja mam się dowiadywać o ważnych dla mnie sprawach od gościa, którego znam jako bibi. Gościa, którego lubię i szanuję, ale czy tak ważna sprawa, jak zebranie deklaracji ma być rozstrzygana tu na forum?  I dlaczego to jest takie tajne? Czy wójtowi i jego pieskom nie zależy na „sukcesie” najważniejszej aktualnie decyzji? Ich decyzji, zgodnie z którą nie mogę zadeklarować się drogą internetową, choć deklaracja i objaśnienie do niej są w Internecie dostępne. Czyli wójt zrobił wszystko, co w jego mocy – powiadomił mieszkańców w miejscach zwyczajowo przyjętych plus strona www, ale wy mieszkańcy – prostaczkowie, którzy z” Interneta korzystać nie umiom” macie dreptać do UG i wójtowi na biurko deklaracje złożyć.

bibi napisał/a:

Podstawą do naliczenia wysokości opłaty będą dane zawarte w deklaracji, jest na stronie urzędu, niektórzy mieszkańcy otrzymali ją już płacąc podatek u sołtyski. Jak się tego kwitu nie wypełni to Czesław Bułka nie będzie miał podstawy do naliczenia opłaty. Ponieważ opłata jest obowiązkowa to musi wydać decyzję od której przysługuje odwołanie. W decyzji musi podać ile osób zamieszkuje w domu, nie ilu jest zameldowanych. Tak można skutecznie odwlec płacenie za śmieci o kilka miesięcy.

To, co powyżej traktuję jak instrukcję postępowania w przypadku klęski żywiołowej.

247

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Wzór poprawnie wypełnionej deklaracji dla konkretnego przykładu, można pobrać stąd:
http://czaniec.pl/czaniec.php?subaction … ktualnosci

lub przeglądając dział aktualności:
http://czaniec.pl/czaniec-aktualnosci.html

Pozdrawiam, admin http://czaniec.pl/forum/yaya.gif
http://www.danasoft.com/sig/118547.jpg

248

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Kolega Admin z pewnością w dobrej wierze i ze szczerego serca pragnie czanieckiemu ludowi pomóc w uporaniu się z wypełnieniem deklaracji. Ja mam jednak co do tego mieszane uczucia. Komu najbardziej powinno zależeć na terminowym wypełnieniu deklaracji i złożeniu w UG? Adminowi, czy władzom. Gdzie urzędnicy gminni i sołtyska? Już 18 dzień marca, a od najbliższego poniedziałku zaczyna się wielki Tydzień. Oj, będzie się działo.

249 Ostatnio edytowany przez Piotr Dusza (2013-03-18 23:03:52)

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

admin napisał/a:

Wzór poprawnie wypełnionej deklaracji dla konkretnego przykładu, można pobrać stąd:
http://czaniec.pl/czaniec.php?subaction … ktualnosci

lub przeglądając dział aktualności:
http://czaniec.pl/czaniec-aktualnosci.html

Szanowny Adminie
Informacja o karaniu za niezłożenie deklaracji jest nieprawdziwa.

Wójt nie może sobie wg własnego widzimisię ustalać kto ma ile zapłacić jeżeli nie złożę deklaracji.

Wójt musi przestrzegać procedur, musi wydać decyzję, a w szczególności musi ją wydać w oparciu o pozyskane informacje.
Mnie jako mieszkańcowi i stronie przysługuje prawo wglądu oraz odwołania się od tejże decyzji.

Poza tym wzór deklaracji jest moim zdaniem niezgodny z regulaminem uchwalonym przez RG 30.01.2013 roku.

Kwestią inną są niektóre zapisy tegoż regulaminu, które wg mnie są niezgodne ze zdrowym rozsądkiem i  sugerowałbym wszystkim wnikliwie przeczytać tenże regulamin.
Zupełnie też nie rozumiem punktu "K Informacje dodatkowe"

A co UG obchodzi czy mam studnię czy nie? A może łapię deszczówkę ... na jakiej podstawie i w którym miejscu ustawa zobowiązuje UG do zbierania tych informacji?
Czy Pan Wójt Czesław Bułka zbiera sobie jakieś prywatne informacje?

Proszę Państwa moje zdanie jest jednoznaczne: ja tej deklaracji nie złożę i chętnie poczekam na decyzję Pana Wójta.

http://bip.porabka.pl/BIP.aspx?Sel=6905 … &kat=1

Alteri vivas oportet, si tibi vis vivere
Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową, Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

250

Odp: PODATEK ŚMIECIOWY

Panie Piotrze,
Według moich informacji, kwestię (nie)złożenia deklaracji reguluje prawo podatkowe.
Można przeczytać w internecie, że taki sposób egzekucji z tytułu niezłożenia deklaracji budzi wiele kontrowersji. Dodatkowo opłata w w/w przypadku nałożona zostanie odgórnie.

http://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/smieciowe-deklaracje-podatnika,35548.html napisał/a:

Skoro prawo podatkowe przewiduje obowiązek złożenia deklaracji w przypadku opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, to wymiar zobowiązania następuje przez samowymiar w złożonej przez podatnika deklaracji.

http://m.trojmiasto.pl/news/Gdanski-adwokat-wytyka-bledy-w-uchwale-smieciowej-n66668.html napisał/a:

W tym miejscu dochodzimy do istotnej kwestii, a mianowicie odpowiedzialności za niezłożenie czy podanie błędnych danych w deklaracji. W tym zakresie ustawodawca zrównał reżim prawny deklaracji "śmieciowych" z zeznaniami podatkowymi, a projekt gdański wprost wskazuje, iż niezłożenie deklaracji lub błędy rachunkowe będą rodzić odpowiedzialność karnoskarbową, co jest prawdą w tym stanie prawnym. Zawiera też z gruntu nieprawdziwe faktycznie oświadczenie deklarującego, że znane są mu wskazane w deklaracji artykuły kodeksu karnego skarbowego. W ten sposób, po cichu, do gospodarki odpadami ustawodawca wprowadził, oprócz odpowiedzialności obywateli istniejącej na gruncie prawa administracyjnego wyrażającego się w uprawnieniu prezydenta miasta do wydawania decyzji ustalających wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami, odpowiedzialność karnoskarbową , która z samego założenia powinna być stosowana wyjątkowo, jako ultima ratio, czyli ostateczność.

http://naszesmieci.mos.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi#pkt_3 napisał/a:

3. Jakie będą konsekwencje nie złożenia deklaracji o wysokości opłaty za odbiór odpadów?
W przypadku nie złożenia deklaracji prezydent, burmistrz lub wójt określi w drodze decyzji wysokość opłaty, biorąc pod uwagę szacunki, w tym średnią ilość odpadów powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.

http://www.prawosmieciowe.pl/popularne-porady/pytania-i-odpowiedzi/06-2012-p74-czy-gmina-moze-zadac-w-deklaracji-o-wysokosci-oplat-podania-przez-wlasciciela-nieruchomosci-danych-osobowych-wszystkich-mieszkancow-czy-jedynie-ilosci-mieszkancow napisał/a:

Przywoływany przepis wprost zatem stanowi, iż właściciel nieruchomości jest zobowiązany złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Pozdrawiam, admin http://czaniec.pl/forum/yaya.gif
http://www.danasoft.com/sig/118547.jpg